شمرون ، شمیران و معرفی محله های شمیران،مذهبی ، علمی ، پزشکی ، آموزشی ، کامپیوتر

در باره راه پیمایی اربعین آقا

نویسنده :ع.ا نصر
تاریخ:جمعه پانزدهم دی 1391-09:18 ق.ظ

شهر مکه، شهر بزرگی نیست. حداقل آن گونه که ما از شهر بزرگ، تهران و دیگر ابرشهرهای عالم را مراد می کنیم، بزرگ نیست. مکه خیلی که باشد تازه می‌شود به وسعت دو سه منطقه‌ی تهران!
 
هر ساله موسم حج حدود دو، سه میلیون زائر، شیک و سفیدپوش در مکه جمع می‌شوند، می‌آیند و می‌روند، می‌گردند و مروه را تا صفا، صفا می‌کنند! همین چند میلیون با هم به عرفات می‌روند، اصطلاحا وقوف می‌کنند. شب را می‌مانند و بعد مشعر و آخر سر منا...
 
مناسک دارد حج؛ دو میلیون و اندی انسان سفیدپوش در چند روز ناقابل همه‌ی شهر را پر می‌کنند و آداب به جا می‌آورند. شهری که چندان بزرگ نیست؛ مکه...
 
همین دو میلیون و اندیِ هر ساله، مکه را یک‌پارچه هتل کرده... هتل‌های غولی‌پیکری که آسمان مکه را خراش داده‌اند و تا چشم کار می‌کند هم هتل است. دو میلیون و اندی زائر با تمام امکانات و لباس‌های شیک سفید. و درنمی‌مانی وقتی هر ساله خبر فوت گاهی تا صد نفر را می‌آورند که از فشار زیاد در منا وفات یافته‌اند؛ همه چیز طبیعی‌ست گویا....
صدّام که رفت...
 
کربلا همان یکی دو منطقه از تهران هم نیست؛ به جهت مساحت! شهری کوچک با یک مرکز اصلی، همه چیز در کربلا دور حرمین شکل گرفته است و در طواف به دور آن... و شاید این بارز‌ترین شباهت میان کربلا و مکه باشد! همه چیز رو به سوی حرمین دارند.
 
تا چندی قبل که صدام حکومت می‌کرد، خبری نبود! یعنی نمی‌شد. چهل سالی بود که نمی‌شد. آن قدر که جوان‌‌های آن سال‌ها پیری خود را هم پشت سرگذاشته بودند و بر دل‌شان مانده بود داغ این نشدن! جوان‌های این سال‌ها هم هیچ خاطره‌ای نداشتند از آن‌چه در داستان‌ها برای‌شان می‌گفتند. آخر خفقان بود این چهل سال...
 
صدام که با خفت برداشته شد، گرچه به دست بدتر از خودش، اما کنار همه‌ی مناقشات سیاسی و دعواهای جنگ، چیزی آرام آرام میان مردم عراق پیچید. سینه به سینه...اربعین!
 
داغ پیرترها زنده شد و جوان‌ترها با دو چشم منتظر، تا ببینند آن چه را که در داستان‌های مادربزرگ‌هاشان شنیده بودند. محرم آمد. عراق بعد از چهل سالی دوباره سیاه پوش شد. کربلا غوغا بود اما، همه‌ی چشم‌ها انگار چشم انتظار اربعین بودند. زیارت اربعین؛ یکی از پنج علامت شیعه...
اینجا مدیر حسین(ع) است
 
هر سال خبرهای ضد و نقیضی به گوش می‌رسد. یکی می‌گوید هفت، دیگری ده، فرمان‌دار کربلا اعلامیه می‌دهد که دوازده، و البته محلی‌ها باور ندارند به کم‌تر از پانزده! دوازده میلیون زائر شیعه! همه و همه در دو شبانه‌روز! شب اربعین را سعی می کنند در کربلا باشند؛ روز اربعین محشر به پا می کنند و شام اربعین می‌مانند و فردایش ناگهان شهر خالی می شود.
 
دوازده میلیون زائر، بی هیچ امکاناتی، با لباس‌های خاکی، شب و روز را در شهر سپری می‌کنند. نه هتلی هست نه اگر هم مسافرخانه‌ای باشد، این ظرفیت را دارد که انبوه زائران حسین (ع) را جای دهد.
 
کربلا در این چند شب و روز، شب و روز ندارد؛ نیمه‌های شب‌ش از میانه‌ی روز صحرای عراق گرم‌تر است؛ از حرارت تن‌ها.
 
این سال‌ها هیچ گزارشی نشده که کسی در فشار جمعیت زائران اربعین قالب تهی کند؛ بمب می‌گذارند نامردها؛ خیلی زن‌ها و بچه‌ها را می‌کشند اما کسی از فشار و نابه‌سامانی، از بی‌برنامه‌گی تلف نشده تا به حال... این جا مدیریت آل سعود نیست که جان بهایی نداشته باشد. این جا مدیر، حسین(ع) است پس جان اگر شرف یابد، به بهایی بی‌نهایت خریداری می‌شود، به بهای دیدار، شهود... شهادت.
تا چشم کار می‌کند
 
از ایران که باشی، با همه‌ی امکانات هم که عازم باشی، بیست کیلومتری کربلا باید نعلین‌های امکانات‌ت را بکنی، ماشین را رها کنی، بارها را بسپاری به کسی که با موتوری چیزی برای‌ت بیاورد و جایی در کربلا تحویل‌ت دهد؛ و پیاده راه بیافتی...
 
تو این طور هستی وگرنه مردم عراق از بصره، چهارصد کیلومتر را راه می‌آیند. پیاده از موصل می‌آیند از کرکوک می‌آیند! از همین نجف هشتاد کیلومتری می‌آیند؛ آن قدر که جاده‌ی نجف – کربلا متصل راهپیمایی است سه روز و سه شب!
 
از ماشین که پیاده می‌شوی غبار صحرا که به چشمان‌ت عادت می‌کند، مقابل را تا افق، هیبت‌های تیره‌ای می‌بینی که باد قبا و عبا و چادرشان را به بازی گرفته است. سر به عقب که برمی‌گردانی، تا چشم کار می‌کند، صورت درهم رفته و آفتاب‌خورده اما آرام زائران حسین (ع) است و لب‌هایی که مدام تکان می‌خورند.
 
این که می‌نویسم تا چشم کار می‌کند را تا نبینی درنمی‌یابی؛ صحرای عراق، مسطح ست و چشم خیلی خیلی کار می‌کند، وقتی می‌نویسم تا چشم کار می کند، حساب کن این را.
 
توی ایرانی اگر حتی نخواهی هم یک روزی را پیاده در راهی! هر چند خیلی‌ها ترجیح می‌دهند که از نجف تا کربلا را پیاده بروند.
حیرانی...
 
یک روزی را پیاده‌ای و چه قیامتی‌ست این یک روز. پیرمردی عصا می‌زند و می‌ترسد که نرسد. مادری بچه‌ی سه ساله‌اش را سوار جعبه نوشابه‌ای کرده و با تسمه‌ای می کشدش، چهارصد کیلومتر را گاهی، و بچه در تکان‌های جعبه غرق شادی و لذت ست؛ دسته‌ای دیوانه‌گی می‌کنند انگار...
 
یکی حیران مدام مقابل را می‌نگرد و بعد آستین‌ش را به صورت‌ش می‌کشد و این را تا شب هزار بار دیگر تکرار می‌کند. یکی قرآن به دست ، بلند بلند می‌خواند؛ صداها همه گم‌اند، از بس همهمه است این دوازده میلیون را...
چقدر معلول، بی پا، شل، علیل و ناتوان می‌بینی که خود را می‌کشند تا نکند نرسند فردا... و بعضی‌شان یک ماهی زودتر راه می‌افتند!
اینجا سنتهای جاهلی مرده است
 
گم می‌کنی هزار بار، نه راه را، که خود را. هزار بار از خودت منصرف می‌شوی وقتی می‌بینی همه از خودشان منصرف شده‌اند وقتی پا در راه گذاشته‌اند. ذوب می‌شوی در توده‌ی ملت! ناگهان برمی‌گردی! این‌ها توده‌ای مردمی با تعبیری کمونیستی نیستند! این‌ها از یک ملت نیستند. این‌ها امت‌ند. امت واحده‌ی اسلام. شعار نمی‌دهم! این را به عینه می‌بینی. می‌بینی که قطره‌ای هستی در دریای امت اسلام. از خودت منصرف می‌شوی...
 
خیلی ایرانی‌ها، از ترس مریضی یا هر چیز دیگری اول مسیر دوری می‌کنند از چایی‌ها و غذاهای موکب‌های اعراب که دوازده میلیون را با یک دسته استکان چای می‌دهند! و حتی نمی‌شویندشان! اما وقتی به نیمه رسیدی و منصرف شدی از خودت، می‌بینی که از هر چیزی بیشتر، تمایلت به همان چایی در استکان به ظاهر کثیف جوان‌ک عرب است که حالا دیگر نه جوان‌ک است نه عرب..... منصرف می‌شوی از خودت؛ به درون موکب‌های اعراب می روی.
 
خیلی پیش‌تر از سراسر سرزمین عراق هیئت‌های عزاداری -موکب- بار و بنه می‌بندند و می‌آیند در حاشیه‌ی اتوبان‌ها و جاده‌های منتهی به کربلا، بساط می‌گسترانند و تا چند روز بعد اربعین هم می‌مانند. آن قدر که ده دوازده کیلومتر پایانی اتوبان منتهی به شهر را مانند شهر می‌کنند از بس در کنارهم موکب می‌زنند و تو دیگر حتی صحرا را نمی‌بینی.
 
همین موکب‌ها مدام چای و غذا و قهوه و نذری می‌دهند و همه‌ی ساعات روز می‌دهند و به همه می‌دهند و با زور می‌دهند و اگر نخوری اخم می‌کنند و تو که همین موکب قبلی ناهار خورده‌ای برای دل‌داری برادرت مجبوری دوباره و چندباره ناهار بخوری و چون دیگر نمی‌توانی راه بروی، باید چرتی بزنی و همین که می‌خواهی چرتی بزنی، با روی گشاده و اخلاق نیمه تند عربی می‌آید سروقتت و به زور هم که شده ماساژ و مشت و مالت می‌دهد!
 
و انگشت به حیرت می‌گزی و می‌مانی که او در قبیله‌ی خودش کسی‌ست برای خودش و حالا دارد تو را مشت و مال می‌دهد و خادمی می‌کند و احترام می‌گذارد و تو را زائرالحسین(ع) خطاب می‌کند... عربی، عجمی را مشت ومال می‌دهد و خادمی می کند! مرده‌ست تمام سنت‌های جاهلی قدیم و جدید این‌جا... نه صحبت از نژاد و خون است –آن طور که در جهان کهن بود- و نه حرف از مال و منصب و جای‌گاه –آن گونه که در جهان امروز هست-. مرده است تمام سنت‌های جاهلی قدیم و جدید این‌جا...
ای کاش بمانم
 
از موکب اعرابی که بیرون می‌آیی تا چشم کار می‌کند چشم ست و سر و دست ست و پا. می روی و می روی تا خورشید شرم کند غروب آخرش را و برود توان‌ش را جمع کند تا فردا بر ظهر اربعین بتابد.
 
به کربلا که می‌رسی راه حرمین را می‌دانی؛ بی‌تابلویی و یا راهنمایی...
 
کربلا؛ همه‌ی شهر شده مثل روزهای شلوغ حرم امام رضا (ع) و از کیلومتری مانده به حرمین دیگر روضه‌ی منوره‌ی امام رضا (ع) مدام مقابل چشمان‌ت است. به ندرت می‌توان درست گام برداشت و متوقف نشد. گاهی برای طی مسافتی صد متری، یک ساعت سرپایی و در زیر فشاری که گاهی با خودت تصمیم می‌گیری اشهدت را بگویی، حادثه که خبر نمی‌کند!
 
راستش خودت هم بدت نمی‌آید دیگر نروی، همین جا بمانی؛ جان بدهی. هر کس را اربعین می‌بینی، در نگاهش می خوانی که یک آرزو دارد انگار... که نرود. بماند. تا همیشه.
آتشی که هرگز خاموش نمی‌شود
 
با این وجود اعراب بادیه را - که گاهی پانزده روزی را پیاده آمده‌اند و از خاک صحرا خورده‌اند و خون دل- می‌بینی می‌آیند با کاغذی در دست که زیارت معروف اربعین اباعبدالله الحسین (ع) را در آن با هزار غلط املایی و نگارشی نوشته‌اند، شروع می‌کنند با صدای بلند و انگار اعتراض و البته عجز و شوق و مهر؛ شروع می‌کنند تندوتند خواندن و تمام که می‌شود کاغذ را تا می‌کنند و می‌روند با موج همیشه جاری تا ضریح، به ضریح که می‌رسند می‌بوسند و نمی‌مانند و می‌آیند و می‌روند بین‌الحرمین و از دور سلامی به عباس(ع) وفا می‌کنند و بعد وارد می‌شوند و زیارتی مختصر و راهی می‌شوند به دیارشان!
 
همه چیز در ساعتی -کم‌تر- رخ می‌دهد و راهی می‌شوند! پانزده روز خاک صحرا و خون دل، ساعتی عرض ارادت و شوق و نیاز و دوباره روزها خاک صحرا و خون دل... و نیرویی به قدرتِ یک سال و آتشی که هرگز خاموش نمی‌شود.
شرمنده که هنوز هستم!
 
این تمام اربعین حسین است. و تو که عادت داری به بغل گرفتن ضریح امام رضایت و ساعت‌ها دردودل کردن از کوچک و بزرگ زندگی‌ات با او، حیران می‌مانی! آخر این چه آتشی‌ست که لهیب‌ش دامن این امت را گرفته است؟ چه دردی ست که درمان ندارد؟ چه سودایی ست که پایان ندارد؟ این حسین کیست که عالم همه دیوانه‌ی اوست...
 
می‌مانی از این نمایش عظیم بشری! می‌مانی از این بزرگ‌ اجتماع انسانی روی کره‌ی خاک! می‌مانی از آتشی که بعد از هزار و چهارصد سال هر روز سوزان‌تر است! می‌مانی ازآن چه دارد در عالم رخ می‌دهد!
 
شرمنده می‌شوی از تجربیات اندک‌ت! شرمنده می‌شوی از دنیای کوچک‌ت! شرمنده می‌شوی از نداری‌ت؛ که دارایی‌ش پنداشته‌ای! شرمنده می‌شوی از این که هستی! هنوز هستی...
 
همه را دوست داری! دوست داری همه‌ی عرب‌ها را در آغوش بگیری و زارزار غریبی امت را گریه کنی! دوست داری سر به دامن زن‌های بادیه بگذاری و سیر گریه کنی. دوست داری این امت را... دوست داری!
حسرت... چرا من نه؟!
 
شب هنگام، کربلای ملتهب داغ روز اربعین، کسی پر نمی‌زند! شهر بعد از ده‌ای که روی آرامش ندیده حالا آرام‌تر از همیشه است.
 
حالا نوبت آسمان است؛ تا ببارد!
 
و می‌بارد و می‌بارد! آن قدر که زمین را آب برمی‌دارد! آن قدر که غصه می‌خوری به حال برادران موکبی‌ت که زیر باران چه می‌کنند!؟ آن قدر که ازخودت و مسافرخانه‌ی محقرت شرم‌ت می‌گیرد. باران می‌آید! مگر باران بتواند این آتش را موقتا بخواباند و این داغ را برای امسال هم مهر کند تا مگر سالی دیگر و اربعینی دیگر بیاید تا این داغ سر به مهر دوباره سر وا کند!
 
مردم خیلی راحت و خیلی ساده با هم حرف می‌زنند و اخبار چهل تنی را که در بمب‌گذاری محله شمالی شهید شده‌اند، رد وبدل می‌کنند. همه چیز عادی‌ست. همه می‌دانند که بعضی از رازها تنها به خون فاش می‌شوند. هیچ کس باکی ندارد و تازه آه گرم حسرت زیاد می‌بینی؛ که چرا من نه!؟
 
 
رازی که به خون فاش می‌شود
 
اربعین راز سربه‌مهری‌ست که هنوز گویا زمان افشای آن نرسیده است؛ اربعین محشر کبرایی‌ست که هنوز تجربه‌ی بشر لیاقت حضورش را نیافته است؛ اربعین را از قاب تصویر تلویزیون‌ها و از روزن رسانه‌ها نمی‌توان دید! باید مزه‌اش کنی تا بفهمی چه می‌نویسم؟
 
اربعین....................


واربعین آمد و رفت اما ما هستیم و هزاران آرزو  من حقیر یک سال آنهم  روز آخر این راه پیمایی نصیبم شد و عاشق شدم یا اباعبدالله و آرزودارم باز هم بتوانم به این زیارت نائل شوم...............................

 تاکنون بیش از 16 میلیون زائر برای شرکت در مراسم اربعین حسینی به کربلای معلی وارد شده‌اند که بر اساس گزارش خبرگزاری براثا، بیش از 750 هزار نفر از این زائران خارجی هستند.

از آنجایی که مساحت استان کربلا حدود یک چهاردهم استان تهران است و بالتبع شهر کربلا بسیار کوچک‌تر از تهران، شاید تصور این حضور میلیونی اندکی دشوار باشد اما تصاویر هوایی خود گویای همه چیز است:

 

 

 

 

  

 
http://canadianopharmacy.com/
پنجشنبه دهم مرداد 1398 11:33 ق.ظ

Awesome stuff. Appreciate it!
pharmacy canada reviews online pharmacies of canada trust pharmacy canadian no 1 canadian pharcharmy online canada online pharmacy canadian pharmacy uk delivery cialis canadian pharmacy canadian pharmacy world canadian pharmacies online prescriptions canada medications information
Cialis generic
دوشنبه سوم تیر 1398 09:44 ق.ظ

Seriously quite a lot of amazing data!
cialis online napol cialis preise schweiz side effects for cialis cialis 10 doctissimo when can i take another cialis cialis vs viagra cialis pills in singapore callus we use it 50 mg cialis dose callus
Buy cialis online
یکشنبه دوم تیر 1398 05:46 ب.ظ

Many thanks! I enjoy it!
click now cialis from canada cialis qualitat cialis 50 mg soft tab precios cialis peru cost of cialis per pill cialis baratos compran uk cialis purchasing buy cheap cialis in uk viagra cialis levitra cialis daily
generic cialis tadalafil
یکشنبه دوم تیر 1398 03:12 ق.ظ

Awesome posts. Cheers.
brand cialis generic deutschland cialis online usa cialis online purchase once a day cialis preis cialis 20mg schweiz cialis for sale in europa cialis professional from usa cilas buy original cialis cialis therapie
what is cialis for men
شنبه یکم تیر 1398 10:08 ق.ظ

You actually mentioned that fantastically!
the best choice cialis woman sublingual cialis online link for you cialis price tadalafil tablets cialis generico milano canadian cialis cialis tablets for sale female cialis no prescription 40 mg cialis what if i take cialis bula
i recommend cialis generico
جمعه سی و یکم خرداد 1398 02:29 ق.ظ

Nicely put. Kudos!
generic cialis 20mg uk ou acheter du cialis pas cher cialis canadian drugs cialis lowest price how to buy cialis online usa wow cialis 20 generic cialis 20mg uk if a woman takes a mans cialis import cialis buy cialis online legal
http://tosshalto.strikingly.com/
پنجشنبه سی ام خرداد 1398 06:20 ق.ظ

Nicely put. Cheers.
cialis 5 mg scheda tecnica cialis 30 day sample cialis generic tadalafil buy cialis online cialis kaufen bankberweisung acheter cialis kamagra cialis alternative wow look it cialis mexico buy cialis online nz we like it cialis price
http://mersphepho.strikingly.com/
چهارشنبه بیست و نهم خرداد 1398 03:26 ب.ظ

You've made the point.
cialis 5mg prix cialis kaufen prescription doctor cialis no prescription cialis cheap sublingual cialis online enter site very cheap cialis cialis purchasing 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis preise schweiz cialis free trial
Cialis generic
سه شنبه بیست و هشتم خرداد 1398 10:57 ب.ظ

Thank you, I value this!
cipla cialis online generic cialis in vietnam cialis 5mg billiger cialis arginine interactio cialis pas cher paris cialis dosage amounts viagra cialis levitra sialis buy cialis online legal cialis soft tabs for sale
http://rhinexin.strikingly.com/
سه شنبه بیست و هشتم خرداد 1398 12:26 ق.ظ

Thank you! Ample material!

cialis wir preise cialis taglich generic cialis pill online cialis billig cialis lilly tadalafi cialis super acti usa cialis online tadalafil 20 mg cialis en 24 hora tadalafil 10 mg
when will cialis go generic in us
یکشنبه بیست و ششم خرداد 1398 08:08 ب.ظ

Whoa many of fantastic information.
canadian cialis cialis 5mg prix cialis pills boards prix cialis once a da generic cialis 20mg uk cialis diario compra cialis prezzo di mercato how much does a cialis cost legalidad de comprar cialis cialis cuantos mg hay
comprar cialis
یکشنبه بیست و ششم خرداد 1398 05:32 ق.ظ

You said that fantastically!
cialis generic cialis flussig cialis great britain 200 cialis coupon cialis therapie cialis coupon cialis daily cialis prezzo al pubblico generic cialis review uk cialis free trial
Cialis generic
شنبه بیست و پنجم خرداد 1398 03:51 ب.ظ

Whoa a lot of helpful material.
canada discount drugs cialis cialis 20 mg cost cialis uk next day cialis dose 30mg when will generic cialis be available buy cheap cialis in uk tarif cialis france purchase once a day cialis prezzo cialis a buon mercato where do you buy cialis
http://cufleress.strikingly.com/
پنجشنبه بیست و سوم خرداد 1398 08:35 ب.ظ

With thanks. Lots of posts!

cialis preise schweiz cialis cipla best buy american pharmacy cialis cialis online deutschland how to buy cialis online usa we like it safe cheap cialis cialis 20 mg best price cialis coupons printable the best site cialis tablets tadalafil generic
http://lingpinta.strikingly.com/
پنجشنبه بیست و سوم خرداد 1398 07:43 ق.ظ

Lovely material, Thank you!
cialis 5 mg buy wow cialis tadalafil 100mg wow look it cialis mexico female cialis no prescription we recommend cheapest cialis cialis flussig enter site natural cialis no prescription cialis cheap generic cialis 20mg uk cialis efficacit
cialis pill
چهارشنبه بیست و دوم خرداد 1398 05:37 ب.ظ

You actually suggested this very well!
cialis preise schweiz buying brand cialis online how to purchase cialis on line cilas where to buy cialis in ontario does cialis cause gout when will generic cialis be available cialis alternative warnings for cialis overnight cialis tadalafil
cialisvie.com
دوشنبه بیستم خرداد 1398 01:03 ب.ظ

Nicely put. Regards!
bulk cialis where to buy cialis in ontario ou acheter du cialis pas cher the best choice cialis woman cialis tablets cialis pills in singapore cialis generic availability american pharmacy cialis cialis rezeptfrei tadalafilo
cialisvie.com
یکشنبه نوزدهم خرداد 1398 07:02 ق.ظ

Useful tips. Cheers!
cialis kaufen bankberweisung cialis side effects dangers rezeptfrei cialis apotheke cialis professional from usa cialis 100 mg 30 tablet weblink price cialis try it no rx cialis enter site natural cialis we like it cialis soft gel buy cialis online legal
cialisvie.com
شنبه هجدهم خرداد 1398 02:03 ق.ظ

You actually expressed this superbly!
generic cialis 20mg uk online prescriptions cialis generic cialis 20mg tablets cialis generique click here take cialis dose size of cialis cialis online deutschland cialis online deutschland we like it safe cheap cialis generic cialis pill online
http://canadianpharmacyes.com/
جمعه بیست و سوم فروردین 1398 03:40 ب.ظ

You stated it wonderfully.
canada online pharmacy canadian rx canadian pharmaceuticals online canada medication pharmacy canada online prescriptions canadian government approved pharmacies canadian pharmacies-24h canada online pharmacies medication canadian discount pharmacies in canada canadian pharmaceuticals reviews
http://canadianorderpharmacy.com/
پنجشنبه بیست و دوم فروردین 1398 01:43 ق.ظ

Cheers. I enjoy this.
canada medications information pharmacy canada best canada online pharmacies surrey online pharmacies legitimate canadian pharmacies canada online pharmacies legitimate canadian medications pharmacy northwestpharmacy pharmacy canada reviews canadian pharmacy online 24
buy cheap cialis no prescription
جمعه شانزدهم آذر 1397 04:42 ق.ظ

Wow loads of amazing facts!
cialis pills price each generic cialis at walmart cialis australia org cialis 5 mg para diabeticos what is cialis warnings for cialis best generic drugs cialis cialis dosage sialis female cialis no prescription
Buy cialis
پنجشنبه پانزدهم آذر 1397 09:24 ق.ظ

Info effectively used!!
we choice free trial of cialis how to buy cialis online usa cialis savings card 200 cialis coupon side effects of cialis cialis flussig cialis online holland side effects of cialis are there generic cialis estudios de cialis genricos
cialis
چهارشنبه چهاردهم آذر 1397 01:40 ب.ظ

Thanks a lot, An abundance of information.

cialis price in bangalore cialis generic cialis side effects look here cialis cheap canada online cialis cialis venta a domicilio cialis cipla best buy we choice free trial of cialis buy cialis online nz generic cialis pro
buy cialis medication
چهارشنبه چهاردهم آذر 1397 02:13 ق.ظ

You reported it superbly!
cialis ahumada cialis tablets for sale cost of cialis cvs cialis soft tabs for sale price cialis best the best choice cialis woman we recommend cialis best buy buy original cialis cialis 20 mg cost viagra or cialis
Buy cialis online
سه شنبه سیزدهم آذر 1397 03:12 ب.ظ

Effectively spoken indeed. !
cialis 5 mg buy cialis 200 dollar savings card prezzo di cialis in bulgaria safe dosage for cialis buy brand cialis cheap we choice cialis uk cialis in sconto cialis uk cialis in sconto il cialis quanto costa
buy cialis usa
سه شنبه سیزدهم آذر 1397 03:49 ق.ظ

Fine information. Many thanks!
how does cialis work enter site natural cialis cialis venta a domicilio safe dosage for cialis effetti del cialis when can i take another cialis enter site 20 mg cialis cost cialis 5 mg buy bulk cialis only now cialis 20 mg
Cialis generic
دوشنبه دوازدهم آذر 1397 02:42 ب.ظ

Wow many of terrific information!
cialis coupon cialis generisches kanada cialis et insomni tadalafil 20mg cilas only here cialis pills cialis daily reviews we recommend cialis info cialis 20 mg buy name brand cialis on line
Online cialis
دوشنبه دوازدهم آذر 1397 03:31 ق.ظ

You suggested this perfectly!
pastillas cialis y alcoho cialis dosage amounts female cialis no prescription cipla cialis online cialis 5mg prix cialis 5 mg tadalafil 20 mg cialis arginine interactio cialis 20 mg cut in half cialis 5mg
buy cialis online no prescription
یکشنبه یازدهم آذر 1397 02:57 ب.ظ

Thank you! Plenty of material.

cialis 5 effetti collaterali cialis 20 mg cialis uk cialis 5 mg schweiz cialis 20mg sublingual cialis online how do cialis pills work wow cialis 20 cialis italia gratis cialis generique
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو