شمرون ، شمیران و معرفی محله های شمیران،مذهبی ، علمی ، پزشکی ، آموزشی ، کامپیوتر

کیفیت تدفین شهدای کربلا

نویسنده :ع.ا نصر
تاریخ:پنجشنبه دوازدهم بهمن 1391-04:53 ب.ظ

برخی بر این باورند که امام سجاد(ع) اجساد شهدا را دفن و بنی‌اسد، حضرت را در تدفین شهدا یاری کردند.
 حرم امام حسین(ع) با این که در طول تاریخ از سوی حاکمان ستمگر و کژدینان مورد دشمنی قرار گرفته و بارها تخریب گردیده، اما همیشه به سرعت و به بهترین شکل از سوی مردم مسلمان بازسازی شده است.

 
اولین علامت بارگاه امام حسین(ع) از سوی قبیله‌ بنی‌اسد که در نزدیکی کربلا سکنی گزیده بودند بنا نهاده شد. آنها مراسمی ویژه برای به خاک سپردن سید الشهدا(ع) برگزار کردند و علامتی بر قبر شریف وی گذاشتند که سایبانی کوچک بر قبر حضرتش بود. با بر سر کار آمدن مختار بن ابی عبیده ثقفی که حکومتش را به نام خونخواهی از قاتلان حسین(ع) در کوفه برقرار کرده بود، این بارگاه پیش از پیش مورد توجه قرار گرفت.

 
از آن به بعد شیعیان رهسپار زیارت قبر شریف امام حسین(ع) و اهل بیت و صحابه آن حضرت شدند و این قبر به قبله‌گاهی برای شیعیان بخصوص در کوفه، مدائن و شهر بصره تبدیل شد و مختار در آن زمان بنایی در اطراف قبر شریف امام حسین(ع) ساخت و روستایی در آن منطقه تشکیل شد.

 
* دشمنی خلفا و محبت مردم

 
حرم حسینی در طول تاریخ از یکسو همیشه مورد دشمنی خلفا و کژدینان و از طرف دیگر مورد علاقه مردم بوده است و در آغاز حکومت عباسی‌ها، زمینه برای زیارت قبر شریف امام حسین(ع) از سوی مسلمانان فراهم شد و این روال ادامه داشت تا زمان هارون‌الرشید، پنجمین خلیفه عباسی که در سال 193 هجری قبر شریف امام حسین(ع) و تمامی خانه‌های اطراف آن را ویران کرد.

 
پس از هارون‌الرشید، بنایی دیگر بر آرامگاه امام سوم شیعیان ساخته شد که تا سال 233 هجری قمری یعنی به خلافت رسیدن متوکل عباسی بر جای ماند، اما متوکل عباسی پای خود را در همان مسیری گذاشت که هارون‌الرشید گذاشته بود و سیاست حکومت خود را، سیاست دشمنی با اهل بیت قرار داد. متوکل عباسی که عشق و محبت به حسین(ع) را ریشه در حب اهل بیت می‌دانست و طاقت دیدن افزایش زائران گسترده‌ بارگاه امام حسین(ع) را نداشت، دستور منهدم ساختن قبر شریف امام حسین(ع) و تمامی خانه‌های اطراف آن را صادر کرد و زیارت امام حسین(ع) را ممنوع کرد.

 
متوکل عباسی تمام آن منطقه را زیر و رو کرد و سپس سراسر آن منطقه را پر از آب کرد. در تاریخ این واقعیت ثبت شده است که شخصی به نام «دیزج» که یهودی‌الاصل بود، مامور متوکل عباسی برای کشتن زائران امام حسین(ع) شده بود. این شخص ماموریت آن را داشت که هر زائری را که برای زیارت قبر امام حسین(ع) به آن مناطق پا می‌گذاشت، از دم تیغ بگذراند. بعد از آن که متوکل عباسی در سال 247 هجری به هلاکت رسید، بار دیگر بنای بسیار بزرگی بر مزار امام حسین(ع) ساخته شد به گونه‌ای که این بنا آنقدر ارتفاع داشت که مردم از دور دست آن را تشخیص می‌دادند و برای زیارت به سوی آن رهسپار می‌شدند. از آن به بعد بسیاری از علویان توانستند خانه‌های خود را در نزدیکی قبر شریف امام حسین(ع) در کربلا بنا نهند که در راس آنان «ابراهیم المجاب بن محمد العابد بن الامام موسی بن جعفر(ع)» قرار داشت و او اولین علوی بود که در سرزمین کربلا سکنی گزید و این حادثه در سال 247 هجری اتفاق افتاد.

 
 

 
*‌کربلا از زبان مورخان

 
ابن بطوطه، تاریخدان بزرگ عرب اینچنین زیارت خود از کربلا را در سال 726 هجری یا 1307 میلادی توصیف می‌کند: من در زمان حاکمیت سلطان سعید بهادرخان بن خدابنده عازم زیارت کربلا شدم.

 
این شهر، شهر کوچکی بود که اطراف آن را نخلستان‌های بسیار زیبا فرا گرفته بود و رودخانه فرات خاک این شهر را به حاصلخیزترین خاک تبدیل کرده بود. این شهر، شهر بسیار زیبایی بود که بارگاه مقدس امام حسین(ع) به آن قداست و حرمتی دیگر می‌داد. هیچ کس وارد حرم امام حسین(ع) نمی‌شد، مگر آن که از درگاه وی رخصت می‌خواست. بارگاه این قبر شریف مزین به نقره بود و پرده‌های آن از حریر.

 
پدرو تکسرا، مورخ اسپانیایی که در سال 1604 میلادی و 1024 هجری از کربلا دیدن کرده بود، از این دیدار چنین می‌گوید: این شهر 4000 خانه دارد و ساکنان آن اکثرا عرب و نیز ایرانی و ترک هستند. بازارهای بسیار بزرگ و انبوهی دارد. در این شهر مکان‌هایی خاص ساخته شده است که به صورت رایگان به زائران این شهر غذا توزیع می‌‌کنند. حرم امام حسین از مهم‌ترین مناطق کربلا به شمار می‌رود و مسلمانان از شهرهای مختلف راهی زیارت قبر امام حسین می‌شوند.

 
این مورخ اسپانیایی همچنین از ساقیان حرم امام حسین(ع) می‌نویسد که برای کسب ثواب و اجر الهی به صورت رایگان آب به مردم می‌دادند و نیز شب‌های به شهادت رسیدن امام حسین(ع) را احیا می‌کردند؛ به گونه‌ای که در این شب‌ها به دلیل انبوهی تعداد زائران خیمه‌هایی برای آنها در اطراف حرم بنا نهاده می‌شد.

 
 

 
* نقشه ساختمان حرم امام حسین(ع)‌

 
محل دفن حضرت امام حسین(ع)، اکنون دارای سقفی است که روی آن صندوقی نهاده شده است. ضریح متبرک این بارگاه در میان روضه منوره قرار گرفته که همان نیز در بین مسجد (مسجد بالا سر و مسجد پشت سر) و در طرف پایین پا در زاویه روضه قبور شهداست. این مجموعه هم‌اکنون حرم امام حسین(ع) را تشکیل می‏دهد و حرم نیز میان رواق و رواق در وسط صحن است. ضریح مقدس در وسط واقع است و از نقره خالص ساخته شده که در پیش روی آن با طلا و به خط نسخ نوشته شده: «ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون» و در بالای سر، «آیه نور» نوشته شده است. صحن مطهر حسین(ع)‌ دارای هفت باب است که عبارتند از: باب قبله که ساعتی بر فراز آن نصب است، باب قاضی‌الحاجات، باب زینبیه که در حدود تل زینبیه قرار دارد، باب سلطانی، باب بازار بزازها، باب سدره که در شمال صحن بوده و به بازار و اطراف راه دارد و باب صافی که به در بین‌الحرمین نیز معروف است.

 
حضرت امام جعفر صادق علیه‌السلام فرمود: «نماز در چهار مکان کامل خوانده می ‏شود: مسجد‌الحرام (مکه)، مسجدالرسول(مدینه)، مسجد کوفه، و حرم امام حسین علیه‌السلام.»

 
 

 
*‌ روز و کیفیت تدفین شهدای کربلا

 
در میان اقوال مورخان درباره تاریخ دقیق و چگونگی دفن حضرت سیدالشهداء و یاران باوفای آن حضرت اندک تفاوتی، دیده می‌شود. شیخ مفید پس از ذکر اسامی 17 نفر از شهیدان بنی‌هاشم که همگی از برادران و برادرزادگان و عموزادگان امام حسین(ع)‌ بودند، می‌فرماید: آنان پایین پای آن حضرت در یک قبر (گودی بزرگ) دفن شدند که هیچ اثری از آن نیست و فقط زائران با اشاره به زمین در طرف پای امام(ع)‌ آنان را زیارت می‌کنند و علی بن الحسین(ع)‌ (علی‌اکبر) از جمله آنان است، برخی گفته‌اند: محل دفن علی‌اکبر نسبت به قبر امام حسین(ع)‌ نزدیک‌ترین محل است.

 
شیخ همچنین می‌گوید: ‌پس از بازگشت عمر بن سعد از کربلا، جماعتی از بنی‌اسد که در غاضریه سکونت داشتند، آمده و بر پیکر امام حسین(ع)‌ و یارانش نماز گذاردند و آن حضرت را همان جایی که الان قبر اوست، دفن کردند و علی ابن الحسین (علی‌اکبر ع)‌ را در پایین پای پدر به خاک سپردند، سپس برای دیگر شهیدان از اهل بیت و اصحاب، حفیره‌ای کندند و همه آنان را در آن به صورت دسته جمعی دفن کردند و عباس بن علی(ع)‌ را در راه غاضریه، در همان محلی که به شهادت رسید و اکنون قبر اوست به خاک سپردند.

 
به هر صورت مورخان در مورد روزی که پیکر مطهر شهدای کربلا دفن شده ­اند اختلاف نظر دارند. عده­ای روز یازدهم و برخی دیگر هم روز سیزدهم محرم را زمان دفن شهدای کربلا بیان کرده ­اند. علما و مورخان اهل سنت، بالاتفاق بر این باورند که مراسم تدفین امام حسین(ع) و یارانش در روز یازدهم محرم سال شصت و یک هجری صورت گرفته است.

 
سرشناس­ترین مورخان شیعه نیز با اهل سنت، در این که روز یازدهم محرم زمان دفن شهدای کربلا توسط طایفه بنی­اسد است، موافقند. شیخ مفید در ارشاد و سید بن طاوس در لهوف و ابن شهر آشوب در المناقب از جمله بزرگانی هستند که این نظر را تأیید کرده­اند. از جمع روایات نقل شده در این کتب، چنین برمی­آید که دفن شهدا در همان روزی انجام گرفته که عمر بن سعد از کربلا خارج شد؛ یعنی روز یازدهم. در این صورت دفن شهدا در عصر آن روز صورت پذیرفته است؛ چرا که بنابر نقل تاریخ عمر بن سعد بعد از ظهر روز یازدهم راهی کوفه شده بود.

 
بنا بر برخی اقوال، پس از رفتن ابن­ سعد و یارانش، جماعتی از بنی­اسد که در نزدیکی کربلا منزل داشتند به صحنه کربلا وارد شدند و چون آن بدنهای پاک و مقدس را به آن وضع دیدند دانستند که این بدنها، اجساد مطهر حسین(ع) و یاران اوست، پس صدا به شیون و زاری بلند کردند و در شب موقعی که ایمن از دشمن بودند بر امام حسین(ع) و یارانش نماز گذاردند و آنها را دفن نمودند. امام(ع) را در موضع فعلی آن و علی اصغر را پایین پای آن حضرت(ع) دفن کردند، قبری هم برای اهل بیت امام(ع) حفر نمودند و قبری نیز برای یاران امام(ع) در پایین پای حضرت(ع) در نظر گرفتند و آنان را در آنجا به خاک سپردند. بدن مبارک عباس(ع) را نیز در همان قبری که فعلاً قبر او شناخته می­شود و در همان جایی که به شهادت رسیده بود دفن نمودند.

 
برخی دیگر از مصادر شیعی چنین بیان داشته­ اند که: بنی ­اسد در دفن شهدای کربلا، متحیر و سرگردان بودند، چرا که کوفیان بین سرها و بدنهای شهدا جدایی انداخته بودند و بدنها قابل شناسایی نبودند. شیخ مفید در این خصوص می‌نویسد: «... گروهی از بنی اسد که در غاضریه بودند، نزد اجساد مطهر امام حسین(ع) و یارانش آمده و بر آنان نماز گذارده و آنان را دفن کردند، بدین ترتیب که حسین(ع) در همین جایی است که اکنون قبر شریف اوست و فرزندش علی‌اصغر کنار پای حضرت است. برای شهیدان (از خاندان و یاران آن بزرگوار که اطرافش به زمین افتاده بودند) گودالی در پایین پای حسین(ع) کنده و همگی را گردآورده و در آنجا دفن کردند، و عباس بن علی(ع) را در همان‌جا که کشته شده بود، سر راه غاضریه (جایی که اکنون قبر اوست) دفن نمودند».

 
بر اساس این دیدگاه امام سجاد(ع) اجساد شهدا را دفن نکرده است. افزون بر آن اهل بیت(ع) هنوز به سوی کوفه و شام حرکت نکرده بودند.

 
برخی باور دارند که امام سجاد(ع) و بنی اسد اجساد شهدا را دفن کرده‌اند. بنی اسد فردای عاشورا پس از رفتن سپاه عمر سعد، عده‌ای از آنان برای دفن شهدای کربلا آمدند، و چون اجساد را نمی‌شناختند، متحیّر بودند. در آن هنگام حضرت سجاد(ع) آمد و پیکر اهل بیت و اصحاب را یک به یک به آنان شناساندند و آنان در دفن شهدا، حضرت را یاری کردند و برای خویش افتخار آفریدند.

 
طرفداران این مبنا باور دارند که در روز یازدهم محرم در هنگام حرکت اهل بیت به سوی کوفه بدن شهدا دفن شده بودند. اینان در برابر این پرسش که چگونه امام سجاد(ع) که اسیر بود، اجساد را دفن کرده‌اند، می‌گوید: امام سجاد(ع) با بهره‌گیری از امدادهای غیبی به طور معجزآسا شهدا را دفن نموده است.

 
مرحوم مجلسی می‌گوید: از برخی راویان نقل شده که نزد امام رضا(ع) بودم. علی بن ابی حمزه وابن سراج و ابن مکاره وارد شدند. پس از سخنانی که میان آنان و امام دربارة امامتش گذشت، علی بن ابی حمزه گفت: از پدرانت برای ما روایت شده که عهده‌دار امر دفن امام، جز امام نمی‌شود. از امام پرسید: پس بگو حسین بن علی(ع) امام بود یا نه؟ گفت: امام بود. پرسید چه کسی عهده‌دار کار او شد؟ گفت: علی بن الحسین(ع). پرسید او کجا بود؟ او که دست ابن زیاد اسیر بود! گفت: بی‌آنکه بفمند بیرون آمد و پدرش را دفن کرد و برگشت.

 
امام رضا(ع) فرمود: خدایی که می‌تواند امام سجاد(ع) را به کوفه ببرد تا پدرش را دفن کند، می‌تواند صاحب امر امامت را به بغداد برساند تا عهده‌دار کفن و دفن پدرش شود و برگردد، در حالی که نه در زندان است نه اسیر.

 
مقرم نیز می‌گوید: چون امام سجاد(ع) آمد، بنی اسد را دید که کنار کشتگان گرد آمده‌اند و سرگردانند، نمی‌دانند چه کنند و کشته‌ها را نمی‌شناسند، چون بین بدن‌ها و سرهای مقدس جدایی انداخته بودند و گاهی از بستگان آنان می‌پرسیدند.

 
امام سجاد به آنان خبر داد که برای دفن این اجساد پاک آمده است. آنان را با نام و مشخصات معرفی کرد. هاشمیان را از دیگران شناساندند. ناله و شیون برخاست و اشک‌ها جاری شد و زنان بنی اسد مو پریشان کردند و سیلی به صورت زدند و بلند گریه کردند. به محل قبر آمد، کمی از خاک‌ها را کنار زد. قبر حاضر و آماده و صندوقی شکافته آشکار شد. حضرت دستان خود را زیر کمر امام حسین(ع) گشود و گفت: بسم الله و بالله وعلی ملّة رسول الله، صدق الله ورسوله،‌ ماشاء ولا حول ولا قوة إلاّ بالله العظیم. امام به تنهایی بی‌آنکه بنی اسد در این کار همراهی‌اش کنند پیکر مطهر را وارد قبر کرد و به آنان گفت: همراه من کسی هست که یاری می‌کند.

 
چون او را در قبر نهاد، ‌صورت بر آن رگ‌های بریده نهاد و گفت: خوشا سرزمینی که پیکر پاک تو را در بر گرفت! دنیا پس از تو تاریک است و آخرت با فروغ جمالت روشن است. اما شبِ بیداری و غم است و اندوهگین همیشگی، تا آنکه خداوند برای خاندان تو سرای آخرت را برگزیند که تو در آنی. سلام و رحمت و برکات الهی بر تو باد از من، ای فرزند رسول خدا!

 
و بر قبر نوشت: این قبر حسین بن علی بن ابی طالب است که او را لب تشنه و غریب شهید کردند.

 
آنگاه به طرف عمویش عباس رفت و او را در همان حال دید که فرشتگان آسمان‌ها را دهشت زده، و حوریان بهشتی را گریان ساخته بود. خود را روی بدن مقدس او انداخت و رگ‌های بریده‌اش را می‌بوسید و می‌گفت: پس از تو خاک بر سر دنیا! ای قمر بنی‌هاشم! از من سلام بر تو باد، ای شهید خدایی! رحمت و برکات الهی بر تو باد!

 
برای او نیز قبری گشود و به تنهایی او را وارد قبر کرد، همان گونه که برای پدرش کرد و به بنی اسد فرمود: با من کسانی‌اند که یاری‌ام می‌کنند. آری، برای بنی اسد مجالی گذاشت تا در دفن شهدای دیگر مشارکت کنند. دو جا برای آنان تعیین کرد و فرمود دو گودال کندند؛ در اوّلی بنی‌هاشم را و در دیگری اصحاب را قرار دادند. اما حر ریاحی را قبیله‌اش بردند، به جایی که هم اینک قبر اوست.

 
همچنین نقل است طایفه بنی ­اسد راضی نشدند که پسر عم خویش - حبیب بن مظاهر - با دیگر یاران امام(ع) دفن شود از این­رو او را در جایی جدا از دیگران و در محلی در بالا سر امام(ع) که امروز به قبر حبیب شناخته شده است دفن کردند. 
منبع:موجCialis 20 mg
یکشنبه دوم تیر 1398 06:40 ب.ظ

You actually reported that very well!
cialis dose 30mg cialis online napol buy cialis online legal tarif cialis france cialis 20 mg cut in half brand cialis nl online cialis try it no rx cialis cialis 20 mg cost ou trouver cialis sur le net
http://trappecli.strikingly.com/
یکشنبه دوم تیر 1398 03:58 ق.ظ

You suggested that very well.
cheap cialis buy original cialis how to buy cialis online usa cialis dosage amounts cialis australian price when can i take another cialis price cialis per pill price cialis per pill prix de cialis callus
http://perlefos.strikingly.com/
شنبه یکم تیر 1398 10:59 ق.ظ

Awesome info, Many thanks!
cialis lowest price cialis taglich cialis 5mg billiger low cost cialis 20mg canada discount drugs cialis cialis rezeptfrei generic cialis with dapoxetine deutschland cialis online deutschland cialis online cialis alternative
cialis for sale in canada
جمعه سی و یکم خرداد 1398 06:57 ب.ظ

Thanks a lot. Fantastic stuff!
acheter du cialis a geneve cialis e hiv cialis bula cialis free trial cialis daily cialis herbs order cialis from india cialis wir preise opinioni cialis generico sublingual cialis online
Cialis 20 mg
جمعه سی و یکم خرداد 1398 03:17 ق.ظ

Helpful write ups. With thanks.
viagra or cialis interactions for cialis compare prices cialis uk buy cialis online buying brand cialis online cialis en 24 hora cialis generique cialis with 2 days delivery cialis patentablauf in deutschland buy brand cialis cheap
Cialis prices
پنجشنبه سی ام خرداد 1398 07:05 ق.ظ

Effectively expressed certainly! !
cialis price in bangalore callus cialis billig pastillas cialis y alcoho cialis with 2 days delivery cialis lilly tadalafi acheter du cialis a geneve cialis en 24 hora link for you cialis price legalidad de comprar cialis
Cialis 20 mg
چهارشنبه بیست و نهم خرداد 1398 04:19 ب.ظ

You've made the point.
effetti del cialis low cost cialis 20mg cialis 5 mg scheda tecnica cialis cuantos mg hay enter site natural cialis cialis 5 mg sublingual cialis online cialis wir preise tadalafil tablets click here cialis daily uk
Cialis online
سه شنبه بیست و هشتم خرداد 1398 11:53 ب.ظ

Many thanks. I value this.
cialis prezzo in linea basso cialis coupons cialis canadian drugs cialis dosage recommendations cialis with 2 days delivery we like it cialis price cialis uk generic cialis soft gels cialis generic cialis kamagra levitra
http://esprohric.strikingly.com/
سه شنبه بیست و هشتم خرداد 1398 01:13 ق.ظ

Nicely put, Many thanks!
cialis coupon cialis dose 30mg generic cialis at the pharmacy cialis pills price each online prescriptions cialis tadalafil tablets il cialis quanto costa cialis with 2 days delivery sublingual cialis online cialis uk
over the counter cialis 2018
دوشنبه بیست و هفتم خرداد 1398 10:25 ق.ظ

Seriously tons of excellent tips!
get cheap cialis buy online cialis 5mg cialis coupons costo in farmacia cialis achat cialis en suisse cialis savings card cialis 20mg overnight cialis tadalafil cialis 20 mg best price cialis daily dose generic
http://anrascons.strikingly.com/
شنبه بیست و پنجم خرداد 1398 04:44 ب.ظ

You explained this terrifically!
generic cialis with dapoxetine cialis diario compra enter site natural cialis can i take cialis and ecstasy price cialis best enter site very cheap cialis click now cialis from canada cialis generic availability generic cialis in vietnam cialis preise schweiz
order cialis by phone
شنبه بیست و پنجم خرداد 1398 02:11 ق.ظ

Thank you. Numerous material.

precios cialis peru generic for cialis india cialis 100mg cost generic cialis 20mg tablets usa cialis online preis cialis 20mg schweiz cialis 30 day sample link for you cialis price enter site 20 mg cialis cost wow cialis 20
tadalafilo
جمعه بیست و چهارم خرداد 1398 11:56 ق.ظ

Perfectly voiced certainly. .
cialis 5mg enter site very cheap cialis cialis for sale south africa buy cialis online legal cialis without a doctor's prescription cialis online cialis 5 mg cialis lilly tadalafi cialis super acti 200 cialis coupon
Buy cialis
پنجشنبه بیست و سوم خرداد 1398 09:32 ب.ظ

Thanks a lot. Quite a lot of facts.

tadalafil tablets cialis online napol buying cialis on internet wow cialis 20 cialis sicuro in linea we choice free trial of cialis generic for cialis cialis rezeptfrei tadalafil 20 mg cialis generico online
http://subtimas.strikingly.com/
پنجشنبه بیست و سوم خرداد 1398 08:19 ق.ظ

Cheers, I enjoy this!
cipla cialis online does cialis cause gout only now cialis for sale in us rezeptfrei cialis apotheke tadalafil 10 mg how do cialis pills work comprar cialis 10 espa241a viagra or cialis cialis 200 dollar savings card cialis 5 effetti collaterali
http://corplera.strikingly.com/
چهارشنبه بیست و دوم خرداد 1398 06:20 ب.ظ

Terrific information. Cheers!
dosagem ideal cialis viagra or cialis buy cialis online cheapest cialis farmacias guadalajara cialis patent expiration cialis side effects tadalafil generic prezzo di cialis in bulgaria viagra vs cialis vs levitra tadalafil 5mg
cialisvie.com
یکشنبه نوزدهم خرداد 1398 08:35 ق.ظ

Wonderful posts. Cheers.
wow look it cialis mexico cialis australian price generic cialis levitra achat cialis en europe cialis generic tadalafil buy cialis 05 cialis professional yohimbe venta de cialis canada canada discount drugs cialis cialis arginine interactio
cialisvie.com
شنبه هجدهم خرداد 1398 03:44 ق.ظ

Lovely write ups, Thank you!
best generic drugs cialis buying cialis on internet cheap cialis cialis 05 cialis billig are there generic cialis trusted tabled cialis softabs cilas buy name brand cialis on line cialis lowest price
http://ukcanadianpharmacy.com/
جمعه بیست و سوم فروردین 1398 05:57 ب.ظ

Regards, An abundance of stuff.

prescription drugs without prior prescription canada rx drugs for sale in uk canadianpharmacyusa24h no 1 canadian pharcharmy online drugstore online canada buy viagra 25mg best canadian mail order pharmacies top rated canadian pharmacies online trusted pharmacy canada scam
http://canadiantousapharmacy.com/
پنجشنبه بیست و دوم فروردین 1398 04:19 ق.ظ

Wonderful advice. Thank you.
the best canadian online pharmacies drugstore online reviews canada medication Canadian Pharmacy USA canada medication list canadian pharmacycanadian pharmacy canada online pharmacies legitimate canadian mail order pharmacies canadian pharmacy cialis online pharmacies india
Buy cialis online
جمعه شانزدهم آذر 1397 06:42 ق.ظ

Awesome stuff. With thanks!
cialis 20mg preis cf prix cialis once a da acheter cialis meilleur pri purchase once a day cialis cialis cost cialis price in bangalore opinioni cialis generico order a sample of cialis cialis baratos compran uk cialis uk next day
cialis
پنجشنبه پانزدهم آذر 1397 11:31 ق.ظ

You reported that really well!
online cialis cialis therapie we recommend cialis best buy 5 mg cialis coupon printable i recommend cialis generico cialis bula cialis 5 mg buy cialis online fast cialis online acheter du cialis a geneve
where to buy cialis online
چهارشنبه چهاردهم آذر 1397 03:19 ب.ظ

This is nicely put! .
comprar cialis 10 espa241a recommended site cialis kanada where cheapest cialis prix de cialis generic cialis 20mg tablets we choice cialis pfizer india cialis tablets australia price cialis best only best offers 100mg cialis cialis for sale in europa
buy tadalafil
چهارشنبه چهاردهم آذر 1397 03:51 ق.ظ

Thanks, I enjoy this!
cheap cialis cialis for bph viagra vs cialis ou trouver cialis sur le net cialis generico milano cialis arginine interactio prezzo di cialis in bulgaria pastillas cialis y alcoho cialis rckenschmerzen deutschland cialis online
Buy cialis online
سه شنبه سیزدهم آذر 1397 04:47 ب.ظ

Awesome write ups. Regards.
cialis y deporte cialis 100 mg 30 tablet bulk cialis cialis 20mg are there generic cialis dosagem ideal cialis cialis daily dose generic cialis arginine interactio cost of cialis per pill price cialis per pill
buy cialis online best price
سه شنبه سیزدهم آذر 1397 05:24 ق.ظ

You made your position very well!.
cialis daily new zealand opinioni cialis generico comprar cialis navarr buy name brand cialis on line rx cialis para comprar the best site cialis tablets we recommend cheapest cialis bulk cialis cialis efficacit cialis 200 dollar savings card
buy tadalafil
دوشنبه دوازدهم آذر 1397 05:08 ق.ظ

Really a lot of wonderful data!
cialis et insomni cialis lilly tadalafi where cheapest cialis cialis manufacturer coupon generico cialis mexico enter site natural cialis il cialis quanto costa we use it 50 mg cialis dose comprar cialis navarr achat cialis en itali
Cialis prices
یکشنبه یازدهم آذر 1397 04:38 ب.ظ

Kudos, Great information.
we like it safe cheap cialis cialis 30 day trial coupon cialis rezeptfrei buying cialis on internet cialis efficacit get cheap cialis cialis canada on line cialis 5mg billiger cialis generico in farmacia look here cialis cheap canada
buy cialis online without a prescription
یکشنبه یازدهم آذر 1397 04:48 ق.ظ

Useful info. Appreciate it.
callus buying brand cialis online safe dosage for cialis cialis para que sirve generic cialis with dapoxetine achat cialis en itali side effects of cialis cialis baratos compran uk cialis lilly tadalafi cialis for sale south africa
buy cialis online us pharmacy
شنبه دهم آذر 1397 05:16 ب.ظ

With thanks! I value it!
cialis e hiv cialis generique click now cialis from canada cialis savings card cialis taglich buy cialis online legal cialis tablets for sale cialis 100mg suppliers prescription doctor cialis cialis generisches kanada
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic