شمرون ، شمیران و معرفی محله های شمیران،مذهبی ، علمی ، پزشکی ، آموزشی ، کامپیوتر

ADSL چیست؟

نویسنده :
تاریخ:جمعه بیستم بهمن 1391-08:36 ق.ظ

ما کلا برای اتصال به اینترنت احتیاج به یک وسیله داریم تا به این شبکه جهانی متصل بشیم واون یک مودم است که در مدل معمولی توسط یک خط تلفن وارد اینترنت می شویم وبا سرعت کم وبرای بهتر شدن سرعت از مودم ای دی اس ال استفاده می کنیم که من در پائین یک سری توضیحات میدم امیدوارم بدرد شما بخورد.

فناوری ADSL چیست ؟

  در این مقاله به معرفی یکی از بهترین روش های حاضر برای اتصال به اینترنت در ایران به خصوصبه دلیل سرعت پایین سرعت خطوط داخلی ایران می پردازیم که بسیار کمک به خرید و شناختن این تکنولوژی میکند...

    ADSL کابل تلفن موجود را برای دستگاه های تلفن استاندارد ( مانند تلفن یا فاکس ) ، قابل استفاده می کند . مانند یک اتصال پرسرعت داده به ISP عمل می نماید .

  این کار با تبدیل داده از کامپیوتر کاربر و یا شبکه محلی LAN به سیگنال های صوتی با فرکانس بالا انجام می گردد ، که این سیگنال های با فرکانس بالا می توانند در طول کابل تلفن کاربر ، در همان بازه زمانی که سیگنال ها از تلفن یا فاکس عبور می کند ، منتقل شوند .

  فیلتر، از پارازیت حاصل از فرکانس بالا که از انتقال بوسیله تلفن یا فاکس ایجاد می شود جلوگیری کرده و سیگنال دیجیتال با فرکانس بالا بوسیله دستگاه کشف می شود را متوقف می کند .

  ADSL مخفف Asymmetric Digital Subscriber Line ( خطوط مشترک دیجیتالی نا متقارن ) می باشد . ADSL دومین تکنولوژی بزرگ در ارتباطات با پهنای باند بالا خواهد شد . ADSL توانایی عبور حداکثر 7 مگابایت داده را از میان سیمهای تلفن مسی ، که در حال حاضر در اکثر منازل نصب شده است و در دسترس می باشد را دارا می باشد.

  به طور کلی ، ADSLتکنولوژی انتقال با سرعت بالا است . ADSL در واقع نوعی از DSL ها می باشد که ارتباط آن نامتقارن می باشد ، یعنی سرعت ارسال داده در ثانیه کمتر از دریافت آن است . به هر حال ف خروجی ( مسیر کند تر ) ، هنوز به طور قابل توجهی سریع تر از اتصال با مودم آنالوگ عمل می کند . ADSL پهنای باند خطوط مسی را به کانال هایی تقسیم می کند و آخرین کانال را جهت ارسال صدا و فاکس معمولی اختصاص می دهد و بقیه را برای انتقال دو طرفه اطلاعات استفاده می کند .

در این روش ، ADSL می تواند انتقال داده ، تصویر و فاکس را با سرعت بالا هم زمان فراهم کند ، که تمام اینها بدون قطع اتصال سرویس تلفن همیشگی(عادی ) روی همان خط انجام می شود . یک محدوده فرکانس اختصاص داده شده برای POST ) سرویس مخابراتی معمولی ) وجود دارد ، بنابر این همچنان می توانید تماس تلفنی خود را در خلال انتقال داده با سرعت بالا داشته باشید

اینترنت،‌ Dial up و...
براى اتصال به اینترنت با استفاده از خطوط‌تلفن استاندارد (زوج سیم مسى ) در كنار سیستم معروف و آشناى  Dial up، روش‌هاى دیگرى هم وجود دارد، مانند استفاده ازمودمهاى كابلى‌، شبكه محلى و یا فناورى (DSL(Digital Subscriber Line و بى‌سیم (Wireless). فناورى‌ ADSL یكى از مناسب‌ترین و باصرفه‌ترین راهكارهاى دسترسى به اینترنت پر‌سرعت و مقابله با مشكلات سیستم‌هاى اتصال معمولى ‌‌Dial up است‌!فناورى ADSL
Digital Subscriber Line) DSL) كه می‌توان آن را خط اشتراک دیجیتال نامید، روشی برای اتصال به اینترنت با سرعت بالا و هزینه كمتر است.
انواع مختلفی از DSL وجود دارد که امکان اتصال به اینترنت را با سرعت‌ها و امکانات مختلف مهیا می‌کنند. اما نوعی که بیشتر در کشورمان شناخته شده است Asymmetric-DSL یا ADSL یا DSL نامتقارن است.
Asymmetric-DSL یا‌ADSL،‌ ‌یكى از فناورى هاى رده‌ xDSL است.DSL یاخطوط اشتراك دیجیتالى‌با استفاده از كابلهاى تلفن معمولى،‌امكان بهره‌گیرى از سرعت بالا را براى اتصال به اینترنت فراهم مى‌كند‌DSL .امكانات و روش‌هاى گوناگونى براى مصارف خانگى فراهم مى‌كند كه مناسب‌ترین آنها روش خطوط دیجیتال نامتقارن یا‌‌ADSLاست. در این روش با بهره‌گیرى از نوعى خاص مدولاسیون، پهناى باند قابل‌استفاده برروى كابل تلفن به باندهاى فركانسى متفاوتى تقسیم و هر سیگنال فركانسى (صوت ، ارسال و دریافت داده‌هاى دیجیتالى) در یك باند صورت مى‌پذیرد.
بدین‌صورت در هنگام اتصال به اینترنت دیگر خط تلفن براى مكالمات صوتى اشغال نخواهد بود و امكان تبادل صوت و تصویرنیز وجود خواهد داشت .
در‌‌ADSL سرعت ارسال اطلاعات با سرعت دریافت اطلاعات مساوى نخواهد بود، در بالاترین سطح تئورى، امكان دریافت اطلاعات (DownStream) با سرعتى در‌حدود ‌‌8mbps و ارسال داده‌ (UpStream) با سرعتى معادل ‌640‌mbps فراهم مى‌شود. دقیقا بدین‌خاطر از‌‌ADSL بانام نامتقارن یاد مى‌شود. بصورت عملى یك كاربرخطوط ‌ADSL مى‌تواند با سرعتى در‌حدود ‌‌2mbps دریافت و‌‌256mbps ارسال اطلاعات برروى اینترنت داشته باشد. در استفاده از اینترنت با فناورى‌ ADSL از‌Dial up وشماره‌گیرى و انتظار براى اتصال یا قطع ارتباط خبرى نخواهد بود‌و شما بصورت دائمى با مركز‌‌ISP و در نهایت شبكه اینترنت متصل خواهید بود. با روشن كردن كامپیوتر خود اتصال شما به اینترنت برقرار مى‌شود.

مزایاى ‌‌ADSL
اولین دستاورد‌ ADSL بهره‌گیرى از خطوط تلفن معمولى و شبكه ارتباطى آماده خواهد بود و در نتیجه نیازى به سیم‌كشى و تجهیزات جدید مخابراتى نیست.

عدم اشغال خط‌تلفن در هنگام اتصال به اینترنت، امكان استفاده از اینترنت پر‌سرعت به نسبت روشهایى مانند‌ Dial up برروى سیستم هاى خانگى و شركتهاى كوچك كه از امكانات پیشرفته‌اى برخوردار نیستند، اتصال دائمى به شبكه اینترنت بدون نیاز به شماره‌گیرى و اشغال بودن خط ، هزینه كم در نصب و راه‌اندازى و خرید تجهیزات، كاهش هزینه و عدم نیاز به تجهیزات اضافى براى كاربران خانگى در استفاده از اینترنت و راه اندازى آسان و سریع از دیگر مزایاى مهم ADSL‌ است.

معایب خطوط‌ ‌ADSL
در فناورى‌هاى ‌‌DSL كیفیت‌و‌ سرعت انتقال اطلاعات وابستگى زیادى به مسافت میان كاربر مشترك با مركز تلفن ارائه خدماتDSL دارد. هرچقدر مشترك از مركز تلفن مسافت دورترى داشته باشد به همان نسبت از سرعت و كیفیت پایین‌ترى برخوردار خواهد بود. در مسافت‌هاى بالاتر از 5 ‌‌كیلومتر عملا ارائه سرویس اینترنت پر سرعت امكانپذیر نیست.
عدم تقارن سرعت ارسال و دریافت اطلاعات درADSL نیز براى شركت‌هاو سازمان‌هاى بزرگ مشكل ساز خواهد شد.
ضعیف و فرسوده بودن زیربناى ارتباطى مخابراتى و عمدتا عمر بالاى خطوط تلفن كه تاثیر مستقیمى بركیفیت و سرعت خدمات‌ADSL خواهند داشت.
 
ADSL چگونه كار مى‌كند؟
زوج‌سیم مسى تلفن شهرى از محدوده فركانسى میان صفر‌ تا ‌‌2 مگاهرتزپشتیبانى مى كند كه از این میان فقط براى كاربردهاى شهرى تلفن ثابت(PSTN) از پهناى باند 4 ‌كیلوهرتز پشتیبانى مى‌شود. بدین‌معنى كه هنگام استفاده از تلفن معمولى حداكثر باند فركانسى‌4‌كیلو هرتز مورد استفاده قرار گرفته و مابقى باند بلا‌استفاده مى‌ماند.
ADSL با‌بكار‌گیرى‌تكنولوژیهاى‌مدولاسیون‌‌تقسیم فركانسى و فشرده سازى اطلاعات‌‌‌‌ این امكان را بوجود مى‌آورد كه سیستم شماره‌گیرى تلفن بتواند از پهناى باند ‌‌4 ‌كیلوهرتز خود استفاده كند و مابقى باند فركانسى آزاد براى اتصال به اینترنت و تبادل اطلاعات میان كاربر و مركز خدمات‌ ADSL استفاده شود. استفاده از محدوده فركانس‌‌4‌كیلوهرتزى نمى‌تواند بیشتر از56kbps سرعت در‌اختیار كاربران قرار دهد و بااستفاده از یك پهناى باندى معادل ‌‌2 مگا هرتز میتوان تصور كرده كه چه‌مقدار بر سرعت تبادل اطلاعات افزدوه مى‌شود (چیزى در حدود ‌‌500‌‌ برابر) و در این حالت است كه میتوان به سرعت‌هاى 8mbps و حتى خیلى بالاتر دست یافت (تكنولوژى هاى جدیدتر‌ADSL قادر به ارائه سرعت‌هایى بیش از‌‌‌‌20mbps مى‌باشند). در عمل ‌ADSL از پهناى باند‌فركانسى‌ 30KHz تا ‌‌138KHz براى ارسال اطلاعات و باند فركانسى 138KHz تا ‌‌1.1Mhz براى‌گرفتن اطلاعات استفاده مى‌كند.

سازندگان تجهیزات‌‌ADSL معمولا از دو استاندارد تقسیم سیگنال فركانسى استفاده مى‌كنند‌:DTM وCAP،‌استاندارد قدیمى‌ CAP با تقسیم كردن تمام پهناى‌باند به سه بخش مجزا، به مكالمات تلفنى باند صفر تا ‌4 كیلو هرتز را اختصاص مى‌دهد و براى ارسال‌داده (Upstream) محدوده ‌‌25 تا ‌‌160كیلوهرتز ودریافت اطلاعات از باند ‌‌240 كیلوهرتز به بالا صورت خواهد گرفت. بنابراین در نهایت این شیوه از سه كانال مجزا استفاده مى‌كند. استاندارد DTM با تقسیم‌كردن پهناى‌باند به‌‌247 ‌كانال مجزا و اختصاص كانال‌هایى براى دریافت و ارسال داده‌‌‌ انعطاف‌پذیرى بیشترى را در كیفیت سرویس بوجود مى‌آورد. ولى درعوض پیاده‌سازى به مراتب پیچیده‌ترى دارد.

تجهیزات ADSL
فارغ از تجهیزات مخابراتى تكنولوژى‌هاى ‌‌DSL بطور ساده در یك نگاه مى‌توان گفت‌ ADSL از دو دستگاه خاص استفاده مى‌كند: یك دستگاه معروف به مودمهاى‌ DSL در محل مشتركین و دستگاه DSL Access Multiplexer (DSLAM) در محل شركت ارائه دهنده خدمات. ADSL مودمهاى ‌‌DSL كه با نام ATU-R نیز از آنها یاد‌مى‌شود، مسئولیت برقرارى اتصال میان كامپیوتر مشترك را با خط‌ DSL برعهده دارند. این نوع از مودمها معمولا با‌ USB و یا پورت اترنت ‌‌10base-T به كامپیوتر كاربر متصل مى‌شوند DSLAM . با جدا سازى باندهاى فركانسى 4‌كیلوهرتزى از دیگر پهناى باند براى هر خط اتصالى ADSL امكان ارتباطات كاربران و اتصال به تجهیزات مجتمع پر‌سرعت را براى اینترنت در مراكز ارائه خدمات‌ADSL فراهم مى‌كند.
فركانس باند ‌‌‌4kbps نیز به سمت سوئیچ‌هاى مخابراتى هدایت مى‌شود. به هر DSLAM صدها زوج‌سیم متصل مى‌شود كه درنهایت بسوى یك اتصال اینترنت با پهناى باند خیلى‌زیاد هدایت مى‌شوند و تا وقتى این پهناى‌باند‌اشباع نشده است، مشترك مى‌تواند به ‌صورت یكنواخت و با سرعت‌بالا از اینترنت استفاده كند. در سمت مشترك، گاهى نیاز است كه از یك‌دستگاه فیلتر جداكننده بنام ‌‌Splitterنیزاستفاده شود تا میان باند‌فركانسى صدا براى مكالمات تلفن با اطلاعات ‌ت ADSL داخل بوجود نیاید.


2 ADSL گامى فراسوى اینترنت پر سرعت
فناورى ‌ADSL تحولى عظیم و یك نقطه‌عطف در صنعت ارتباطات راه‌دور و استفاده از شبكه جهانى اینترنت با استفاده از امكانات و زیر ساختهاى موجود در كشورها و سازمانها است و امكان خدمات آنلاینى همانند صوت و تصویر و ویدئو را فراهم مى‌كند. با این‌وجود با نگاهى فناورانه‌تر به مزایا و معایب ‌‌ADSL، فاصله میان سرعت عملى ارتباطات‌‌ADSL برروى كامپیوتر مشتركین و بحث محدودیت فاصله میان مراكز‌ ADSL با مشترك دو مشكل پیش‌روى این فناورى هستند. همچنین برخى پارامترهاى كیفیتى نیز هنوز در‌‌ADSL پوشش داده نشده بودند. به‌همین جهت در سال ‌‌2002‌ و ‌‌2003‌‌ استاندارهاى جدیدى براى این فناورى با نام 2 ADSL و ‌‌+‌ADSL2 تعریف شد. در یك نگاهى كلى ‌‌‌ADSL2 امكان حركت بسمت سرعتهاى نجومى مانند ‌24mbps را فراهم مى كند و‌‌+2 ADSL بر مسافت موثر این تكنولوژى تا مرز‌‌6‌‌ كیلومتر مى‌افزاید. این همه ماجرا نیست، امكان انتقال صوت و تصویر، افزایش بهره‌ورى از پهناى‌باند و كاهش اتلاف باند‌فركانسى، تفكیك‌پذیرى بهتر باند‌فركانسى مكالمات تلفنى با باند ADSومدیریت‌توان‌الكتریكى نیز از مهمترین دستاوردهاى فناورى‌هاى جدید‌ADSL هستند.
Reach ADSL2 دیگر استاندارد جدید‌ADSL است كه باز برخى كمبودهاى استانداردهاى قبلى را كامل نموده است. آنچه گفتنى است تطبیق و سازگارى كامل این نوع از استانداردها با مودمهاى از نوع ‌ADSL است. لذا براى بهره‌گیرى از این فناورى‌ها نیازى به تعویض مودم و تجهیزات‌‌ADSL نیست.

نگاهى به اینترنت پر‌سرعت در ایران
از تابستان‌‌83 ‌‌چندین شركت‌ PAP شروع به ارائه خدمات‌ ADSL در تهران و چند شهربزرگ دیگر نموده‌اند. براى استفاده از اینترنت پرسرعت یا همان خدمات‌‌ADSL ابتدا باید دید كدام شركت یا ISP خدمات‌‌ADSL را در منطقه مخابراتى‌شما ارائه مى‌دهد. همانطور كه بیان شد زمانى مى‌توان از خدمات‌ ADSL استفاده كرد كه فاصله مركز مخابراتى با مشترك بیش از ‌‌5 ‌‌كیلومتر نباشد . بسیارى از شركت‌هاى‌خدمات‌‌ADSL با گرفتن مبلغى بصورت ودیعه مودم ‌DSL و دیگر تجهیزات موردنیاز را بصورت امانى دراختیار مشترك قرارخواهند داد و نیازى به خرید مودم نخواهید داشت. دیگر هزینه‌اى كه باید پرداخت شود هزینه حق اشتراك و هزینه مخابراتى است كه براساس جدول انواع سرویس‌هاى ارائه شده (با معیار سرعت ارسال و دریافت اطلاعات) توسط شركت خدمات‌ ADSL متفاوت خواهد بود.
هزینه‌اینترنت پر‌سرعت براساس مقدار حجم مبادلات اطلاعاتى (download) توسط مشترك در ماه است .
هر شركت خدمات‌ ADSL سقفى را براى حجم‌انتقالى دیتا درنظرخواهد گرفت (در محدوده چند گیگابایت) و در صورت استفاده بیشتر براساس هر گیگابایت، هزینه اضافه‌اى باید پرداخت شود.

آینده ADSL
از تولد‌ADSL در كشورهاى توسعه یافته بیش از یك دهه مى‌گذرد و اكنون فناورى بى سیم (Wireless) در بسیارى از كاربردها، جایگزین ‌ADSL شده است.
اماكماكان این فناورى در بسیارى از كشورها‌مانند‌ایران، اولین راهكار دستیابى به اینترنت پرسرعت است.
بسیارى‌ازمفاهیم‌‌IT مانند دولت‌الكترونیكى، بانكدارى الكترونیكى، دانشگاه مجازى و آموزش الكترونیكى جز با دسترسى به شاهراه‌هاى پرسرعت تبادل اطلاعات و شبكه اینترنت تحقق‌پذیر نخواهند بود.
اگر بخواهیم از گام بعدى در توسعه شبكه‌هاى ‌‌ADSL نام ببریم، باید به فناورى VDSL اشاره كنیم.
VDSL) Very high bit-rate DSL) سرعت انتقال‌داده را تا مرز 25 مگابیت پیش‌خواهد برد كه در مقایسه با سرعت كنونى (بصورت عملى ‌‌2 ‌‌مگابیت بر ثانیه) بى‌شك، جهشى چشمگیر خواهد بود.

فناوری DSLانواع گوناگونی دارد. رایج ترین این انواع برای استفاده های خانگی ADSL می باشد. در این فناوری پهنای باند 1/1 مگا هرتزی سیمهای مسی به 257 كانال دیجیتالی 4 كیلو هرتزی تقسیم می شود. تنها یكی از این كانالها جهت انتقال صوت (تلفن) كافی است. پس 256 كانال دیگر برای انتقال داده و یا اتصال به اینترنت آزاد خواهد بود.بدین ترتیب به كمك این فناوری سرعت ارسال، دریافت اطلاعات از اینترنت می تواند تا 2 مگا بیت بر ثانیه افزایش یابد. اینترنت پرسرعت یاADSLAsymmetric Digital Subscribe Line)) که مشترکان بدون اشغالی خط تلفن ثابت به‌طور شبانه‌روزی اینترنت پرسرعت استفاده کنند .

+ADSL2 از روشهای جدید ارتباط با اینترنت است كه در حال جایگزینی ارتباط از طریق Dial Upمی باشد . در این روش مشترك از طریق كابل تلفن شخصی خود بدون پرداخت هزینه مكالمه ، ارتباطی دائم و 24 ساعته با اینترنت خواهد داشت . در حالی كه خط تلفن اشغال نبوده و كماكان قابل استفاده و مكالمه خواهد بود . خصوصیات فوق موجب می شوند كه برنامه های كاربردی نظیر بانكداری الكترونیكی ، انتقال تصاویر ، كنفرانس ویدئویی و ... قابل اجرا باشند .


Distance
DownLoad
Upload
DSLType
5200 meter
8Mbps
800 Kbps
ADSL
5200 meter
15Mbps
1.5Mbps
ADSL2
7000 meter
25Mbps
2Mbps
+ADSL2
18000 meter
2.2Mbps
2.2Mbps
Reach DSL
5000 meter
2.3Mbps
864Kbps
G.SHDSL
منبع:مهندس علی کرمی

نمایش نظرات 31 تا 30
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic