شمرون ، شمیران و معرفی محله های شمیران،مذهبی ، علمی ، پزشکی ، آموزشی ، کامپیوتر

لامپ کم مصرف،فواید و مضراتش

نویسنده :ع.ا نصر
تاریخ:پنجشنبه نوزدهم بهمن 1391-09:15 ق.ظ


 امروزه كاربرد لامپ های فلوئورسنت در منازل و فروشگاه ها مورد اقبال فراوانی قرار گرفته واستفاده از آن در اشكال مختلف مرسوم شده است. در مقایسه با لامپ های رشته ای، دلیل عمده مصرف لامپ های مهتابی علاوه بر داشتن ویژگی نور سفید و تولید گرمای به مراتب كمتر، انرژی كمتری است كه مصرف می كنند؛ در واقع امروزه مصرف كنندگان به مقوله مصرف انرژی و بهای آن بیشتر اهمیت می دهند و هزینه های انرژی جایگاه ویژه ای در فهرست هزینه های مصرف كنندگان یافته است.

 لامپ های کم مصرف باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شوند و طول عمر بیشتری دارند و به همین دلیل، خیلی از کشورها با اجرای سیاست‎های تشویقی، وضع قوانین مالیاتی و محدود کردن تولید لامپ‌های معمولی، استفاده از این لامپ‎ها را ترویج می‌کنند.


لامپ کم مصرف


طرز کار لامپ‌های کم‌مصرف

طرز کار لامپ‌های فلورسان فشرده (C.F.L) که به لامپ‎های کم‎مصرف معروفند مانند لامپ‌های مهتابی است. دو طرف لوله‏ای شیشه‎ای که درون آن با بخار جیوه و گاز آرگون پر شده است، الکترودها قرار دارند. وقتی جریان برق برقرار می‌شود الکترون‌ها از میان گاز داخل لوله شیشه‎ای از یک الکترود به الکترود دیگر جریان پیدا می‌کند. جریان الکترون‌ها بخار جیوه را برانگیخته کرده و موجب می‌شود الکترون‌ها که در مدار خاصی به دور هسته می‌گردند به تراز بالاتر بروند. الکترون‌ها در این حالت انرژی بیشتر و پایداری کمتری دارند و انرژی اضافی را به‌صورت نور ماورای بنفش می‌تابانند و به مدار اولیه بر می‌گردند.

همچنین سطح داخل لوله شیشه‎ای با فسفر پوشیده شده است و نور ماورای بنفش تابیده شده از اتم‌های جیوه که نامرئی است به لایه فسفر تابیده و فسفر آن را به‌صورت نور مرئی تابش می‌کند. طیف نوری لامپ‌های کم‌مصرف با لامپ‌های معمولی متفاوت است اما در سال‌های اخیر با تغییر فرمول فسفر مورد استفاده، لامپ‌هایی با طیف نوری شبیه لامپ‌های معمولی تولید شده است که نور زردرنگی دارد.


نکات ایمنی درباره لامپ های کم مصرف


کارشناسان توصیه می‌کنند هرگز لامپ‌های کم‌مصرف سوخته و شکسته‌تان را نگه ندارید و آنها را به مراکز بازیافت تحویل دهید. این لامپ‌ها به دلیل وجود جیوه، جزو زباله‌های خطرناک هستند و در صورتی که همراه با زباله‌های دیگر و به روش سنتی دفع شوند موجب آلودگی محیط خواهند شد.
در برخی کشورها قرار دادن این لامپ‌ها همراه سایر زباله‌ها جریمه‎های سنگینی دارد اما متاسفانه در کشور ما در این زمینه اقدامات و اطلاع‌رسانی مناسبی صورت نگرفته و مراکزی هم برای جمع آوری زباله‌های خطرناک وجود ندارد و حتی روی بسته‌بندی این لامپ‌ها نیز هیچ هشداری درباره خطرناک بودن بخار جیوه ذکر نشده است.


در صورت شکستن لامپ های کم مصرف( و یا لامپ های مهتابی ) چه کار باید انجام دهیم .


کارشناسان مدیریت و حداقل‌رسانی زائدات پرخطر سازمان حفاظت محیط زیست توصیه می‌کنند: اول پنجره‌ها را باز کنید و بعد از منزل خارج شوید. تهویه سریع اتاق در اکثر مواقع چاره‌ساز است. همه افراد و حیوانات خانگی را از اتاق به مدت ۱۵ دقیقه بیرون کنید و بگذارید هوای اتاق خارج شود. اگر در منزل از سیستم گرمایش مرکزی یا سیستم مرکب گرمایش و تهویه مطبوع استفاده می‌کنید و نمی‌خواهید این بخارات سمی مکیده شوند، حتما آن را خاموش کنید.
بعد از خارج شدن هوای اتاق، تکه‌های بزرگ‌تر حباب لامپ را که روی سطوح سخت ریخته را به وسیله تکه‌ای مقوا برداشته و برای برداشتن تکه‌هایی که روی فرش‌ها و سطوح نرم افتاده‌اند از دستکش استفاده کنید تا از تماس مستقیم اجتناب شود. برای جمع کردن خرده‌های باقی‌مانده هم از نوار چسب استفاده کنید؛ سپس روی سطوح سخت را با دستمال یا حوله‌ای مرطوب پاک کنید. حال کلیه مواد و دستمال‌ها را در کیسه‌ای پلاستیکی مطمئن و بدون درز یا ظرف شیشه‌ای با سرپوش فلزی جای دهید. البته ظروف شیشه‌ای در این باره خیلی بهتر جواب می‌دهد چون مشخص شده که کیسه‌های پلاستیکی عملا نمی‌توانند بخارات جیوه را در خود نگه دارند و در صورت استفاده حتما باید خارج از خانه گذاشته شوند. در ضمن باید از به کاربردن جاروبرقی یا جاروی دستی اجتناب کنید، زیرا موجب پخش شدن جیوه به سایر قسمت‌های خانه می‌شوند.


لامپ‌های کم‌مصرف، مصرف را ۴ تا ۶ برابر لامپ‌های معمولی، بهینه می‌کنند

در میان حباب لامپ‌های معمولی یک فیلامان نازک تنگستنی قرار دارد که نازک بودن و جنس آن موجب می‌شود در مقابل عبور جریان الکتریکی مقاومت بالایی داشته باشد و دمای آن در اثر عبور جریان تا ۲۲۰۰ درجه سانتی گراد بالا برود. این انرژی گرمایی، اتم‌های تنگستن را برانگیخته می‌کند.

این اتم‏ها نیز ناپایدار هستند و سریع به حالت برانگیخته‌نشده برمی‌گردند و انرژی اضافه را به‌صورت نور مرئی می‌تابانند. بنابراین لامپ‌های معمولی علاوه بر نور، مقدار زیادی گرما نیز تولید می‌کنند؛ در حالی که لامپ‌های فلورسان فشرده در مقایسه با این لامپ‎ها گرمای بسیار کمتری تولید می‌کنند. به همین خاطر است که لامپ‌های کم‌مصرف در مقایسه با لامپ‌های معمولی، ۴ تا ۶ برابر، مصرف را بهینه می‌کنند.

چگونه طول عمر لامپ‌های کم‌مصرف را افزایش دهیم؟

طول عمر لامپ‌های کم‌مصرف جدید بین ۶۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ ساعت است در حالی که طول عمر لامپ‌های معمولی استاندارد ۷۵۰ تا ۱۰۰۰ ساعت است. طول عمر هر لامپ به عوامل مختلفی مانند کیفیت تولید، قرار گرفتن لامپ در معرض نوسانات ولتاژ، وارد شدن ضربه‌های مکانیکی، تعداد دفعات روشن و خاموش شدن و درجه حرارت محیط بستگی دارد.

اگر مدت زمان روشن ماندن این لامپ‌ها در هر بار تنها چند دقیقه باشد طول عمر آنها کاهش می‌یابد. به طوری که دوره‌های ۵ دقیقه‌ای روشن ماندن لامپ، طول عمر آن را به میزان ۸۵ درصد کاهش می‌دهد که این میزان به اندازه طول عمر لامپ‌های معمولی است.

برای پیشگیری از چنین مشکلی باید هر بار حداقل به مدت ۱۵ دقیقه لامپ‌های کم‌مصرف را روشن نگه داشت. به همین خاطر استفاده از این لامپ‌ها در مکان‏هایی که لازم است مدت زمان کوتاهی روشن شوند به صرفه نیست.

نکته دیگر اینکه لامپ‌های معمولی به محض برقرار شدن جریان برق روشن می‌شوند اما در لامپ‌های کم‌مصرف روشن شدن لامپ چند لحظه طول می‌کشد. این مدت زمان در هوای سرد و دمای پایین بیشتر می‌شود.

میزان روشنایی این لامپ‌ها با گذشت زمان کمتر می‌شود اما این مقدار کاهش چندان زیاد نیست و در نیمه عمر آنها به ۷۰ تا ۸۰ درصد میزان اولیه می‌رسد.

شاید برخی افراد به دلیل قیمت بالای لامپ‎های کم‌مصرف، چندان رغبتی به استفاده از این نوع لامپ‎ها نداشته باشند و ترجیح دهند همچنان از لامپ‎های معمولی که ارزان‎تر هستند استفاده کنند. قیمت لامپ‌های کم‌مصرف ۳ تا ۱۰ برابر لامپ‌های معمولی است اما طول عمر آنها ۸ تا ۱۵ برابر بیشتر است. همچنین با استفاده از این لامپ‌ها هزینه برق کاهش پیدا می‌کند و بنابراین استفاده از این لامپ‌ها به صرفه است.

چگونگی تاثیر لامپ های کم مصرف روی سلامت انسان

سوالی که ذهن برخی از استفاده کنندگان لامپ های کم مصرف را درگیر خود می کند و گاه انتشار مطالب مختلف در روزنامه ها و یا رادیو و تلویزیون نیز به‌آن دامن می زند این است که آیا مصرف این گونه لامپ ها برای انسان زیان بار است ؟
لامپ های کم مصرف نسل جدید لامپ های فلورسنت ( ویه به عبارتی خودمانی لامپ های مهتابی) قدیمی هستند که با تغییرات کوچکی در آنها ، لامپ های مذکور را به صورت فشرده درآورده و قابیلت استفاده آنها را در سر پیچ های معمولی فراهم نموده اند . باتوجه به اینکه استفاده از لامپ های فلورسنت قدیمی سال هاست که در کشور ما مورد استفاده بوده و گزارشی از زیان خاصی از آن ها در ایران و یا حتی دنیا گزارش نشده پس به راحتی می توان اذعان داشت که لامپ های کم مصرف موجود نیز فاقد خطر خاصی از نظر استفاده آن بر روی بدن همچون سر درد و یا اگزما و یا …. می باشند .
( علت عوارض فوق که به عنوان عوارض استفاده از لامپ های کم مصرف بیان می شود ، تشعشع اشعه ماوراء بنفش از لامپ های مذکور بیان می شود )

استفاده از لامپ های مهتابی بخصوص نسل جدیدشان كه به لامپ های مهتابی فشرده معروفند، نزدیك به دو سوم كاهش در مصرف انرژی روشنایی را به همراه دارد و این مساله ای است كه بخصوص خانوارها از آن چشمپوشی نمی كنند. با همه این اوصاف، لامپ های فلوئورسنت بی خطر هم نیستند. البته این موضوع با توجه به محاسن آن كمتر مورد توجه قرار گرفته است. جالب اینجاست كه خطرزایی یا عیب لامپ های مهتابی به واسطه یكی از مزیت هایش است كه به ساختار آن مربوط می شود!

 مهتابی
حباب لامپ های فلوئورسنت فشرده یا همان مهتابی های كم مصرف خودمان حاوی مقادیر اندكی جیوه است. در نتیجه نمی توانیم بدون خطر بالقوه از تماس با آنها چشم پوشی كنیم.لامپ ها همواره می شكنند اما چرا شكستن یك لامپ فشرده در برخی كشورهای پیشرفته در خانه باعث می شود اداره حفاظت محیط زیست صاحبخانه را به یك مامور رفع آلودگی ارجاع كند؟ جواب در نوع لامپ شكسته شده مهتابی و محتویات حباب قرار دارد. لامپ های مهتابی فشرده همانند لامپ های مهتابی لوله ای شكل اولیه، حاوی مقادیر كمی جیوه در حدود ۵ میلی گرم هستند و جیوه برای قابلیت ساطع كردن و تشعشع نور در یك لامپ مهتابی ضروری است. هر چند جیوه به سیماب و رنگ نقره ای معروف است ولی تاثیرش در لامپ های مهتابی در بروز نور سفید است. این فلز سنگین كه در دمای متعارف به حالت مایع است، بسیار لغزنده بوده و در اثر ریختن به شكل گوی های بسیار ریز پخش شده و به سختی جمع آوری می شود و علاوه بر این، به واسطه داشتن بخارات سمی از موادی به شمار می رود كه حتی در محیط های آزمایشگاهی با احتیاط به كار برده می شود. سمیت بالای جیوه یكی از دغدغه های سلامت عمومی و محیط زیست به شمار می رود و بویژه برای مغز جنین و كودكان مضر است. به همین دلیل مقامات رسمی استفاده از آن را در كاربردهایی نظیر دماسنج ها گرفته تا خودرو و كلیدهای ترموستات مختصر یا مردود كرده اند (مثلا یك كلید ترموستات كه هنوز در بسیاری منازل معمول است، حاوی ۳ هزار میلی گرم جیوه معادل ۶۰۰ لامپ مهتابی است.)

مشكل با شكستن لامپ شروع می شود. جیوه به صورت بخار رها شده و می تواند استنشاق شود یا به صورت پودر ریز داخل فرش و سایر منسوجات جای بگیرد. در ژورنال سالانه پزشكی آمریكا در سال ۱۹۹۰ به یك مورد سمیت جیوه ای ناشی از لامپ های مهتابی استناد شده كه طی مقاله مزبور كودك ۲۳ ماهه ای پس از شكستن یك كارتن محتوی لامپ های مهتابی در محوطه بازی دچار كاهش وزن و جوش پوست و خارش شدید شد.


بازیافت به شیوه ای متفاوت

لامپ های مهتابی سالم نیز از بابت جابه جایی و كنار گذاشتن می توانند مایه دردسر شوند. در بسیاری مناطق انداختن لامپ های مهتابی به داخل زباله دان های عادی شهری غیرقانونی است،

چراكه نزدیك ترین امكانات بازیافت یا جمع آوری ممكن است مایل ها دورتر باشد. البته با وجود رواج برنامه های بازیافت، شماری از بطری ها و ظروف از محل های دفن زباله سر درآورده اند و ممكن است موجب ارائه نرخ های نسبتا پایینی برای بازیافت شوند.

در سال ۲۰۰۴ موسسه بازیافت كنندگان جیوه و روشنایی نرخی ۲ درصدی را برای بازیافت لامپ های جیوه ای مسكونی برآورد كرد. در این میان بسیاری از تاسیسات مربوط به زائدات و زباله های شهرداری و برخی فروشندگان دریافت لامپ های مهتابی را تقبل می كنند. آژانس حفظ محیط زیست و پلیس زمین راهنماهای آنلاینی از محل های جمع آوری را برقرار كرده و پشتیبانی می كنند. در میان خرده فروشان عمده نیز برخی شركت ها پیشنهاد می كنند لامپ های مهتابی را در فروشگاه هایشان به طور رایگان پس می گیرند.

با وجود گسترش فراگیر لامپ های مهتابی فشرده، متخصصان برق و روشنایی راهكارهای جدیدی را برای جایگزینی با آنها جستجو می كنند. یك روشنایی جایگزین عاری از جیوه ممكن است دیودهای نوری (LED) باشند كه بسرعت هم در حال پیشرفت و توسعه است. این دیود های نیمه هادی كه در اثر اعمال جریان نور منتشر می كنند، شاید امیدبخش ترین گزینه جایگزین فاقد جیوه به شمار روند؛ اما اگر بخواهیم از نظر اقتصادی سبك و سنگین كنیم، فعلا از بابت كارایی، رنگ و هزینه جایگاه مناسبی ندارند. با وجود حكمفرمایی درازمدت لامپ های مهتابی به نظر نمی رسد كه كار یا تولید جیوه بتدریج متوقف شود. اتم ها و ملكول های فراوانی تحقیق و بررسی شده اند ولی هیچ چیزی همانند جیوه عملی و كارآمد پیدا نشده است. 
اخطار جیوه: لامپ های فلوئورسنت (مهتابی) فشرده حاوی مقادیر بسیار كمی جیوه هستند و به هنگام شكستن باید مراقبت و توجه لازم اعمال شود.


purchasing cialis on the internet
دوشنبه سوم تیر 1398 04:17 ق.ظ

Terrific facts. Kudos.
cialis prezzo in linea basso cialis 100 mg 30 tablet cialis from canada overnight cialis tadalafil tadalafil 20mg preis cialis 20mg schweiz buying cialis in colombia cialis 10mg prix pharmaci cialis diario compra cialis patentablauf in deutschland
http://fritmithold.strikingly.com/
یکشنبه دوم تیر 1398 12:22 ب.ظ

Thank you! Loads of postings!

cialis pas cher paris cialis daily reviews cialis 100 mg 30 tablet cialis coupon we recommend cheapest cialis cialis 100mg suppliers cialis en 24 hora cialis for bph 5 mg cialis coupon printable cialis prices
comprare cialis originale
شنبه یکم تیر 1398 09:40 ب.ظ

Thanks, Loads of facts!

miglior cialis generico cialis cipla best buy tadalafilo buy cialis online canadian drugs generic cialis costo in farmacia cialis free cialis buying brand cialis online cialis billig cialis for bph
Buy generic cialis
شنبه یکم تیر 1398 04:51 ق.ظ

Thanks! Ample posts.

how do cialis pills work cialis daily new zealand cialis sale online acheter cialis kamagra brand cialis nl cialis generique try it no rx cialis buy cialis online legal cialis generico online recommended site cialis kanada
http://witena.strikingly.com/
جمعه سی و یکم خرداد 1398 01:00 ب.ظ

With thanks. I value it.
brand cialis generic cialis patentablauf in deutschland buy cialis sample pack we like it safe cheap cialis where do you buy cialis get cheap cialis generic cialis at walmart cialis herbs cialis prices in england deutschland cialis online
http://exunstar.strikingly.com/
پنجشنبه سی ام خرداد 1398 08:13 ب.ظ

Thank you, Terrific information.
ou acheter du cialis pas cher click now buy cialis brand buy online cialis 5mg cialis dose 30mg cialis purchasing buy cialis online cheapest cialis 5 mg scheda tecnica overnight cialis tadalafil cialis 5 mg effetti collateral cialis online deutschland
http://omtrebcie.strikingly.com/
پنجشنبه سی ام خرداد 1398 01:47 ق.ظ

Incredible all kinds of awesome tips!
cialis generic tadalafil buy cialis 5 mg scheda tecnica price cialis best cialis generic tadalafil buy cialis great britain cialis per paypa cialis tadalafil viagra or cialis cialis 20mg preis cf cialis tadalafil online
cialis australia
چهارشنبه بیست و نهم خرداد 1398 09:11 ق.ظ

Nicely put, Regards.
cialis coupons cialis official site tadalafil 5mg sialis prezzo cialis a buon mercato where to buy cialis in ontario cialis pills boards acquisto online cialis where do you buy cialis cialis taglich
http://trothterpfa.strikingly.com/
سه شنبه بیست و هشتم خرداد 1398 10:57 ق.ظ

You stated this very well.
order generic cialis online cialis flussig cialis name brand cheap generic cialis tadalafil brand cialis generic cialis tablets order generic cialis online buy cialis cheap 10 mg achat cialis en itali look here cialis cheap canada
buying cialis on internet
دوشنبه بیست و هفتم خرداد 1398 07:28 ب.ظ

You revealed that very well!
cialis 5mg prix cialis 20mg preis cf opinioni cialis generico achat cialis en itali viagra vs cialis vs levitra cialis daily enter site natural cialis miglior cialis generico cialis 5 effetti collaterali order a sample of cialis
Cialis prices
دوشنبه بیست و هفتم خرداد 1398 04:30 ق.ظ

Thanks! I appreciate this.
cialis prezzo al pubblico we choice free trial of cialis free cialis best generic drugs cialis cialis canada effetti del cialis cialis cipla best buy buying cialis overnight the best site cialis tablets interactions for cialis
http://tentero.strikingly.com/
شنبه بیست و پنجم خرداد 1398 10:38 ق.ظ

Whoa a lot of wonderful material!
cialis bula walgreens price for cialis precios cialis peru cialis 5 mg effetti collateral we recommend cialis best buy sialis buying cialis on internet cialis 20mg preis cf cialis bula cialis professional yohimbe
http://ballbannord.strikingly.com/
جمعه بیست و چهارم خرداد 1398 06:15 ق.ظ

Effectively spoken indeed. !
5 mg cialis pharmacie en ligne tadalafil generic overnight cialis tadalafil cialis 5mg prix cialis coupons printable no prescription cialis cheap opinioni cialis generico click here cialis daily uk cialis sicuro in linea prescription doctor cialis
Cialis pills
پنجشنبه بیست و سوم خرداد 1398 04:10 ب.ظ

Fantastic content. Many thanks!
cialis uk cialis prices in england online cialis cialis from canada miglior cialis generico comprar cialis 10 espa241a cialis for sale south africa try it no rx cialis cialis kaufen wo link for you cialis price
canadian pharmacy cialis
پنجشنبه بیست و سوم خرداد 1398 02:30 ق.ظ

Terrific information. Regards!
we choice free trial of cialis we like it cialis soft gel click now cialis from canada cialis preise schweiz buy cialis uk no prescription free cialis acheter cialis kamagra price cialis wal mart pharmacy how to purchase cialis on line link for you cialis price
http://cialisvie.com/
سه شنبه بیست و یکم خرداد 1398 07:43 ق.ظ

Thanks a lot, Plenty of advice!

generic cialis when can i take another cialis side effects for cialis cialis tablets for sale interactions for cialis american pharmacy cialis cialis dose 30mg deutschland cialis online cialis canada on line only best offers cialis use
http://cialisvie.com/
دوشنبه بیستم خرداد 1398 02:44 ق.ظ

Cheers. Ample data!

cialis 20 mg cut in half free generic cialis enter site very cheap cialis generic cialis 20mg uk recommended site cialis kanada 200 cialis coupon cialis purchasing try it no rx cialis low cost cialis 20mg buying brand cialis online
http://cialisvie.com/
شنبه هجدهم خرداد 1398 08:38 ب.ظ

Wow loads of awesome knowledge.
are there generic cialis cialis without a doctor's prescription cialis 10mg prix pharmaci tadalafil cialis purchasing cialis 50 mg soft tab cialis venta a domicilio cialis generika in deutschland kaufen prices on cialis 10 mg enter site very cheap cialis
buy tadalafil online
پنجشنبه پانزدهم آذر 1397 10:00 ب.ظ

You actually reported that really well!
we choice cialis uk generic cialis soft gels recommended site cialis kanada cialis farmacias guadalajara low dose cialis blood pressure cialis manufacturer coupon buy cialis uk no prescription buy brand cialis cheap enter site natural cialis bulk cialis
Cialis 20 mg
پنجشنبه پانزدهم آذر 1397 02:29 ق.ظ

Thank you, Numerous knowledge.

cialis baratos compran uk ou acheter du cialis pas cher cialis generico en mexico cialis generico in farmacia low cost cialis 20mg cialis tablets interactions for cialis only now cialis for sale in us il cialis quanto costa cialis pills price each
buy tadalafil no prescription
چهارشنبه چهاردهم آذر 1397 09:40 ق.ظ

You actually stated that adequately!
cialis 10 doctissimo if a woman takes a mans cialis cialis canadian drugs cialis generico milano brand cialis nl prezzo di cialis in bulgaria preis cialis 20mg schweiz cialis 20mg prix en pharmacie cialis et insomni cialis tablets australia
buy cialis online without a prescription
سه شنبه سیزدهم آذر 1397 10:08 ب.ظ

Regards! Plenty of info.

tadalafil 20 mg cialis sans ordonnance comprar cialis 10 espa241a comprar cialis navarr when will generic cialis be available side effects of cialis cialis coupons venta de cialis canada tadalafil 10 mg cialis dosage recommendations
buy tadalafil
سه شنبه سیزدهم آذر 1397 11:18 ق.ظ

Seriously lots of fantastic facts!
cialis price in bangalore cialis generico en mexico cialis 100mg suppliers order cialis from india cialis wir preise cialis bula compare prices cialis uk cialis pills boards we recommend cheapest cialis cheap cialis
Cialis generic
دوشنبه دوازدهم آذر 1397 11:37 ب.ظ

You expressed that well!
generic cialis soft gels compare prices cialis uk buy cialis uk no prescription cialis in sconto wow cialis tadalafil 100mg cialis tablets cialis for bph cialis 20 mg cost cialis great britain tadalafil 20mg
buy cialis online cheap
دوشنبه دوازدهم آذر 1397 10:45 ق.ظ

Thanks a lot! Useful information.
cialis great britain low dose cialis blood pressure wow look it cialis mexico does cialis cause gout 200 cialis coupon only best offers 100mg cialis we choice free trial of cialis cialis 05 ou acheter du cialis pas cher cialis lowest price
buy cialis
یکشنبه یازدهم آذر 1397 11:06 ب.ظ

Regards! Lots of info!

cialis lilly tadalafi cialis kaufen bankberweisung cialis generico in farmacia chinese cialis 50 mg order cialis from india generic cialis soft gels cialis 20 mg effectiveness we recommend cheapest cialis cialis purchasing cialis without a doctor's prescription
buy cialis medication
یکشنبه یازدهم آذر 1397 10:03 ق.ظ

Regards. I like it.
buy generic cialis no prescription cialis cheap where cheapest cialis cialis 20mg cialis for sale in europa deutschland cialis online low dose cialis blood pressure cialis 5 effetti collaterali prix de cialis cipla cialis online
Generic cialis
شنبه دهم آذر 1397 11:17 ب.ظ

Nicely put. Thank you.
acheter cialis meilleur pri only now cialis for sale in us click here cialis daily uk cialis generic availability cialis 05 cialis prices enter site natural cialis cialis generisches kanada side effects of cialis cialis kaufen
Online cialis
شنبه دهم آذر 1397 10:01 ق.ظ

Nicely put. Kudos.
cialis 5 mg scheda tecnica canadian cialis canadian cialis cialis mit grapefruitsaft cialis rezeptfrei cialis 5 mg scheda tecnica cialis 5mg cialis generico postepay cialis kaufen bankberweisung cialis canada
buy cials online
جمعه نهم آذر 1397 10:43 ب.ظ

Whoa quite a lot of fantastic data!
purchasing cialis on the internet cialis super kamagra cuanto cuesta cialis yaho cialis price in bangalore cialis rezeptfrei sterreich interactions for cialis usa cialis online cialis rezeptfrei cialis canada on line online cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic