بچه شمرون در این وب لاگ مطالبی در باره تاریخ و جغرافیای شمیران و معرفی محله های شمرون و مطالبی مذهبی ، علمی ، پزشکی ، آموزشی ، کامپیوتر و خاطرات شخصی وجود دارد tag:http://anasr121.mihanblog.com 2020-03-31T12:39:09+01:00 mihanblog.com چرا باید راه امام حسین(ع) را زنده نگهداریم 2019-09-01T04:47:19+01:00 2019-09-01T04:47:19+01:00 tag:http://anasr121.mihanblog.com/post/2047 ع.ا نصر از زمانی که بیاد دارم نوکری اقا ابا عبدالله را کرده ام چه در بابلسر که بهمین دلیل دستگیر و زندانی شدم توسط ضد اطلاعات شاه و چه تذکری را که دیروز بمن دادند و تمسخر دوست و اشنا که: ول کن این اخوند ها را ...جمش کنید این بساط را.... و ..و..و..لذا برخود دیدم چند کلامی با دوستان از زبان خود و دیگری بیان کنم....... و بگویم حساب امام حسین و اسلام با مسلمانی کسانیکه شما و من را از اسلام بری کرده است جداست ...هر عیب که هست از نوع دین داری و مسلمانی است و تحریفات و دروغ بستن به واقعه کربلا


از زمانی که بیاد دارم نوکری اقا ابا عبدالله را کرده ام چه در بابلسر که بهمین دلیل دستگیر و زندانی شدم توسط ضد اطلاعات شاه و چه تذکری را که دیروز بمن دادند و تمسخر دوست و اشنا که: ول کن این اخوند ها را ...جمش کنید این بساط را.... و ..و..و..لذا برخود دیدم چند کلامی با دوستان از زبان خود و دیگری بیان کنم....... و بگویم حساب امام حسین و اسلام با مسلمانی کسانیکه شما و من را از اسلام بری کرده است جداست ...هر عیب که هست از نوع دین داری و مسلمانی است و تحریفات و دروغ بستن به واقعه کربلا و نوع عزاداری رفتار خلاف اسلام جمعی از مسولین مملکتی که بعضاٌ دم از خدا میزنند اما به خواسته کروه ودلشون عمل میکنند و نه از دم و دستگاه و راه سرخ امام و اسلام ناب جدش رسول الله(ص)................

آنچه پس از 50 سال بر خاندان پیامبر در کربلا گذشته، برخاسته از جهل افراد به شأن پیامبر و خاندان جلیل او نبوده است و از این رو امام حسین علیه‌السلام مامور می‌شود واقعیتی که به جنگ حقیقت آمده را برملا کند. امام در روز سوم محرم از راسخ نبودن دین و ارزش‌های آن در بین مردم زمانه‌اش سخن گفته است. او آنان را «عبید الدنیا» و دین آنان را «لقلقه زبان‌شان» خوانده است به گونه‌ای که در روز حادثه، دینداران بسی اندک می‌باشند.
امام حسین علیه‌السلام در روز نهم محرم خطاب به مردمی که با برپا کردن سروصدا، مانع رسیدن کلام امام به خود و مردم می‌شوند راز این دین‌گریزی و دنیاگرایی را فاش کرده و می‌فرماید «وای بر شما من شما را به یک راه راست دعوت می‌کنم و شما از آن سر باز می‌زنید چرا که شکم‌های شما از مال حرام پر شده و دل‌های شما را شقاوت گرفته است...
در واقع واقعه کربلا از جنبه‌ ظاهری پیروزی دنیاپرستی بر دین‌پرستی بود. بالاخره سکه‌های سرخ ابن‌زیاد توانست کوفیانی که با دل خود با امام حسین بیعت کرده بودند را به رزمگاه پسر هند و پسر مرجانه بفرستد. آنگونه که- بنا به نقل‌های معتبر- در روز شنبه چهارم محرم 61 هجری، شمربن ذی‌الجوشن با 4000 کوفی، حصین بن‌ نمیر با 4 هزار کوفی، مضایر بن ‌رهیه با سه هزار کوفی و یزید‌بن‌ رکاب و نصربن‌حرسه نیز هر کدام با دو هزار کوفی به جنگ امام در کربلا آمدند و همین کوفه بود که چند هفته پیش از آن 1200 نامه ملتمسانه به امام در مکه فرستاده بودند. واقعه کربلا نشان داد مدیریت اقتصادی جامعه اهمیت ویژه‌ای دارد و مناسبات غیرشرعی در بازار مسلمین کار را به فاجعه‌ای همه‌جانبه- سیاسی، اعتقادی، امنیتی و....- می‌کشاند و دین و دنیای مردم را تباه می‌کند، در اینجا یک نکته جالب وجود دارد. آنان‌که از نعمات ناشی از فتوحات ایران و روم «به‌طور ویژه» برخوردار شدند، همه جامعه نبودند و حتما در کنار مغیره ‌ابن شعبه‌ها و سعد بن ابی وقاص‌ها، هزاران مردم بیچاره‌ای بودند که دستشان به هیچ چیز نمی‌رسید و فاصله زیادی‌ با برخورداران داشتند اما در روز حادثه این‌ها هم نیامدند چرا؟ 
آیا این‌ها هم گرفتار پیامدهای ناشی از لقمه‌های حرام بودند؟ مسلما خیر اما این‌ها چرا نیامدند؟ واقعیت این است که این گروه نیاز به فرماندهانی پاکدست داشتند و کسانی باید جلوداری آنان را برعهده می‌گرفتند. در دوران بیست ساله معاویه ابن‌ابی‌سفیان نامداران عرب یا مانند سعدبن ‌ابی وقاص با دینار سرخ خریده شدند و یا مانند حجرابن عدی به قربانگاه رفتند. آنان که مانده بودند در فضای رعب‌انگیز آن روز عملا متوقف مانده و به این وضع عادت کرده بودند. براساس  یک روایت در روز دوشنبه ششم محرم، حبیب‌ ابن مظاهر علیه الرحمه با اجازه امام حسین‌ علیه‌السلام به طایفه بنی‌اسد وارد شد و پس از یک نطق شورانگیز، 90 نفر از آنان را به سمت اردوگاه امام حسین علیه‌السلام به حرکت درآورد اما آنان به محض مواجه شدن با گروهی از لشکریان ابن‌سعد پراکنده شده و هیچ‌کدامشان به اردوگاه امام نرسیدند وقتی حبیب ماجرا را برای امام شرح داد ایشان فرمودند انالله و اناالیه راجعون.
امام حسین علیه‌السلام مامور بود تا این اختناق اموی را بشکند تا حکایت اسلام و مسلمانی آن‌گونه که معاویه و اطرافیان او می‌خواستند نوشته نشود. امام حسین در ماجرای کربلا و عاشورا به ظاهر نتوانست بر یزید و کوفیان طماع غلبه کند اما توانست خط سرخ‌رنگی در تاریخ بکشد و امت را به آن رهنمون شود. آنچه امام حسین علیه‌السلام به آن مامور بود با آنچه ائمه پس از او به آن مامور بودند از نظر نوع دستور تفاوت می‌کرد هر چند ماهیت همه دستورها یکی بود و البته بعضی این را درک نکردند و منشا پیدایی نحله‌هایی در شیعه و سنی شدند. ائمه پس از امام حسین علیه‌‌السلام، همه مامور به استقامت و مقاومت بودند که تا آخر استقامت ورزیدند و همه آن بزرگواران، یکی پس از دیگری به شهادت رسیدند تا اینکه حکایت امام غائب ارواحنا له ‌الفداه پیش آمد ماموریت آنان زنده نگه‌داشتن کار بس بزرگی بود که ابی‌عبدالله‌الحسین علیه‌السلام با عظمت تمام طی کرده بودند و لذا روضه امام حسین و گریستن مومنین بر او از سوی ائمه ترویج شد و در واقع به بخشی از دین تبدیل شد به گونه‌ای که بنا به فتوای فقها، تنها گریستن بر امام حسین است که باعث باطل شدن نماز نمی‌شود. پرچم امام حسین ‌علیه‌السلام در دست‌های ائمه علیهم‌السلام چرخید و مقاومت در برابر شرک و انحراف و نفاق ترویج شد تا اگر زمانی شیعیان واقعی قدرتی به‌هم زدند بتوانند کار امام حسین علیه‌السلام‌ را تکرار کرده و با تاسی به آن حضرت راه پیروزی امت را بگشایند و این حکایت باقی ماند و باقی‌ خواهد ماند.
حال دوستان و رفقای عزیز .شما را نمیدانم جزو کدام دسته اید اما اگر ادعای مخالف زبانی و عملی با دم و دستگاه عزاداری و راه امام دارید  بدانید همان گونه که امام حسین(ع) فرمودند :انالله و اناالیه راجعون.
]]>
چگونه برای اموات قران و دعا بخوانیم 2018-11-17T16:43:04+01:00 2018-11-17T16:43:04+01:00 tag:http://anasr121.mihanblog.com/post/2046 ع.ا نصر   شب‌های جمعه متعلق به اموات است که با زیارت قبور متبرکه، نذری دادن و خیرات برای درگذشتگان، پرداخت صدقه و ... می‌توان هم یادی از آنها کرد و هم برای شادی روح آنها هدایایی را از دنیای مادی برای توشه آخرتشان فرستاد.پس از مرگ، بر اطرافیان و دیگر مؤمنان اعمالی، چون غسل، کفن، نماز و دفن و واجباتی که از میت قضاء شده، واجب است، انجام شود. اما در کنار آن انجام برخی از اعمال برای اموات مستحب نیز محسوب می‌شود، که از جمله آن‌ها صدقه دادن، دعا کردن و خواندن قرآن است.خواندن قرآن و دادن صدقه و خیرات برای

  شب‌های جمعه متعلق به اموات است که با زیارت قبور متبرکه، نذری دادن و خیرات برای درگذشتگان، پرداخت صدقه و ... می‌توان هم یادی از آنها کرد و هم برای شادی روح آنها هدایایی را از دنیای مادی برای توشه آخرتشان فرستاد.

پس از مرگ، بر اطرافیان و دیگر مؤمنان اعمالی، چون غسل، کفن، نماز و دفن و واجباتی که از میت قضاء شده، واجب است، انجام شود. اما در کنار آن انجام برخی از اعمال برای اموات مستحب نیز محسوب می‌شود، که از جمله آن‌ها صدقه دادن، دعا کردن و خواندن قرآن است.

خواندن قرآن و دادن صدقه و خیرات برای اموات در بسیاری از روایات از پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار (ع) وجود دارد که به برخی از آن‌ها در زیر اشاره می‌شود:

۱. از پیامبر اکرم (ص) نقل شده است: «مردگانتان را که در قبر‌ها آرمیده اند از یاد نبرید. مردگان شما امید احسان شما را دارند. مردگان شما زندانی هستند و به کار‌های نیک شما رغبت دارند. آن‌ها خود، قدرت انجام کاری را ندارند، شما صدقه و دعائی به آن‌ها هدیه کنید.» [۱]

۲. حضرت امام صادق (ع) می‌فرمایند: «مرده به خاطر طلب رحمت و آمرزشی که برای او می‌شود شادمان می‌گردد، همان گونه که زنده بوسیله هدیه‌ای که به او می‌دهند، خوشحال می‌گردد.» [۲]دسته دوم روایاتی است که آثار قرائت قرآن برای اموات را بیان می‌کند؛ مانند این روایت: حضرت امام رضا (ع) فرمودند: «هر کس قبر مؤمنی را زیارت کند و در کنار آن هفت مرتبه إنّا انزلناه بخواند، خداوند او را با صاحب قبر می‌آمرزد. [۳]»

می‎توان گفت: سوره‎های؛ فاتحه، یس، صافات، تبارک، احزاب، آیة الکرسی، هفت مرتبه اناانزلناه ... را می‌توان خواند و ثوابش را به اهل قبور اهداء کرد.

اهل قبور نیازمند به استغفار و طلب رحمت و اهداء ثواب هستند. در همین زمینه امام جعفر صادق(ع) می‎فرمایند: «ثوابی که پس ازمرگ به انسان می‎رسد سه چیز است؛ ۱. صدقه جاریه... ۲. راه و رسم صحیحی که شخص در حال حیات بدان عمل می‎کرد و به گونه‎ای بوده که الگو برای دیگران می‎شد ۳. فرزندی شایسته که برای او طلب مغفرت کند، و موجبات آمرزش پدر را فرهم سازد.» [۴]در جای دیگر می‎فرماید: «همان گونه که زندگان با هدایا، شاد می‎شوند اهل قبور و برزخیان نیز با ترحم و استغفار که نسبت به آنان می‎شود؛ شاد می‎گردند.» [۵]بنابر این اهداء ثواب و طلب مغفرت برای اهل قبور نافع است و از طریق اهل بیت (ع) توصیه شده است.

اعمال شب اول قبر
خواندن سوره‎هایی از قرآن در حالت احتضار مانند سوره‎های؛ یس، صافات، احزاب، آیة الکرسی، آیه ۵۴ سوره اعراف، و سه آیه آخر سوره بقره در روایات توصیه شده است. [۶]
همچنین در شب اول قبر؛ مستحب است دو رکعت نماز وحشت خوانده شود که در رکعت اول بعد از سوره حمد، یک مرتبه آیة الکرسی و در رکعت دوم، بعد از سوره «حمد»، ۱۰ مرتبه سوره «انا انزلنا» خوانده شود.

امام صادق (ع) فرمودند: سوره «تبارک» بالای سر قبر میت خوانده شود تا موجب رفع عذاب قبر از او گردد. [۷] مرحوم نوری در مستدرک الوسائل باب اموات، از سید بن طاوس در مصباح الزائد نقل کرده و فرمود: طریق زیارت میت این است که رو به قبله و دست بر قبر نهاده و بگو: «اللّهم ارحم غربته وصل وَحْدَته... ثمَّ اقر "أنا انزلناه فی لیلة القدر" سبع مرّات» پروردگارا! بر غربت او ترحم نما و تنهایی او را به مقام جمع خودت ارتباط بده و موجبات انس را بر وحشت او قرار بده و ترس او را تبدیل به ایمنی گردان و از رحمت خود برای او رحمتی بفرست که از رحمت غیر تو بی‎نیاز گردد و او را به کسی که او دوست داشت و در تحت ولایت او (ائمه اطهار ـ. علیهم السّلام ـ.) بود؛ ملحق گردان! و سپس سوره مبارکه «انا انزلناه» راهفت مرتبه بخوان. [۸]در نتیجه می‎توان گفت: سوره‎های؛ فاتحه، یس، صافات، تبارک، احزاب، آیة الکرسی، هفت مرتبه اناانزلناه... را می‌توان خواند و ثوابش را به اهل قبور اهداء کرد.

حکم دریافت پول برای خواندن قرآن
افرادی که به سفارش دیگران ختم قرآن برای اموات می‌کنند و از این بابت پول دریافت می‌کنند، آیا این عمل شرعاً صحیح است؟ آیا صرف قرائت قرآن و به این صورت که هر دو روز یک ختم قرآن بکنند اشکالی ندارد؟

دریافت پول و مزد بابت خواندن قرآن اشکالی ندارد [۹]و به تلاوت و قرائت قرآن در روایات فراوان سفارش شده است.

تلاوت قرآن غیر از این که برای قاری بسیار ارزش و ثواب دارد برای پدر و مادر و معلم او نیز مؤثر است. پیامبر (ص) فرمود: "هرگاه معلم به دانش آموز بسم الله الرحمن الرحیم بیآموزد خداوند برای او و پدر و مادر و معلمش برائت از آتش جهنم را امضا می‌کند. " [۱۰] امام صادق (عل) فرمود: "پیامبر (ص) در وصیتش به امام علی (ع) فرمود) فرمود: "شروع به قرآن و ختم آن و شروع دوباره و ختم آن و. از افضل اعمال است". [۱۲] امام حسین (ع) فرمود: "ختم قرآن در یک شب باعث صلوات و درود ملائکه و ختم آن در روز باعث صلوات و درود ملائکه حافظ انسان می‌باشد. نیز دعای او مستحاب است و برای او بهتر است از این که بین زمین تا آسمان مال داشته باشد. " [۱۳] اهدای ثواب قرائت قرآن به پیامبر و ائمه و به مؤمنان (چه زنده و چه مرده) مستحب است:علی بن مغیره می‌گوید:به امام کاظم (ع) گفتم:پدرم در یک ماه رمضان گاهی تا چهل ختم قرآن داشت. نیز مانند او عمل کرده ام؛ و وقتی که عید فطر می‌شود ثواب آن‌ها را به پیامبر و امامان اهدا می‌کنم. حضرت فرمود:در روز قیامت تو با آنان خواهی بود.

کثرت تلاوت قرآن مطلوب است، ولی عجله کردن در تلاوت و با سرعت زیاد خواند کراهت دارد. بهتر است قرآن را با ترتیل بخوانیم. [۱۴] این همه ثواب برای تلاوت قرآن و برای قاری قرآن در صورتی است که به قرآن و به حلال و حرام آن معتقد باشد و قرآن را وسیله کسب رزق و و آبروی خود قرار ندهد.

امام صادق (ع) فرمود:"قاریان قرآن بر سه دسته اند:‌

۱- قاری که با تلاوت قرآن بر مردم فخر فروشی می‌کند. او اهل آتش است.

۲- قاری که قرآن را خوب می‌خواند، ولی به آن عمل نمی‌کند و حدود قرآن را ضایع می‌گرداند. او نیز اهل آتش است.

۳- قاری که به حلال و حرام قرآن عمل می‌کند و به آن ایمان دارد. خداوند او را ازفتنه‌های گمراه کننده نجات می‌دهد و اهل بهشت خواهد بود و در روز قیامت از دیگران شفاعت خواهد کرد. " [۱۵]امام صادق (ع) از پدران گرامیش نقل می‌کند: "من قرء القرآن یأکل به الناس جاء یوم القیامه و وجهه عظم لا لحم فیه؛ [۱۶]هر کس قرآن بخواند و با آن بخواهد سر مردم کلاه بگذارد (مال مردم را بخورد) در روز قیامت وارد محشر می‌شود در حالی که هیچ گوشتی بر صورت ندارد. "

اهدای ثواب قرائت قرآن به پیامبر و ائمه و به مؤمنان (چه زنده و چه مرده) مستحب است: علی بن مغیره می‌گوید: به امام کاظم (ع) گفتم: پدرم در یک ماه رمضان گاهی تا چهل ختم قرآن داشت. نیز مانند او عمل کرده ام؛ و وقتی که عید فطر می‌شود ثواب آن‌ها را به پیامبر و امامان اهدا می‌کنم. حضرت فرمود: در روز قیامت تو با آنان خواهی بود. [۱۷]

پی نوشت‌ها:
[۱]یزدی، شیخ حسن بن علی، انوار الهدایة، ص. ۱۱۵، چاپخانه نعمان، نجف.
[۲]محجة البیضاء، ج. ۸، ص. ۲۹۲,
[۳]مجلسی، محمدباقر، بحار الأنوار، ج. ۸۲، ص. ۱۶۹، از منشورات چاپخانه اسلامیه، تهران.
[۴]مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، بیروت، داراحیاء تراث العربی، ۱۴۱۲ هـ، ج. ۶، ص. ۲۹۳.
[۵]طاهری، سیری پس از مرگ، دفتر انتشارات اسلامی، چاپ دوم، قم، ۱۳۷۶، ص. ۳۲۶، نقل شده از: محجة البیضاء، ج. ۸، ص. ۲۹۲.
[۶]کلینی، محمد بن یعقوب، اصول کافی، قم، انتشارات اسوه، چاپ سوم، ۱۳۷۵ش، ج. ۳، ص. ۱۲۵ ـ. ۱۲۶؛ ر. ک: به توضیح المسائل، بخش اموات.
[۷]اقبال اعمال، ص. ۶۵۱، نقل شده از سیری در جهان پس از مرگ، همان، ص. ۳۰۰.
[۸]به نقل از سیری در جهان پس از مرگ، همان، ص. ۳۲۶.
[۹]آیت الله فاضل، جامع المسائل، ج. ۱، ص. ۶۳۲.
[۱۰]وسائل الشیعه، ج. ۳، ص. ۸۲۶.
[۱۱]همان، ص. ۸۳۹.
[۱۲]همان، ص. ۸۴۰.
[۱۳]همان، ص. ۸۴۱.
[۱۴]همان، ص. ۸۵۶.
[۱۵]همان، ص. ۸۳۷.
[۱۶]همان.
[۱۷]همان، ص. ۸۶۴
منبع:سایت جهان نیوز
]]>
شارژ کردن صحیح باتری موبایل و لپ تاپ 2018-06-24T03:47:37+01:00 2018-06-24T03:47:37+01:00 tag:http://anasr121.mihanblog.com/post/2045 ع.ا نصر مواردی در مورد باتری گوشی وجود دارند، که در ذهن بسیاری از ما جا خوش کرده و باعث شده  با عذاب وجدان باتری گوشی خود را شارژ کنیم. ، معمولا اولین توصیه فروشنده ها موقع خرید گوشی این است که بگذاریم باتری اش کاملا خالی شده و بعد شب آن را به شارژ بزنیم تا باتری آن کاملا پر شود. این دست نصیحت ها و افسانه های دیگری که در مورد باتری گوشی وجود دارند، در ذهن بسیاری از ما جا خوش کرده و باعث شده یکسره با عذاب وجدان باتری گوشی خود را شارژ کنیم، در حالی که شرکت های تول
مواردی در مورد باتری گوشی وجود دارند، که در ذهن بسیاری از ما جا خوش کرده و باعث شده  با عذاب وجدان باتری گوشی خود را شارژ کنیم.
باورهای رایج اشتباه درباره شارژ و باتری گوشی
، معمولا اولین توصیه فروشنده ها موقع خرید گوشی این است که بگذاریم باتری اش کاملا خالی شده و بعد شب آن را به شارژ بزنیم تا باتری آن کاملا پر شود. این دست نصیحت ها و افسانه های دیگری که در مورد باتری گوشی وجود دارند، در ذهن بسیاری از ما جا خوش کرده و باعث شده یکسره با عذاب وجدان باتری گوشی خود را شارژ کنیم، در حالی که شرکت های تولید کننده تمام این موارد را بیش از 10 سال پیش حل کرده و بسیاری از آنها اصلا واقعیت ندارند.

هفت فرمان غلط!
فرمان اول
شارژ کردن گوشی در شب مضر است
یکی از قدیمی ترین افسانه ها در مورد باتری گوشی، مشکل شارژ کردن آن در شب است. در زمان قدیم یعنی حدود بیش از 10 سال پیش، باتری های لیتیوم بعد از مدت زمان زیادی که به برق بودند، داغ کرده و کمی صدمه می دیدند که در مجموع باعث می شد میزان ظرفیت آنها کم شود اما گوشی های حال حاضر به طرز غریبی هوشمند شده اند. بی دلیل نیست که به آنها می گویند اسمارت فون. این یعنی گوشی متوجه می شود که چه زمانی شارژ آن کامل شده و بعد فرآیند شارژ کردن را متوقف می کند و دیگر خبری از داغ شدن و ... نیست.

فرمان دوم
باتری خالی شود، بعد آن را شارژ کنیم
یکی دیگر از افسانه های دوران باستان مسئله خالی کردن باتری و بعد شارژ آن به صورت کامل است؛ داستانی که توسط فروشنده ها هنگام خرید گوشی گفته می شد و بعد از شب اول معمولا دیگر اجرا نمی شد و عذاب وجدانش با ما باقی می ماند. این داستان متعلق به زمانی بود که گوشی ها از باتری نیکل استفاده می کردند و به نوعی یادشان می رفت که ظرفیت شان چقدر است. به همین خاطر بعضی مواقع هر چند 100 درصد را نشان می دادند ولی ظرفیت باتری هنوز خالی بود.

در آن زمان توصیه می شد که چند وقت یکبار باتری گوشی را کاملا خالی کرده و دوباره شارژ کنید تا یادش بیاید که چقدر ظرفیت داشته و به اصطلاح کالیبره شود. همانطور که گفتیم گوشی های حال حاضر نه تنها از أن باتری استفاده نمی کنند بلکه با هوشمندی خاصی به توانایی و ظرفیت خود آگاه بوده و چرخه شارژ را مدیریت می کنند.

فرمان سوم
برنامه های باز، وای فای، بلوتوث و GPS باتری زیادی مصرف می کنند
باتری به قدری برای ما مهم شده است که خاموش کردن چیزهایی مثل بلوتوث و وای فای و بستن برنامه های باز تبدیل به یکی از عادت های ناخودآگاه ما شده است. شاید تا پنج سال پیش این موارد باتری نسبتا قابل توجهی مصرف می کردند ولی اکنون فناوری آنها به گونه ای شده است که خاموش کردن این موارد و بستن برنامه های باز تقریبا هیچ تاثیری روی باتری ندارد. مشکل اینجاست که فکر می کنیم با لپ تاپ طرف هستیم که برنامه های باز آن باتری را مصرف می کنند. در حالی که در گوشی همراه وقتی از برنامه ای بیرون بیایید آن برنامه متوقف شده و به اصطلاح فریز می شود. در گوشی های هوشمند امروزی اگر همه این موارد با هم خاموش شوند، تنها حدود ۲۰ دقیقه برای شما زمان می خرند.

فرمان چهارم
هنگام شارژ شدن از گوشی استفاده نکنید
غیر از مردی که در استرالیا در سال 2014 به خاطر استفاده از گوشی هنگام شارژ شدن جانش را از دست داد، هیچ سند دیگری مبنی بر اشتباه بودن این کار وجود ندارد. البته آن مرد هم در حمام گوشی را به شارژ زده و داستان به گونه ای دیگر رقم خورده بود. استفاده از گوشی هنگام شارژ شدن فقط باعث می شود گوشی دیرتر شارژ شود. البته در بعضی گوشی های شارژ سریع، هنگامی که شما در حال استفاده از گوشی هستید، فرآیند شارژ سریع متوقف می شود تا گوشی بیش از حد داغ نکند. این مورد هم با سیستم های خنک کننده جدید گوشی ها برطرف شده است.

فرمان پنجم
گوشی را با لپتاپ و فندکی ماشین شارژ
چه در لپ تاپ و چه در ماشین جریاق برق قرار است جان باتری شما را نجات دهد. گوشی ها هم به قدری هوشمند هستند که این جریان را به راحتی کنترل کنند. فقط مشکل این جاست که معمولا فندکی و لپ تاپ آمپر پایین تری داشته و باعث می شوند گوشی شما دیرتر شارژ شود. خلاصه اصلا نگران شارژ گوشی با گجت های مختلف نباشید. غیر از مسئله زمان، هیچ چیز دیگری برای نگرانی وجود ندارد.

فرمان ششم
تمام شارژرها به یک شکل عمل می کنند
در بازار حال حاضر باتری های تقلبی زیادی به چشم می خورند. در این میان بعضی معتقدند که کار شارژر انتقال برق به گوشی است و به همین خاطر فرقی بین مدل های مختلف نیست اما اینجا دو تفاوت بزرگ وجود دارد. یکی این که شارژرهای ارزان قیمت دوام بالایی نداشته و ممکن است زودتر از آنچه که فکرش را می کنید شما را ترک کنند. بعضی موارد حتی ققنوس وار آتش گرفته اند و غزل خداحافظی را خوانده اند.

همچنین این مدل ها معمولا با آمپر پایین کار کرده و گوشی شما را دیرتر شارژ می کنند. اگر می خواهید از شارژر دیگری استفاده کنید حتما به این نکته توجه کنید که آمپر آن با آمپر گوشی خودتان یکی باشد. معمولا در گوشی هایی با باتری 2500 میلی آمپر به بالا میزان آمپر 2 است. غیر از شارژر برندهای تولید کننده گوشی می توانید به برندهای Belkin، Powergen، RAV Power و Anker نیز اعتماد کنید.

بهترین روش شارژ کردن
اصولا افراد هر سه سال یک بار گوشی خود را عوض می کنند. اگر شما هم از این دسته هستید به هر روشی که دوست دارید گوشی تان را شارژ کنید، چرا که عمر باتری در بدترین حالت حدود پنج سال است و شما قبل از رسیدن آن زمان، گوشی خود را عوض کرده اید. ونلی اگر می خواهید از گوشی برای مدت طولانی استفاده کنید، چند نکته را در نظر بگیرید. طبق نظر متخصصان بهترین روش شارژ کردن این است که باتری 80 درصد شارژ شده و وقتی به 10 یا 20 درصد شارژ رسید مجددا شارژ شود. این روش تا 200 درصد عمر باتری را افزایش می دهد. همچنین بد نیست هر دو هفته یک بار گوشی خود را خاموش و روشن کنید تا کمی به کالیبره شدن باتری و بهینه سازی برنامه ها کمک کنید.
منبع:جهان نیوز
]]>
آزمون تیزهوشان سال 98 - 97 دفترچه،تاریخ آزمون و نتایج 2018-06-10T08:12:43+01:00 2018-06-10T08:12:43+01:00 tag:http://anasr121.mihanblog.com/post/2044 ع.ا نصر آزمون سال تحصیلی 98 - 1397 بر طبق بخشنامه رسمی مرکز ازمونها مندرج در سایت http://sampad.medu.ir/  برای دریافت دفترچه راهنمای چگونگی ثبت نام و آزمون بر روی این جمله کلیک کنید و دانلود کنیدهمانگونه که از تصاویر سایت مشخص است عمل نموده و یا خود به ادرس سایت رسمی سمپاد مراجعه و عمل نمائید..و از تلفن هایی که با 9 شروع شده و وابسته به سمپاد نیستند استفاده نکنید چون برای هر دقیقه مکالمه با این تلفن ها چند هزار تومان هزینه برای تلفنتان خواهد آمد.

برای دریافت دفترچه راهنمای چگونگی ثبت نام و آزمون بر روی این جمله کلیک کنید و دانلود کنید


همانگونه که از تصاویر سایت مشخص است عمل نموده و یا خود به ادرس سایت رسمی سمپاد مراجعه و عمل نمائید..و از تلفن هایی که با 9 شروع شده و وابسته به سمپاد نیستند استفاده نکنید چون برای هر دقیقه مکالمه با این تلفن ها چند هزار تومان هزینه برای تلفنتان خواهد آمد.


]]>
حذف دوره اول مدارس تیزهوشان و نمونه 2018-02-13T02:45:29+01:00 2018-02-13T02:45:29+01:00 tag:http://anasr121.mihanblog.com/post/2043 ع.ا نصر معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش آقای علی زرافشان در خصوص «سرنوشت مدارس نمونه دولتی در دوره اول متوسطه»، اظهار داشت: حذف آزمون از مدارس نمونه دولتی و استعدادهای درخشان در پایه هفتم صورت می‌گیرد، اما آزمون ورودی پایه دهم این مدارس برقرار است. وی ادامه داد: قبلاً برای ورود دانش‌آموزان به مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی دوره دوم متوسطه دو آزمون برگزار می‌کردیم، اما امسال تنها یک آزمون برگزار می‌شود. معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: مدارس نمونه دولتی در دوره ا


معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش آقای علی زرافشان در خصوص «سرنوشت مدارس نمونه دولتی در دوره اول متوسطه»، اظهار داشت: حذف آزمون از مدارس نمونه دولتی و استعدادهای درخشان در پایه هفتم صورت می‌گیرد، اما آزمون ورودی پایه دهم این مدارس برقرار است.

وی ادامه داد: قبلاً برای ورود دانش‌آموزان به مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی دوره دوم متوسطه دو آزمون برگزار می‌کردیم، اما امسال تنها یک آزمون برگزار می‌شود.

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: مدارس نمونه دولتی در دوره اول متوسطه طی ۳ سال حذف می‌شود؛ به این شکل که امسال این مدارس در دوره اول متوسطه ورودی دانش‌آموز ندارند و فقط پایه‌های هشتم و نهم در این مدارس تحصیل می‌کنند.

زرافشان بیان داشت: وقتی این دو پایه به تدریج خارج شدند، این مدارس به صورت دولتی و عادی می‌شوند و پس از ۳ سال، این نوع مدارس در متوسطه دوره اول، از سیستم آموزشی حذف خواهند شد.
منبع: فارس ]]>
شب یلدا چیست؟ همه چیز در مورد شب یلدا 2017-11-28T04:00:47+01:00 2017-11-28T04:00:47+01:00 tag:http://anasr121.mihanblog.com/post/2042 ع.ا نصر  شب یلدا برای ما ساکنان سرزمین سبز، سرخ و سفید همیشه یک معنا را تداعی می‌کند، یک شب. شبی که با همه شب‌های سال فرق می‌کند و شاید همین یک سنت باشد که از باستان برای ما باقی مانده است.به‌هرحال هرچه باشد، در همه سیصد و خورده‌ای شب سال، یلدا گردن همه حق دارد، چون بزرگ‌تر از بقیه است، رنگش هم شاید کمی سیاه‌تر باشد، حال و هوایش هم کمی سردتر و به همه این دلایل برای خیلی از ایرانی‌ها طولانی‌تر است؛ نه به گواه رمل و اسطرلاب اداره نجوم، به استناد انارها و هندوانه‌هایی که روی پیشخوان‌ها

 شب یلدا برای ما ساکنان سرزمین سبز، سرخ و سفید همیشه یک معنا را تداعی می‌کند، یک شب. شبی که با همه شب‌های سال فرق می‌کند و شاید همین یک سنت باشد که از باستان برای ما باقی مانده است.به‌هرحال هرچه باشد، در همه سیصد و خورده‌ای شب سال، یلدا گردن همه حق دارد، چون بزرگ‌تر از بقیه است، رنگش هم شاید کمی سیاه‌تر باشد، حال و هوایش هم کمی سردتر و به همه این دلایل برای خیلی از ایرانی‌ها طولانی‌تر است؛ نه به گواه رمل و اسطرلاب اداره نجوم، به استناد انارها و هندوانه‌هایی که روی پیشخوان‌ها از سرما می‌لرزند و گاهی چشمک می‌زنند، اما کسی نمی‌تواند آنها را میهمان گرمای خانه‌اش کند. در این میان خیابان بزرگمهر، هم مشهور است و هم پر است از مغازه، این خیابان در آخرین روزهای پاییز رنگ دیگری به خود می‌گیرد. رنگ شلوغی از آدم‌هایی که می‌خواهند در بلندترین شب سال خاطره‌ها را رقم بزنند. دم غروب آخرین روز از پاییز، سوز تندی دارد. بلندترین شب سال، مردم را به تکاپو انداخته است. باد می‌وزد. سوز تا مغز استخوانت را درمی‌نوردد. توی مغازه‌های آجیل و میوه‌فروشی بره‌کشان است. کیلو کیلو میوه و آجیل‌ است که از فروشنده به خریدار دست‌به‌دست می‌شود و اسکناس‌هاست که از خریدار به فروشنده جیب به جیب. همین‌طور که بین جمعیت خوشحال و سرخوش قدم می‌زنی، ناگهان صدایی توجهت را جلب می‌کند. کمی آن‌طرف‌تر کودکی هشت یا نه ساله خیره شده به قاب تلویزیونی که پشت ویترین مغازه خودنمایی می‌کند. دانه‌های سرخ انار توی مردمک چشم‌هایش هزار رنگ شده است. چشم‌هایش اما توی سرمای تازه رسیده زمستان، انگار ضجه می‌زند و دست‌هایش را هربار با بخار کم‌رمق دهانش گرم می‌کند. مجری با سرخوشی از یلدایی حرف می‌زند که قرار است بهترین شب سال را رقم بزند. طولانی‌ترین شبی که قرار است با میوه و آجیل پشت سر گذاشته شود. دوربین برنامه زنده هربار روی هندوانه قرمزرنگی زوم می‌کند که به مدد دستان هنرمندی از شکل واقعی‌اش دورافتاده و به زیباترین شکل ممکن تزیین شده است. آجیل‌ها هم‌دست کمی ندارند، توی ظرف بلورین تصویری درخشان‌تر به خود گرفته‌اند. کودک تاب سرما نمی‌آورد و دست حلقه می‌شود به کالسکه کهنه‌ای که پر شده از پلاستیک و شیشه و راه می‌افتد. خیابان شلوغ است؛ گویی از نگاه غریبه‌ها واهمه دارد و می‌ترسد؛ مثل دردهای کهنه‌ای که در سلول‌های بدنش تیر می‌کشد. خسته است؛ چشم‌هایش خسته، نگاه‌هایش گیج، پشت تمام سیاهی شبی که طولانی‌تر از همیشه است، اصغر دوست دارد تصویری از صبحی ببیند که شاید گرم‌تر است.
یادش نیست پدرش چه شکلی بوده هنوز دوسالگی را پشت سر نگذاشته بوده که خاک سرد، پدر را درهم کشیده است. مادرش این را گفته است. حالا او است با سه تا بچه بزرگ‌تر از خودش که هرکدام توی خیابان‌های شهر کاری برای خودشان دارند؛ گرچه چرخ زندگیشان با گاری یا کالسکه‌های قدیمی توی خیابان‌های سرد می‌گذرد.
توی زندگی اصغر، یلدا یک معنی می‌دهد: شروع سرمای سخت که قرار است پوست دستش را بترکاند. صورتش را با سیلی سرخ کند تا تمام شود.
یلدا برای زندگی کسانی مثل او معنای خاصی ندارد. نه از آجیل 24 هزار تومانی خبری هست و نه از میوه‌هایی که قیمت‌هایشان سر به فلک کشیده است.یلدا برای آنها شاید صندوقی از میوه‌های پلاسیده و کهنه‌ای باشد که آخر شب قرار است کنار تیرکی جابماند.
دوست ندارد از شب یلدا حرف بزند. راه نمی‌دهد تا با او حرف بزنی، شاید حالا معنی شب یلدا را بهتر درک کنی برای بچه‌هایی که فقط از قاب تلویزیون «صد دانه یاقوت» را تماشا می‌کنند؛ برای آن‌هایی که زمان طولانی‌تر است.

  رسمی از گذشته‌های دور

از گذشته تاکنون همیشه در چنین روزها و شب‌هایی از سال، جنس گفت وگوها و حرف‌های مردم تا حدودی تغییر می‌کند.  برخی از خاطرات شیرین سال قبل حرف می‌زنند.  بعضی هم خاطرات سال‌های کمی دورتر را مرور می‌کنند. عده‌ای هم هستند که در شب‌های قبل از فرارسیدن یلدا مدام با خود کلنجار می‌روند که چطور این شب را صبح کنند؟!
محمدحسین 43 ساله، یکی از همین آدم‌هایی است که دوست دارد طولانی‌ترین شب سال برای او و خانواده‌اش خیلی زود صبح شود. او که ساکن یکی از محلات حومه اصفهان است، همان‌جایی که فقر از هر خانه‌ای سرک می‌کشد، بعد از 16 سال زندگی مشترک صاحب دو دختر و دو پسر شده، اما هنوز با مستأجری سر می‌کند.
توصیف محمدعلی از «یلدا» در نوع خود خیلی جالب و شنیدنی است.  او می‌گوید: هر شبی که بتوانی دل زن و بچه را شاد کنی، یلداست. چه فرقی می‌کند آخرین شب پاییز باشد یا اولین شب پاییز؛ مهم این است که بتوانی با دست پر وارد خانه شوی و چهره خندان و بشاش بچه‌ها را ببینی.
او راست می‌گوید. هر شبی که در کنار خانواده دلخوش باشی، می‌تواند برای تو یلدایی فراموش‌نشدنی باشد.
شاید هم یلدا بهانه‌ای قشنگ برای دورهم نشینی اقوام و آشنایان باشد. افرادی که بنابر موقعیتی که در زندگی دارند، به ناچار از همدیگر فاصله گرفته‌اند و شب یلدا می‌تواند آنها را برای دقایقی و ساعاتی دور هم جمع کند تا صله رحم را از این طریق به‌جا آورده باشند.
صادق که کارگر خدماتی یک شرکت خصوصی است، حقوقش به 700 هزار تومان هم نمی‌رسد. او باید 250 هزار تومان آن را بابت اجاره خانه بدهد و مابقی آن را برای هزینه‌های روزانه زندگی خرج کند.
او می‌گوید: حتی پولم به خرید یک کیلو شیرینی و چند کیلو میوه هم نمی‌رسد. حالا بماند که اصلا نمی‌شود طرف آجیل و هندوانه رفت. چون این شب‌ها قیمت این‌جور خوراکی‌ها سر به فلک می‌گذارد.
راست می‌گوید. وقتی سراغ مغازه میوه‌فروشی در هریک از مناطق شهر بروی، گرچه متفاوت است، اما این روزها گرانی را فریاد می‌زند.
با یک نگاه متوجه می‌شوی اگر او بخواهد فقط 4 نوع میوه مثل سیب و پرتقال و نارنگی و کیوی از هرکدام فقط یک کیلو بخرد، باید حداقل 20 هزار تومان یا بیشتر بدهد. یک کیلو شیرینی معمولی هم از 8 هزار تومان کمتر نیست. یک کیلو آجیل شب یلدا و یک هندوانه خیلی کوچک را هم که حساب کنیم، صادق باید حداقل 50 تا 60 هزار تومان پول در جیبش داشته باشد.
«ایرانیان نزدیک به چند هزار سال است که شب یلدا آخرین شب پاییز را که درازترین و تاریک‌ترین شب در طول سال است تا سپیده‌دم بیدار می‌مانند و در کنار یکدیگر خود را سرگرم می‌دارند تا اندوه غیبت خورشید و تاریکی و سردی، روحیه آنان را تضعیف نکند و با به روشنایی گراییدن آسمان به رخت خواب بروند و لختی بیاسایند.»
زهرا هم ‌دست کمی ندارد؛ او سرپرست خانوار است و حالا با مستمری کمی که دارد، آن‌طور که باید و شاید نمی‌تواند شب یلدا را با بچه‌هایش سر کند.
وقتی از او می‌پرسی چطوری زندگی می‌کنی، جواب تلخی می‌دهد. صورتش را در شب یلدا با سیلی سرخ نگه می‌دارد: یلدا را می‌خواهیم چکار کنیم. وقتی من نمی‌توانم در ماه یک کیلو گوشت بخرم، مگر می‌توانم بروم آجیل و هندوانه بخرم. خدا را شکر دخترهایم این چیزها را خوب می‌فهمند…
در آیین کهن، بنابر یک سنت دیرینه آیین مهر شاهان ایرانی در روز اول دی‌ماه تاج و تخت شاهی را بر زمین می‌گذاشتند و با جامه‌ای سپید به صحرا می‌رفتند و بر فرشی سپید می‌نشستند. دربان‌ها و نگهبانان کاخ شاهی و همه برده‌ها و خدمتکاران در سطح شهر آزاد شده و بسان دیگران زندگی می‌کردند. رئیس و مرئوس، پادشاه و مردم عادی همگی یکسان بودند. البته درستی این امر تأیید نشده و شاید افسانه‌ای بیش نباشد. ایرانیان در این شب باقی‌مانده، میوه‌هایی را که انبار کرده بودند،- به همراه خشکبار و تنقلات می‌خوردند و دور هم گرد هیزم افروخته می‌نشستند تا سپیده‌دم بشارت روشنایی دهد؛ زیرا به‌زعم آنان در این شب تاریکی و سیاهی در اوج خود است.
حالا رنگ و بوی یلدای ایرانی‌ها فرق کرده است. برخی آنقدر شاد و مسرورند که دوست ندارند شب یلدا صبح شود. برخی هم هستند که آرزو می‌کنند شب یلدا خیلی زود صبح شود.
تجملات زندگی باعث شده عده‌ای از مردم شب یلدا را به شبی پرخرج در سال تبدیل کنند. به قدری خرج می‌تراشند که هزینه‌اش بیشتر از هزینه یک ماه زندگی برای امثال صادق و زهراست.
شیرینی‌فروشی‌ها و میوه‌فروشی‌های بالای شهر از چند روز قبل پر شده از آدم‌هایی که به فکر خرید انواع خوراکی‌هایی هستند که شاید نخریدن آنها زیاد تفاوتی در گذراندن شب یلدا نداشته باشد. اما چشم و هم‌چشمی زندگی‌های امروزی باعث شده که برای برخی یک شب‌نشینی، یک میلیون هزینه شود.
با میوه‌هایی که قیمتشان در شب‌های نزدیک به یلدا کمتر از دو سه هزار تومان نیست. شیرینی‌هایی که هر کیلوی آن هزینه یک روز زندگی صادق و خانواده‌اش است.
شب یلدا یا به قول قدیمی‌ترها، شب چله می‌آید و می‌رود. مهم این است که دور هم باشیم. کدورت‌ها را دور بریزیم و بخندیم و شاد باشیم. کوچک‌ترها پای صحبت بزرگ‌ترها بنشینند و پند و اندرز بگیرند. بزرگ‌ترها از روزگاران قدیم بگویند و خاطراتشان را ورق بزنند تا اینکه یلدا هم صبح شود.

  چله کوچیکه، چله بزرگه در نصف جهان

با تمام این تلخی‌ها اما یلدا مراسمی است که در نخستین شب زمستان و بلندترین شب سال برپا می‌شود. از این شب به‌عنوان شب زایش خورشید و نور یاد شده است.
در استان اصفهان همانند دیگر شهرستان‌های کشور از قدیم‌الایام آیین‌های ویژه‌ای وجود داشته که کم‌وبیش هنوز هم ادامه دارد. به باور اصفهانی‌های قدیم، زمستان به دو بخش «چله بزرگه» و «چله کوچیکه» تقسیم می‌شده است. موعد چله بزرگه از اول دی‌ماه تا ‪ ۱۰ بهمن و چله کوچیکه از دهم بهمن آغاز و تا 30 بهمن ادامه داشته است؛ البته گفته می‌شود آیین برگزاری شب چله در اصفهان به دو نام «چله زری» (ماده) و «عمو چله»(نر) تقسیم می‌شده، این نام‌گذاری به این دلیل بوده که از گذشته تاکنون همه موجودات و اشیا را براساس جنس مذکر و مونث تقسیم می‌کردند. اصفهانی‌ها دو شب را به‌عنوان شب چله برپا می‌کردند و آیین‌های مخصوص به این شب را به‌جا می‌آوردند. آیین شب چله در شهر اصفهان معمولا به صورت شب‌نشینی‌های خانوادگی برگزار می‌شده و خانواده‌های اصفهانی با پهن کردن سفره‌ای با عنوان «سفره شب چله»، این شب را گرامی می‌داشتند. هندوانه به‌عنوان نمادی کروی که برونش سبز و درونش قرمز است و سمبل خورشید محسوب می‌شود، به‌عنوان مهم‌ترین میوه بر سر سفره چله قرار می‌گرفته. گفته می‌شود از دیگر بخش‌های این آیین در اصفهان قدیم، پهن کردن تمام البسه و رخت‌خواب‌ها در هوای آزاد به‌ویژه در مقابل خورشید با هدف خوش‌آمدگویی به «عمو چله» و «چله زری» بوده است.
گرفتن فال حافظ که مردم با اعتقادات خاص خود رهنمودهایش را چراغ راه مشکلات خود در زندگی قرار می‌دهند، از دیگر آیین‌های شب چله بوده. گفتن قصه، گرفتن فال حافظ، بازی‌های دسته جمعی نظیر گل یا پوچ و بیان لطیفه و خاطره از سرگرمی‌های شب یلدا در اصفهان بوده است.
اما چند سالی است که شب یلدا رنگ و بوی دیگری به خود گرفته است و همانند دیگر آیین‌های ملی هیاهوی عجیبی را در شهرمان به راه می‌اندازد. هیاهویی که هویت اصلی آن پیروی از سنت است یا بدعت در آیین ملی جای بسی سوال دارد. آنچه در پاسخ به این سوال واضح و مبرهن است، وجود اندکی بدعت و بعضا افزایش گناه نکوهیده اسراف و تبذیر است.
در شب یلدا با گشت و گذاری کوتاه در شهر و گذر از کنار گل‌فروشی‌ها و شیرینی فروشی‌ها نمادهایی به چشم می‌خورد که بزرگداشت آیین‌هایی چون شب یلدا را با آن پشتوانه فرهنگی به چالش کشیده و زیر سوال می‌برد.
درگذشته یکی از آیین‌های مردم اصفهان در شب یلدا، بردن طبقی از آجیل و میوه از خانه داماد به خانه نوعروس بوده است. در این مراسم دو خانواده‌ای که به‌تازگی با یکدیگر آشنا شده و پیوند مبارک ازدواج میان آنها صورت گرفته است، بلندترین شب سال را در کنار یکدیگر با دعا و آرزو برای سلامتی و خوشبختی نوعروس و داماد می‌گذرانند تا خاطره خوشی را در ذهن عروس و داماد به یادگار بگذارند.اما به نظر می‌رسد این آیین زیبا در مسیر حرکت خود تا به امروز دستخوش تغییر و تحولاتی شده است که نه‌تنها برگزاری این مراسم را از هدف اصلی خود دور می‌کند، چه‌بسا به دلیل اسرافی که در خرید اقلام ذکرشده انجام می‌شود، نارضایتی خداوند و به دنبال آن سست شدن پایه‌های زندگی را به همراه خواهد داشت. یکی از گل‌فروشان اصفهانی دراین‌باره می‌گوید: هر ساله دو سه روز مانده به شب یلدا سیل سفارشات شب چله به گل‌فروشی روانه می‌شود. معمولا داماد به همراه عروس یا خانواده عروس برای انتخاب نوع گل و نحوه تزئینات میوه‌ها به گل‌فروشی می‌آیند. داماد علاوه بر خرید میوه هزینه تزئینات را نیز به عهده دارد. هندوانه و میوه‌های دیگر به دلیل موادی که برای تازه نگه‌داشتن روی آنها پاشیده می‌شود، به هیچ وجه قابل استفاده نیست و پس از دو سه روز باید به سطل زباله ریخته شود. سبدهای گل معمولا از روی چشم و هم‌چشمی باید بزرگ و بزرگ‌تر انتخاب شود. هدیه‌هایی که برای گل‌آرایی آورده می‌شود، معمولا سکه یا سرویس‌های طلایی است که مبالغ زیادی بابت خرید آن پرداخته ‌شده است. به‌راستی جایگاه فرهنگ و تمدن و نگهبانی از آیین ملی و سنت‌های گذشتگان و بزرگان در دنیای مدرن امروز و در پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی که داعیه تمدن و فرهنگ از زبان مردم آن جاری است کجاست؟ بهتر است کمی از دل تجددگرایی بیرون بیاییم و وارد دایره تمدن شویم، آیین‌هایمان را با چشم غیرمسلح ببینیم تا از هزاران دایره و چهارگوشی که گرداگرد افکارمان کشیده‌ایم، رهایی یابیم.

  شب یلدا را بی‌آلایش جشن بگیریم

به اعتقاد مسعود مهدیزاده جامعه‌شناس، واقعیت‌های زندگی امروز ما متفاوت از شب‌های یلدا در سال‌های دور است. شب‌هایی که پدران و مادران ما برای زنده نگه‌داشتن آیین‌ها و رسوم ملی به ‌دور از هر دغدغه و نگرانی دور هم جمع می‌شدند و از همه جا سخن می‌گفتند؛ ولی امروز شرایط اقتصادی حاکم بر کشور به‌گونه‌ای است که پاسداشت این آیین‌ها برای برخی رفع تکلیف است؛ اما برخی همچنان بر طبل شادی می‌کوبند. این جامعه‌شناس بر این عقیده است که در گذشته‌های دور آیین‌هایی در شب یلدا برگزار می‌شد که یکی از آنها جشن شبانه و بیداری تا بامداد و تماشای طلوع خورشید زمستانی بود. جشنی که از لازمه‌های آن حضور کهنسالان و بزرگان خانواده به‌عنوان نماد کهنسالی خورشید در پایان پاییز بوده است و همچنین خوراکی‌های فراوان برای بیداری درازمدت که همچون انار و هندوانه و سنجد به رنگ سرخ خورشید باشند.
مهدیزاده با اشاره به شرایط اقتصادی که بر کشور حاکم است، معتقد است اگر امروز پدری مجبور است انار و هندوانه شب یلدا را بخرد، تنها به این دلیل است که شرمنده بچه‌هایش نشود. بچه‌هایی که همان شب یلدایی را از پدر و مادرشان طلب می‌کنند که تصویرش را در تلویزیون و برنامه‌های رنگ به رنگش دیده‌اند. یلدایی که جایی در خانه آنها ندارد. یلدایی که برای آنها بیشتر به خیال می‌ماند تا واقعیتی عینی و قابل لمس. یلدایی که حتی یک قلم از انواع تنقلات خوش آب و رنگش را هم شاید سالی دوازده ماه به خواب هم ندیده باشند.

شب یلداست، خودکشی نکنید!

اگرچه این روزها دیگرکمترکسی نسبت به عوارض پرخوری ناآگاه است، اما همچنان در مناسبت های خاص و دورهمی ها تعداد افرادی که قادر به کنترل غذاییشان هستند، اندک است. شب یلدا هم یکی ازهمین موارد است که اکثرا درمصرف تنقلات و غذا و میوه ها چنان بی محابا پیش می روند که گویی قصد خودکشی خود را دارند کما اینکه آمارمراجعین به بیمارستان ها درروز بعد از آن خود گویای این ادعاست.
دکترامیرمنصورعلوی نایینی متخصص تغذیه و عضو هیئت علمی دانشکده تغذیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان دراین رابطه می گوید: آجیل و میوه دو ماده غذایی پرمصرف درشب یلداست که متاسفانه اغلب با زیاده روی درمصرف آن ها درحقیقت به استقبال بیماری و بعضا مرگ های آنی ناشی از بالارفتن فشار خون و ایست قلبی می روند. مضرات و منافع آجیل ها موضوعی است که این متخصص در ادامه راجع به آن توضیح می دهد: این مواد غذایی خوش خوراک حاوی پروتئین ،چربی و آهن بسیار زیادی دارد که توصیه می شود درطول روزهای دیگر هم استفاده شود؛ اما پرخوری هرنوع آن باعث تجمیع بافت های چربی و درنتیجه چاقی می شود.ضمن اینکه چند قندی های موجود درفیبراین تنقلات هم به نوبه خود مشکل ساز است؛ زیرا دردستگاه گوارش به طور کامل هضم نمی شود.
علوی درخصوص نوع و نحوه مصرف غذا و آجیل درشب یلدا توصیه می کند از آنجا که حذف وعده های غذایی اشتباه است لذا بهتراست درچنین مناسبت هایی ابتدای شب، غذایی سبک «ماست و خیار،نان و پنیرو گوجه و…» مصرف شود وبعد با اندکی فاصله از آجیل و میوه تهیه شده میل شود؛  البته همان هم به میزان کم؛  چرا که به ازای هر یک واحد میوه، بین 60 تا 70 کیلو کالری انرژی وارد بدن می شود و دراین مواقع وقتی حجم مصرف زیاد شود، کار به اسهال، استفراغ، افزایش فشار خون و اغلب بستری دربیمارستان می کشد.


منبع:زندگی سالم

]]>
راههای جلوگیری از سرماخوردگی 2017-10-04T03:48:11+01:00 2017-10-04T03:48:11+01:00 tag:http://anasr121.mihanblog.com/post/2041 ع.ا نصر هیچ چیز بدتر از آبریزش بینی، سرد و گرم شدن بدن، گلودرد، سردرد، حس نکردن طعم مواد غذایی و تنگی نفس در اثر سرماخوردگی نیست. همه این موارد دست در دست هم به مختل شدن زندگی عادی فرد دامن می زنند و بدن را تا جای ممکن ضعیف و بی انرژی می کنند. به همین خاطر، برای اینکه بهترین روش ها برای دور ماندن از ویروس های آنفولانزا و سرماخوردگی را پیدا کنید، پیشنهاد می کنیم ادامه مطلب را از نظر بگذرانید که به ۲۰ روش برای مقابله با این بیماری ها اشاره شده است. ۱- ویتامین های مفید مصرف کنید ویتامین D از جمله موارد هیچ چیز بدتر از آبریزش بینی، سرد و گرم شدن بدن، گلودرد، سردرد، حس نکردن طعم مواد غذایی و تنگی نفس در اثر سرماخوردگی نیست. همه این موارد دست در دست هم به مختل شدن زندگی عادی فرد دامن می زنند و بدن را تا جای ممکن ضعیف و بی انرژی می کنند.

به همین خاطر، برای اینکه بهترین روش ها برای دور ماندن از ویروس های آنفولانزا و سرماخوردگی را پیدا کنید، پیشنهاد می کنیم ادامه مطلب را از نظر بگذرانید که به ۲۰ روش برای مقابله با این بیماری ها اشاره شده است.

۱- ویتامین های مفید مصرف کنید

ویتامین D از جمله مواردی است که در مسیر مقابله با ویروس های سرماخوردگی به شما کمک شایانی می کنند. هر فرد با مصرف ۱۰ هزار واحد ویتامین D3 در طول هفته می تواند خطر ابتلا و جذب ویروس های سرماخوردگی را نصف کند.

۲- به سر و صورت خود زیاد دست نزنید

بر اساس تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۳ میلادی صورت گرفت، مشخص گشت اشخاصی که معمولا عادت دارند زیاد چشم ها و بینی خود را لمس کنند، ۴۱ درصد بیشتر از بقیه افراد ویروس های هوا را جذب و پراکنده می کنند.

۳- مصرف ماست را افزایش دهید

یکی از مقالات علمی منتشر شده در نشریه انجمن تغذیه بیماران، افرادی که به طور منظم و به مقدار کافی محصولات پروبیوتیک مصرف می کنند، تا ۲۷ درصد احتمال ابتلا به ویروس های آنفولانزا را در بدن خود کاهش می دهند.

در همین راستا، گفته می شود که مصرف همیشگی ماست یونانی می تواند به پیشگیری سرماخوردگی کمک زیادی بکند.

۴- مدیتیشن کنید

محققان دانشگاه ویسکانسین در مدیسن بیان داشته اند، کسانی که همیشه عبادت، مراقبه و مدیتیشن می کنند تا ۷۶ درصد کمتر از دیگران به آنفولانزا مبتلا می شوند. دلیلش هم این است که با این ورزش شما می توانید خونسردی و تمرکز خود را به بهترین شکل ممکن حفظ کنید؛ احتمالا می دانید که استرس، آسیب پذیری بدن در مقابل انواع بیماری ها و ویروس ها را افزایش می دهد.

۵- چای گیاهی بنوشید

به جای نوشیدن قهوه تلخ و نسکافه، مصرف چای سبز را افزایش دهید. نوعی کاتچین موسوم به EGCG موجب انهدام ویروس های آنفولانزا شده و راه ورود آن ها به سیستم داخلی بدن را مسدود می کند. دانشمندان آلمانی در این رابطه بیان داشته اند که این عنصر حتی ممکن است در پیشگیری از ورود باکتریِ ایجادکننده ذات الریه نیز نقش مهمی ایفا کند.

به همین منظور، خوب است که در طول روز مقدار زیادی چای سبز بنوشید.

۶- واکسن بزنید

یکی از بهترین و موثرترین روش های پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا در طول فصول سرما، واکسن آنفولانزاست. واکسن در بدترین حالت، نشانه های بیماری را تا حد زیادی کاهش می دهد و بدنتان را در مقابل ویروس های مورد بحث مقاوم می کند.

۷- پیش از واکسن زدن ورزش کنید

کارشناسان باور دارند، اگر پیش از تزریق واکسن ورزش کنید، التهاب پس از ورزش باعث افزایش واکنش های دفاعی بدن در مقابل ویروس های موجود در واکسن می شود. این امر در نهایت به بیشتر شدن قدرت ایمنی بدن در مقابل ویروس منجر می گردد.

بر اساس یک تحقیق بریتانیایی، افرادی که ۲۵ دقیقه برای افزایش دور بازوی خود وزنه می زنند، واکنش های سیستم ایمنی بدن خود را نیز افزایش می دهند.

۸- مجراهای بینی خود را در سرما بپوشانید

مویچه های موجود در حفره های بینی و سینوس ها در دور کردن و از بین بردن عوامل بیماری زا بسیار موثر هستند. به گفته دکتر جیمز پالمر، هنگامی که این مویچه ها در معرض هوای گرم قرار می گیرند، حرکاتشان تندتر می شود، اما در هوای سرد، به طور ضعیف تری حرکت کرده و در نتیجه در پاکسازی عوامل بیماری زا کندتر رفتار می کنند.

به همین خاطر، وقتی برای مدت طولانی در معرض هوای سرد تنفس کنید، امکان جذب ویروس های آنفولانزا زیاد می شود.

۹- سبزیجات را بجوشانید

سبزیجاتی همانند کلم سبز، اسفناج و برگ چغندر را به مدت ۲ تا ۳ دقیقه در آب بجوشانید، سپس آن ها را درون آب یخ بریزید تا روند پختشان قطع شود و بعد مصرف کنید. پخته شدن سبزیجاتی همانند اسفناج باعث از بین رفتن عناصر بیماری زای موجود در آن ها می شود.

۱۰- هوای خانه را مرطوب نگه دارید

گرم نگه داشتن راه تنفس برای پیشگیری از سرماخوردگی به تنهایی کافی نیست. بینی فردی که دچار بیماری شده باید مرطوب نیز باشد. اگر حفره های بینی خشک بشوند، عناصر طبیعی آنتی باکتریال نمی توانند به درستی وظایف خود را به انجام برسانند. به همین خاطر لازم است که میزان رطوبت خانه را بین ۳۰ تا درجه نگه دارید.

در مواقعی که بیرون از خانه هستید، با استفاده از سرم های قندی نمکی، بینی خود را سه تا ۴ بار در روز شست‌وشو دهید.

۱۱- عرق کنید

نرمش کردن برای از بین بردن سرفه و عطسه کفایت نمی کند. به گزارش محققان کره ای، وقتی ورزش سنگین انجام می دهید به حدی که بدنتان خیس عرق می شود، در واقع به سلول های کشنده طبیعی دستور می دهید تا ویروس سرماخوردگی را از بین ببرند. تمریناتی که موجب افزایش میزان آدرنالین می شوند نیز باعث جمع شدن عروق خونی در اطراف غشا مخاطی می شوند و این امر به از بین رفتن مشکلات تنفسی کمک شایانی می کند.

۱۲- ماهی مصرف کنید

برای از بین بردن نشانه های آنفولانزا و سرماخوردگی بهتر است مصرف ماهی را افزایش دهید. با افزایش میزان امگا سه می توانید باعث تحریک سلول هایی بشوید که با تولید عوامل بیماری زا مبارزه می کنند. در نتیجه فرد از ابتلا به آنفولانزا مصون خواهد ماند.

۱۳- وز وز کنید

شاید برایتان عجیب باشد، اما با ایجاد صداهای کوتاه و وز وز مانند می توانید موجب افزایش میزان اکسید نیتریک در بینی شوید که خاصیت ضدمیکروبی دارد. بدون شک تولید این صداها برای اطرافیان به هیچ وجه خوشایند نیست، اما در طول روز در یک گوشه دنج و خلوت این تمرین را انجام دهید.

برای این منظور، یک نفس عمیق بکشید، یکی از سوراخ های بینی را بگیرید و نفس خود را همزمان با زمزمه کردن از سوراخ دیگر بیرون بدهید. همین کار را با سوراخ دیگر بینی تکرار کنید. این تمرین را ۵ بار تکرار کنید.

افرادی که حساسیت دارند، پس از امتحان کردن این روش بعد از استفاده از اسپری بینی استروئید دو بار در روز به مدت ۳ ماه، نتیجه بسیار بهتری گرفتند تا کسانی که فقط اسپری را به تنهایی مصرف کرده بودند.

۱۴- از اکالیپتوس بهره بگیرید

در یکی از تحقیقات اخیر مشخص شده که اوکالیپتول که در گیاه اوکالیپتوس به وفور یافت می شود، در کاهش نشانه های سرماخوردگی بسیار موثر است. گفته می شود این عنصر به کاهش التهاب و تورم کمک کرده و موجب گشاد شدن نایچه ها در ریه ها و در نتیجه جریان بهتر هوا می شود.

افرادی که از برونشیت حاد رنج می برند، می توانند با مصرف ۲۰۰ میلی گرم اکالیپتول پیش از هر وعده ی غذایی، نشانه های این بیماری را تا ۲۲ درصد افزایش دهند.

۱۵- زنجبیل مصرف کنید

برای رفع ناخوشی ها، نوشیدنی های حاوی زنجبیل بنوشید. محققان تایلندی کشف کرده اند که زنجبیل تازه از چسبیدن ویروس های مرکب تنفسی به سلول ها پیشگیری می کند و حتی موجب کاهش قابلیت تکثیر آن ها نیز می شود.

فقط یک نوع میکروب در موارد مزمن می تواند به برونشیت یا ذات الریه منتهی گردد. برای پیشگیری از فعالیت های آن در بدن، زنجبیل تازه را رنده کرده و درون آب جوش بریزید و به صورت دمنوش میل کنید. یا درون غذاهای خود بریزید.

۱۶- دست های خود را زیاد بشویید

آب و صابون بهترین محلول برای از بین بردن ویروس های روی پوست هستند. پس از شستن دست ها حتما آن ها را به خوبی خشک کنید زیرا دست های خیس خیلی بیشتر و راحت تر می توانند میکروب و آلودگی را منتشر کنند.

۱۷- یوگا کنید

یوگا و ورزش های مشابه آن باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند و در نتیجه فرد می تواند با قوای بیشتری با بیماری هایی همانند سرماخوردگی، آنفولانزا و ذات الریه مبارزه کند.

ترکیب ورزش های فیزیکی و ریلکسیشن  با هم موجب افزایش بتادیفنسین ۲ در بزاق می شود، نوعی پپتید که همه میکروب ها را از بین می برد. تنها ۹۰ دقیقه یوگا میزان ترشح بتادیفنسین ۲ را دو برابر بیشتر می کند.

۱۸- آدامس بجوید

برخی از محققان بیان داشته اند که زایلیتول، شیرین کننده موجود در آدامس می تواند از آلوده شدن گوش ها و سینوس ها به ویروس های سرماخوردگی پیشگیری کند.

۱۹- خوب و کافی خوابیدن

محققان فنلاندی ثابت کرده اند که خواب کمتر از ۴ ساعت در شبانه روز می تواند روی ژن های فرد تاثیر گذاشته و روند سیستم ایمنی بدن او را تغییر داده و احتمال ابتلا به بیماری ها را در وی افزایش دهد. به همین خاطر، لازم است همه تمهیدات لازم برای داشتن خواب بهتر را انجام داده و پیش از نیمه شب به خواب بروید.

۲۰- سیگار نکشید

از دیگر مواردی که باید برای حفظ مقاومت بدن خود در برابر ویروس ها رعایت کنید، نکشیدن سیگار است. سیگار موجب افزایش احتمال جذب میکروب H1N1 که ویروس آنفولانزای خوکی است، می شود.

منبع:روزیاتو-باشگاه خبرنگاران جوان


]]>
مساجد امروز ما 2017-08-01T03:01:42+01:00 2017-08-01T03:01:42+01:00 tag:http://anasr121.mihanblog.com/post/2040 ع.ا نصر پس از سالها از انقلاب اسلامی ما بگونه ای عمل کرده ایم که مساجد ما اینگونه شده اند و لذا دذ موارذ اول باید تجدید نظر گردد تا مساجد فعال تر گردند.- برخی مساجد پیر شده اند، هیچ جوانی در آن یافت نمی شود، سرتاسر مسجد از پیرمردها و پیرزن هایی پر شده است که یکی دو ساعت به نماز، در صف ها به انتظار، تسبیح می چرخانند. 2- بعضی مساجد هم، قیافه کلیسا پیدا کرده اند، پر از صندلی های دسته دار چوبی و پلاستیکی، برای به ظاهر کهنسالانی که به عذر درد پا و کمردرد، نماز ایستاده را به نشسته تبدیل کرده اند. 3-

پس از سالها از انقلاب اسلامی ما بگونه ای عمل کرده ایم که مساجد ما اینگونه شده اند و لذا دذ موارذ اول باید تجدید نظر گردد تا مساجد فعال تر گردند.
- برخی مساجد پیر شده اند، هیچ جوانی در آن یافت نمی شود، سرتاسر مسجد از پیرمردها و پیرزن هایی پر شده است که یکی دو ساعت به نماز، در صف ها به انتظار، تسبیح می چرخانند.
2- بعضی مساجد هم، قیافه کلیسا پیدا کرده اند، پر از صندلی های دسته دار چوبی و پلاستیکی، برای به ظاهر کهنسالانی که به عذر درد پا و کمردرد، نماز ایستاده را به نشسته تبدیل کرده اند.
3- برای گلدسته و گنبد برخی مساجد، قریب پانصد ششصد میلیون تومان هزینه شده است، فرش هایش کامل و دیوارهایش کاشی کاری است، وضوخانه مرتب و تمیزی دارد، کتاب های قرآن و مفاتیحش تمیز و دست نخورده است، اما جز امام جماعت، خادم و ده پانزده نفر دیگر از اهالی محل، کس دیگری آنجا پیدایش نمی شود.
4- برخی مساجد دچار اختلافات داخلی و مدیریتی شده اند، سوء تفاهم های کُشنده ای بین کانون و پایگاه بسیج و هیأت و امام جماعت و هیأت امنا، در جریان است.
5- برخی مساجد، همه دعاهای بعد از نماز را انجام می دهند. اما مکبر و دعاخوان و قرآن خوانش، پیرمردهای باسابقه ای هستند که چهل پنجاه سال است خوانش دعاها را بین هم تقسیم کرده و با صوت کهنه و آواز خش دار آن را به نمازگزاران تحویل می دهند، بی آنکه حاضر باشند یک دانگ از این سرقفلی افتخار آمیز را به یک جوان خوش صدا اجاره دهند.
6- برخی مساجد، همه چیزش آماده است، اما امام جماعت برای آن یافت نمی شود، پس نماز در آنجا تعطیل است.
7- برخی مساجد، فقط نیم ساعت مانده به مغرب، درهایش باز و نیم ساعت بعد از عشاء بسته می شود و از نماز صبح در آن خبری نیست.
8- برخی مساجد در حاشیه خود دو سه باب مغازه وقف شده دارند اما هنوز خالی و بی سرپرست افتاده و هیچ کمکی به اقتصاد مسجد نمی کنند. برخی مساجد، سر برج برای پرداخت قبض آب و برق شان، به این و آن التماس دعا دارند و راه چاره ثمربخشی پیدا نمی کنند.
اینها فهرستی است اجمالی از وضعیت برخی مساجد روزگار ما، که البته آمار دقیقی از فراگیری آن در دست نگارنده نیست، اما مشاهدات بسیاری، مؤید بخش هایی از آن است.

مساجدی که می درخشد
اما در سوی دیگر ماجرا مساجدی داریم که:
زنده هستند و به حیات خود ادامه می دهند. به معنای واقعی پاتوق و کانون و قطب فرهنگی اجتماعی محله و شهر هستند. این مساجد هربار و هر ماه و هرسال، از جوانانی که در صفوف متراکم، برای خود هویت مسجدی طلب می کنند، پر می شود. گاه تعداد جوانان و نوجوانان آنقدر زیاد می شود که تا حیاط مسجد نیز موکت و فرش پهن می کنند و باز هرکس که دقیقه ای دیر به مسجد برسد جای خالی برای نماز پیدا نمی کند.
در این مساجد امام جماعت، به معنای واقعی، «رهبر مسجد» است. اصلی ترین کار و فعالیتش را برای مسجد خالی کرده و ساعت های جدی از حیات خودش را در مسجد و برای آرمان های مسجد سپری می کند. از هیچ مناسبتی، با «بی خیالی» عبور نکرده و در آن حلقه های درسی و مباحثات علمی برقرار است. صندوق های قرض الحسنه با برکتی در آن مستقر است که ماهانه مشکل مالی مؤمنین را حل و فصل می کند.
آن ها برای خود رسانه های مؤثری دست و پا کرده تا بتواند ابعاد معرفتی و آگاه سازی دینی سیاسی را تأمین کند. از روزنامه دیواری و نشریه های مسجد گرفته تا حتی کانال ها و گروه های تلگرامی و پیج های اینستاگرامی.
آنجا جلسات سخنرانی متعدد و به درد بخوری، هم با حضور روحانیت و هم مکلاها، برقرار است و مخاطب مسجد می داند هر شب و ظهر و بعد از ظهر اگر خودش را به آنجا برساند چیزهای خوبی در حوزه اندیشه و نظر گیرش می آید.
به کمک بانیان خیر برای خود محیط های جدیدتر و تخصصی تری فراهم ساخته تا به کارکردهای جدید خود هم مسلط شود، از اتاق جلسات و کنفرانس گرفته تا تالار اجتماعات و خانه امام جماعت و حجره های درس و آشپزخانه و سالن پذیرایی و اتاق سمعی و بصری.
برای فعالیت های جدی بانوان، فکر و اقدام کرده و گروه های پر نشاطی از زنان انقلابی و با ایمان را درگیر مسائل فرهنگی اجتماعی خود ساخته است.
در حد و اندازه خود به فناوری های نخبگانی دست پیدا کرده و توانسته است با راه اندازی هیأت های اندیشه ورز کارآمد، نسبت به مسائل و ابتلائات جدید فرهنگی، پاسخ های عملی خوبی پیدا کند.

نتیجه
واضح و روشن است، جامعه ایرانی نسبت به مساجد نوع دوم، نیاز مبرم و عطش جدی دارد. حال باید با مطالعات میدانی، راه های توسعه کمی و کیفی این نوع از مساجد را در گستره شهرها و روستاها پیدا کرد.
منبع:جهان نیوز..سید مهدی سیدی
]]>
كلید اولیّۀ آزمون ورودی دبیرستان‌های دورۀ اوّل و دوم استعدادهای درخشان برای سال تحصیلی ۹7-1396 ونتایج 2017-05-15T03:46:47+01:00 2017-05-15T03:46:47+01:00 tag:http://anasr121.mihanblog.com/post/2039 ع.ا نصر كلید اولیّۀ آزمون ورودی دبیرستان‌های دورۀ اوّل و دوم استعدادهای درخشان برای سال تحصیلی ۹7-1396 از سوی مركز ملّی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان منتشر شد. معلّمان و صاحب‌نظران گرامی و دیگر علاقمندان می‌توانند نظرات و پیشنهادهای خود را جهت بررسی، در قالب نمون‌برگ‌های پیوس

كلید اولیّۀ آزمون ورودی دبیرستان‌های دورۀ اوّل و دوم استعدادهای درخشان برای سال تحصیلی ۹7-1396 از سوی مركز ملّی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان منتشر شد.


معلّمان و صاحب‌نظران گرامی و دیگر علاقمندان می‌توانند نظرات و پیشنهادهای خود را جهت بررسی، در قالب نمون‌برگ‌های پیوست (نمون‌برگ دریافت نظرات و پیشنهادها در خصوص كلید اوّلیّۀ آزمون ورودی) تنظیم و حدّاكثر تا پایان وقت اداری روز سه‌شنبه دوم خرداد ماه ۱۳۹6، از طریق رایانامه به نشانی sampad@medu.ir ارسال نمایند. لازم به ذكر است، نظرات و پیشنهادهای مربوط به هر سؤال می‌بایست در یك نمون‌برگ جداگانه نوشته شود. به نظرات و پیشنهادهایی كه در قالب نمون برگ پیوست نباشد هیچ‌گونه ترتیب اثری داده نخواهد شد.

گفتنی است آزمون ورودی دبیرستان‌های دورۀ اوّل و دوم استعدادهای درخشان برای سال تحصیلی ۹7-۱۳۹6 روزهای پنج‌شنبه و جمعه 14 و 15 اردیبهشت ماه 1396در سراسر كشور برگزار گردید. نتایج این آزمون در اوایل تیرماه (بعد از آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی)  اعلام خواهد شد. برای دریافت فایل مورد نظرتان بر روی جمللات زیر کلیک کنید

كلید اوّلیة آزمون ورودی دبیرستان‌های دورة اوّل

نمون برگ دریافت نظرات و پیشنهاد‌های آزمون‌ ورودی دبیرستان‌های دورة اوّل

 

كلید اوّلیة آزمون ورودی دبیرستان‌های دورة دوم

نمون‌برگ دریافت نظرات و پیشنهاد‌های آزمون‌ ورودی دبیرستان‌های دورة دوم

 منبع:مرکز ملی استعدادهای درخشان ایران

پیرو اعلام قبلی و همچنین اطلاعیه های مندرج در سامانه ثبت نام الكترونیكی آزمون های مذكور به نشانی https://azmoon.medu.ir و با عنایت به تماس های تلفنی برخی از اولیاء محترم دانش آموزان شركت كننده در این آزمون ها، ‌به اطلاع می رساند نتایج پذیرفته شدگان ،‌ اوایل تیرماه 1396 (پس از برگزاری آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی) صرفاً ازطریق سامانه مذكور اعلام خواهد شد.

لذا ادعای برخی از سایت های اینترنتی،‌ شبكه های مجازی، ‌ارسال پیامك یا برقراری تماس با افراد و به خصوص مشاوره های تلفنی (شماره تلفن هایی كه با 909 شروع شده و مستلزم پرداخت هزینه تماس می باشد) در زمینه زمان اعلام نتایج یا ارائه اطلاعاتی نظیر وضعیت پذیرش یا عدم پذیرش دانش آموزان یا نام دبیرستان محل پذیرش شده، كذب و غیرواقعی بوده و به هیچ عنوان مورد تایید این مركز نمی باشد.

]]>
۱۰ روش طبیعی برای از بین بردن جرم دندان 2017-04-04T03:45:07+01:00 2017-04-04T03:45:07+01:00 tag:http://anasr121.mihanblog.com/post/2038 ع.ا نصر جرم دندان، یک لایه نرم و چسبناک باکتری است که روی دندان‌هایتان، پرشدگی‌ها، لثه‌ها، و زبان ایجاد می‌شود.   وقتی لایه‌های متعددی از جرم با موادمعدنی موجود در بزاق ترکیب می‌شود، به ماده‌ای آهکی و گچی سفیدرنگی تبدیل می‌شود که رسوب یا تاتار نام دارد.   رسوب زمینه را برای رشد باکتری‌های دهانی که از قند موجود در غذاهایی که می‌خورید تغذیه می‌کنند، فراهم می‌کنند. بعلاوه اینکه این ماده در طی این فرآیند اسید تولید می‌کند که مینای دندان را از بین برده و موجود پوسیدگی‌های دندانی می‌شود anasr121.mihanblog.com جرم دندان، یک لایه نرم و چسبناک باکتری است که روی دندان‌هایتان، پرشدگی‌ها، لثه‌ها، و زبان ایجاد می‌شود.
 
وقتی لایه‌های متعددی از جرم با موادمعدنی موجود در بزاق ترکیب می‌شود، به ماده‌ای آهکی و گچی سفیدرنگی تبدیل می‌شود که رسوب یا تاتار نام دارد.
 
رسوب زمینه را برای رشد باکتری‌های دهانی که از قند موجود در غذاهایی که می‌خورید تغذیه می‌کنند، فراهم می‌کنند. بعلاوه اینکه این ماده در طی این فرآیند اسید تولید می‌کند که مینای دندان را از بین برده و موجود پوسیدگی‌های دندانی می‌شود. باکتری همچنین سمومی تولید می‌کند که منجر به مشکلات متعدد لثه می‌شود.
 
عوامل مختلفی با ایجاد جرم دندان‌ها در ارتباط است، مثل بهداشت ضعیف دهان و دندان، روش نادرست مسواک زدن، انتخاب‌های بد غذایی، ارث و نداشتن مراقبت‌های تخصصی.
 
حفظ بهداشت دندان‌ها رمز پیشگیری از ایجاد جرم می‌باشد. شما باید:
 
– دندان‌هایتان را با یک خمیردندان خوب روزی دو بار مسواک بزنید. از یک مسواک نرم استفاده کنید که برسی نرم و صاف داشته باشد. مسواک را با زاویه ۴۵ درجه از خط لثه‌تان نگه دارید.
 
– حتماً زبانتان را هم مسواک بزنید زیرا زبان به رشد باکتری‌هایی که منجر به ایجاد جرم می‌شود کمک می‌کند.
 
– به طور منظم برای تمیز کردن دندان‌ها و لثه‌هایتان از نخ دندان استفاده کنید.
 
علاوه بر بهداشت منظم دندان‌ها، می‌توانید از بعضی روش‌های طبیعی هم برای از بین بردان جرم دندان استفاده کنید. یادتان باشد، وقتی جرم دندان‌هایتان با موادمعدنی ترکیب شود، دیگر برداشتن آن از روی دندان‌ها بسیار دشوار است. ولی اگر به صورت منظم جرم روی دندان‌ها را از بین ببرید، می‌توانید از بروز پوسیدگی‌های دندان در دراز مدت جلوگیری کنید.       anasr121.mihanblog.comanasr121.mihanblog.comanasr121.mihanblog.com

آیا جرم گیری دندان را خراب میکند؟

این موضوع  کاملا اشتباه است و با ریشه یابی علت این نوع افکار پی خواهیم برد که چرا چنین اشتباهی میکنیم .

 جرم های تشکیل شده بر روی دندان به مرور لثه را خراب کرده و خود جایگزین میشود . این امر چون به مرور اتفاق میفتد و بیمار متوجه عقب نشینی لثه نمیشود و لثه ای که عقب نشینی کرده با جرم جایگزین میشود فضای خالی که بین دندانها در اثر عقب نشینی لثه هم که ایجاد میشود از دید بیمار پنهان میماند . موقعی که بیمار برای جرم گیری مراجعه میکند وقتی این جرم ها را تمیز میکنیم لثه تحلیل رفته در معرض دید بیمار قرار میگیرد و چنین احساسی بدست می دهد که جرم گیری باعث از بین رفتن لثه شده است  در صورتی که تمام این اتفاقات قبلا صورت گرفته بوده ولی از دید بیمار پنهان بوده است .

با این توضیحاتی که دادم امیدوارم مطمئن شده باشید که تمام این بلایا به علت جرم بوده که بر سرتان میاید نه جرم گیری …. و این جرم گیری است که از ادامه روند تخریب لثه جلوگیری میکند .


 
در زیر به ۱۰ روش طبیعی برای از بین بردن جرم دندان اشاره می‌کنیم:
 

۱- روغن‌کشی
 
روغن‌کشی یک روش بسیار قدیمی است که به
]]>