شمرون ، شمیران و معرفی محله های شمیران،مذهبی ، علمی ، پزشکی ، آموزشی ، کامپیوتر

اخلاق در خانواده‏

نویسنده :ع.ا نصر
تاریخ:سه شنبه بیستم فروردین 1392-12:07 ب.ظ

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ (ص): مَنْ أَحَبَّ أَنْ یَلْقَى اللَّهَ طَاهِراً مُطَهَّراً فَلْیَلْقَاهُ بِزَوْجَتِه.

هر كس مى ‏خواهد خداوند را در حالى ملاقات كند كه پاكیزه و پاك از گناه باشد، باید كه با همسر خویش به ملاقات خدا برود./نوادر راوندى،/ ص 12/


اخلاق و رفتار نسبت به خانواده، بسیار حساس و مهم است. انسان باید درطرز سلوك با خانواده مراقبت زیادى داشته باشد. هرشخص باید از وقت خودش حداكثر استفاده را ببرد و حتى یك لحظه از فرصت‏ها را تلف نكند و جداً به خودش اجازه ندهد كه حتى یك لحظه بیكار بماند؛ ولى گردش و تفریح، حق خانواده است و جزو برنامه‏ هایى است كه در جاى خودش ضرورت دارد.

من و شما در این رابطه با افراد غیر شیعی تفاوت زیادى داریم. اخلاق شما در خانواده باعث مى ‏شود آنان فكر كنند كه همه شیعه ‏ها از جهت اخلاق چنین‏ اند و با زن و بچه خود این گونه رفتار مى‏ كنند.

من و شما كه عهده‏ دار حفظ اعتقادات مذهبى شیعی جامعه هستیم، قبل از جامعه باید عقاید زن و بچه خودمان را در رابطه با اسلام و شیعه حفظ كنیم؛ به طورى كه‏ همسر یك شیعه بفهمد كه چه مزیّتى دارد، یعنى ببیند طرز سلوك شوهرش با اهل خانواده- به عنوان این كه یك شیعه است- با دیگران فرق دارد نه این كه طورى با آنان رفتار كنیم كه مردم غیر شیعه با همسرانشان برخورد مى‏ كنند.

اخلاق و رفتار من و شما باید به تمام معنا اسلامى بوده به طورى كه جامعه از ما انتظار دارد و همین سبب مى‏شود كه فرزندانمان راه ما را ادامه دهند.

از این رو، باید توجه داشته باشیم كه همگام به تحصیل علم- هر مقدار هم كه به علم علاقه داریم- باید حقوق خانواده، حق تربیت فرزند را- كه عمده‏اش همان تربیت عملى و كیفیتِ رفتار پدر در رابطه با فرزند است رعایت كنیم. پس از آن، تربیتهاى قولى در كنار تربیتهاى عملى، مى ‏تواند مؤثر باشد. بزرگان ما در این رابطه بهترین اسوه و الگو هستند.

متأسفانه بسیار زیاد دیده مى‏شود كه از چند پسر فلان اهل علم حتى یكى هم حاضر نیست رشته پدر را دنبال كند و اصلًا علاقه مند نیست! كه در اكثر موارد باید اشكال را در پدر دید، اگر پدر به عنوان یك شیعه جاذبه داشت، لااقل یكى دونفر از فرزندانش علاقه مند مى ‏شدند اینها مسائل جزیى نیست، جاى تأسف است.

 امام ره بزرگوار تا همان روزهاى آخر حاضر نبود بدون‏ همسرش حتى یك مرتبه غذا بخورد. ببینید این كار چقدر مى‏ تواند در روح یك همسر اثر داشته باشد. حال؛ اگر زوج جوان باشند، شاید همان حضور سر سفره باعث التذاذ است، اما در آن سنین كه دیگر این حرفها مطرح نیست، این رفتار از روى عواطف انسانى و رعایت حق او است.

كسى كه مقامش به جایى رسیده بودكه دنیا آن هم دنیاى ابر قدرت، او را به عظمت، لیاقت، شوكت و به علوِّ همت مى‏ شناخت و در برابرش سر تعظیم فرود مى ‏آورد، با این حال در رابطه با مسائل داخلى و خانوادگى، این قدر مراقب بود و حدود و حقوق آن را رعایت مى‏كرد.

ما نیز باید تا لحظ آخر مواظب حقوق همسرمان باشیم و تربیت و آداب اسلامى را پیاده كنیم.

 عَنْ أَبِى الْحَسَنِ (ع) قَالَ: جَاءَ رَجُلٌ إِلَى أَبِى جَعْفَرٍ (ع) فَقَالَ (ع) لَهُ: هَلْ لَكَ مِنْ زَوْجَهٍ؟ قَالَ: لَا فَقَالَ أَبُو جَعْفَرٍ:: لَا أُحِبُّ أَنَّ لِى الدُّنْیَا وَ مَا فِیهَا وَ أَنْ أَبِیتَ لَیْلَهً وَ لَیْسَ لِى زَوْجَهٌ، ثُمَّ قَالَ: إِنَّ رَكْعَتَیْنِ یُصَلِّیهِمَا رَجُلٌ مُتَزَوِّجٌ أَفْضَلُ مِنْ رَجُلٍ عَزَبٍ یَقُومُ لَیْلَهُ وَ یَصُومُ نَهَارَه. / مكارم الأخلاق،/ فصل 1،/ ص 197/

 از امام هفتم (ع) منقول است: مردى خدمت امام باقر (ع) آمد، حضرت به او فرمود: همسر گرفته ‏اى؟ گفت: خیر، امام (ع) فرمود: دوست ندارم كه همه دنیا از من باشد ولى یك شب بدون همسرم بخوابم، و بعد فرمود: دو ركعت نماز همسر دار بهتر است از این كه فرد مجرّدى شب را نماز گزارد و روز را روزه دار باشد.

  عن الصادق (ع): ... لَا غِنَى بِالزَّوْجِ عَنْ ثَلَاثَهِ أَشْیَاءَ فِیمَا بَیْنَهُ وَ بَیْنَ زَوْجَتِهِ وَ هِىَ: الْمُوَافِقَهُ لِیَجْتَلِبَ بِهَا مُوَافَقَتَهَا وَ مَحَبَّتَهَا وَ هَوَاهَا وَ حُسْنُ خُلُقِهِ مَعَهَا وَ اسْتِعْمَالُهُ اسْتِمَالَهَ قَلْبِهَا بِالْهَیْئَهِ الْحَسَنَهِ فِى عَیْنِهَا وَ تَوْسِعَتُهُ عَلَیْهَا وَ لَا غِنَى بِالزَّوْجَهِ فِیمَا بَیْنَهَا وَ بَیْنَ زَوْجِهَا الْمُوَافِقِ لَهَا عَنْ ثَلَاثِ خِصَالٍ وَ هُنَّ: صِیَانَهُ نَفْسِهَا عَنْ كُلِّ دَنَسٍ حَتَّى یَطْمَئِنَّ قَلْبُهُ إِلَى الثِّقَهِ بِهَا فِى حَالِ الْمَحْبُوبِ وَ الْمَكْرُوهِ- وَ حِیَاطَتُهُ لِیَكُونَ ذَلِكَ عَاطِفاً عَلَیْهَا عِنْدَ زَلَّهٍ تَكُونُ مِنْهَا وَ إِظْهَارُ الْعِشْقِ لَهُ بِالْخِلَابَهِ وَ الْهَیْئَهِ الْحَسَنَهِ لَهَا فِى عَیْنِهِ. /بحارالأنوار، ج 75،/ باب 23، /ص 190/

 مرد باید در ارتباط با زن و همسر خود حتما این سه خصوصیت را داشته باشد: 1. موافقت و خوش اخلاقى با همسر كه موجب جلب توافق همسر نیز مى‏شود و محبت و علاقه او را تحكیم می‏كند. 2. قیافه و ظاهر آراسته داشته باشد كه موجب تمایل بیشتر همسرش گردد. 3. وسعت به او ببخشد (در خورد و خوراك و پوشاك). و هر زنى باید میان خود و شوهرى كه با او توافق دارد سه خصوصیت داشته باشد: 1. از هر پلیدى خود را نگه دارد تا شوهرش در حال خوشى و ناخوشى به او اطمینان پیدا كند. 2. نگهدارى و مراقبت از شوهر (پیوسته نیازمندیهاى شوهر را متوجه باشد و در رفع آنها بكوشد) كه این خود موجب محبت و علاقه شوهر مى‏شود و از لغزش همسرش اگر پیش‏ آید چشم‏ پوشى مى‏كند. 3. و اظهار عشق نسبت به او با سخنان محبت‏ انگیز، و خود را براى شوهر با شكل و قیافه‏ اى بیاراید كه جلب توجه او كند.

چهار نکته مهم در این مورد:
1. حوصله و بردباری: کسانی که در قبال مسائل خانوادگی و اختلافات بین خود و همسرشان حوصله به خرج نمی‌دهند و‌ پس ‌از کوچکترین موضوع مورد اختلاف، عکس‌العمل نشان می‌دهند، زندگی زناشویی را به طرف ناسازگاری و ناشادی پیش می‌برند. ‌
2. صداقت پایه و اساس زندگی خانوادگی است. اگر زن و شوهر مطالبی را از هم پنهان کنند یا به دروغ متوسل شوند، اعتماد و اطمینان آنها از هم سلب و زندگی زناشویی با مشکل مواجه می‌شود.
3. اگر بین زن و شوهر ریا و تظاهر حکمفرما شود، زندگی صفا و صمیمیت خود را از دست میدهد. ریاکاری و تظاهر به مهربانی و صداقت بدون این که واقعیت داشته باشد، بنیاد زناشویی رو سست خواهد کرد.‌
4. زن و شوهر باید همدیگر رو دوست داشته و نسبت به هم مهربان باشند در غم و رنج هم شریک، و در همه حال یاریگر هم باشند.‌


وظیفه این است كه اعتقادات و معارف اسلامى ابتدا داخل خانواده شیعه حفظ شود و بعد از آن نوبت به دیگران برسد، نه این كه انسان تمام همتش خارج از منزل باشد و نسبت به خانواده، كوتاهى كند كه در نتیجه به اعتقادات خانواده و به وجهه شیعه لطمه وارد شود.

من این توصیه را در درج اول به خودم و بعد به شیعیان بعد به همه انسانها میكنم.

امیددارم كه خداوند تبارك و تعالى ما را داخل و خارج منزل، متخلق به اخلاق واقعى اسلامى بفرماید .

منبع: وب لاگ صراط
اخلاق
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic