شمرون ، شمیران و معرفی محله های شمیران،مذهبی ، علمی ، پزشکی ، آموزشی ، کامپیوتر

خرما

نویسنده :ع.ا نصر
تاریخ:سه شنبه سوم مرداد 1391-05:45 ق.ظ

واقعیت این است که خرماها کالری بیشتری نسبت به اغلب میوه‌ها دارند، اما خوشبختانه با وجود شیرینی در این میوه و کالری بالای آن مصرف مقدار مناسب از آن سبب افزایش وزن نمی‌شود.

در حقیقت اکثر انواع خرماها سدیم و کلسترول و چربی ندارند و به همین دلیل مصرف آن عارضه چندانی به وجود نمی‌آورد.

 

گونه‌های خرما

خرمای ایرانی گونه‌های متعددی دارد که مصارف هر کدام از آن‌ها متفاوت است. گونه‌هایی مانند مهتری، سلانی، شهمران، کلوته و... که در میان این گونه‌ها شاید نام مضافتی برای شما از همه آشناتر باشد، گونه‌ای از خرما که به شکل رطب در بازارهای داخلی و خارجی با طعمی بسیار دلچسب به فروش می‌رسد.

 

ارزش غذایی

خرما سرشار از فیبرهاست. هر 10 عدد خرما حدود 234 کالری دارد و وجود کلسیم و ویتامین B6 و سدیم، آهن، پتاسیم و پروتئین، آن را به یک منبع غنی ویتامین‌ها و مواد معدنی لازم برای انسان تبدیل کرده است.

به یاد داشته باشید که خرما به علت داشتن قند زیاد که بخش بیشتر ن قند ساده است، در صورت مصرف زیاد و با افزایش انرژی مصرفی ممکن است باعث چاقی

شما شود

ترکیبات خرما

ترکیبات شیمیایی خرما شامل ساکاروز 25 درصد، گلوکز 50 درصد، مواد آلبومینوئیدی، آب و پکتین است. خرما ویتامین‌هایی مانند A، B، C، E و مقادیری املاح معدنی دارد.                      

ترکیب آن در صد گرم میوه تازه، شامل 163 کالری انرژی، 9/0 گرم پروتئین، 3/0 گرم چربی، 38 گرم گلوسید، 30 میلی‌گرم فسفر، 3/1 میلی‌گرم آهن، 51 میلی‌گرم کلسیم و 10 میلی‌گرم ویتامین C است.

به علاوه میوه خشک، 300 کالری انرژی، 2 گرم پروتئین، 6/0 گرم چربی، 60 میلی‌گرم گوگرد، 50 میلی‌گرم فسفر، 650 میلی‌گرم پتاسیم، 65 میلی‌گرم منیزیم، 70 میلی‌گرم کلسیم، 2 میلی‌گرم آهن، 2/2 میلی‌گرم نیاسین و مقدار کمی سدیم دارد.

خرما

خرما در هرم غذایی

البته توجه داشته باشید که این مقادیر ممکن است در گونه‌های متعدد کمی با هم تفاوت داشته باشند، اما آنچه مسلم است، این که خرما از ارزش غذایی خوبی برخوردار است. همان‌طور که گفته شد، خرما را باید در هرم مواد غذایی، میوه به حساب آورد.

با توجه به اندازه، هر واحد آن شامل دو تا سه عدد خرما است که شما آنچه که بر اساس نیاز روزانه دو تا سه واحد میوه می‌خورید، می‌توانید این تعداد را به جای یکی از این واحدهای میوه استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که خرما به علت داشتن قند زیاد که بخش بیشتر آن قند ساده است، در صورت مصرف زیاد و با افزایش انرژی مصرفی ممکن است باعث چاقی شما شود.

افراد دیابتی یا کسانی که سابقه دیابت در خانواده آن‌ها وجود دارد، باید تعادل را در مصرف خرما حفظ کنند.

 

خرمای رسیده

بخش کمی از گونه‌های خرما پیش از رسیدن کامل و در مرحله کال برداشت می‌شوند. این خرماها با توجه به گونه، زرد یا قرمز هستند. اما به دلیل مقدار زیاد تانن، مصرف‌کنندگان طعم گس آن را احساس خواهند کرد.

بیشتر خرماها زمانی که کاملاً رسیده شده‌اند در مرحله رطب یا تمر، برداشت می‌شوند. در این زمان مقدار قند خرما به حداکثر میزان خود رسیده و رطوبت و محتوای تانن آن کمتر شده و از نظر بافت، نرم‌تر از خرمای نرسیده است.

 

کیفیت خرما

اندازه میوه، رنگ، بافت، نظافت و بدون نقص بودن میوه از ضایعاتی مانند سوختگی، کرم خوردگی، شکرک زدن در سطح میوه و ترش شدن و میکروارگانیسم‌های فاسد کننده از شاخص‌های ظاهری خوب بودن خرما هستند.

شاخص دیگر، میزان شیرینی است. ساکاروز قند اصلی بعضی از گونه‌هاست. در حالی که قند کمتر در بعضی دیگر از گونه‌ها دیده می‌شود. کل قند موجود در خرمای خوب باید 50 درصد در خرمای تازه و 75 درصد در خرمای خشک باشد.

 

ترش شدن

تخمیر میکروبی سبب ترش شدن خرمایی می‌شود که بیشتر از 25 درصد رطوبت دارند.

در صورت نگهداری خرما در دمای صفر درجه سانتی‌گراد، می‌توان آن را به مدت

 6 تا 12 ماه نگهداری کرد و در صورت نگهداری در کابینت منزل یک ماه بیشتر قابل استفاده نیستند

 

فساد و آلودگی‌های خرما

فساد میکروبی در نتیجه آلوده شدن به مخمرها، کپک‌ها یا باکتری‌ها اتفاق می‌افتد. این میکروارگانیسم‌ها با تبدیل قند خرما به اسید استیک، موجب به وجود آمدن بوی سرکه در آن می‌شوند. برای جلوگیری از این فساد، خرما باید تا رطوبت 20 درصدی خشک شود، در دمای پیشنهاد شده انبار شود و بهداشت در مراحل گوناگون کاشت و داشت و برداشت تا بسته‌بندی رعایت شود.


عوامل آنزیمی و غیر آنزیمی می‌توانند موجب تیره شدن خرما شوند. این مساله با زیاد شدن دما و رطوبت افزایش پیدا می‌کند. برای غیرفعال کردن عوامل آنزیمی باید غلظت اکسیژن را در محیط کم کرد.


ترش شدن: تخمیر میکروبی سبب ترش شدن خرماهایی می‌شود که بیشتر از 25 درصد رطوبت دارند.


شکرک زدن: کریستال شدن شکر زیر پوست و در گوشت خرما در گونه‌های نرم آن دیده می‌شود. با اینکه شکرک زدن بر طعم خرما تاثیری ندارد اما بافت و ظاهر آن را تغییر می‌دهد. برای جلوگیری از شکرک زدن، باید خرما را در درجه حرارت مناسب نگهداری کرد.


فساد میکروبی که در خرما اتفاق می‌افتد، در نتیجه آلوده شدن به مخمرها کپک‌ها یا باکتری‌ها اتفاق می‌افتد. این میکروارگانیسم‌ها با تبدیل قند خرما به اسیلاستیک، ‌موجب به وجود آمدن بوی سرکه در آن می‌شوند. برای جلوگیری از این فساد، خرما باید تا رطوبت 20 درصدی خشک شود، در دمای پیشنهاد شده انبار شود و بهداشت در مراحل گوناگون تا بسته‌بندی رعایت شود.


کرم خوردگی:

به طور معمول هنگام نگهداری به لارو بعضی از حشرات آلوده می‌شود. برای پیشگیری از این آلودگی می‌توان آن را با مواد ضدعفونی کننده‌ای مانند متیل برومید یا کربن دی اکسید ضدعفونی و در بسته‌های ضد حشره نگهداری و انبار کرد.

ممکن است در مراحل مختلف برداشت و یا هنگام نگهداری خرما به لارو بعضی از حشرات آلوده شود. برای پیشگیری از این آلودگی می‌توان آن را با مواد ضدعفونی کننده‌ای مانند متیل برومید یا کربن دی‌اکسید ضدعفونی و در بسته‌های ضد حشره نگهداری و انبار کرد.

خرما

شرایط نگهداری خرما

در صورت نگهداری خرما در دمای صفر درجه سانتی‌گراد، می‌توان آن را به مدت 6 تا 12 ماه نگهداری کرد و در صورت نگهداری در کابینت منزل یک ماه بیشتر قابل استفاده نیستند.

چنانچه بخواهیم به مدت طولانی‌تر آن را نگهداری کنیم، باید از فریز کردن آن استفاده کنیم.

خرماهای خشک معمولاً تا یک سال در یخچال نگهداری می‌شوند. اگر خرما خشک شد با ریختن کمی آب گرم و یا حتی آب میوه شکل بهتری به خود می‌گیرد.

عوامل آنزیمی و غیر آنزیمی می‌توانند موجب تیره شدن خرما شوند. این مسئله با زیاد شدن دما و رطوبت، افزایش پیدا می‌کند. برای غیر فعال کردن عوامل آنزیمی باید غلظت اکسیژن را در محیط کم کرد.

 

تاثیرات خرما بر سلامت در تحقیقات متعددی بررسی شده است.

 از آنجا که خرما در گروه میوه‌ها طبقه‌بندی می‌شود، فواید مصرف میوه و سبزی بر آن مترتب است. به علاوه خرما به علت چربی کمی که دارد،‌به عنوان ماده غذایی کم چربی در نظر گرفته می‌شود. به علت مقادیر ناچیز سدیم، بیماران مبتلا به فشارخون بالا با مصرف آن مشکلی نخواهند داشت، مگر اینکه چنانچه گفته شد، با مصرف نامتعادل موجب اضافه وزن در آنها شود.

 بیشترین اهمیت خرما به علت تامین فیبر گیاهی است.

 با توجه به تنوع مواد مغذی موجود، خرما نقش موثری در حفظ سلامت انسان‌ها دارد چون آهن خرما زیاد است و با خوردن 15 گرم آن روزانه می‌توان نیاز بدن از جهت تامین آهن را رفع و كم‌خونی یا عوارض ناشی از كمبود آهن را به این وسیله برطرف كرد.


دانشمندان معتقدند كه در موارد كمبود منیزیم، زمینه ابتلا به سرطان آماده است. بنابراین مصرف خرما به علت داشتن منیزیم، فوق‌العاده اهمیت دارد به خصوص آنكه این میوه در مناطقی مصرف می‌شود كه آفتاب، فراوان است (و بعضی تشعشعات آن را سرطان زا دانسته‌اند). منیزیم اثر مخصوصی در درمان جوش و غرور جوانی دارد. از این رو جوانانی كه در سن بلوغ هستند و در نقاط معتدل و سرد (غیرمناطق خرماخیز) هستند، می‌توانند روزانه دو تا سه عدد خرما مصرف كنند.


براساس بررسی‌های علمی‌ مشخص شده كه مبتلایان به دیابت (بیماری قند) می‌توانند به جای قند صنعتی (چغندر قند و شكر) از خرما استفاده کنند زیرا منیزیم موجود در آن، كار كلیه و لوزالمعده را آسان می‌کند و از طرفی ویتامین 2 B موجود در خرما، جاذب مواد قندی سایر غذاهاست.


به گفته دانشمندان مصری، خوردن 80 گرم خرما، 10 درصد نیاز روزانه بدن به نیاسین را جبران می‌کند. نیاسین برطرف کننده مشکلات گوارشی، روانی و پوستی است. این مقدار خرما همچنین پنج درصد نیاز روزانه به ویتامین‌های B1 و B2 را که در سلامت اعصاب و دستگاه گوارش نقش دارند، تامین می‌کند.


بخش کمی از گونه‌های خرما پیش از رسیدن کامل و در مرحله «کال» برداشت می‌شوند. این خرماها با توجه به گونه، زرد یا قرمز هستند اما به دلیل مقدار زیاد تانن،‌ مصرف کنندگان طعم گس آن را احساس خواهند کرد.

بیشتر خرماها زمانی که کاملا رسیده شده‌اند در مرحله رطب یا تمر، برداشت می‌شوند.

 در این زمان مقدار قند خرما به حداکثر میزان خود رسیده و رطوبت و محتوای تانن آن کمتر شده و از نظر بافت، نرم‌تر از خرمای نرسیده است.شاخص‌های کیفیت: اندازه میوه، رنگ، بافت، نظافت و بدون نقص بودن میوه از ضایعاتی مانند سوختگی،‌ کرم خوردگی، شکرک زدن در سطح میوه و ترش شدن و میکروارگانیسم‌های فاسد کننده از شاخص‌های ظاهری خوب بودن خرما هستند.

 شاخص دیگر، میزان شیرینی است. ساکاروز قند اصلی بعضی از گونه‌هاست، در حالی که قند کمتر در بعضی دیگر از گونه‌ها دیده می‌شود. کل قند موجود در خرمای خوب باید 50 درصد در خرمای تازه و 75 درصد در خرمای خشک باشد. در صورت نگهداری خرما در دمای صفر درجه سانتی‌گراد، می‌توان آن را به مدت 6 تا 12 ماه نگهداری کرد. چنانچه بخواهیم به مدت طولانی‌تر آن را نگهداری کنیم، باید آن را فریز کنیم. مقدار آب موجود در خرما میان 70 تا 75 درصد در گونه‌های مرغوب است چون خرما رطوبت هوا را جذب می‌کند، برای نگهداری بهتر باید آن را در بسته‌های ضدرطوبت قرار داد. باوجود اینکه خرما تحت تاثیر اتیلن قرار نمی‌گیرد اما به دلیل جذب بوی سایر محصولات، نباید در کنار سیر، پیاز، سیب‌زمینی یا اجناس دیگر انبار شود.

 

خرید خرما

اکثر سوپرمارکت‌ها خرماهای تازه و یا خشک شده را در لیست فروش خود قرار می‌دهند. در هر دو حال شما سعی کنید خرمایی را انتخاب کنید که پوست آن نازک باشد و بوی بدی نگرفته باشد و همچنین روی سطح آن اثری از دانه‌های شکر دیده نشود.

 

پذیرایی با خرما

خرما به خودی خود بسیار لذیذ است اما اگر قصد دارید که آن را به تنهایی جلوی میهمانتان بگذارید می‌توانید در آن بادام یا قطعات ریز گردو قرار دهید.

به یاد داشته باشید که اضافه کردن خرما به نان‌ها یا کیک‌ها و شیرینی‌های خانگی نیز علاوه بر خوشمزه کردن آن‌ها خواص مفید غذایی نیز دارد.

در ضمن با پوست کندن خرما می‌توانید آن را در کنار سالاد در بشقابتان قرار دهید. کندن پوست خرما هر چقدر آن را خنک کنید، راحت‌تر صورت می‌گیرد. پس آن را با قطعه قطعه کردن، در کنار دیگر دسرها روی میز بگذارید.

تاریخچه خرما:

خرما میوه قدیمی است، میوه ای که از درختی به عمل میآید که جزو تیره نخل هاست و در مناطق نیمه گرمسیری و گرمسیری پرورش می یابد. عده ای خاستگاه آن را هندوستان میدانند و باستان شناسان معتقدند کاشت این درخت به پنج هزار سال پیش برمی گردد..

گفته می شود که نخل خرما از ایران به چین برده شده و در کشورهای اروپایی مانند اسپانیا کشت شد.اما در اسلام بر خوردن خرما خیلی تاکید شده است چرا که طبق گفته رسول اکرم(ص) خیر تمراتکم البُرنیُّ ، یذهب الدّاء ."

بهترین خرما هانوع( گوارا و هاضم ) است, زیرا که درد را دور می کند. رسو ل الله صلی الله علیه وسلم, خودشان به خرما اهمیت زیادی میدادند تا آنجائی که در سیره ایشان می خوانیم افطار خویش را با خرما آغاز می کرده اند و در سحر نیز به خرما روزه می گرفتند, و مردمان را به خوردن خرما تشویق می کردند.

از نظر تاریخی و فرهنگی درخت خرما را می توان " لطفی الهی" نسبت به " آدمی" دانست و شاید به همین علت است که در قرآن مجید به طور مکرر با احترام از آن یاد شده است.

و اما از لحاظ طبی خرما میوه ای است دارای کلسیم ، آهن ، ید ، پتاسیم ، روی ، منگنز، شکر f و گلوکوز ، کلسیوم و ویتامینAو B وبرای شنوایی ، بینایی ، درد کمر ، دردمفاصل ، درمان سینه و ریه مفید است . تحقیقات درباره خرما نشان داده که این میوه می تواند پیش گیری بسیاری از سرطان ها مانند سرطان کولون، معده و غیره را در پی داشته باشد.

یکی از خواص خرما ملین بودن آن است. البته اگر چند عدد خرما را در 2 لیوان آب جوش خیس کرده و صبح و شب آن را صورت گرم بنوشید و یا مقداری خرما میل کنید و بلافاصله یک تا دو لیوان آب گرم روی آن بنوشید . خرما را به عنوان میوه نیز می توانید مصرف کنید.

جالب است بدانید که یک کیلوگرم خرما، 3470 کالری انرژی تولید می کند. تا 30 در صد آن را آب تشکیل می دهد . میوه خرما 2 درصد پروتئین و کمتر از 2 درصد چربی و املاح دارد. پروتئین و آب موجود در آن بسته به نوع خرما و مرحله رسیدن آن فرق می کند. سدیم کمی نیز دارد.

به همین دلیل مصرف خرما در افطار مناسب است، زیرا گرسنگی را فرو می نشاند علاوه بر این خرما قند کاهش یافته در دوران روزه داری را جبران می کند.

پژوهشگران می گویند خوردن خرما به تنهایی یا همراه با لبنیات از جمله شیر برای کوفتگی و خستگی مفرط ناشی از روزه گرفتن یا فعالیتهای سنگین بسیار مفید است.

گفته می شود برای خواب راحت تر و آرامش بیشتر شام خود را در زودتر خورده و قبل از خواب یک عدد خرما و یک لیوان شیر گرم میل کنید.

البته نباید در مصرف آن زیاده روی کرد چون مصرف بسیار بالای آن باعث آسیب به کبد و طحال افزایش فشار خون ' جوش دهان و پوسیدگی دندانها می شود, افراط در خوردن آن به دلیل قند زیاداش برای آن هایی که لوز المعده حساس دارند و یا آنهایی که بیماری قند در خانواده آن ها وجود دارد توصیه نمی شود

مطالب مرتبط:
خرما و رطب -انواع خرما و رطب و نحوه نگهداریشان.خرما را بشوریم یا نه

خرما و خواصش برای روزه داران
http://canadianopharmacy.com/
سه شنبه هشتم مرداد 1398 11:09 ب.ظ

Amazing write ups. Regards!
canadian pharmaceuticals drugstore online northwest pharmacies online canadian pharmaceuticals companies discount canadian pharmacies canada drugs canadian rx canadian medications pharmacy canadian prescription drugstore canadian pharcharmy online24
http://grosbute.strikingly.com/
دوشنبه سوم تیر 1398 08:01 ق.ظ

Incredible many of fantastic tips.
cialis super kamagra buying cialis on internet cialis price thailand warnings for cialis where cheapest cialis cialis generico en mexico chinese cialis 50 mg how do cialis pills work wow cialis tadalafil 100mg purchase once a day cialis
http://dersnoodep.strikingly.com/
یکشنبه دوم تیر 1398 04:04 ب.ظ

Excellent facts. Thanks a lot.
cialis alternative cialis savings card cialis 20mg prix en pharmacie free generic cialis i recommend cialis generico rezeptfrei cialis apotheke cialis sale online viagra or cialis cialis for daily use cialis alternative
http://rysahor.strikingly.com/
یکشنبه دوم تیر 1398 01:30 ق.ظ

Thanks, Excellent stuff!
india cialis 100mg cost cialis diario compra viagra vs cialis enter site 20 mg cialis cost generic cialis pill online miglior cialis generico cialis pills boards cialis professional from usa generic cialis buy online cialis 5mg
http://enhowan.strikingly.com/
شنبه یکم تیر 1398 08:29 ق.ظ

Very good stuff. Cheers.
cialis 5 mg scheda tecnica 5 mg cialis coupon printable click here cialis daily uk cialis coupon we recommend cheapest cialis callus cialis online napol cialis per paypa what is cialis the best site cialis tablets
http://licifa.strikingly.com/
جمعه سی و یکم خرداد 1398 04:09 ب.ظ

You said it nicely..
viagra vs cialis vs levitra il cialis quanto costa purchase once a day cialis cialis vs viagra canada discount drugs cialis click now buy cialis brand dosagem ideal cialis non 5 mg cialis generici free generic cialis look here cialis cheap canada
Generic cialis
جمعه سی و یکم خرداد 1398 12:38 ق.ظ

You reported it terrifically.
sublingual cialis online cialis generic tadalafil buy price cialis wal mart pharmacy cialis para que sirve cialis tadalafil online interactions for cialis price cialis per pill cialis online napol cialis manufacturer coupon cialis cuantos mg hay
Buy generic cialis
پنجشنبه سی ام خرداد 1398 04:59 ق.ظ

You expressed that well.
cialis farmacias guadalajara cialis canada click here take cialis prices on cialis 10 mg side effects for cialis cialis professional from usa cialis 100mg suppliers cialis for sale south africa only now cialis 20 mg cialis patent expiration
active ingredient in cialis
چهارشنبه بیست و نهم خرداد 1398 01:27 ب.ظ

Amazing information. Thanks.
chinese cialis 50 mg ou trouver cialis sur le net cialis therapie we like it cialis soft gel usa cialis online wow look it cialis mexico achat cialis en europe buying cialis overnight cialis prezzo al pubblico best generic drugs cialis
http://gioritu.strikingly.com/
سه شنبه بیست و هشتم خرداد 1398 09:00 ب.ظ

Thanks a lot. Wonderful stuff.
side effects of cialis cialis canada cialis alternative canadian drugs generic cialis cialis soft tabs for sale cialis daily new zealand cialis 20 mg cut in half cialis 20mg prix en pharmacie achat cialis en itali cialis en 24 hora
http://riatingpres.strikingly.com/
دوشنبه بیست و هفتم خرداد 1398 11:11 ب.ظ

Thanks, Ample information!

india cialis 100mg cost we choice free trial of cialis cialis online holland where do you buy cialis we use it cialis online store where to buy cialis in ontario 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis side effects dangers generic cialis in vietnam cialis super kamagra
cialis back pain
دوشنبه بیست و هفتم خرداد 1398 07:58 ق.ظ

You reported that terrifically.
cialis therapie cialis dosage recommendations cialis cuantos mg hay cialis generika we choice free trial of cialis cialis tablets wow look it cialis mexico cialis side effects dangers cialis en 24 hora cialis professional from usa
http://crimenual.strikingly.com/
یکشنبه بیست و ششم خرداد 1398 06:40 ب.ظ

With thanks. A lot of posts.

overnight cialis tadalafil buy cialis online cheapest cialis great britain cialis 200 dollar savings card online cialis cialis daily reviews cialis 30 day sample we use it cialis online store prescription doctor cialis cialis side effects
http://patoughti.strikingly.com/
یکشنبه بیست و ششم خرداد 1398 04:01 ق.ظ

Very good data, Cheers!
opinioni cialis generico cialis wir preise cialis for daily use buy cialis online cheapest cialis kamagra levitra cialis dosage recommendations costo in farmacia cialis cuanto cuesta cialis yaho cialis tablets buying brand cialis online
Cialis pills
شنبه بیست و پنجم خرداد 1398 02:19 ب.ظ

Wow loads of very good advice!
rx cialis para comprar cialis 5 effetti collaterali click now buy cialis brand click here take cialis rezeptfrei cialis apotheke cheap cialis prix de cialis female cialis no prescription cialis pills boards cialis generico
Online cialis
جمعه بیست و چهارم خرداد 1398 11:58 ب.ظ

Kudos. I like it.
generic cialis at walmart we use it 50 mg cialis dose we choice cialis pfizer india click here to buy cialis we like it cialis price weblink price cialis click here cialis daily uk cialis side effects only now cialis 20 mg cialis farmacias guadalajara
buy cialis 25mg
جمعه بیست و چهارم خرداد 1398 09:45 ق.ظ

Helpful stuff. With thanks!
what is cialis generic cialis at the pharmacy venta de cialis canada fast cialis online cialis professional from usa cialis 20 mg cost achat cialis en itali 40 mg cialis what if i take price cialis best cialis dose 30mg
Buy cialis
پنجشنبه بیست و سوم خرداد 1398 06:03 ق.ظ

Beneficial data. Thanks.
cialis kaufen cialis sale online are there generic cialis cialis generique 5 mg buy online cialis 5mg cialis bula cialis 20 mg cut in half cialis en 24 hora cialis professional yohimbe cialis cost
cialisvie.com
یکشنبه نوزدهم خرداد 1398 03:57 ق.ظ

You explained that superbly.
cialis en 24 hora 5 mg cialis coupon printable cialis sale online tadalafil 5mg where cheapest cialis cialis professional yohimbe cialis prezzo di mercato cialis great britain generic cialis pill online buy cialis online legal
http://cialisvie.com/
جمعه هفدهم خرداد 1398 10:32 ب.ظ

Effectively spoken indeed. !
rezeptfrei cialis apotheke cialis generique cialis dosage recommendations low dose cialis blood pressure cialis price in bangalore cialis patentablauf in deutschland cialis professional from usa cialis name brand cheap how to buy cialis online usa cialis generika
http://ukcanadianpharmacy.com/
چهارشنبه بیست و یکم فروردین 1398 07:53 ب.ظ

This is nicely put! .
prescriptions from canada without drugs for sale on internet canadian pharmaceuticals reviews pharmacy canada drugs for sale pharmacy canadian discount pharmacies in ocala fl canadian pharmaceuticals reviews canada online pharmacies viagra canadiense
buy cialis uk
جمعه شانزدهم آذر 1397 02:39 ق.ظ

Nicely put, Thanks.
walgreens price for cialis canadian drugs generic cialis only now cialis for sale in us viagra cialis levitra cialis name brand cheap tadalafil 10 mg cialis australia org cialis dosage recommendations enter site natural cialis cialis generique 5 mg
Cialis prices
پنجشنبه پانزدهم آذر 1397 07:15 ق.ظ

Regards, Wonderful stuff!
precios cialis peru cialis sicuro in linea wow look it cialis mexico cialis ahumada acheter cialis kamagra how does cialis work tadalafilo cialis generique 5 mg cialis kamagra levitra cialis tablets for sale
buy tadalafil online
چهارشنبه چهاردهم آذر 1397 12:28 ب.ظ

You said it adequately.!
cialis 30 day sample when can i take another cialis cialis farmacias guadalajara only best offers 100mg cialis cialis generique 5 mg cialis generika in deutschland kaufen prix de cialis cialis great britain cialis canada cialis para que sirve
buy cialis no rx
چهارشنبه چهاردهم آذر 1397 12:59 ق.ظ

You said it perfectly..
if a woman takes a mans cialis cialis pills interactions for cialis only best offers cialis use prices on cialis 10 mg cialis 5mg prix warnings for cialis venta de cialis canada order generic cialis online cialis 100mg suppliers
Cialis generic
سه شنبه سیزدهم آذر 1397 02:02 ب.ظ

Many thanks! A lot of posts.

generic cialis with dapoxetine cialis sale online generic cialis at the pharmacy cialis usa cost cialis patentablauf in deutschland click here cialis daily uk cialis price thailand viagra vs cialis vs levitra generic cialis in vietnam prezzo cialis a buon mercato
Cialis pills
سه شنبه سیزدهم آذر 1397 02:35 ق.ظ

Appreciate it, Lots of knowledge.

cialis lilly tadalafi ou acheter du cialis pas cher click here take cialis prezzo di cialis in bulgaria generico cialis mexico acheter cialis meilleur pri cialis manufacturer coupon cialis reviews generic cialis in vietnam enter site natural cialis
Buy generic cialis
دوشنبه دوازدهم آذر 1397 01:31 ب.ظ

Very good tips. Thanks a lot!
cialis side effects cialis 100mg suppliers dosagem ideal cialis cialis rezeptfrei generic for cialis female cialis no prescription wow cialis tadalafil 100mg look here cialis order on line buy cialis online cheapest only now cialis for sale in us
buy cialis medication
دوشنبه دوازدهم آذر 1397 02:16 ق.ظ

You actually explained this exceptionally well!
how does cialis work cialis free trial female cialis no prescription legalidad de comprar cialis cialis daily reviews cialis alternative buy cialis cheap 10 mg cialis canada calis safe dosage for cialis
buy generic cialis pills
یکشنبه یازدهم آذر 1397 01:22 ب.ظ

Nicely put, Appreciate it!
achat cialis en europe generic low dose cialis cialis lowest price acheter du cialis a geneve cialis generique 5 mg buy original cialis cialis from canada cialis kaufen wo cialis kamagra levitra side effects for cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic