شمرون ، شمیران و معرفی محله های شمیران،مذهبی ، علمی ، پزشکی ، آموزشی ، کامپیوتر

محلات شمیران به اختصار

نویسنده :ع.ا نصر
تاریخ:سه شنبه دوازدهم مرداد 1395-07:42 ق.ظ

 در زیر تعدادی از محلات شمیران را به اختصار معرفی می کنم:

اوین: اراضی اوین از شمال به کوه توچال، از جنوب به نهر ونک و قلعه ارمنی و از مغرب به دره نظرگاه که آن طرف باغ دره است و از مشرق به اراضی محمودیه و ولنجک محدود می شود.دارای باغهای متعدد، علف چین ها، نهرها، آب انبارها و... است.

درکه: دهکده درکه داخل دره درکه، در غرب رودخانه بنا شده است. اراضی درکه از جنوب به اراضی اوین، ار غرب به اراضی محمدآباد و فرح زاد محدود می شود.دارای علف چین های مختلف، آبشار، باغ، امامزاده و ... است.

ولنجک دهکده ای در شرق اوین است. از جنوب به اراضی محمدیه و مقداری از اراضی اوین، و از شمال به آبریز کوه توچال، از غرب به زمینهای اوین و از شرق به زمینهای اسدآباد محدود می شود.
آب این دهکده از رودخانه مختصری که در غرب است و آب قنات تامین می شود. قنات علی آباد در زیر ولنجک است.

احتسابیه:در شمال حدیقه و مشرق فیروزآباد شازده مشتی (شاهزاده مشهدی) است. دره احتسابیه جزء خاک سوهانک است. این دره را محلیها "خرگوش نو" (بکسر شین) می خوانند.

حیدرآباد احتسابیه:قنات و اراضی بالای "دره خرگوش نو" را گویند که متعلق به حیدرخان پیشکار احتساب الملک بود.

گَل کهریز:دره دیگری از اراضی سوهانک را که معروف به "گل کهریز" بود محمدباقر خان اعتمادالسلطنه خردیداری و آباد کرد.

سَرِنو:سرنو از مزارع و باغهای احتسابیه است

اختیاریه = حسین آباد،:اختیاریه در گوشه شمال شرقی سلطنت آباد است. اراضی آن جزء اراضی دروس بود و حسین آباد خوانده می شد.

 اراج در مشرق فرمانیه :اراج در شرق فرمانیه قرارگرفته و از شمال به جاده تجریش به قوچک و از جنوب به اراضی سلطنت آباد و حسین آباد و از شرق به رودخانه دارآباد (شاه آباد) و از غرب به خیابان نیاوران - سلطنت آباد محدود می شود.

ارغوانیه = داودیه ،داودیه در شمال تهران و در جنوب غربی قلهک واقع شده که باغ ییلاقی میرزا داودخان پسر آقاخان نوری بوده است. به مناسبت