شمرون ، شمیران و معرفی محله های شمیران،مذهبی ، علمی ، پزشکی ، آموزشی ، کامپیوتر

قلیانی ها بخوانید؟!

نویسنده :ع.ا نصر
تاریخ:شنبه بیست و یکم بهمن 1391-07:42 ق.ظ

پدیده قلیان که در حال حاضر به یک معضل اجتماعی پنهان تبدیل شده است از آن جهت چهره منفوری به خود نگرفته که اغلب آن را بی ضرر و غیر قابل اعتیاد دانسته و یا آن را کم ضررتر از مصرف سیگار قلمداد می کنند. بسیاری از مردم فکر می کنند آب موجود در قلیان موجب تصفیه و ایجاد محافظت در مقابل دود ناشی از سوختن تنباکو می کند این در حالی است که رطوبت باعث افزایش میزان جذب ریوی آن نیز می شود.مواد سمی قلیان نه تنها کمتر از سیگار نیست بلکه بعضی مواد خطرناک از جمله قیر یا روده ( سرطان زا) ، مونو اکسید کربن (آلاینده) و نیکوتین ( ایجاد کننده وابستگی) موجود در دوده آن از سیگار بیشتر است.

با مصرف قلیان بیش از 600 ماده سمی و مهلک وارد ریه فرد مصرف کننده و اطرافیان خواهد شد. در صنعت تنباکو، مرغوب ترین آن در اختیار کارخانه های سیگار سازی قرار می گیرد و تفاله های تنباکو جهت قلیان مورد استفاده قرار می گیرد. مقدار تنباکوی مصرفی در یک وعده قلیان معادل مصرف 20 تا 50 نخ سیگار است و به همین دلیل با افزایش سطح نیکوتین خون مصرف کننده به ظاهر تفننی برای رفع نیاز خود به روش سهل تری که همان مصرف سیگار است، روی می آورد. بنابراین اعتیاد در قلیان کشی با روی آوردن به استعمال سیگار و اعتیاد به مصرف سیگار نمایان می شود. در قلیان، نامرغوب بودن تنباکو، درجه حرارت بالا، تولید گاز منواکسید کربن ناشی از سوختن ناقص ذغال آتشدان ،احساس گیجی بعد از مصرف تنباکو که افراد نشانه مرغوب بودن تنباکو می دانند در واقع از گاز منواکسید کربن است، مکش های ریوی عمیق و رطوبت حاصل از آب باعث بروز بیماری های ریوی، سرطان های مختلف از جمله سرطان لب، ریه، معده و مثانه می شود. 

تنباکوهای تحت عناوین میوه ای، عطری و اسانس دار نه تنها بی ضرر نیستند بلکه عوارض به مراتب بیشتری نسبت به تنباکوی ساده دارند زیرا مواد آروماتیک ( ترکیبات حلقه ای) موجود در آن ها بر اثر حرارت زیاد خاصیت سرطان زایی و سمی فوق العاده ای پیدا می کنند به علاوه مزه و طعم مناسب و سهولت مصرف این گونه تنباکوها نسبت به تنباکوهای معمولی باعث افزایش گرایش بیشتر نوجوانان و جوانان به مصرف و ایجاد وابستگی به آن ها خواهد شد. مصرف قلیان در اماکن سربسته مثل سفره خانه های سنتی یا قهوه خانه ها عوارض آن را دو چندان می کند و سلامت اطرافیان به ویژه کودکان و نوجوانان را در معرض خطر جدی قرار می دهد.

همچنین استفاده از قلیان به صورت مشترک خطر انتقال بیماری های عفونی را نیز در پی خواهد داشت. بسیاری از مردم تصور میکنند که اثرات مسموم کننده توتونی که از طریق قلیان استفاده میشود کمتر از مصرف آن با سیگار است. اما محققان مرکز پزشکی دانشگاه جورج تاون واشنگتن معتقدند افرادی که قلیان میکشند نمیدانند که با این کار چیزی معادل یک پاکت سیگار را در مدت 30 تا 60 دقیقه استنشاق میکنند و در مقایسه با افراد سیگاری کسانی که قلیان میکشند در معرض مقادیر بیشتری از نیکوتین، مونو اکسید کربن و برخی سموم دیگر قرار میگیرند.

به گفته این محققان مردم تصور میکنند که آب سموم را جذب میکند اما این تصور فقط در صورتی صادق است که این سموم در آب قابل حل باشند! متاسفانه کشیدن توتون از طریق قلیان در سراسر خاورمیانه گسترش یافته و در غرب نیز در حال رواج است.هم اکنون سالانه ۵ میلیون نفر در دنیا به علت استعمال دخانیات، جان خود را از دست می ‌دهند که با ادامه ی این روند تا ۲۰ سال آینده تعداد قربانیان به ۱۰ میلیون نفر در سال می ‌رسد ازجمله راههای استعمال دخانیات استفاده از قلیان بوده که درجنوب شرقی آسیا و خاورمیانه رواج دارد و مانند بسیاری از کشورهای خاورمیانه، قلیان یکی از وسایل تفریحی رایج در ایران است .

 

بطور کلی کشیدن یک یا دو بار قلیان در روز، فرد استفاده‌ کننده را دچار اعتیاد می ‌کند، در حالی ‌که تصور غلط جامعه این است که دود حاصل از قلیان از آب رد می‌ شود و مواد سمی آن از بین می‌ رود امروزه ترکیبات مخصوص تنباکو که فروخته می شوند اغلب با میوه ، عسل ، شهد و بعضی گیاهان با غلظت زیادی طعم دار شده اند که جذابیت کاذب درمصرف کننده ایجاد می کند. هر وعده قلیان برابرمصرف یک پاکت سیگاربوده و قلیان، در هر بار مصرف، دود بسیار زیادتری را در مقایسه با کشیدن یک نخ سیگار ایجاد می‌ کندبصورتی که مصرف یک نخ سیگار بین ۵۰۰ سی‌سی تا یک لیتر دود تولید می‌ کند، اما استفاده ی یک بار از قلیان ۱۰ تا ۲۰ لیتر دود تولید خواهد, دود استنشاق ‌شده از قلیان، نه تنها همه ی مواد سرطان ‌زای دود سیگار را دارا است، بلکه مونوکسیدکربن بیشتری هم دارد و در فرهنگ جامعه ی ما به این حقیقت علمی توجهی نمی ‌شود افراد سیگاری که به طور متداول ‌۸ تا ‌۱۲ نخ سیگار در روز مصرف می‌ کنند، به طور متوسط با ‌۴۰ تا ‌۷۵ پُک که به مدت ‌۵ تا ‌۷ دقیقه به طول می ‌انجامد، حدود ‌۵ تا ۶ لیتر دود استنشاق می‌ کنند و این در حالی ‌است که مصرف ‌کننده ی قلیان در هر وعده مصرف که به طور متداول ‌۲۰ تا ‌۸۰ دقیقه طول می ‌کشد، حدود ‌۵۰ تا ‌۲۰۰ پُک می ‌زند که هر پک به طور متوسط حاوی ‌۱۵/۰ تا یک لیتر دود است.

 

میزان و عمق دَم در حرکت دادن آب قلیان بسیار مهم است و قلیان با وجود اینکه کمتر مصرف می ‌شود، اما حجم دودی که از طریق آن وارد بدن می‌ شود، ۱۰ تا ۲۰ برابر دود ناشی از مصرف سیگار است. تحقیقات ثابت کرده است افراد سیگاری تا زمانی که میزان نیکوتین دریافتی در آنها به آستانه ی مورد نیاز برای رفع حالت وابستگی برسد، به کشیدن سیگار ادامه می ‌دهند. پس با فرض جذب بخشی از نیکوتین موجود در دود قلیان در اثر عبور آن از آب، مصرف‌ کنندگان قلیان برای رسیدن به آستانه ی ارضای وابستگی، با استنشاق مقادیر بسیار زیادتر دود، در معرض مقادیر بیشتری مواد شیمیایی سرطان‌زا و گازهای خطرناک مثل منو‌اکسید‌کربن قرار می گیرند. این موضوع مصرف‌ کنندگان قلیان و اطرافیان آنها را که در مواجهه با دود تحمیلی آن قرار دارند، همانند مصرف ‌کنندگان سیگار به انواع سرطان ها، بیماری های قلب و عروق، تنفسی و آثار سوء در دوران بارداری مبتلا خواهد ساخت.

 

کشیدن قلیان حجم تنفسی بدن را کاهش داده و مواد سمی ناشی از نوع توتون و تنباکوی قلیان، سلامت افراد را با خطر روبرو می ‌کند این ترکیب به ‌علت حرارت زیاد، موادی را وارد بدن می‌ کند که عوارض ناگواری برای انسان به ‌دنبال دارد . شخص مبتلا به بیماری‌های مختلف ریه اگر به استعمال دخانیات و کشیدن قلیان ادامه بدهد بدون شک مبتلا به سرطان ریه و دستگاه تنفسی خواهد شد، متأسفانه به اکثر تنباکو‌هایی که در سال های اخیر به بازار آمده اسانس‌هایی اضافه می‌ شود که این اسانس ها علاوه بر تحریک دستگاه تنفس موجب حساسیت و آلرژی می‌ گردد، بنابر این علاوه بر بیماری‌های ذکر شده، رینیت آلرژیک و سرفه‌های مزمن همراه با خلط را برای فرد به همراه دارد.

 

سرطان ریه،‌ سرطان لب و دهان و حنجره،‌ سرطان مری و معده،‌ لوزالمعده، کبد و سرطان روده بزرگ از عوارض بد‌خیم و زخم‌های گوارشی , ریفلاکس معده(برگشت اسید معده به مری) ازجمله عوارض خوش‌خیم استفاده از سیگار و قلیان هستند علاوه بر بیماریهای مرتبط با تنباکو ، مصرف اشتراکی قلیان می تواند منجر به افزایش احتمال میکروب سل و ویروسهایی مثل هرپس و هپاتیت شود.موارد دیگری که با مصرف قلیان ارتباط دارد مثل اگزمانی دست ، مشکلات دندان بدنبال کشیدن دندان ( آلوئولیت متعاقب کشیدن دندان) و تحلیل استخوانی بصورت عمودی در ناحیه پری اودنتال.

 مضرات شدید قلیان

یک متخصص ریه هشدار داد: تنباکوهای قلیان ۴ هزار ماده سمی از جمله قطران و فلزات سنگین را در ریه رسوب می‌دهند و برجکهای تنفسی را فلج می‌کنند. تنباکوهای میوه‌ای نیز توتون‌های کپک زده‌ای هستند که ۱۶ ماده شیمیایی به آنها اضافه می‌شود.
حسن آذری در گفت وگو با فارس اظهار داشت: استعمال قلیان در میان دختران و پسران جوان افزایش یافته است. این افزایش سرسام آور دیگر مختص قهوه خانه‌ها نیست و در جمع‌های خانوادگی و فامیلی نیز شاهد این امر هستیم چرا که به اشتباه تصور می‌شود که چون دود قلیان از آب می‌گذرد ضرر ندارد و میزان سموم مواد بیماری زای آن کم می‌شود که تصور کاملاً غلطی است

عضو هیئت مدیره انجمن زندگی بدون دخانیات تأکید کرد: آبی که در قلیان است وظیفه اش خنک و مرطوب کردن دودی است که به علت مجاورت توتون با ذغال برافروخته بسیار داغ و خشک شده است که اگر این کار صورت نگیرد بافت دهان، ریه و نای صدمه می‌بیند و هیچ تأثیری در کاهش میزان سموم و مواد سرطان زا مواد دخانی قلیان ندارد.

عضو کمیته سیاستگذاری ستاد اجرایی قانون جامع کنترل دخانیات در مورد تفاوت توتون و تنباکوهای معمولی و میوه‌ای نیز گفت: توتون‌هایی که قرار است به تنباکوی میوه‌ای تبدیل شوند در انبارها به مدت بیشتری نگهداری می‌شوند.


وی گفت: انبارهایی که متأسفانه مملو از کپک و قارچ هستند،در مرحله بعد با اضافه کردن یک اسانسی که مخلوطی از ۱۶ ماده شیمیایی است تبدیل به تنباکوی میوه‌ای می شوند که متأسفانه آزمایش‌های مراکز تحقیقاتی نشان داده دو نوع قارچ آسپرژیلوس وکاندیدا در آنها رشد داشته است.

آذری به خبرنگار فارس گفت: قلیان همه مضرات سیگار را دارد و باعث ابتلا به بیماری‌های قلبی -عروقی،سرطان،التهاب دیواره عروق، زخم و سرطانهای گوارشی می‌شود. علاوه بر آن استفاده از قلیان به دلیل استفاده مشترک افراد باعث ابتلا به بیماری سل و عفونت ریوی می‌شود.

این متخصص ریه با تاکید بر اینکه استنشاق دود قلیان به ریه صدمه جدی می‌زند، هشدار داد: دود توتون دارای ۴ هزار نوع ماده شیمیایی است از قطران و هیدروکربن ها گرفته تا فلزات سنگین که این مواد در ریه رسوب می کنند و برجکهای تنفسی را فلج می‌کنند و روند پاکسازی سموم بدن رام مختل می‌سازد و مواد در ریه رسوب می‌کنند.

آذری گفت: برونشیت مزمن،سرطان ریه و عفونتهای ریه که به ذات‌الریه مشهور است از جمله دیگر بیماریهایی است که نتیجه استفاده از قلیان است. 

 نتیجه گیری بر خلاف تصور و باور عمومی که معتقدند ضرر قلیان از سیگار وسایرمواد دخانی کمتربوده وآب قلیان جلوی مواد مضر و سمی آن را می‌ گیرد،ولی باتوجه به میزان ومدت مصرف قلیان باید اذعان نمود که ضرر و عوارض جسمی وروانی استعمال قلیان از سیگار وسایرمواددخانی نه تنها کمتر نبوده بلکه میزان ونوع عوارض آن بیشتر ومتنوع تر می باشد واین باورهای غلط درموردمصرف قلیان در جامعه وبخصوص جوانان ونوجوانان رواج داشته وباعث افزایش شیوع مصرف قلیان درجامعه بخصوص در بین دختران وزنان گردیده است.

لذا باید با اگاهی دادن به جامعه از طرق مختلف وبخصوص به جوانان ونوجوانان در زمینه باورهای غلط ومضرات استعمال قلیان آموزش فراگیر داده وزمینه ازبین بردن این باورها راایجاد کرد که پیشنهاد می شوددرزمینه های ذیل باید برنامه ریزی واقدام نمود: 

 اجرای مداخله آموزشی درخصوص ازبین بردن باورهای غلط درمورد قلیان و اتخاذ عملکردهای پیشگیری کننده از کشیدن قلیان به عنوان یک رفتار پرخطر ودروازه سایر رفتارهای پرخطر در بین بزرگسالان و نوجوانان .

  مسئولان وزارت بهداشت ودرمان باهماهنگی وزارت آموزش وپرورش نسبت به برنامه ریزی آموزش دانش آموزان براساس الگو های آموزشی وبصورت مستمر جهت اصلاح باورهای غلط و پیشگیری از استعمال قلیان اقدام نمایند. 

 از گروههای همسالان جهت انتقال آموزشها به عنوان لیدر در مدارس ومحلات استفاده گردد

  دربرنامه های آموزشی ودرسی دانش آموزان مطلب آموزشی مناسب جهت اگاهی وراهنمایی دانش آموزان ومعلمان درنظرگرفته شود. 

 برنامه های آموزشی فراگیر ازطریق رسانه های جمعی وهمچنین استفاده از تیزرهای آموزشی جذاب ومناسب بطور مستمر تهیه وارائه گردد.

  قوانین پیشگیری از استعمال قلیان به خصوص درمورد نوجوانان بصورت جدی ومستمرتصویب و اجراگردد.  

http://canadianopharmacy.com/
پنجشنبه دهم مرداد 1398 01:59 ب.ظ

You have made your point!
canada drug pharmacy cialis from canada canadian pharmaceuticals companies canadian cialis canadianpharmacy no 1 canadian pharcharmy online canadian pharmaceuticals stocks canadianpharmacyusa24h is it legal prescription drugs without prior prescription trust pharmacy of canada
cialis once a day
یکشنبه دوم تیر 1398 06:45 ب.ظ

Superb material. Thank you.
enter site 20 mg cialis cost how does cialis work buy generic cialis cialis generico milano import cialis viagra vs cialis cialis 30 day sample cialis tablets australia acquisto online cialis cost of cialis cvs
http://sporames.strikingly.com/
یکشنبه دوم تیر 1398 04:01 ق.ظ

Helpful information. Thanks a lot.
200 cialis coupon we recommend cialis info cialis prices non 5 mg cialis generici buying cialis in colombia no prescription cialis cheap cialis purchasing achat cialis en suisse safe dosage for cialis buy name brand cialis on line
tesco price cialis
شنبه یکم تیر 1398 11:02 ق.ظ

You definitely made your point!
cialis 30 day trial coupon purchase once a day cialis cialis 5 mg para diabeticos 5 mg cialis coupon printable cialis farmacias guadalajara purchase once a day cialis acheter du cialis a geneve purchase once a day cialis cialis herbs prescription doctor cialis
Generic cialis
جمعه سی و یکم خرداد 1398 07:02 ب.ظ

Nicely put, With thanks.
canadian discount cialis the best site cialis tablets cialis lowest price click now buy cialis brand cialis preise schweiz cialis super kamagra cialis generic only here cialis pills canadian drugs generic cialis cialis tablets australia
http://eninqui.strikingly.com/
جمعه سی و یکم خرداد 1398 03:22 ق.ظ

Incredible tons of amazing information!
import cialis cialis canada try it no rx cialis tadalafil 5mg only best offers 100mg cialis only best offers 100mg cialis cialis sale online we like it safe cheap cialis cialis y deporte order cialis from india
http://macapor.strikingly.com/
پنجشنبه سی ام خرداد 1398 07:08 ق.ظ

Fantastic content. Many thanks!
cialis side effects dangers where to buy cialis in ontario cialis en 24 hora cialis e hiv order cialis from india low cost cialis 20mg cialis generika in deutschland kaufen generic low dose cialis viagra vs cialis vs levitra cialis pills in singapore
http://exunstar.strikingly.com/
چهارشنبه بیست و نهم خرداد 1398 04:22 ب.ظ

Thank you! Very good information.
cialis cuantos mg hay how to buy cialis online usa side effects for cialis buy generic cialis cialis mit grapefruitsaft we choice free trial of cialis side effects for cialis cialis price in bangalore cialis professional yohimbe wow cialis 20
http://ibflucol.strikingly.com/
سه شنبه بیست و هشتم خرداد 1398 11:57 ب.ظ

Nicely put. Thanks.
can i take cialis and ecstasy cialis authentique suisse costo in farmacia cialis generic cialis 20mg tablets look here cialis order on line how does cialis work cialis online nederland cialis in sconto cialis reviews prescription doctor cialis
buy cialis professional cheap
سه شنبه بیست و هشتم خرداد 1398 01:17 ق.ظ

Lovely content. Appreciate it!
prescription doctor cialis achat cialis en suisse cialis herbs costo in farmacia cialis tadalafil generic cialis tadalafil cialis qualitat buy brand cialis cheap cialis generico milano cialis per paypa
http://atencha.strikingly.com/
یکشنبه بیست و ششم خرداد 1398 08:54 ب.ظ

Really many of amazing data!
acheter cialis kamagra enter site very cheap cialis 40 mg cialis what if i take cialis for sale in europa buy online cialis 5mg sialis cialis venta a domicilio american pharmacy cialis cialis sicuro in linea cialis price in bangalore
http://ralladif.strikingly.com/
یکشنبه بیست و ششم خرداد 1398 06:19 ق.ظ

This is nicely expressed! !
the best choice cialis woman 5 mg cialis coupon printable cilas tadalafil 10 mg tesco price cialis tadalafil 20 mg cialis tablets cialis cuantos mg hay cialis side effects dangers ou acheter du cialis pas cher
http://teoknesot.strikingly.com/
شنبه بیست و پنجم خرداد 1398 02:14 ق.ظ

Thanks! I value this.
achat cialis en europe cialis 5mg estudios de cialis genricos cialis 5 mg effetti collateral prezzo cialis a buon mercato interactions for cialis cialis 5 mg schweiz buy cheap cialis in uk cialis reviews acheter du cialis a geneve
http://tioprocving.strikingly.com/
جمعه بیست و چهارم خرداد 1398 12:01 ب.ظ

Awesome write ups. Many thanks!
cialis generique 5 mg cialis 5 mg effetti collateral where do you buy cialis low cost cialis 20mg cialis online tadalafil tablets brand cialis nl cialis 5 effetti collaterali cialis online napol venta de cialis canada
Cialis generic
چهارشنبه بیست و دوم خرداد 1398 06:24 ب.ظ

Thank you! I like this.
chinese cialis 50 mg if a woman takes a mans cialis cialis wir preise chinese cialis 50 mg purchasing cialis on the internet wow look it cialis mexico side effects for cialis cialis 30 day trial coupon costo in farmacia cialis cialis pills in singapore
http://cialisvie.com/
دوشنبه بیستم خرداد 1398 02:49 ب.ظ

Nicely put. Thanks a lot!
fast cialis online cialis 5mg billiger cialis savings card cialis generique 5 mg enter site natural cialis canadian discount cialis cialis generique we like it cialis soft gel wow cialis 20 cheap cialis
cialisvie.com
یکشنبه نوزدهم خرداد 1398 08:42 ق.ظ

Amazing material. Kudos!
cialis 5 effetti collaterali order cialis from india generic cialis at walmart cialis kamagra levitra cialis super kamagra link for you cialis price cialis para que sirve cialis generika we like it cialis soft gel cialis for sale south africa
cialisvie.com
شنبه هجدهم خرداد 1398 03:49 ق.ظ

Wow tons of terrific tips.
venta cialis en espaa cialis therapie cialis super acti generic cialis pill online cialis en mexico precio cialis side effects dangers buy name brand cialis on line deutschland cialis online buy cialis online nz ou trouver cialis sur le net
http://canadianpharmacyonl.com/
جمعه بیست و سوم فروردین 1398 06:06 ب.ظ

Perfectly spoken genuinely. !
canada pharmaceuticals online canadian online pharmacies online canadian pharmacy trust pharmacy canadian canadian medications canadian medications canadian pharmacies online prescriptions how safe are canadian online pharmacies canadian pharmacy canada medication list
http://canadianpharmacyonl.com/
پنجشنبه بیست و دوم فروردین 1398 04:30 ق.ظ

Excellent stuff. Thanks a lot.
best canadian pharmacies online canada online pharmacy canada pharmacies online prescriptions trusted pharmacy canada scam canada pharmacies order canadian prescriptions online canada drugs online drugstore online north west pharmacy canada online pharmacies india
buy cialis
جمعه شانزدهم آذر 1397 05:47 ق.ظ

Superb information. Thanks a lot!
cialis professional from usa enter site natural cialis click here cialis daily uk cialis prezzo al pubblico cialis kaufen wo cialis cost cialis daily cialis for sale in europa generic cialis pro cialis per paypa
buy cheap cialis in canada
پنجشنبه پانزدهم آذر 1397 10:36 ق.ظ

Nicely put, Thanks a lot!
cialis 5 mg para diabeticos tarif cialis france cialis tablets cialis daily we use it 50 mg cialis dose american pharmacy cialis cialis uk next day achat cialis en itali cialis 5 mg scheda tecnica cialis great britain
Cialis 20 mg
چهارشنبه چهاردهم آذر 1397 02:22 ب.ظ

Thanks! I appreciate it!
cialis et insomni cialis e hiv cialis daily dose generic only best offers 100mg cialis how to purchase cialis on line cialis 5mg viagra cialis levitra cialis price thailand cialis para que sirve cialis baratos compran uk
Cialis online
چهارشنبه چهاردهم آذر 1397 02:54 ق.ظ

Truly many of amazing info!
buy cheap cialis in uk cialis e hiv enter site natural cialis the best choice cialis woman cilas cialis lilly tadalafi buy cialis cheap 10 mg we choice cialis pfizer india cialis from canada recommended site cialis kanada
Cialis generic
سه شنبه سیزدهم آذر 1397 03:50 ب.ظ

Many thanks. Valuable information.
cialis herbs cialis qualitat non 5 mg cialis generici how do cialis pills work precios de cialis generico tarif cialis france tadalafil 5mg cialis generic tadalafil buy cialis price thailand opinioni cialis generico
buy cheap cialis coupon
سه شنبه سیزدهم آذر 1397 04:27 ق.ظ

Lovely facts. Regards!
brand cialis generic we like it cialis price cialis online holland tadalafil prices on cialis 10 mg cialis wir preise cialis 20 mg best price try it no rx cialis sialis only best offers 100mg cialis
Buy cialis online
دوشنبه دوازدهم آذر 1397 04:18 ب.ظ

You actually reported this adequately!
opinioni cialis generico cialis cipla best buy cheap cialis we choice cialis uk cialis taglich cialis without a doctor's prescription the best choice cialis woman cialis tablets for sale prezzo cialis a buon mercato cialis kaufen wo
buy cialis us pharmacy
دوشنبه دوازدهم آذر 1397 04:11 ق.ظ

Cheers, I enjoy it!
cialis dosage recommendations cialis great britain the best site cialis tablets are there generic cialis cialis savings card prix de cialis only best offers cialis use cialis diario compra tadalafil tablets cialis sicuro in linea
cialis
یکشنبه یازدهم آذر 1397 03:41 ب.ظ

Wonderful tips. Kudos.
low cost cialis 20mg fast cialis online cialis online holland cialis generico in farmacia cialis for sale south africa how to buy cialis online usa cialis daily dose generic cialis lilly tadalafi brand cialis generic the best choice cialis woman
Cialis canada
یکشنبه یازدهم آذر 1397 03:50 ق.ظ

You actually said it very well!
price cialis best cialis generic tadalafil buy cialis kaufen wo price cialis wal mart pharmacy cialis 20mg prix en pharmacie cialis herbs cialis for sale cialis 10mg prix pharmaci cialis australia org cialis tadalafil online
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic