شمرون ، شمیران و معرفی محله های شمیران،مذهبی ، علمی ، پزشکی ، آموزشی ، کامپیوتر

۱۰ روش طبیعی برای از بین بردن جرم دندان

نویسنده :ع.ا نصر
تاریخ:سه شنبه پانزدهم فروردین 1396-08:15 ق.ظ

anasr121.mihanblog.com
جرم دندان، یک لایه نرم و چسبناک باکتری است که روی دندان‌هایتان، پرشدگی‌ها، لثه‌ها، و زبان ایجاد می‌شود.
 
وقتی لایه‌های متعددی از جرم با موادمعدنی موجود در بزاق ترکیب می‌شود، به ماده‌ای آهکی و گچی سفیدرنگی تبدیل می‌شود که رسوب یا تاتار نام دارد.
 
رسوب زمینه را برای رشد باکتری‌های دهانی که از قند موجود در غذاهایی که می‌خورید تغذیه می‌کنند، فراهم می‌کنند. بعلاوه اینکه این ماده در طی این فرآیند اسید تولید می‌کند که مینای دندان را از بین برده و موجود پوسیدگی‌های دندانی می‌شود. باکتری همچنین سمومی تولید می‌کند که منجر به مشکلات متعدد لثه می‌شود.
 
عوامل مختلفی با ایجاد جرم دندان‌ها در ارتباط است، مثل بهداشت ضعیف دهان و دندان، روش نادرست مسواک زدن، انتخاب‌های بد غذایی، ارث و نداشتن مراقبت‌های تخصصی.
 
حفظ بهداشت دندان‌ها رمز پیشگیری از ایجاد جرم می‌باشد. شما باید:
 
– دندان‌هایتان را با یک خمیردندان خوب روزی دو بار مسواک بزنید. از یک مسواک نرم استفاده کنید که برسی نرم و صاف داشته باشد. مسواک را با زاویه ۴۵ درجه از خط لثه‌تان نگه دارید.
 
– حتماً زبانتان را هم مسواک بزنید زیرا زبان به رشد باکتری‌هایی که منجر به ایجاد جرم می‌شود کمک می‌کند.
 
– به طور منظم برای تمیز کردن دندان‌ها و لثه‌هایتان از نخ دندان استفاده کنید.
 
علاوه بر بهداشت منظم دندان‌ها، می‌توانید از بعضی روش‌های طبیعی هم برای از بین بردان جرم دندان استفاده کنید. یادتان باشد، وقتی جرم دندان‌هایتان با موادمعدنی ترکیب شود، دیگر برداشتن آن از روی دندان‌ها بسیار دشوار است. ولی اگر به صورت منظم جرم روی دندان‌ها را از بین ببرید، می‌توانید از بروز پوسیدگی‌های دندان در دراز مدت جلوگیری کنید.       anasr121.mihanblog.comanasr121.mihanblog.comanasr121.mihanblog.com

آیا جرم گیری دندان را خراب میکند؟

این موضوع  کاملا اشتباه است و با ریشه یابی علت این نوع افکار پی خواهیم برد که چرا چنین اشتباهی میکنیم .

 جرم های تشکیل شده بر روی دندان به مرور لثه را خراب کرده و خود جایگزین میشود . این امر چون به مرور اتفاق میفتد و بیمار متوجه عقب نشینی لثه نمیشود و لثه ای که عقب نشینی کرده با جرم جایگزین میشود فضای خالی که بین دندانها در اثر عقب نشینی لثه هم که ایجاد میشود از دید بیمار پنهان میماند . موقعی که بیمار برای جرم گیری مراجعه میکند وقتی این جرم ها را تمیز میکنیم لثه تحلیل رفته در معرض دید بیمار قرار میگیرد و چنین احساسی بدست می دهد که جرم گیری باعث از بین رفتن لثه شده است  در صورتی که تمام این اتفاقات قبلا صورت گرفته بوده ولی از دید بیمار پنهان بوده است .

با این توضیحاتی که دادم امیدوارم مطمئن شده باشید که تمام این بلایا به علت جرم بوده که بر سرتان میاید نه جرم گیری …. و این جرم گیری است که از ادامه روند تخریب لثه جلوگیری میکند .


 
در زیر به ۱۰ روش طبیعی برای از بین بردن جرم دندان اشاره می‌کنیم:
 

۱- روغن‌کشی
 
روغن‌کشی یک روش بسیار قدیمی است که به
سلامت دهان کمک کرده و جرم‌های روی دندان‌ها را هم از بین می‌برد. روغن نارگیل طبیعی برای این روش بسیار عالی است زیرا سرشار از اسید لائوریک است که خاصیت ضدالتهابی و ضدمیکروبی دارد.
 
یک تحقیق که در سال ۲۰۱۵ انجام گرفت، پیشنهاد می‌کند که روغن‌کشی با روغن نارگیل برای کاهش ایجاد جرم دندان بسیار موثر است.
 
۱) یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل طبیعی را در دهانتان بریزید و به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه آن را در دهانتان بچرخانید و به همه قسمت‌های آن برسانید.
۲) آن را بیرون بریزید. به هیچ عنوان آن را غرغره نکنید یا قورت ندهید.
۳) دندان‌هایتان را مثل همیشه مسواک بزنید.
۴) این کار را هر روز صبح قبل از صبحانه تکرار کنید.
 
بعلاوه بر اینکه می‌توانید روزانه چند قطره روغن نارگیل را هم روی لثه‌هایتان ماساژ دهید. روغن‌کشی را می‌توانید با روغن کنجد گرم هم انجام دهید.
 
۲- جوش‌شیرین
 
جوش‌شیرین که بیکربنات‌سدیم هم نامیده می‌شود، روش خانگی عالی برای از بین بردن جرم دندان‌هاست. این ماده اسید را در دهان خنثی کرده و درنتیجه میزان باکتری‌های مضر را در دهان کم می‌کند. همچنین به سفید کردن دندان‌ها کمک می‌کند.
 
در تحقیقی که در سال ۲۰۰۸ انجام گرفت، مشخص شد که خمیر جوش‌شیرین یا پودر آن به طور بسیار موثرتری نسبت به سایر محصولات موجب از بین رفتن جرم‌های دندان می‌شود.
 
– مقدار کمی جوش‌شیرین را روی مسواک خشک خود بریزید و دندان‌هایتان را با آن مسواک کنید. سپس دهانتان را با آب ولرم بشویید.
– همچنین می‌توانید، یک قاشق چاخوری نمک را با ۲ قاشق چایخوری جوش‌شیرین مخلوط کنید. مسواکتان را روی این مخلوط بزنید و سپس دندان‌ها را با آن مسواک بزنید.
– یک روش دیگر این است که یک قاشق چایخوری جوش‌شیرین را به میزان کافی آب اکسیژنه ۵ درصد مخلوط کنید تا خمیر درست شود. سپس از آن برای مسواک زدن دندان‌ها و لثه‌ها استفاده کنید.
 
هر کدام از این روش‌ها را یک یا دو بار در هفته تکرار کنید.
 
نکته: به میزان زیاد از جوش‌شیرین استفاده نکنید زیرا به مرور زمان موجب از بین بردن مینای دندان می‌شود.
 
۳- گواوا
 
هم میوه و هم برگ‌های گوارا عوامل فوق‌العاده ضدجرم به حساب می‌آیند که به از بین بردن جرم‌های انباشته‌شده روی دندان‌ها و لثه‌ها کمک می‌کند. بعلاوه، خاصیت ضدالتهابی و تسکینی هم دارد که به کاهش تورم و درد لثه‌ها کمک می‌کند.
 
در تحقیقی که در سال ۲۰۱۴ انجام گرفت، مشخص شد که عصاره برگ گوارا موجب کاهش چسبیدن جرم‌ها به دندان می‌شود.
 
– چند برگ لطیف گواوا را بشویید و آنها را به طور کامل در دهانتان بجوید. سپس بیرون بیندازید. اینکار را روزانه برای کاهش خطر ایجاد جرم روی دندان‌ها تکرار کنید.
– یک تکه گوارا نارس بردارید، روی آن نمک بپاشید و آن را آرام بجوید. اینکار را به مدت چند روز یک تا دو بار در روز تکرار کنید.
– همچنین می‌توانید از دهان‌شویی محتوی عصاره برگ گواوا استفاده کنید.
 
۴- آلوئه‌ورا
 
آلوئه‌ورا در مقابله با بیماری‌های لثه که بخاطر وجود جرم ایجاد می‌شود، بسیار موثر است. آلوئه‌ورا که آنتی‌میکروبی است، باکتری‌هایی که موجب ایجاد جرم دندان می‌شوند را از بین می‌برد. همچنین با بوی بد دهان هم مبارزه می‌کند.
 
در تحقیقی که در سال ۲۰۱۴ انجام گرفت، مشخص شد که آلوئه‌ورا تاثیری مشابه دهان‌شوی کلرهکسیدین بر روی جرم دهان دارد.
 
۱) آلوئه‌ورا را باز کرده و گوشت آن را بیرون آورید.
۲) گوشت میوه را مستقیم روی دندان‌ها و لثه‌هایتان بمالید.
۳) بگذارید ۱۰ دقیقه بماند، سپس آن را با آب سرد شستشو دهید.
۴) اینکار را دو بار در روز انجام دهید.
 
۵- سیر
 
سیر له‌شده سالهاست که بعنوان یک درمان خانگی برای برطرف کردن دندان‌درد مصرف می‌شود. از آن می‌توان برای مقابله با میکروب‌های داخل دندان که موجب جرم می‌شوند هم استفاده کرد.
 
در تحقیقی که در سال ۲۰۱۴ انجام گرفت، مشخص شد که یک دهان‌شوی گیاهی که حاوی سیر، روغن درخت چای و ریحان است، ایجاد کولونی‌های میکروبی را کاهش داده که آن را به یک عامل ضدجرم تبدیل کرده است.
 
– یک قاشق چایخوری پودر سیر را با کمی روغن‌زیتون مخلوط کنید. این مخلوط را روی دندان‌هایتان بمالید، چند دقیقه صبر کنید، سپس آن را با آب ولرم شستشو دهید. اینکار را دو بار در روز انجام دهید.
 
– برای سلامت دهان و دندان همچنین می‌توانید یک یا ۲ حبه سیر را به طور روزانه بجوید. اینکار بوی بد دهان که بخاطر باکتری‌های دهان ایجاد می‌شوند را هم از بین می‌برد.
 
۶- سرکه سفید
 
سرکه سفید حاوی اسید استیک است که می‌تواند به پیشگیری از تخریب مینای دندان و همچنین جلوگیری از تجمع جرم روی دندان‌ها کمک کند. همچنین خواص آنتی‌باکتریال دارد.
 
در تحقیقی که در سال ۲۰۱۴ انجام گرفت، مشخص شد که درمقایسه با آب مقطر و گلیسریل، میزان قابل‌توجهی از انحلال دکستران جرم در سرکه دیده شده است.
۱) ۲ قاشق چایخوری سرکه سفید و یک قاشق چایخوری نمک را در نصف لیوان آب گرم حل کنید.
 
۲) یک یا دو بار در روز دهانتان را این مخلوط آبکشی کنید.
 
۷- پوست پرتقال
 
پوست پرتقال اغلب بعنوان سفیدکننده طبیعی دندان برای از بین بردن لکه‌های روی دادن استفاده می‌شود.
 
بعلاوه اینکه، لیمونین موجود در پوست پرتقال بدون آسیب رساندن به مینای دندانتان، جرم‌های روی دندان را از بین می‌برد. ویتامین C موجود در آن هم از رشد میکروارگانیسم‌ها روی دندان جلوگیری می‌کند.
 
۱) قبل از خواب قسمت داخلی پوست پرتقال تازه را مستقیم روی دندان‌ها و لثه‌هایتان بمالید.
۲) شستشو ندهید و بگذارید شب تا صبح بماند و صبح آن را بشویید.
۳) برای تمیز و سفید نگه داشتن دندان‌ها به میزان لازم این کار را تکرار کنید.
 
اگر پوست پرتقال تازه در دسترس ندارید، می‌توانید از پودر پوست پرتقال خشک هم استفاده کنید.
 
۸- روغن رزماری
 
اسانس رزماری بعنوان یک ضدعفونی‌کننده برای باکتری‌های دهانی عمل می‌کند. می‌تواند از ایجاد جرم و پوسیدگی جلوگیری کرده و بوی بد دهان را نیز رفع کند.
در تحقیقی که در سال ۲۰۱۲ انجام گرفت، مشخص شد که عصاره گیاهی رزماری از رشد باکتری‌های دهان، فعالیت گلوکوسیل‌ترانسفراز، تولید گلوکان و ایجاد جرم جلوگیری می‌کند.
 
۱) ۲ یا ۳ قطره از اسانس رزماری را با یک قاشق غذاخوری آب یا روغن حامل مخلوط کنید.
۲) مخلوط را در دهانتان بچرخانید و اینکار را ۱۰ دقیقه ادامه دهید.
۳) آن را بیرون بریزید و به طور عادی مسواک بزنید. حواستان باشد که مخلوط را غرغره نکنید یا قورت ندهید.
۴) اینکار را روزی دو بار تکرار کنید.
 
اگر اسانس رزماری در خانه ندارید می‌توانید از اسانس مریم‌گلی یا آویشن هم استفاده کنید.
 
۹- چای سیاه
 
آب کشیدن دندان‌ها با چای سیاه بخاطر خواص آنتی‌اکسیدانی و آنتی‌میکروبی آن، می‌تواند باکتری‌های دهان را کنترل کرده و خطر ایجاد جرم را کاهش دهد. علاوه بر اینکه منبع بسیار غنی از فلوراید است.
 
این ماده معدنی به پیشگیری از پوسیدگی دندان کمک می‌کند، کیفیت مینای دندان را تقویت کرده و توانایی باکتری‌های دهانی برا یتولید اسید که موجب پوسیدگی دندان‌ها می‌شود را کاهش می‌دهد.
 
در یک تحقیق که در سال ۲۰۱۱ انجام گرفت، چای سبز ایرانی غنی‌شده با فلوراید و چای سیاه، خواص آنتی‌باکتریال دارند.
۱) یک عدد چای کیسه‌ای سیاه را در یک فنجان آب داغ بیندازید و بگذارید ۵ دقیقه بماند.
۲) کیسه را فشار دهید تا همه محتوی فلوراید آن خارج شود سپس آن را بیرون بیندازید.
۳) بگذارید چای سرد شود، سپس آن را بعنوان مایع دهان‌شوی استفاده کنید.
۴) اینکار را روزی یکبار تکرار کنید.
 
۱۰- پنیر
 
پنیر به تولید بزاق آلکالین که اسید جرم (پلاک) را خنثی می‌کند، کمک می‌کند. همچنین لایه‌ای محافظ دور دندان‌هایتان ایجاد می‌کند که اسید باکتری جرم را دور نگه می‌دارد. بعلاوه، حاوی کلسیم و فسفات است که به تجدید موادمعدنی دندان‌هایتان کمک می‌کند.
 
در تحقیقی که در سال ۲۰۱۲ انجام گرفت، مشخص شد که پنیر بدون قند اضافه می‌تواند با افزایش کلسیم و فسفات در جرم دندان، از پوسیدگی دندان جلوگیری کند.
یک تکه پنیر سفت بعد از غذا بخورید تا از ایجاد جرم روی دندان‌ها جلوگیری کنید.
 
نکاتی دیگر
 
– برای تحریک غدد بزاقی‌تان، غذاها پرادویه بخورید. بزاق به تمیز نگه داشتن دهان و لثه‌ها کمک می‌کند و درنتیجه از بروز بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند.
 
– یک ساعت بعد از خوردن غذا، یک سیب سفت گاز بزنید. اینکار دندان‌هایتان را تمیز کرده و لثه‌ها را هم تقویت می‌کند.
 
– خوردن انجیر هم می‌تواند دندان‌هایتان را تقویت کرده و جریان بزاق را تحریک کند. دقت کنید که آنها را خوب و کامل بجوید.
 
– مصرف غذاهای فراوری‌شده که حاوی قند و نشاسته هستند را محدود کنید. باکتری‌های دهانی از قند موجود در غذاهایی که می‌خورید تغذیه می‌کنند.
 
– حداقل سالی یکبار دندان‌هایتان را نزد متخصص جرم‌گیری کنید.
 
 
منبع: العالم


Elise Cream
سه شنبه بیستم اسفند 1398 01:56 ق.ظ
Right here is the right web site for anyone who wishes to find out about this topic.
You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not
that I actually will need to?HaHa). You certainly put a fresh spin on a subject that's been discussed
for a long time. Great stuff, just excellent!
Bep tu panasonic
جمعه شانزدهم اسفند 1398 12:20 ق.ظ
Hi there! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine
Optimization? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good gains.
If you know of any please share. Thanks!
Keto VIP Fuel Pills
یکشنبه بیستم بهمن 1398 11:02 ق.ظ
Heya! I just wanted to ask if you ever have any
trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended
up losing several weeks of hard work due to no backup. Do you have any methods
to prevent hackers?
http://fmaxmaleenhancement.com/
دوشنبه سی ام دی 1398 04:36 ق.ظ
Hello.This post was really fascinating, especially
because I was browsing for thoughts on this subject last Wednesday.
Natural Organic CBD Reviews
شنبه چهارم آبان 1398 04:35 ق.ظ
Right here is the right web site for anyone who wants to find out about
this topic. You understand a whole lot its almost hard
to argue with you (not that I personally will need to?HaHa).
You certainly put a fresh spin on a subject that has
been discussed for a long time. Wonderful stuff, just excellent!
Ketogenic Valley Keto Side Effects
چهارشنبه یکم آبان 1398 11:43 ق.ظ
Hello there, I found your site by the use of Google whilst looking for a similar matter, your site came up, it seems to be great.
I have bookmarked it in my google bookmarks.
http://nanoxlenergyformula.net/
جمعه پانزدهم شهریور 1398 10:16 ب.ظ
I seldom comment, however I read some of the remarks here بچه شمرون
- ۱۰ روش طبیعی برای از بین بردن جرم دندان.
I actually do have a couple of questions for you if you do
not mind. Could it be simply me or do a few of the responses appear like they are coming from brain dead folks?
:-P And, if you are writing at additional online sites, I would
like to follow everything fresh you have to post. Could you list of all of all your public
pages like your Facebook page, twitter feed, or linkedin profile?
Bio GenX Male Enhancement
جمعه هشتم شهریور 1398 03:43 ق.ظ
Thanks for this post, I am a big big fan of this site would like to continue
updated.
Keto Prime Rx Ingredients
پنجشنبه سی و یکم مرداد 1398 08:51 ق.ظ
I want gathering useful information, this post has got me even more info!
http://ity.im/4gvyQ
شنبه دوازدهم مرداد 1398 12:45 ق.ظ
Hello, its good article regarding media print,
we all be familiar with media is a fantastic source of data.
unknown
پنجشنبه دهم مرداد 1398 04:12 ب.ظ
When someone writes an paragraph he/she retains the
idea of a user in his/her brain that how a user can know it.
Thus that's why this paragraph is perfect. Thanks!
Fit Body Keto Diet
یکشنبه ششم مرداد 1398 03:38 ب.ظ
I loved as much as you will receive carried out right here.
The cartoon is tasteful, your authored subject matter stylish.
nonetheless, you command get got an nervousness over that you would
like be delivering the following. ill surely come more until
now once more since exactly the same nearly a lot often inside of case you defend this
hike.
Activator Pro Testosterone Reviews
سه شنبه یکم مرداد 1398 12:17 ق.ظ
I see something really special in this website.
https://www.smashwords.com/profile/view/fengerskipper05
سه شنبه بیست و پنجم تیر 1398 01:19 ب.ظ
Thanks so much for giving me an update on this subject matter on your website.
Please realize that if a brand new post becomes available
or in the event any changes occur to the current posting, I would
consider reading a lot more and understanding
how to make good using of those tactics you share.

Thanks for your efforts and consideration of other people
by making this blog available.
https://penzu.com/p/496d3a50
سه شنبه بیست و پنجم تیر 1398 11:43 ق.ظ
Greetings! Very helpful advice within this post!
It is the little changes which will make the greatest changes.
Many thanks for sharing!
http://ge.tt/5xqD6hw2/v/0
سه شنبه بیست و پنجم تیر 1398 07:32 ق.ظ
Greetings! Very useful advice within this article! It's the little changes that will make the most significant
changes. Many thanks for sharing!
http://dyhrabbott79.bravesites.com/entries/general/highway-patrol-seizes-over-7-000-marijuana-plants-in-outstate-missouri
سه شنبه بیست و پنجم تیر 1398 06:38 ق.ظ
Outstanding post, I conceive people should larn a lot from this web site its really user friendly.
So much great info on here :D.
Omtiva CBD Reviews
شنبه بیست و دوم تیر 1398 05:26 ب.ظ
Its not my first time to visit this web site, i am
browsing this site dailly and obtain pleasant data from
here all the time.
Dura Burn Keto Ingredients
جمعه بیست و یکم تیر 1398 04:44 ب.ظ
Currently it appears like BlogEngine is the best blogging platform out
there right now. (from what I've read) Is that what you
are using on your blog?
http://www.pearltrees.com/clark21crawford
یکشنبه شانزدهم تیر 1398 05:45 ق.ظ
I almost never leave comments, but i did some searching and wound up here بچه شمرون
- ۱۰ روش طبیعی برای از بین بردن جرم دندان.
And I actually do have 2 questions for you if it's allright.
Could it be simply me or does it look as if like some of these comments look like they are
coming from brain dead visitors? :-P And, if you are posting at other online social sites, I would like
to follow everything new you have to post. Could you list of every one of your community
pages like your linkedin profile, Facebook page or twitter feed?
buy cialis brand
یکشنبه دوم تیر 1398 11:11 ب.ظ

Whoa plenty of helpful info.
calis cialis purchasing enter site natural cialis cialis per paypa are there generic cialis click here take cialis cialis generika in deutschland kaufen cialis canada on line click here take cialis price cialis per pill
tadalafil 40 mg best price
یکشنبه دوم تیر 1398 07:45 ق.ظ

Useful data. Many thanks.
buy cialis online cialis usa cost tadalafil 5mg cialis venta a domicilio generic low dose cialis side effects of cialis no prescription cialis cheap prix cialis once a da cialis y deporte are there generic cialis
Cialis generic
شنبه یکم تیر 1398 04:19 ب.ظ

Fantastic forum posts. Cheers.
cialis per paypa cialis generique 5 mg cialis for sale south africa discount cialis cialis patent expiration how to purchase cialis on line non 5 mg cialis generici canada discount drugs cialis cialis generic tadalafil buy achat cialis en suisse
Cialis prices
جمعه سی و یکم خرداد 1398 11:37 ب.ظ

Kudos, Ample posts!

buy generic cialis safe dosage for cialis we choice cialis uk cialis cipla best buy tadalafil 20 mg cialis 20mg preis cf cialis 5mg prix brand cialis nl online cialis cialis free trial
generic for cialis
جمعه سی و یکم خرداد 1398 07:40 ق.ظ

Cheers. I value it!
buy cialis online order cialis from india acquisto online cialis cialis tablets for sale cialis 100mg suppliers generic low dose cialis effetti del cialis fast cialis online dose size of cialis where to buy cialis in ontario
http://talpfreehin.strikingly.com/
پنجشنبه سی ام خرداد 1398 02:34 ب.ظ

With thanks, Numerous material.

buy cialis uk no prescription side effects of cialis when can i take another cialis canadian discount cialis cialis online napol cialis e hiv cialis patent expiration cialis patentablauf in deutschland we choice cialis uk pastillas cialis y alcoho
cialis y deporte
چهارشنبه بیست و نهم خرداد 1398 08:38 ب.ظ

Nicely put, Cheers.
cialis price in bangalore cialis flussig cialis generico en mexico tadalafil 20 mg generic cialis with dapoxetine cialis 10mg prix pharmaci cialis 100mg suppliers fast cialis online cialis for bph cialis efficacit
cialis 5 mg coupon
چهارشنبه بیست و نهم خرداد 1398 04:24 ق.ظ

Fantastic material, Appreciate it!
cialis purchasing interactions for cialis wow look it cialis mexico generic low dose cialis we recommend cheapest cialis recommended site cialis kanada cialis alternative cialis for sale south africa cialis pills link for you cialis price
Generic cialis
سه شنبه بیست و هشتم خرداد 1398 05:40 ق.ظ

Good information. Kudos!
cialis lowest price cialis generico postepay only best offers cialis use deutschland cialis online cialis daily reviews cialis prices in england free cialis cialis sale online can i take cialis and ecstasy cialis for sale
http://guewoodsling.strikingly.com/
دوشنبه بیست و هفتم خرداد 1398 02:43 ب.ظ

Info well applied!.
tarif cialis france cialis uk next day cialis online cialis kaufen link for you cialis price cialis bula cialis 30 day trial coupon usa cialis online cialis dosage generic for cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic