شمرون ، شمیران و معرفی محله های شمیران،مذهبی ، علمی ، پزشکی ، آموزشی ، کامپیوتر

آنفلوآنزا

نویسنده :ع.ا نصر
تاریخ:چهارشنبه بیست و پنجم آذر 1394-06:52 ق.ظ

روزهای سرد امسال هم فرا رسید و خیلی‌ها متأسفانه گرفتار آنفلوآنزا شدند. اما با تغذیه درست و رعایت نکات بهداشتی تا حد زیادی می‌توان از آنفلوآنزا در امان ماند و در صورت ابتلا، زودتر بهبود یافت.

سرماخوردگی چیست؟

در مورد سرماخوردگی باید گفت که بالغین 2 تا 4 بار در سال و کودکان 6 تا 10 بار در سال، سرما می خورند. اصولا افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند، زودتر سرما می خورند.

ویروس، عامل ایجاد سرماخوردگی است. سرماخوردگی با آنتی بیوتیک درمان نمی شود، بلکه باید صبر کرد تا خودش خوب شود.

اگر شما با یک فرد سرماخورده دست بدهید و سپس همان دست را به چشم، دهان و یا زخم باز خود بزنید، ویروس را به داخل بدن خود وارد کرده اید. همچنین ممکن است با تنفس هوای آلوده، قطرات محتوی ویروس را وارد بدن خود کنید.

خارش چشم، آب ریزش بینی ، سرفه، گرفتگی صدا ، اشک ریزش، خستگی و گاهی تب از علائم سرماخوردگی می باشند. این علائم 7 تا 10 روز طول می کشند.

برای درمان، بهتر است مایعات زیادی بنوشید و استراحت کنید. اگر بعد از 10 روز خوب نشدید، نزد پزشک بروید.

انفلوآنزا چیست
آنفلوانزا شایعترین بیماری ویروسی فصل سرما است که دستگاه‌ تنفسی ‌را درگیـر می‌کند و شدیدا مسری است. ‌مدت‌ زمان‌ شروع‌ علایم‌ از زمان‌ وارد شدن‌ ویروس‌ به‌ بدن‌ 48-24 ساعت‌ است‌. سه‌ نوع‌ اصلی‌ ویروس‌ آنفلوانزا (A,B,C) وجود دارد، اما این‌ ویروسها توانایی‌ جهش‌ به‌ انواع‌ گوناگونی‌ را دارند. شیوع‌ ناگهانی‌ انواع‌ مختلف‌ آنفلوانزا تقریباً هر زمستان‌ رخ‌ می‌دهد ولی شدت‌ آنها متفاوت‌ است‌.

آنفلوآنزا هم شبیه به سرماخوردگی می باشد، اما علائم آن شدیدتر است. ویروس آنفلوآنزا در اواخر پاییز تا اوایل بهار زیادتر است. ویروس ها انواع مختلفی دارند و بوسیله قطرات دهان و یا بینی پخش می شوند. اگر شخص مبتلا به آنفلوآنزا، عطسه یا سرفه کند، ویروس در هوا پخش می شود.

آنفلوآنزا از روز اول با علائم شروع می شود و روز پنجم ما متوجه بیماری خود می شویم. جالب است بدانید که  ازروز اول تا پنجم، ویروس می تواند پخش شود.

علائم آنفلوآنزا، عبارت است از تب، سردرد، درد بدن، احساس خستگی، گرفتگی صدا و علائم شبیه سرماخوردگی. افرادی که دچار آنفلوآنزا شده اند، غالبا نمی توانند فعالیت های روزمره خود را انجام بدهند.

آنتی بیوتیک برای درمان این بیماری مفید نیست. تزریق واکسن آنفلوآنزا و مصرف برخی داروها برای کوتاه کردن مدت بیماری خوب است. ولی بهترین کار، خوب استراحت کردن است، زیرا آنفلوآنزا بیماری مسری می باشد و از تماس با افراد باید دوری کرد. برای بهبود این بیماری باید مایعات زیادی نوشید؛ خوب خوابید؛ غذاهای سالم خورد و از مصرف الکل و سیگار خودداری نمود.

علت سرما خوردگی و آنفلوانزا چیست؟

بیش از ۱۰۰ نوع ویروس مختلف می‌توانند سرماخوردگی ایجاد کنند. اما ویروسهایی که باعث آنفلوانزا می‌شوند زیاد نیستند. همین مطلب یعنی انواع کم ویروسهایی که باعث آنفلوانزا می‌شوند باعث شده واکسنهایی تهیه شود که به پیشگیری از آنفلوانزا کمک می‌کنند. اما در مورد سرماخوردگی ساختن واکسن به دلیل تعداد زیاد ویروسها میسر نیست.

استرس‌، خستگی‌ شدید، تغذیه‌ نامناسب‌، وجود بیماری‌ اخیر که‌ موجب‌ کاهش‌ مقاومت‌ بدن‌ شده‌ باشد، بیماری‌ مزمن‌، خصوصاً بیماری‌ مزمن‌ قلبی‌ یا ریوی‌، حاملگی‌ (سه‌ ماه‌ سوم‌)، افرادی‌ که‌ در یک‌ محیط‌ نیمه‌ بسته‌ زندگی‌ می‌کنند، سرکوب‌ ایمنی‌ ناشی‌ از دارو یا بیماری‌ و مکانهای‌ شلوغ‌ به‌ هنگام‌ بروز همه‌گیری‌ از عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر هستند.

راههای انتقال بیماری

ویروس به راحتی از طریق ترشحات تنفسی ازجمله عطسه و سرفه و نیز از طریق تماس نزدیک، نظیردست دادن و روبوسی از فرد بیمار به افراد سالم منتقل می‌شود.

درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

در بیشتر موارد، نیازی به دیدن پزشک نیست. شما می‌توانید علائم را با اقدامات درمانی اولیه درمان کنید. ولی اگر مواردی از قبیل، افزایش‌ تب‌ یا سرفه‌، وجود خون‌ در خلط‌، گوش‌ درد، تنگی‌ نفس‌ یا درد قفسه‌ سینه‌، ترشحات‌ غلیظ‌ از بینی‌، سینوسها یا گوشها، درد سینوس، درد شدید در صورت یا پیشانی، درد یا سفتی‌ گردن‌، سرماخوردگی که بیش از ۱۰ روز طول کشیده است، تنفس کوتاه، خشونت صدا، سوزش گلو یا سرفه مداوم، خس‌خس سینه به‌ هنگام‌ درمان‌ رخ‌ دهند، برای درمان کامل و درست باید حتما به پزشک مراجعه کنید. زیرا این علائم نشاندهنده عفونت شدید و عارضه‌دار شدن سرماخوردگی می‌باشند.

بخور نخورها در آنفلوآنزا

 در هنگام بروز آنفلوآنزا بدن شما به کالری بیشتری نیاز دارد چون هر چه درجه حرارت بدن بالاتر می‌رود، سوخت و ساز بدن نیز افزایش می‌یابد.
 داشتن برنامه غذایی نامناسب طول دوره این بیماری و استعداد ابتلا به آن را تشدید می‌کند، بهترین راه برای جلوگیری از این روند، ترکیب یک رژیم غذایی مناسب و رعایت بهداشت است که در سایت تبیان به آن اشاره شد.
بایدهای تغذیه‌ای در آنفلوآنزا
 * سوپ و غذاهای آبکی دیگر به خصوص زمانی که با مرغ طبخ می‌شود، به مرطوب نگه داشتن بینی، جلوگیری از کم آبی بدن و مبارزه با التهاب گلو کمک می‌کند.
 * چای داغ نیز درد گلو را تسکین داده و از گرفتگی بینی جلوگیری می‌کند؛ البته نه آن قدر داغ که به بافت مری آسیب زند.
 * میوه‌های خانواده مرکبات حاوی ویتامین C هستند و اگرچه از آنفلوآنزا جلوگیری نمی‌کنند، اما می‌توانند طول دوره آن را کاهش دهند. همچنین ویتامین C تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن است.
 * غذاهای تند ضد احتقان هستند. خوردن فلفل تند یا ترب کوهی به تسکین علائم بیماری کمک می‌کند.
 * موز سرشار از پتاسیم است و از عرق کردن، تهوع، استفراغ، یا اسهال جلوگیری می‌کند.
 * زنجبیل نیز از تهوع جلوگیری می‌کند و تسکین‌دهنده سایر بیماری‌های معده است.
 نبایدهای تغذیه‌ای
در آنفلوآنزا
 * غذاهای اسیدی: در واقع منظور غذاهایی است که محیط بدن را اسیدی می‌کند.
* شیرینی‌ها و کربوهیدرات‌های تصفیه شده: کربوهیدرات‌های تصفیه شده مانند کراکر و نان‌های سفید و ... به سرعت به قند شکسته تبدیل می‌شوند و مانند شیرینی‌ها و آبمیوه‌های صنعتی، شکرشان باعث التهاب می‌شود و در واقع می‌تواند بدن شما را در مبارزه با عفونت تضعیف کند.
 * غذاهای چرب و سرخ کردنی‌ها
 * فرآورده‌های لبنی: با وجود آنچه شما ممکن است شنیده باشید شیر، ماست و مانند آن می‌تواند در برخی از افراد مخاط گلو را ضخیم‌تر و غیر قابل تحمل نماید.
 اما اگر می توانید لبنیات را تحمل کنید آن را مصرف کنید چرا که لبنیات منبع خوبی از پروتئین و ویتامین D است که می‌تواند در مبارزه با عفونت‏ها به بدن شما کمک کند به علاوه، ماست پروبیوتیک به تعادل باکتری‏های روده شما کمک می‏کند.
 نکات بهداشتی برای پیشگیری
 ویروس آنفلوآنزا در هوا معلق است، بنابراین اگر در خیابان از کنار کسی که آنفلوآنزا دارد، می‌گذرید یا لباس کسی که سرماخورده را لمس می‌کنید، آنفلوآنزا نمی‌گیرید؛ اما اگر فرد بیمار روی دست دیگری سرفه یا عطسه کند، ابتلا به بیماری حتمی خواهد بود.
مهم‌ترین اصول برای اجتناب از ابتلا به آنفلوآنزا عبارتند از:
 چندین بار شست‌و‌شوی دست‌ها در روز، به خصوص پس از بازگشت از کار، بعد از سوار شدن به وسایل نقلیه عمومی و همچنین خرید، بسیار ضروری است. در صورتی که آب و صابون در اختیار ندارید، از ژل‌های شست‌و‌شوی دست استفاده کنید.
 اگر کسی سرفه می‌کند، باید دستمال جلوی دهانش بگیرد و پس از استفاده آن را در سطل زباله بیندازد.
 تهویه هر روز هوای اتاق‌ها نیز توصیه می‌شود.
 اگر خودتان مبتلا به آنفلوآنزا هستید، از ماسک استفاده کنید تا دیگران به این بیماری دچار نشوند. مدل ماسک‌های جراحی که سبک‌ترند و در داروخانه‌ها یافت می‌شوند، مؤثرتر از ماسک‌هایی است که به نوک اردک شباهت دارد.
نقش  مکمل‌ها درپیشگیری
 پیشگیری از ورود میکروب‌ها به بدن با اقدامات بهداشتی ضروری است. اما تقویت دستگاه ایمنی بدن نیز نکته‌ای است که نباید از آن غفلت کرد.
 ریزمغذی‌ها: مصرف ریزمغذی‏هایی مانند مس و روی در روزهای ابتدایی زمستان به پیشگیری از بروز عفونت‌ها کمک می‌کند.
 رژیم غذایی: رژیم غذایی متناسب مانع از بروز بیماری‌های متعددی از جمله آنفلوآنزا می‌شود. برای نمونه، مصرف یک واحد لبنیات همراه یک میوه تازه در وعده صبحانه، مس مورد نیاز بدن را تأمین می‌کند. وعده ناهار نیز بهتر است شامل کمی گوشت یا ماهی همراه با سبزی و میوه باشد؛ برای شب نیز مصرف نشاسته همراه سبزیجات توصیه می‌شود. این رژیم غذایی مانع از افت انرژی در طول روز و اطمینان از مبارزه بدن با ویروس‌ها خواهد شد.

برای اطلاع بیشتر بر روی عنوان زیر کلیک کنید:

ویروس آنفولانزا چگونه دخلتان را می‌آورد؟
رحلت پیامبر مکرم اسلام(ص)

نویسنده :ع.ا نصر
تاریخ:چهارشنبه هجدهم آذر 1394-06:56 ق.ظآیا خداوند گناه مارا می‌پوشاند؟

نویسنده :ع.ا نصر
تاریخ:یکشنبه پانزدهم آذر 1394-06:59 ق.ظ


یكی از مسائل بسیار مهمی که ممکن است برای بسیاری از جوانان خطاکار ایجاد شود، این است که بعد از ندامت و پشیمانی از خطای خود و توبه در نزد حضرت حق، آیا نزد خدای متعال، این توبه و ندامت، پذیرفتنی است؟ و آیا اجازه بازگو کردن خطای خود به دیگران، به ویژه شریک زندگی خود که قرار است یک عمر با صداقت زندگی کنیم، هستیم یا نه؟ از این رو بدنبال جواب دادن به این سوالات، از طریق پاسخ گویی به سوال یکی از کاربران سایت هستیم.

سوال:
بنده دختر معتقد و مذهبی هستم که متاسفانه مدتی قبل، بنا به دلایل غیرموجه، دچار اشتباه شدم و با پسری رابطه دوستی برقرار کردم. البته طرف مقابل نیز از خانواده اصیل و متدین بود. ولی به هرحال هردو اشتباه کردیم و تن به این دوستی دادیم. گرچه این دوستی تنها در حد پیامک و تلفن بود، ولی همواره هردو از این بابت احساس گناه می‌کردیم. تااینکه بعد از مدتی، بخاطر گناه بودن این رابطه، تصمیم گرفتیم از هم جدا شویم. اواخر این رابطه، بارها از خدا هستم که مرا ببخشد و عهد بستم که دیگر چنین گناهی را مرتکب نشوم. ولی حالا سوالم این است که آیا خداوند گناه منِ گناهکار را می‌پوشاند؟ مدتی است از این می‌ترسم که مبادا یک روزی ازدواج کنم و این قضیه به گونه‌ای لو برود و ... . به علاوه، آیا لازم است گذشته خود را به کسی که قرار است با او ازدواج کنم، بگویم؟

پاسخ:
ابتدا از اینکه متوجه اشتباه و گناه بودن رفتارتان هستید، خوشحالیم و نکته مثبتی است. امّا از آنجایی که نسبت به گذشته خود پشیمان هستید و سعی در اصلاح رفتار خود دارید، می‌تواند قدم اول برای بخشش از سوی خداوند باشد.
از طرفی، خدای متعال همواره توبه کاران را دوست می‌دارد؛ «إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ التَّوَّابِینَ»[بقره/۲۲۲] همچنین طبق آموزه‌های دینی، کسی که توبه کند و رفتارهای گذشته را تکرار نکند به مانند فرد مومن و سالمی است؛ گویا اینکه اصلا گناهی نکرده است؛ امام باقر(علیه‌السلام) در این باره فرموده: «التّائِبُ مِنَ الذَّنبِ كَمَن لَاذَنبَ لَهُ؛ توبه كننده مانند كسى است كه اصلاً گناه نكرده است.»[۱] در اینجا فرد توبه کننده تشبیه به فردپاکی شده که اصلا گناهی انجام نداده است و باید گفت که این تشبیه بی هدف نبوده و واقعا مانند کسی است که اصلا گناهی را مرتکب نشده است.
امّا بیان گناهان گذشته خود که در حال حاضر با ندامت، توبه و عدم تکرار آن، پاک شده است، براساس نظر مراجع تقلید و فقهای عظام جایز نیست.[۲]

امام رضا(علیه‌السلام) از پیغمبراکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) نقل می‌کند: «الْمُسْتَتِرُ بِالْحَسَنَةِ یَعْدِلُ سَبْعِینَ حَسَنَةً وَ الْمُذِیعُ بِالسَّیِّئَةِ مَخْذُولٌ وَ الْمُسْتَتِرُ بِهَا مَغْفُورٌ لَه؛ پنهان داشتن حسنه، برابر هفتاد حسنه است و فاش ‏كننده گناه، خوار شده است و نهان‏ كننده آن آمرزیده است.»[۳]

از طرفی، بیان و افشای گناهان گذشته خود به دیگری هیچ فایده عقلایی ندارد؛ زیرا بیان آن در زمان قبل از ازدواج، باعث می‌شود که فرد تا آخر عمر مجرد بماند و اگر بعد از ازدواج هم افشاگری صورت بگیرد، چیزی جز به هم ریختگی اعصاب، بدبینی و بی اعتمادی و از بین رفتن آرامش زندگی ثمره دیگری نخواهد داشت.

امام علی(علیه‌السلام) در این باره فرموده است: «سِرُّکَ أسیرُکَ فَإذا أفشیتَهُ سِرتَ أسیرُک؛ سرّ تو اسیر تو است، اگر آن را افشا کنی تو اسیر آن می‌شوی.»[۴]

امّا آنچه که براساس آموزه‌های دینی جایز نیست دروغ گویی است، نه اینکه راست گفتن واجب باشد. پس اینکه فرد از گذشته خود به طرف مقابل چیزی نگفته است، دروغ گو نیست، بلکه تنها همه چیز را به او نگفته است.
مضاف بر اینکه، بعضی اوقات سکوت و یا دروغی که مانع از متلاشی شدن یک زندگی می‌شود، بسیار بهتر از راستی است که منجر به این شود که فرد نه تنها از همسر خود، بلکه از همه افراد جامعه متنفر شود.

البته ما بدنبال توجیه اشتباهات گذشته افراد نیستیم. به هرحال هر کسی نسبت به اعمالش در نزد خدای متعال باید پاسخ گو باشد، امّا باید فرق قائل شد میان کسی که نسبت به گذشته خود نادم و پشیمان است، با کسی که نادم و پشیمان نیست.
پس شما خواهر گرامی امیدوار باشید که از سوی خداوند متعال بخشیده خواهید شد و لازم نیست درباره گذشته خود به همسرآینده‌تان چیزی بگویید.

پی‌نوشت:
[۱]. اصول كافى، ج۲، ص۴۳۵
[۲]. تفسیر نمونه، ج۱۴، ص۴۰۶
[۳]. اصول کافی، ج۲، ص ۴۲۸
[۴]. غررالحكم، ج۱، ص۴۳۷
منبع:وب آرامش کجاست
پشت پرده کشف حجاب هایِ سریالی

نویسنده :ع.ا نصر
تاریخ:چهارشنبه یازدهم آذر 1394-07:09 ب.ظ


"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"


کشف حجاب


از جمله اخباری غم انگیزی که، در این روز ها به گوش می رسد، بحث انتشار تصاویر بدون حجابِ بازیگران ایرانی در خارج از کشور است. شاید به نظر برسد این موضوع کمی قدیمی و تکراری شده، اما باید کمی دقیق تر به آثار و پیامد های این نوع اتفاقات، پرداخت.
با توجه به فراوانی این اتفاقات و بعد از فراخوانی خبرنگار فراری «مسیح علی نژاد» در ارسال عکس های بی حجاب زنان در کمپین آزادی یواشکی که در فیس بوک به راه انداخت، چند موضوع قابل توجه است.
۱-تلاش غرب در ترویج بی حجابی و فحشاء
از دیر باز غرب به دنبال بی هویت کردن زنان ایران و ایجاد فحشاء در ایران بوده است و با ایجاد سریال های ضد ارزشی و مصاحبه با زنان مقیم ایران که با حجاب مخالف هستند و حمایت از کشف حجاب به روشنی از اهداف خود در این موضوع پرده برداری کرده است و یک خانم فراری و خائن را عنوان برنده جایزه حقوق زنان "تشکل ژنو برای دموکراسی و حقوق بشر" در سال ۲۰۱۵ برگزیدند.[۱]
۲- استفاده از این بازیگران در فیلم های ماهواره ای
فیلم سازان غربی برای اینکه نشان بدهند اگر کسی با حجاب مخالف باشد و خصوصا بازیگر هم باشد، ما از او حمایت می کنیم، با به کار گیری این بازیگران در تولیدات خودشان، حمایشان را نشان دادند. این سفره هم برای گشیفته فرهانی پهن بود و هست و هم برای این دو بازیگر که به تازگی کشف حجاب کردند. شبکه ماهواره ای GEM از جمله شبکه هایی است که با جذب این بازیگرانِ بی حجاب می خواهد شانس خود را در جذب مخاطبان ایرانی امتحان کند.[۲]
۳-عدم درک صحیح این بازیگران از ثمرات حجاب
خداوند می فرماید:«قُلْ لِلْمُؤْمِنینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ وَ یَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذلِكَ أَزْكى‏ لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبیرٌ بِما یَصْنَعُونَ؛[نور/۳۰] به مؤمنان بگو چشمهاى خود را (از نگاه به نامحرمان) فرو گیرند، و عفاف خود را حفظ كنند این براى آنان پاكیزه ‏تر است خداوند از آنچه انجام مى ‏دهید آگاه است.»
قطعا عقلای عالم تایید می کنند که پوشیدگی برای زنان باعث سلامت و حفظ پاکدامنی و پاکیزگی آنها می شود. پس وقتی ما این نوع برخورد ها را با حجاب می بینیم، قطعا به بی اطلاعی این دسته از افراد با ثمرات و برکات حجاب پی می بریم.
۴-توجه به بحث شرعی کشف حجاب
بنده در گذشته به حکم شرعی این موضوع اشاره کرده ام که اگر این کار عامدانه و عمدی باشد، آن شخص مرتد شده و مجازاتش مشخص است و اگر غیر عمد باشد، او یک مسلمان گنه کار به حساب می آید. و واقعا این دنیای زود گذر ارزش توجه به این لذت ها را دارد؟[۳]
۵- حکم مردانی که به این عکس ها نگاه می کنند
قطعا یکی از اهداف این کشف حجاب ها، عادی سازی برای مردان مسلمانی  است که نگاه به این تصاویر و کشف حجاب ها را مشکل دار می دانستند. امروزه با توجه به گسترش شبکه ای موبایلی، به قدری سریع این اخبار منتشر و فراگیر می شود که خود این فراگیری باعث شکسته شدن قبح نگاه به این تصاویر شده است ولی شرع برای مقابله با اشاعه فحشا دستور دارد و اجازه تماشا به این تصاویر که صاحب تصویر شناخته شده باشد را نمی دهد.[۴]

---------------------------------------
پی نوشت:
[۱]. خبرگزاری سراج۲۴.
[۲]. سایت خبری و تحلیلی الف.
[۳]. منکر حجاب، مرتد است.
[۴]. حکم نگاه به تصاویر بازیگران بی حجاب ایرانی.

منبع: وب صراط
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو