شمرون ، شمیران و معرفی محله های شمیران،مذهبی ، علمی ، پزشکی ، آموزشی ، کامپیوتر

ام البنین (س) - زندگینامه

نویسنده :ع.ا نصر
تاریخ:سه شنبه سوم اردیبهشت 1392-08:52 ب.ظاین‏جا مزار فاطمه علیهاالسلام ، ام البنین است

یا مادری غم‏دیده مدفون زمین است

این‏جا نهاده سر به خاک غربت و غم

مظلومه‏ای کز مرگ گل ‏هایش غمین است

در دامنش پرورده سرداری چو عباس

آری چنین زن، مادری شیرآفرین است

شد جان او آزرده از رنج زمانه

بر سینه‏ اش چون لاله داغی آتشین است
Click for larger version


ازدواج امیر المؤمنین على علیه السلام با أم البنین .

پس از آنكه امیر المؤمنین على بن ابى طالب علیه السلام به سوگ پاره تن و ریحانه رسول خدا محمد بن عبد الله صلى الله علیه و آله و سلم یعنى سرور زنان عالمیان حضرت فاطمه زهرا علیها السلام شهیده راه ولایت و امامت نشست، برادرش عقیل بن ابى طالب را كه آشنا به انساب عرب بود، فرا خواند و از او خواست برایش همسرى از تبار دلاوران بر گزیند تا پسر دلیرى براى مولا به ارمغان آورد كه سالار شهیدان حسین بن على علیه السلام را در كربلا یارى كند (1) .

عقیل، ام البنین كلابیه را براى حضرت علیه السلام برگزید كه قبیله و خاندانش، بنى كلاب، در شجاعت بى مانند بودند (2) . بنى كلاب از حیث شجاعت و دلاورى در میان عرب زبانزد بودند، و لبید درباره آنان چنین سروده است: «ما بهترین زادگان عامر بن صعصعه هستیم» و كسى بر این ادعا خورده نمى‏گرفت . «ابو براء»، همبازى نیزه‏ها (ملاعب الأسنة)، كه عرب در شجاعت مانند او ندیده بود، از همین خاندان است (3) .

حضرت امیر المؤمنین علیه السلام این انتخاب را پسندید و عقیل را به خواستگارى نزد پدر ام البنین فرستاد. پدر، خشنود از این وصلت مبارك، نزد دختر شتافت و او نیز با سر بلندى و افتخار پاسخ مثبت داد و پیوندى هیمشگى بین وى و مولاى متقیان على بن ابى طالب علیه السلام برقرار شد. امام علیه السلام در همسرش عقلى سترگ، ایمانى استوار، آدابى والا و صفاتى نیكو مشاهده كرد و او را گرامى داشت و از صمیم قلب در حفظ حرمت او كوشید.

ام البنین، و دو سبط پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم

ام البنین بر آن بود كه جاى خالى مادر دو سبط پیامبر اكرم صلى الله علیه و آله و سلم دو ریحانه رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم و دو سرور جوانان بهشت، امام حسن و امام حسین علیهما السلام، را در زندگى آنها پر كند، مادرى كه در اوج شكوفایى پژمرده شد و آتش به جان فرزندان خردسال خود زد.

فرزندان رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم در وجود این بانوى پارسا، مادر خود را مى‏دیدند، و رنج فقدان مادر را كمتر احساس مى‏كردند. ام البنین ، فرزندان دخت گرامى رسول اكرم صلى الله علیه و آله و سلم را بر فرزندان خود كه نمونه‏هاى والاى كمال بودند مقدم مى‏داشت و بخش عمده محبت و علاقه خود را متوجه آنان مى‏كرد.

تاریخ جز این بانوى پاك كسى را به یاد ندارد كه به اصطلاح فرزندان هووى خود را بر فرزندان خویش مقدم بدارد. لیكن ام البنین علیها السلام توجه به فرزندان رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم را فریضه‏اى دینى مى‏شمرد، زیرا خداوند متعال در كتاب خود همگان را به محبت آنان دستور داده (4) ، و آنان امانت و ریحانه رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم بودند (5) .ام البنین با درك عظمت آنان به خدمتشان قیام كرد و در این راه از بذل آنچه در توان داشت دریغ نورزید.

گویند همان روزى كه پاى در خانه مولا علیه السلام گذاشت، حسنین علیهما السلام هر دو مریض بوده و در بستر افتاده بودند. اما عروس تازه ابو طالب به محض آنكه وارد خانه شد خود را به بالین آن دو عزیز عالم وجود رسانید و همچون مادرى مهربان به دلجویى و پرستارى آنان پرداخت (6) . چنانكه گفته مى‏شود خود نیز پس از چندى به مولا پیشنهاد داد كه به جاى فاطمه، كه اسم قبلى و اصلى وى بوده، او را ام البنین صدا زند، تا حسنین علیهما السلام از ذكر نام اصلى او توسط مولا علیه السلام به یاد مادر خویش، فاطمه زهرا سلام الله علیها، نیفتاده و در نتیجه خاطرات تلخ گذشته در ذهنشان تداعى نگردد و رنج بى مادرى آنها را آزار ندهد !

اهل بیت علیهم السلام، و ام البنین

محبت بى شائبه ام البنین در حق فرزندان رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم و فداكاریهاى فرزندان او در راه سید الشهدا علیه السلام، در تاریخ بى پاسخ نماند. اهل بیت عصمت و طهارت در احترام و بزرگداشت آنان كوشیدند و از قدردانى نسبت به آنان چیزى فرو گذار نكردند .

«شهید»، كه از فقهاى قله پوى شیعه است، مى‏گوید: ام البنین از زنان با فضیلت و عارف به حق اهل بیت علیهم السلام بود. وى محبتى خالصانه به آنان داشت و خود را وقف دوستى آنان كرده بود. آنان نیز براى او جایگاهى والا و موقعیتى ارزنده قائل بودند. زینب كبرى علیها السلام پس از رسیدن به مدینه به محضرش شتافت و شهادت چهار فرزندش را تسلیت گفت. چنانكه در اعیاد نیز، براى اداى احترام، به محضرش مشرف مى‏شد.

رفتن نواده رسول گرامى اسلام صلى الله علیه و آله و سلم، شریك نهضت حسینى و قلب طپنده قیام امام حسین علیه السلام یعنى زینب كبرى نزد ام البنین علیها السلام و تسلیت گفتن شهادت فرزندان برومندش، نشان دهنده منزلت والاى ام البنین علیها السلام نزد اهل بیت علیهم السلام است.

ام البنین واسطه فیض الهى

این بانوى بزرگوار نزد مسلمانان جایگاهى ویژه دارد، و بسیارى از

ام البنین واسطه فیض الهى

این بانوى بزرگوار نزد مسلمانان جایگاهى ویژه دارد، و بسیارى از آنان معتقدند او را نزد خداوند منزلتى والاست و اگر دردمندى او را به درگاه حضرت بارى تعالى شفیع و واسطه قرار دهد، غم و اندوهش برطرف خواهد شد.لذا به هنگام سختیها و درماندگیها، این مادر فداكار را شفیع خود قرار مى‏دهند. البته بسیار هم طبیعى است كه ام البنین علیها السلام نزد پروردگار مقرب باشد، زیرا وى فرزندان و پاره‏هاى جگر خود را خالصانه در راه خدا و استوارى دین حق تقدیم داشته است (7) . در خلال كراماتى كه در بخش سوم كتاب حاضر آمده، با جلوه‏هایى از مقام والاى ام البنین علیها السلام در عالم معنا آشنا خواهیم شد.

سلسله نسب ام البنین علیها السلام

وى فاطمه (8) ، دختر حزام (9) بن خالد بن ربیعة بن وحید بن كعب بن عامر بن كلاب بن ربیعة بن عامر بن صعصعة بن معاویة بن بكر بن هوازن است.

مادر او شمامه (10) از خانواده سهل بن عامر بن مالك بن جعفر بن كلاب مى‏باشد و جده‏هایش عبارتند از:

جده اول:عمره دخت طفیل بن مالك احزم بن جعفر بن كلاب.

جده دوم:كتبه دخت عروة الرحال فرزند جعفر بن كلاب.

جده سوم:ام خشفت دخت ابى معاویة فارس هرار بن عبادة بن عقیل بن كلاب.

جده چهارم: فاطمه دخت جعفر بن كلاب (11) .

جده پنجم: عاتكه دخت عبد الشمس بن عبد مناف بن قصى، جده حضرت رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم است كه « عمدة الطالب» نام او را فاطمه دانسته است.

جده ششم: آمنه دخت وهب بن عمیر بن نصر بن قعین بن حرث بن ثعلبة بن ذودان بن اسد بن خزیمه .

جده هفتم: دخت جحدر بن ضبیعه اغر بن قیس بن ثعلبیة بن عكایة بن صعب بن على بن بكر بن وائل بن ربیعة بن نزار، جد حضرت رسول اكرم صلى الله علیه و آله و سلم.

جده هشتم: دخت ملك بن قیس بن ثعلبه.

جده نهم: دخت الرأسین: خشین بن أبى عصم بن سمح بن فزاره(در«قاموس اللغة» خشین بن لاى، و در «تاج العروس» لاى بن عصیم آمده است).

جده دهم: دخت عمر بن صرمة بن عوف بن سعد بن ذبیان بن بغیض بن ریث بن غطفان.

اینان جده‏هاى ام البنین علیها السلام، مادر ابو الفضل العباس علیه السلام، هستند كه ابو الفرج اصفهانى در مقاتل الطالبیین از ایشان یاد كرده است. تاریخ گواهى مى‏دهد كه پدران و داییهاى ام البنین علیها السلام در دوران قبل از اسلام جزو دلیران عرب محسوب مى‏شده‏اند و مورخان آنان را به دلیرى و جلادت در هنگام نبرد ستوده‏اند. افزون بر این، آنان علاوه بر شجاعت و قهرمانى، سالار و بزرگ و پیشواى قوم خود نیز بوده‏اند، آنچنان كه سلاطین زمان در برابرشان سر تسلیم فرود مى‏آورده‏اند. اینان همانانند كه عقیل به امیر المؤمنین علیه السلام گفت: «در میان عرب از پدرانش شجاعتر و قهرمانتر یافت نشود» (12) .

امیر المؤمنین علیه السلام نیز مقصودش از آن پرس و جو آن بود كه زنى را به همسرى خویش برگزیند كه زاده دلاوران عرب باشد، چرا كه مسلم است سرشت و خصایص اجداد به فرزندان منتقل مى‏شود، و فرزندان نیز آن ویژگیها را به نسلهاى بعدى منتقل مى‏سازند. بر این اساس است كه رسول اكرم صلى الله علیه و آله و سلم مى‏فرمایند: «دایى به منزله یكى از دو زوج است (یعنى دایى نیز، چون پدر و مادر، در صفات و اخلاق طفل مؤثر است) پس براى جایگاه نطفه خود همسرى شایسته برگزینید».

در اینجاست كه مى‏بینیم در وجود شریف ابو الفضل علیه السلام دو گونه شجاعت در هم آمیخته است: .1 شجاعت هاشمى و علوى كه ارجمندتر و والاتر است و از جانب پدرش سرور اوصیا به او رسیده، ..2 شجاعت عامرى كه از جانب مادرش ام البنین علیها السلام ارث برده است، زیرا كه در میان تیره مادریش جدى پیراسته چون عامر بن مالك بن جعفر بن كلاب (جد ثمامه مادر ام البنین) بوده است كه به سبب قهرمان سالارى و شجاعتش او را «ملاعب الأسنة» یعنى كسى كه سر نیزه‏ها را به بازى مى‏گیرد، مى‏نامیدند. این لقب را نخستین بار حسان در باب او به كار برد، چون دید كه یك تنه با شجاعاتى كه او را احاطه كرده بودند پیكار مى‏كند، و لذا گفت: «وى سر نیزه‏ها را با دستش به بازى گرفته است».

نیز از اوس بن حجر نقل شده كه درباره عامر گفته است:

یلاعب أطراف الأسنة عامر 
فراح له حظ الكتائب أجمع (13)

عامر سر نیزه‏ها را به بازى مى‏گیرد، پس او در كارآیى و توان نظامى، به تنهایى نیروى یك لشگر را در خود جمع دارد.

عامر بن مالك همان كسى است كه برادر زاده‏اش، عامر بن طفیل، با علقمة بن علاثه قرار گذاشتند كه هر كدام نسب و حسب افتخار آمیزترى داشت و به نفع او حكم شد، صد شتر از دیگرى بستاند. بدین منظور، هر یك،یكى از پسران خود را نزد مردى از بنى وحید به گرو گذاشتند (و ضمانت و رهن نیز از آن هنگام دایر گردید). چون ابن طفیل در این مورد از عمویش، عامر بن مالك، كمك خواست، این مرد دلیر نعلین خود را به او داد و گفت: براى تعیین شرافت خود از این نعلین كمك بگیر، زیرا من با آن چهل «مرباع» را به دست آورده‏ام (14)

مرباع، ربع غنائم جنگى‏یى بوده است كه پس از پیروزى یك قوم بر قوم دیگر، در زمان جاهلیت به رئیس قبیله مى‏رسید. این نعلین، مخصوص رئیس و پیشواى قوم بوده كه در ایام نبرد آن را مى‏پوشیده است، و الا مزیتى نداشته كه براى تعیین افتخار و مباهات به نسب به كار رود.

دیگر از اجداد مادرى حضرت ابو الفضل علیه السلام، عامر بن طفیل بن مالك بن جعفر بن كلاب، برادر عمره: جده اول ام البنین علیه السلام مى‏باشد كه فوقا از او یاد شد. او گرامیترین مردم در عصر خود و نام آورترین شجاعان و دلاوران عرب بود. حتى گویند كه: هر گاه یكى از اعراب نزد قیصر روم مى‏رفت قیصر به او مى‏گفت: تو با عامر بن طفیل چه نسبتى دارى؟ اگر وى میان خود و عامر نسبتى بر مى‏شمرد، گرامیش مى‏داشت.

وصله و احسان به او مى‏كرد، و الا روى خوش به او نشان نمى‏داد (15)

نیز از اجداد مادرى ام البنین علیها السلام، عروة الرحال فرزند عتبة بن جعفر بن كلاب،پدر كبشه: جده دوم این بانو مى‏باشد. عروه با پادشاهان رفت و آمد بسیار داشت و او را نزد آنها پایگاه و منزلتى رفیع بود، و به همین خاطر هم او را «رحال» (یعنى جهانگرد) نامیده‏اند .

از دیگر نیاكان ام البنین، طفیل: فارس قرزل است كه پدر عمره (جده اول این بانوى بزرگوار) مى‏باشد. او نیز در شجاعت و قهرمان سالارى زبانزد همگان بوده و با «ملاعب الأسنة»، ربیعه، عبیده، و معاویه (پسران جعفر بن كلاب) برادر بوده است.

گویند: یك روز صبح آنان بر نعمان بن منذر (امیر مشهور عرب) وارد شدند و مشاهده كردند كه یكى از یاران و همنشینان امیر، موسوم به ربیع بن زیاد عبسى، با امیر مشغول غذا خوردن است. آنان مطلع شده بودند كه ربیع نزد حاكم از ایشان سعایت كرده است.

لبید، كوچكترین فرزند ربیعه (یكى از برادران یاد شده)، اشعارى در مدح طائفه و عموهاى خویش و ذم ربیع بن زیاد سرود كه نعمان و دیگر همنشینانش بر او انكار نورزیدند، و این به لحاظ شرافت و بزرگمنشى غیر قابل انكار آنان بود. حتى پس از این ماجرا، امیر آن شخص سخن چین را از خود راند و ابیاتى در توبیخ او سرود.

ام البنین علیها السلام همسرى جز امیر المؤمنین على علیه السلام برنگزید!

گروهى از مورخین بر آنند كه امیر المؤمنین علیه السلام با ام البنین علیها السلام، دختر حزام عامریه، بعد از شهادت حضرت زهرا علیها السلام ازدواج نمود (16) .دسته‏اى دیگر مى‏گویند كه این امر بعد از ازدواج حضرتش با امامه بوده است. (17) اما در هر حال، مسلم است كه این ازدواج بعد از شهادت صدیقه كبرى علیها السلام صورت گرفته است، زیرا تا فاطمه علیها السلام زنده بود خداوند ازدواج با دیگر زنان را بر امیر المؤمنین علیه السلام حرام نموده بود (18) .

ام البنین داراى چهار پسر به نامهاى: عباس، عبد الله، جعفر و عثمان گردید كه سرور همه آنان حضرت عباس علیه السلام مى‏باشد. این بانوى بزرگوار، بعد از امیر المؤمنین على علیه السلام مدتى طولانى زنده بود و با كسى نیز ازدواج نكرد، همچنانكه امامه و اسماء بنت عمیس و لیلى نهشلیه چنین نمودند و این چهار زن آزاده، كمال وفادارى را در حق شوى و سرورشان امیر المؤمنین على علیه السلام انجام دادند (19) . حتى یك بار مغیرة بن نوفل و یك بار نیز ابو هیاج بن سفیان از امامه خواستگارى كردند، اما او امتناع ورزید و حدیثى از على علیه السلام نقل كرد كه همسران پیامبر و جانشینش بعد از مرگ ایشان نباید به همسرى كسى در آیند، بر پایه این سفارش، زنان وارسته مزبور، تن به ازدواج با كسى ندادند (20) .

در باب عظمت مقام و علو معرفت حضرت ام البنین علیها السلام به مقام و موقعیت اهل بیت علیهم السلام همین بس كه نوشته‏اند: چون به ازدواج امیر المؤمنان علیه السلام در آمد، امام حسن و امام حسین علیهما السلام بیمار بودند، و او بسان مادرى دلسوز و پرستارى مهربان به مراقبت و د لنوازى از آنان پرداخت، و چنین امرى از همسر سرور اهل ایمان، كه از انوار معارف حضرتش بهره‏ها گرفته، در بوستان علوى تربیت یافته و به آداب و اخلاق مولاى متقیان علیه السلام مؤدب و متخلق شده، شگفت نیست.

فرزندان ام البنین علیها السلام

اول از همه، قمر بنى هاشم علیه السلام متولد گردید، و بعد بترتیب: عبدالله و جعفر و عثمان گام به جهان هستى گذاشتند.

فرزندان ام البنین ـ همگى ـ در زمین كربلا شهید شدند و نسل ام البنین علیها السلام از طریق عبید الله بن قمر بنى هاشم بسیار مى‏باشند. چون بشیر به فرمان امام زین العابدین علیه السلام وارد مدینه شد تا مردم را از ماجراى كربلا و بازگشت اسراى آل الله با خبر سازد، در راه ام البنین علیها السلام او را ملاقات كرد و فرمود: اى بشیر، از امام حسین علیه السلام چه خبر دارى؟ بشیر گفت: اى ام البنین، خداى تعالى ترا صبر دهد كه عباس تو كشته گردید. ام البنین علیها السلام فرمود: از حسین مرا خبر ده. بدینگونه، بشیر خبر قتل یك یك فرزندانش را به او داد، اما ام البنین علیها السلام پیاپى از امام حسین علیه السلام خبر مى‏گرفت وى گفت: فرزندان من و آنچه در زیر آسمان است، فداى حسینم باد! و چون بشیر خبر قتل آن حضرت را به او داد صیحه‏اى كشید و گفت: اى بشیر، رگ قلبم را پاره كردى! و صدا به ناله و شیون بلند كرد.

مامقانى گوید: این شدت علاقه، كاشف از بلندى مرتبه او در ایمان، و قوت معرفت او به مقام امامت است كه شهادت چهار جوان خود را كه نظیر ندارند در راه دفاع از امام زمان خویش سهل مى‏شمارد.

به نوشته علامه سماوى در ابصار العین: ام البنین علیها السلام همه روزه به بقیع مى‏رفت و مرثیه مى‏خواند، به نوعى كه مروان ـ با آن قساوت قلب ـ ـاز ناله و گریه ام البنین علیها السلام به گریه مى‏افتاد و اشكهاى خود را با دستمال پاك مى‏كرد. نیز هنگامى كه زنها او را با عنوان ام البنین خطاب كرده و به وى تسلیت مى‏داده‏اند، این ابیات را سرود :

لا تدعونی ویك ام البنین‏ 
تذكرینی بلیوث العرین‏ 
كانت بنون لی ادعى بهم‏ 
و الیوم أصبحت و لا من بنین‏ 
أربعة مثل نسور الربى‏ 
قد واصلوا الموت بقطع الوتین‏ 
تنازع الخرصان أشلائهم‏فكلهم أمسوا صریعا طعین‏ 
یا لیت شعری أ كما اخبروا 
بأن عباسا مقطوع الیدین

یعنى اى زنان مدینه، دیگر مرا ام البنین نخوانید و مادر شیران شكارى ندانید، مرا فرزندانى بود كه به سبب آنها ام البنینم مى‏گفتند، ولى اكنون دیگر براى من فرزندى نمانده و همه را از دست داده‏ام. آرى، من چهار باز شكارى داشتم كه آنها را هدف تیر قرار دادند و رگ گردن آنها را قطع نمودند و دشمنان با نیزه‏هاى خود ابدان طیبه آنها را از هم متلاشى كردند و در حالى روز را به پایان بردند كه همه آنها با جسد چاك چاك بر روى خاك افتاده بودند. اى كاش مى‏دانستم آیا این خبر درست است كه دستهاى فرزندم قمر بنى هاشم علیه السلام را از تن جدا كردند؟!

مخوان جانا دگر ام البنینم‏ 
كه من با محنت دنیا قرینم‏ 
مرا ام البنین گفتند، چون من‏ 
پسرها داشتم ز آن شاه دینم‏ 
جوانان هر یكى چون ماه تابان‏ 
بدندى از یسار و از یمینم‏ 
ولى امروز بى بال و پرستم‏ 
نه فرزندان، نه سلطان مبینم‏ 
مرا ام البنین هر كس كه خواند 
كنم یاد از بنین نازنینم‏ 
به خاطر آورم آن مه جبینان‏ 
زنم سیلى به رخسار و جبینم‏ 
به نام عبد الله و عثمان و جعفر 
دگر عباس آن در ثمینم‏ 
یا من رأى العباس كر 
على جماهیر النقد 
و وراه من أبناء حیدر 
كل لیث ذی لبد 
نبئت أن ابنی اصیب‏ 
برأسه مقطوع ید 
ویلی على شبلی و مال‏ 
برأسه ضرب العمد 
لو كان سیفك فی‏ 
یدیك لما دنى منك أحد

حاصل مضمون این ابیات جانسوز آنكه: هان اى كسى كه فرزند عزیزم، عباس، را دیده‏اى كه با دشمن در قتال است و آن فرزند حیدر كرار، پدروار،حمله مى‏كند و فرزندان دیگر على مرتضى، كه هر یك نظیر شیر شكارى هستند، در پیرامون وى رزم مى كنند، آه كه به من خبر داده‏اند كه بر سر فرزندم عباس عمود آهن زدند در حالیكه دست در بدن نداشته است. اى واى بر من ! چه بر سرم آمد و چه مصیبتى بر فرزندانم رسید؟! اگر فرزندم عباس دست در تن داشت، كدام كس را جرأت بود كه به وى نزدیك شود؟!

فضل بن محمد بن فضل بن حسن بن عبید الله بن عباس بن امیر المؤمنین علیه السلام نیز، كه از تبار قمر بنى هاشم است، مرثیه ذیل را در سوگ جد خود سروده است:

إنی لأذكر للعباس موقفه‏ 
بكربلاء و هام القوم یختطف‏ 
یحمی الحسین و یحمیه على ظمأ 
و لا یولى و لا یثنى فیختلف‏ 
و لا أرى مشهدا یوما كمشهده‏ 
مع الحسین علیه الفضل و الشرف‏ 
اكرم به مشهد أبانت فضیلته‏ 
و ما أضاع له أفعاله خلف

و چه زیبا سروده است شاعر بزرگ اهل بیت علیهم السلام مرحوم سید جعفر حلى «ره» در مدح حضرت ابو الفضل العباس علیه السلام:

وقع العذاب على جیوش امیة 
من باسل هو فی الوقایع معلم‏ 
ما راعهم إلا تقحم ضیغم‏ 
غیر ان یعجم لفظه و یدمدم‏ 
عبست وجوه القوم خوف الموت‏ 
و العباس فیهم ضاحك متبسم‏ 
قلب الیمین على الشمال و غاص فی‏ 
الأوساط یحصد للرؤوس و یحطم‏ 
بطل تورث من أبیه شجاعة 
فیها انوف بنی الضلالة ترغم‏ 
حامی الظعینة أین منه ربیعة) 
أم أین من علیا أبیه مكدم‏ 
فی كفه الیسرى السقاء یقله‏ 
و بكفه الیمنى الحسام المخذم‏ 
حسمت یدیه المرهقات و انه‏ 
و حسامه من حدهن لأحسم‏ 
فغدا یهم بأن یصول فلم یطق‏ 
كاللیث إذ أظفاره تتقلم‏ 
أمن الردى من كان یحذر بطشه‏ 
أمن البغات إذا أصیب القشعم‏ 
و هوى بجنب العلقمی فلیته‏ 
للشاربین به یدان العلقم (21)

كمیت شاعر چه خوش سروده است:

و ابو الفضل إن ذكرهم الحلو 
شفاء النفوس من أسقام‏ 
قتل الأدعیاء إذ قتلوه‏ 
أكرم الشاربین صوب الغمام (22)

یعنى: و ابو الفضل (یكى از جوانمردان بود) كه یاد شیرین آنها شفاى درد هر ددرمندى است .

آن كه زنا زادگان را كشت و در آن هنگامى كه او را كشتند، و بزرگوارترین كسى كه از آب باران آشامید.

شاعرى دیگر درباره عباس بن على علیه السلام چنین سروده است:

أحق الناس أن یبكى علیه‏ 
فتى أبكى الحسین بكربلاء 
أخوه و ابن والده علی‏ 
أبو الفضل المضرج بالدماء 
و من واساه لا یثنیه شی‏ء 
و جادله على عطش بماء (23)

یعنى: شایسته‏ترین كسى كه سزاوار است مردم بر او بگریند آن جوانى است كه (شهادتش) حسین علیه السلام را در كربلا به گریه انداخت.

یعنى برادر و فرزند پدرش على علیه السلام كه همان ابو الفضل بود و به خون آغشته گشت .

و كسى كه با او مواسات كرد و چیزى نتوانست جلو گیر او (در این مواسات) گردد، و با اینكه خود تشنه آب بود (اب نخورد و)به آن حضرت كرم كرد.

به دریا پا نهاد و تشنه برگشت‏ 
أم البنین مضطر نالد چو مرغ بى پر 
گوید به دیده تر، دیگر پسر ندارم‏ 
زنها!مرا نگویید أم البنین از این پس‏ 
من ام بى بنینم، دیگر پسر ندارم‏ 
مرا ام البنین دیگر مخوانید 
به آه و ناله‏ام یارى نمایید 
بنالم بهر عباسم شب و روز 
شده آهم به جانم آتش افروز 
به دشت كربلا آن مه جبینم‏ 
شنیدم بود سقاى حسینم‏ 
به دریا پا نهاد و تشنه برگشت‏ 
حسینش تشنه بود، از آب لب بست‏ 
گذشت از آب و كسب آبرو كرد 
به سوى خیمه‏ها با آب رو كرد 
ز نخلستان چو بر سوى خیم شد 
به دست اشقیا دستش قلم شد (24)  
شنیدم آنكه جدا شد ز قامت عباس‏ 
دو دست، بر اثر ظلم قوم حق نشناس‏ 
به چشم راست خدنگش رسیده از الماس‏ 
چمن خزان شد و پژمرده گشت چون گل یاس

پى‏نوشتها:

1ـ تنقیح المقال: ج 2 صفحه .128

2ـ الاصابة: صفحه 375 ج 1، معارف ابن قتیبه: صفحه 92،اغانى: صفحه 50 ح .15

3ـ تنقیح المقال: ج 2 صفحه .128

4ـ سوره شورى، آیه 23، (قل لا اسالكم علیه أجرا إلا المودة فی القربى).

5ـ رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم فرمود: «الحسن و الحسین ریحانتا رسول الله» (امالى صدوق: صفحه 85 و ینابیع الموده: صفحه 166 و احقاق الحق: جلد 10 صفحه 595 الى صفحه 626 و ارشاد مفید صفحه 180).

6ـ زندگانى حضرت ابو الفضل العباس علیه السلام: صفحه .21

7ـ عمدة الطالب و در تاریخ الخمیس: جلد 2 صفحه 317 نامشان (وایسى) گفته شده است.

8ـ در اصابه: جلد 1 صفحه 37 و معارف ابن قتیبه: صفحه 92 «حرام» با راى بدون نقطه آمده است، ولى در تاریخ طبرى، تاریخ ابن اثیر و تاریخ ابن الفداء و غین (حزام) با زاء ثبت شده است.

9ـ در عمدة الطالب از او به نام «لیلى» یاد كرده است.

10ـ در اغانى: جلد 15 صفحه 50 (خالده) آمده است.

11ـ سردار كربلا: ترجمه العباس مرحوم مقرم، صفحه 154، از انتشارات مؤسسه الغدیر، چاپ اول سال 1411 ق.

12ـ رساله ابن زیدون در حاشیه شرح صفدى بر لامیة العجم: جلد 1 صفحه .130

13ـ اغانى: جلد 15 صفحه 50، بلوغ الأرب: جلد 1 صفحه .317

14ـ سمط اللئالى: جلد 2 صفحه 89، مجمع الأمثال: جلد 2 صفحه .23

15ـ تاریخ طبرى: جلد 6 صفحه 89، تاریخ ابن اثیر: جلد 3 صفحه 158، تاریخ ابو الفداء: جلد 1 صفحه .181

16ـمناقب ابن شهر آشوب: جلد 6 صفحه 89، تاریخ ابن اثیر: جلد 3 صفحه 158، تاریخ ابو الفداء : جلد 1 صفحه .181

17ـ مناقب ابن شهر آشوب: جلد 2 صفحه .93

18ـ كشف الغمة: صفحه 32، الفصول المهمة: صفحه 145، مناقب ابن شهر آشوب: جلد 2 صفحه 76، مطالب السؤول: صفحه .63

19ـ مناقب ابن شهر آشوب: جلد 2 صفحه .76

20ـ سفینة البحار: مرحوم محدث قمى، جلد 6 صفحه .133

21ـ سفینة البحار: مرحوم محدث قمى، ج 6 صفحه .134

22 و 23ـ ترجمه مقاتل الطالبیین: صفحه 81 و .82

24ـ از فائز تبریزى.

چهره درخشان قمر بنى‏هاشم ابوالفضل العباس علیه السلام ص 58

على ربانى خلخالى
http://simoufpi.strikingly.com/
یکشنبه دوم تیر 1398 08:26 ب.ظ

You revealed that very well!
cialis coupon generic cialis pill online when will generic cialis be available cialis pills price each buy original cialis brand cialis nl cialis generic tadalafil buy cialis online deutschland free generic cialis prezzo di cialis in bulgaria
Cialis prices
یکشنبه دوم تیر 1398 05:18 ق.ظ

Wonderful material. Regards.
cialis dose 30mg cialis 10 doctissimo cialis professional yohimbe trusted tabled cialis softabs cialis rezeptfrei cialis 20 mg best price cialis 05 import cialis non 5 mg cialis generici wow cialis 20
http://phymomi.strikingly.com/
شنبه یکم تیر 1398 12:33 ب.ظ

Kudos! Plenty of stuff.

order a sample of cialis buy cialis uk no prescription prezzo cialis a buon mercato we use it 50 mg cialis dose canadian discount cialis cialis wir preise cialis patentablauf in deutschland cialis cipla best buy achat cialis en europe 5 mg cialis coupon printable
what is cialis for men
جمعه سی و یکم خرداد 1398 08:36 ب.ظ

Seriously many of amazing information.
cialis pills price each how to purchase cialis on line cialis tablets how do cialis pills work cialis sans ordonnance wow look it cialis mexico cialis side effects trusted tabled cialis softabs legalidad de comprar cialis cialis tablets australia
cialis for prostate problems
جمعه سی و یکم خرداد 1398 04:55 ق.ظ

Wonderful material. Thanks.
side effects of cialis cuanto cuesta cialis yaho tadalafil online cialis safe site to buy cialis online estudios de cialis genricos generic cialis at walmart prezzo cialis a buon mercato cost of cialis per pill cialis generika
viagra and cialis
پنجشنبه سی ام خرداد 1398 11:42 ق.ظ

Appreciate it, Numerous info!

cialis 20mg preis cf cialis patent expiration cialis y deporte sialis cialis pills price each click here cialis daily uk discount cialis american pharmacy cialis generic cialis at the pharmacy cialis 5 mg buy
generic cialis discount
چهارشنبه بیست و نهم خرداد 1398 05:50 ب.ظ

Great posts. Thanks a lot.
cialis generico postepay get cheap cialis cialis generico in farmacia pastillas cialis y alcoho generic cialis levitra cialis rckenschmerzen cialis en 24 hora cialis super acti wow look it cialis mexico cialis therapie
Buy generic cialis
چهارشنبه بیست و نهم خرداد 1398 01:35 ق.ظ

Nicely voiced of course! !
safe dosage for cialis cialis super acti buy cialis sample pack tadalafil tablets cialis 5 mg para diabeticos cialis generico in farmacia viagra cialis levitra tarif cialis france we choice cialis uk cialis online
cialis 20 mg
سه شنبه بیست و هشتم خرداد 1398 02:51 ق.ظ

Appreciate it! A good amount of postings!

cialis kamagra levitra enter site 20 mg cialis cost costo in farmacia cialis non 5 mg cialis generici we choice cialis uk ou trouver cialis sur le net cialis online napol buy cialis uk no prescription cialis 20 mg cut in half cialis online deutschland
http://vieporde.strikingly.com/
دوشنبه بیست و هفتم خرداد 1398 12:06 ب.ظ

Incredible loads of valuable material!
weblink price cialis cialis ahumada pastillas cialis y alcoho cialis 05 cialis side effects dangers cialis price thailand generic cialis with dapoxetine buy cialis uk no prescription ou acheter du cialis pas cher cialis 5mg billiger
http://camypa.strikingly.com/
یکشنبه بیست و ششم خرداد 1398 07:35 ق.ظ

You actually expressed it terrifically.
chinese cialis 50 mg canadian drugs generic cialis cialis for sale south africa safe site to buy cialis online look here cialis cheap canada cialis uk next day the best site cialis tablets can i take cialis and ecstasy walgreens price for cialis cialis therapie
Online cialis
شنبه بیست و پنجم خرداد 1398 03:36 ق.ظ

Wow all kinds of amazing data.
cialis authentique suisse generico cialis mexico cialis dose 30mg cialis cipla best buy cialis savings card import cialis generic cialis at walmart cialis 05 best generic drugs cialis cialis baratos compran uk
http://jumpkari.strikingly.com/
جمعه بیست و چهارم خرداد 1398 01:32 ب.ظ

Kudos, I like it.
200 cialis coupon cialis in sconto cialis 5 mg scheda tecnica trusted tabled cialis softabs 40 mg cialis what if i take cialis 5mg prix look here cialis order on line ou acheter du cialis pas cher 40 mg cialis what if i take cialis kaufen bankberweisung
cheap cialis online canadian pharmacy
پنجشنبه بیست و سوم خرداد 1398 11:07 ب.ظ

You stated that wonderfully.
we like it cialis price i recommend cialis generico generic low dose cialis non 5 mg cialis generici free generic cialis only best offers 100mg cialis cialis pas cher paris cialis para que sirve order a sample of cialis generic low dose cialis
http://ivirglen.strikingly.com/
پنجشنبه بیست و سوم خرداد 1398 09:46 ق.ظ

Information effectively applied..
200 cialis coupon buy cialis sample pack cialis for sale cialis tablets australia venta de cialis canada cialis generico cialis canada on line cialis 5 effetti collaterali cialis pills price each generic cialis at the pharmacy
cialis dangers
چهارشنبه بیست و دوم خرداد 1398 07:36 ب.ظ

You reported this well!
click here take cialis tadalafil generic cialis pro import cialis cialis 5mg billiger free cialis achat cialis en europe safe dosage for cialis best generic drugs cialis 200 cialis coupon
http://cialisvie.com/
دوشنبه بیستم خرداد 1398 05:41 ب.ظ

You said that terrifically!
dose size of cialis where do you buy cialis cipla cialis online cialis daily dose generic cialis online cialis 5 mg scheda tecnica how much does a cialis cost try it no rx cialis calis cialis side effects dangers
http://cialisvie.com/
یکشنبه نوزدهم خرداد 1398 11:54 ق.ظ

Seriously many of amazing material!
we choice cialis pfizer india we recommend cheapest cialis only now cialis for sale in us enter site natural cialis cialis price in bangalore side effects for cialis canadian drugs generic cialis canadian drugs generic cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis per paypa
cialisvie.com
شنبه هجدهم خرداد 1398 06:25 ق.ظ

Whoa loads of fantastic tips.
cialis patent expiration cialis y deporte buying cialis on internet buy cheap cialis in uk cialis name brand cheap cialis tablets cialis uk compare prices cialis uk cuanto cuesta cialis yaho cialis coupons printable
http://canadianpharmacyes.com/
جمعه بیست و سوم فروردین 1398 10:43 ب.ظ

Nicely put, Thanks.
aarp recommended canadian online pharmacies canadian medications pharmacy online pharmacies drugs for sale online the best canadian online pharmacies buy viagra 25mg online pharmacy canada canadian online pharmacies rated most reliable canadian online pharmacies canadian drugstore
buy cialis usa
جمعه شانزدهم آذر 1397 08:41 ق.ظ

Terrific content, Regards.
we use it 50 mg cialis dose warnings for cialis how much does a cialis cost cialis y deporte cost of cialis cvs look here cialis cheap canada online prescriptions cialis cialis generico cialis cuantos mg hay cialis super acti
buy cialis germany
پنجشنبه پانزدهم آذر 1397 01:32 ب.ظ

Helpful material. Many thanks!
costo in farmacia cialis trusted tabled cialis softabs dosagem ideal cialis cialis lowest price cialis side effects cialis 200 dollar savings card cialis taglich cialis online deutschland acquistare cialis internet venta cialis en espaa
buy cheap cialis coupon
چهارشنبه چهاردهم آذر 1397 05:25 ب.ظ

Well voiced indeed. !
cialis tablets australia cialis price in bangalore cialis 5mg billiger generic cialis at the pharmacy bulk cialis safe dosage for cialis prezzo di cialis in bulgaria free cialis generic cialis at the pharmacy canadian cialis
buy tadalafil pills
چهارشنبه چهاردهم آذر 1397 05:01 ق.ظ

Truly all kinds of awesome information!
cialis generique 5 mg 5 mg cialis coupon printable cialis dose 30mg 5 mg cialis coupon printable the best site cialis tablets cialis 20mg preis cf cialis professional yohimbe cialis therapie chinese cialis 50 mg cialis rezeptfrei
buy cialis with no prescription
سه شنبه سیزدهم آذر 1397 05:55 ب.ظ

Good forum posts. Thank you.
low cost cialis 20mg cialis cuantos mg hay when will generic cialis be available cialis in sconto non 5 mg cialis generici price cialis wal mart pharmacy cialis 30 day sample viagra cialis levitra cialis diario compra if a woman takes a mans cialis
Buy generic cialis
سه شنبه سیزدهم آذر 1397 06:35 ق.ظ

Whoa all kinds of superb material.
cheap cialis viagra or cialis cialis 5mg billiger walgreens price for cialis canadian discount cialis cialis y deporte tadalafil purchase once a day cialis if a woman takes a mans cialis cialis 5 mg
buy cialis delhi
دوشنبه دوازدهم آذر 1397 06:31 ب.ظ

Many thanks, I appreciate it.
buy cialis cheap 10 mg precios de cialis generico cialis diario compra cialis generico online chinese cialis 50 mg cialis pas cher paris free generic cialis tadalafil 5mg order generic cialis online what is cialis
buy tadalafil online
دوشنبه دوازدهم آذر 1397 06:17 ق.ظ

This is nicely put. .
callus online prescriptions cialis click here to buy cialis tadalafil 10 mg ou trouver cialis sur le net cialis 20 mg effectiveness calis cialis side effects tadalafilo discount cialis
buy cialis
یکشنبه یازدهم آذر 1397 05:56 ب.ظ

Many thanks, Terrific stuff!
cialis super kamagra cialis savings card cialis price thailand walgreens price for cialis cialis generico cialis 10 doctissimo cialis 20 mg cost we use it 50 mg cialis dose cialis lowest price cialis generico
Cialis prices
یکشنبه یازدهم آذر 1397 05:52 ق.ظ

Kudos. I appreciate this!
cialis rezeptfrei sterreich cialis online cialis patentablauf in deutschland cialis pills price each cialis for bph costo in farmacia cialis cialis sans ordonnance tadalafil effetti del cialis cialis online napol
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic