شمرون ، شمیران و معرفی محله های شمیران،مذهبی ، علمی ، پزشکی ، آموزشی ، کامپیوتر

تخم مرغ

نویسنده :ع.ا نصر
تاریخ:سه شنبه بیست و چهارم اسفند 1395-06:29 ق.ظ

تخم مرغ
آیا میدانستید تخم‌مرغ حاوی انواع مواد مغذی مفید است. با این وجود، ارزش غذایی تخم‌مرغ با توجه به مصرف یک تخم‌مرغ کامل یا فقط سفیده یا زرده آن می‌تواند تا حد زیادی متفاوت باشد.
 برخی معتقدند که سفیده تخم‌مرغ می‌تواند انتخاب سالم‌تری نسبت به مصرف یک تخم‌مرغ کامل باشد. در ادامه نگاهی به ارزش غذایی سفیده تخم‌مرغ و بررسی این مسئله خواهیم داشت.
سفیده تخم‌مرغ مایعی شفاف و غلیظ است که اطراف زرده را احاطه کرده است. در یک تخم‌مرغ بارور شده، سفیده به عنوان لایه‌ای محافظ در برابر باکتری‌های مضر عمل می‌کند. همچنین، سفیده برخی از مواد مغذی لازم برای رشد را فراهم می‌کند.
سفیده تخم‌مرغ از 90 درصد آب و 10 درصد پروتئین تشکیل شده است. پس اگر زرده را جدا کرده و تنها سفیده تخم‌مرغ را انتخاب کنید، ارزش غذایی تخم‌مرغ بطور قابل توجهی تغییر می‌کند.
جدول زیر تفاوت مواد مغذی بین سفیده یک تخم‌مرغ بزرگ و یک تخم‌مرغ کامل را نشان می‌دهد:            
همان گونه که مشاهده می‌کنید، سفیده تخم‌مرغ حاوی کالری و ریزمغذی‌های کمتر و همچنین پروتئین و چربی کمتر نسبت به یک تخم‌مرغ کامل است.
کالری کم و پروتئین زیاد سفیده تخم‌مرغ
سفیده تخم‌مرغ از محتوای پروتئین بالا و کالری کم برخوردار است. در حقیقت، سفیده 67 درصد از کل پروتئین موجود در تخم‌مرغ را دارا است. این پروتئین از کیفیت بالایی نیز برخوردار است و حاوی تمام نه اسید آمینه ضروری به میزانی است که بدن برای ارائه بهترین عملکرد به آن نیاز دارد.
به واسطه محتوای پروتئین بالا، مصرف سفیده تخم‌مرغ می‌تواند برخی فواید سلامت را به همراه داشته باشد. پروتئین می‌تواند به کاهش اشتها کمک کند. از این رو، مصرف آن می‌تواند احساس سیری را برای مدت زمانی بیشتر در شما ایجاد کند.
دریافت پروتئین به میزان کافی از رژیم غذایی برای حفظ و ساخت عضله نیز اهمیت بالایی دارد، به ویژه اگر در تلاش برای کاهش وزن باشید.
با در نظر گرفتن این مسئله که مقدار پروتئین یک تخم‌مرغ کامل تنها اندکی بیشتر از سفیده به تنهایی است و کالری بیشتری نیز دارد، سفیده تخم‌مرغ می‌تواند انتخابی جذاب برای افرادی باشد که در تلاش برای کاهش وزن هستند.
چربی اندک و فاقد کلسترول
در گذشته، تخم‌مرغ به واسطه محتوای چربی اشباع شده و کلسترول بالا به یک انتخاب غذایی بحث‌برانگیز تبدیل شده بود. با این وجود، تمام چربی و کلسترول موجود در تخم‌مرغ در زرده آن قرار دارند. در مقابل، سفیده تخم‌مرغ تقریبا از پروتئین خالص تشکیل شده و فاقد چربی یا کلسترول است.
برای سال‌ها، این بدان معنی بود که سفیده تخم‌مرغ سالم‌تر از یک تخم‌مرغ کامل محسوب می‌شود. اما مطالعات جدید نشان داده‌اند که کلسترول موجود در تخم‌مرغ برای بیشتر مردم مشکل‌آفرین نیست. با این وجود، برای برخی افراد مصرف کلسترول به افزایش سطوح آن در خون منجر خواهد شد. این افراد به عنوان فراواکنش دهندگان شناخته می‌شوند.
فراواکنش دهندگان دارای ژن‌هایی هستند که آن‌ها را مستعد ابتلا به کلسترول بالا می‌سازد و از آن جمله می‌توان به ژن ApoE4 اشاره کرد. برای این قبیل افراد یا آن‌هایی که کلسترول بالا دارند، سفیده تخم‌مرغ می‌تواند انتخاب بهتری باشد.
افزون بر این، سفیده تخم‌مرغ تقریبا فاقد چربی است و بطور قابل توجهی کالری کمتری نسبت به یک تخم‌مرغ کامل دارد. بر همین اساس، سفیده تخم‌مرغ برای افرادی که در تلاش برای محدود کردن کالری دریافتی خود و کاهش وزن هستند، انتخابی خوب محسوب می‌شود.
خطرات سفیده تخم‌مرغ
سفیده تخم‌مرغ بطور معمول یک انتخاب غذایی بی‌خطر محسوب می‌شود. با این وجود، مصرف آن می‌تواند با برخی خطرات همراه باشد.
حساسیت‌ها
اگرچه سفیده تخم‌مرغ برای بیشتر مردم بی‌خطر است، امکان وقوع حساسیت به تخم‌مرغ وجود دارد. کودکان بیشتر از بزرگسالان حساسیت به تخم‌مرغ را تجربه می‌کنند. هنگامی که سیستم ایمنی بدن به اشتباه برخی پروتئین‌های موجود در تخم‌مرغ را مضر شناسایی می‌کند، حساسیت به تخم‌مرغ شکل می‌گیرد.
نشانه‌های خفیف این شرایط می‌تواند شامل راش، کهیر، تورم، آبریزش و خارش بینی، و آبریزش چشم باشند. همچنین، ممکن است فرد آشفتگی گوارش، تهوع و استفراغ را تجربه کند. در موارد نادر، تخم‌مرغ می‎تواند موجب یک واکنش حساسیتی شدید شود که به نام شوک آنافیلاکتیک شناخته می‌شود. در این شرایط نشانه‌هایی مانند تورم شدید در گلو و صورت، و افت فشار خون رخ می‌دهند که در صورت ترکیب می‌توانند کشنده باشند.
مسمومیت غذایی سالمونلا
سفیده تخم‌مرغ خام می‌تواند فرد مصرف‌کننده را در معرض خطر مسمومیت غذایی ناشی از باکتری سالمونلا قرار دهد. سالمونلا می‌تواند در تخم‌مرغ یا پوسته آن باشد، اگرچه کشاورزی مدرن و شیوه‌های پاکسازی می‌توانند میزان خطر را به حداقل برسانند.
افزون بر این، پخت سفیده تخم‌مرغ تا زمانی که سفت شود، می‌تواند بطور قابل توجهی قرار گرفتن در معرض این خطر را کاهش دهد.
کاهش جذب بیوتین
سفیده تخم‌مرغ خام می‌تواند جذب ترکیبی به نام بیوتین را کاهش دهد که در انواع مختلفی از مواد غذایی یافت می‌شود. بیوتین یک ویتامین حلال در آب است که نقش مهمی در تولید انرژی دارد. سفیده تخم‌مرغ خام حاوی پروتئینی به نام آویدین است که می‌تواند با بیوتین پیوند تشکیل داده و از جذب آن در بدن جلوگیری کند.
در تئوری، این شرایط می‌تواند مشکل‌آفرین باشد. با این وجود، باید مقدار زیادی سفیده تخم‌مرغ خام مصرف کنید تا با کمبود بیوتین مواجه شوید. افزون بر این، پختن تخم‌مرغ موجب از بین رفتن اثر آویدین می‌شود.
سفیده تخم‌مرغ مصرف کنم
 یا تخم‌مرغ کامل؟
سفیده تخم‌مرغ سرشار از پروتئین است و کالری، چربی و کلسترول کمی دارد که آن را به یک ماده غذایی خوب برای کاهش وزن تبدیل می‌کند.
سفیده تخم‌مرغ برای افرادی که نیازمند دریافت مقدار زیادی پروتئین هستند، مانند ورزشکاران و بدنسازان، نیز مفید است، اما میزان کالری دریافتی باید زیر نظر قرار بگیرد.
با این وجود، سفیده تخم‌مرغ در مقایسه با تخم‌مرغ کامل از مواد مغذی کمتری برخوردار است. تخم‌مرغ کامل حاوی ویتامین، مواد معدنی، پروتئین اضافی و برخی چربی‌های سالم است. با وجود اینکه تخم‌مرغ کامل حاوی کلسترول است، اما مطالعه‌ای جدید ارتباطی بین مصرف تخم‌مرغ و خطر بیماری قلبی نیافته است. بنابر نتایج همین مطالعه، مصرف روزانه یک عدد تخم‌مرغ می‌تواند خطر سکته مغزی را نیز کاهش دهد.
افزون بر این، مواد مغذی موجود در تخم‌مرغ با برخی فواید سلامت پیوند خورده‌اند.
زرده تخم‌مرغ منبع خوبی برای دو آنتی اکسیدان مهم به نام‌های لوتئین و زیگزانتین است که از انحطاط چشم و آب مروارید پیشگیری می‌کنند.
مصرف تخم‌مرغ کامل با احساس سیری بلند مدت و کمک به دریافت کالری کمتر پیوند خورده است. در حقیقت، برخی مطالعات نشان داده‌اند که خوردن تخم‌مرغ در وعده غذایی صبحانه می‌تواند برای کاهش وزن، شاخص توده بدنی (BMI) و دور کمر مفید باشد.
با این وجود، اگر یک رژیم غذایی که میزان کالری‌های دریافتی از آن به شدت تحت کنترل قرار دارند را دنبال می‌کنید، دارای سابقه خانوادگی کلسترول بالا یا سطوح بالای کلسترول خون هستید، سفیده تخم‌مرغ می‌تواند انتخاب سالم‌تری برای شما محسوب شود.

در یک برنامه‌ی پژوهشی مشترک بین دانشگاه هاروارد ایالات متحده امریکا و کالج پزشکی تانگجی چین مقرر شد در سال ۲۰۱۲ رابطه‌ی بین مصرف تخم مرغ و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی آزمایش شود. در پایان آخرین مرحله‌ی پژوهش، مشخص شد مصرف روزانه‌ی یک تخم‌مرغ خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب یا سکته‌ی مغزی را افزایش نمی‌دهد. به علاوه، این عادت سالم کمک می‌کند تا احتمال سکته‌ی هموراژیک تا ۲۵٪. کاهش بیابد. حالا که این شواهد انکارناپذیر، افسانه‌ی مربوط به وجود کلسترول مضر در تخم‌مرغ را رد کرده‌اند، باید توجه‌مان را روی مزایایی که برای ما دارد، متمرکز کنیم.

۱: بالا بردن سیستم ایمنی

سیستم ایمنی بیش‌ترین سود را از مصرف تخم‌مرغ می‌برد. ویتامین آ، ویتامین دی و فولات دیگر عاملان مهم در افزایش سطح ایمنی بدن هستند و سیستم بدن را برای مقاومت در برابر هر بیماری یا ویروسی، نیرومند می‌کنند.

۲ : بهبود وضعیت پوست

ویتامین آ همراه با بیوتین و سلنیوم، یک بسته‌ی مراقبتی کامل برای پوست تهیه می‌کنند. این دفاع سه‌-جانبه به صورت هماهنگ عمل می‌کند. ویتامین آ به بازسازی و بهبود شرایط فعلی پوست کمک می‌کند. بیوتین اساسا تضمین می‌کند پوست موادمغذی‌اش را نگه می‌دارد. سلنیوم به عنوان خط اول دفاعی به عنوان محافظ پوست در برابر آسیب اکسیداسیون عمل می‌کند. لازم به ذکر است که بیوتین به حفظ مواد مغذی در مو نیز کمک می‌کند.

۳: سوخت‌وساز بیش‌تر و قوه‌ی بینایی بهتر

سطح بالای ویتامین ب۲ و بیوتین موجود در تخم‌مرغ کمک می‌کند میزان سوخت‌وساز بدن در یک سطح بهینه باقی بماند. از سویی دیگر، ویتامین آ و ب۲ می‌تواند قوه‌ی بینایی را بهبود دهد.

۴ :تقویت تولید سلول‌های خونی

درباره‌ی سلول‌های خونی می‌توان گفت فولات به حفظ تولید خون در بدن کمک می‌کند، در حالی که ویتامین ب۲ تولید سلول‌های خونی را افزایش می‌دهد.

۵ : تقویت ساختار استخوانی

تعداد غذاهایی که به تقویت ساختار استخوانی بدن کمک می‌کنند، چندان زیاد نیستند. ولی، ویتامین دی و فسفر این مزیت خاص را در تخم‌مرغ ایجاد کرده‌اند. به علاوه، فسفر عملکرد غشاء سلولی را بهبود می‌دهد.

۶ : سالم نگه داشتن کبد

کولین یکی از مواد مغذی است که اخیرا وارد فهرست ویتامین‌ها شده‌است. در مقایسه با سایر منابع غذایی، تخم‌مرغ یکی از بالاترین اندازه‌های کولین را در هر وعده به بدن ما وارد می کند. این ماده‌ی مغذی، از عملکرد صحیح کبد حمایت می‌کند.

۷ : ظرفیت ذهنی بالاتر

گذشته از مزایای جسمی، تخم مرغ می‌تواند نیروی ذهنی را به طور قابل توجهی بهبود دهد. ویتامین ب۲ محافظ معروف سیستم عصبی است در حالی که اسید پانتوتنیک می‌تواند ظرفیت ذهن را افزایش دهد.

مصرف درست تخم‌مرغ یعنی یک تخم‌مرغ در روز (نه بیش‌تر) مزایای زیادی برای بدن دارد که برای عملکرد طبیعی بدن ما لازم است. به علاوه کاملا روشن است که عناصر مثبت مصرف تخم‌مرغ، به تنها مشکل آن، یعنی داشتن کلسترول بالا، می‌چربد.


http://neptuneenhance.com/
پنجشنبه بیست و چهارم مرداد 1398 06:09 ب.ظ
I like this weblog very much, Its a really nice post to read and receive info.
Hard Stuff Male
چهارشنبه شانزدهم مرداد 1398 01:59 ق.ظ
I do not know whether it's just me or if everybody else experiencing problems with
your blog. It appears as though some of the written text in your posts are running
off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know
if this is happening to them as well? This might be a problem
with my internet browser because I've had this happen before.
Many thanks
KetoQuick Diet
سه شنبه پانزدهم مرداد 1398 09:28 ب.ظ
Wow! This could be one particular of the most beneficial
blogs We have ever arrive across on this subject.
Actually Wonderful. I am also a specialist in this topic
so I can understand your hard work.
Hard Stuff Male Enhancement Pills
یکشنبه سیزدهم مرداد 1398 04:52 ق.ظ
Thanks for one's marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you could be a great author.I will remember to bookmark your blog and will
come back from now on. I want to encourage continue your great work, have a nice holiday weekend!
http://naturalbiogenicsforskolin.net/
شنبه دوازدهم مرداد 1398 12:54 ق.ظ
I think this is among the most vital info for me.
And i am glad reading your article. But want to remark on some general
things, The website style is perfect, the articles is really nice :
D. Good job, cheers
http://firsturl.de/7nnGByM
شنبه دوازدهم مرداد 1398 12:04 ق.ظ
I tend not to drop a great deal of responses, but i
did some searching and wound up here بچه شمرون - تخم مرغ.
And I do have a couple of questions for you if you do not mind.
Could it be simply me or does it look as if like a few of the remarks look as if they are left
by brain dead visitors? :-P And, if you are posting on additional
places, I would like to follow everything
fresh you have to post. Could you list of all of all your
public sites like your twitter feed, Facebook page or linkedin profile?
http://simplybeautifulskincream.com/
جمعه یازدهم مرداد 1398 03:19 ق.ظ
Hello.This post was extremely remarkable, particularly because I was searching for
thoughts on this subject last Wednesday.
http://ketochargeplus.com/
پنجشنبه دهم مرداد 1398 12:26 ب.ظ
I?m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice, keep it up!

I'll go ahead and bookmark your site to come back in the future.
Many thanks
http://toneketo.net/
پنجشنبه دهم مرداد 1398 07:10 ق.ظ
wonderful put up, very informative. I ponder why the
opposite specialists of this sector do not notice this.
You should proceed your writing. I'm sure, you have a great readers' base already!
http://totalreactioncbd.net/
پنجشنبه دهم مرداد 1398 02:17 ق.ظ
You made some decent points there. I did a search on the
topic and found most people will agree with your site.
Derma Vi
سه شنبه هشتم مرداد 1398 02:06 ب.ظ
I went over this website and I conceive you have a lot of wonderful information, saved to bookmarks (:
.
Cure Soft Serum Reviews
شنبه پنجم مرداد 1398 02:28 ب.ظ
You need to be a part of a contest for one of the greatest websites
on the internet. I will recommend this web site!
http://curesoftcream.com/
جمعه چهارم مرداد 1398 12:20 ب.ظ
hey there and thank you for your information -
I have certainly picked up anything new from right here.

I did however expertise several technical points using this website, since I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it
to load properly. I had been wondering if your web hosting
is OK? Not that I'm complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your quality
score if ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and
could look out for much more of your respective interesting content.

Make sure you update this again very soon..
Mega 10 Boost
جمعه چهارم مرداد 1398 05:38 ق.ظ
We are a group of volunteers and opening a brand new scheme in our
community. Your site offered us with useful info to work on. You have performed a formidable process and
our entire community will probably be grateful to
you.
Seools
شنبه بیست و دوم تیر 1398 01:37 ب.ظ
Hacia tiempo que no pasaba por tu web, pues me pareció que era
pesado, mas los últimos posts son de buena calidad, conque
supongo que voy a añadirte a mi lista de sitios favoritos.
Te lo mereces. Gracias.
http://sertgangbubb.strikingly.com/
یکشنبه دوم تیر 1398 11:11 ب.ظ

Nicely expressed really! .
online cialis brand cialis generic viagra vs cialis cialis venta a domicilio generic cialis 20mg tablets cialis 20mg preis cf cialis generique cipla cialis online generic cialis 20mg tablets cialis daily reviews
http://loitaver.strikingly.com/
یکشنبه دوم تیر 1398 07:46 ق.ظ

Thanks a lot. Great information!
buy brand cialis cheap cialis 30 day sample low dose cialis blood pressure cialis daily dose generic ou trouver cialis sur le net cialis generico lilly we recommend cialis best buy we choice cialis uk ou trouver cialis sur le net cialis online holland
http://giabrowun.strikingly.com/
شنبه یکم تیر 1398 04:20 ب.ظ

Terrific data. Kudos.
viagra cialis levitra buy cialis online cheapest cialis 20mg prix en pharmacie cialis usa cost cialis pas cher paris the best site cialis tablets price cialis best discount cialis get cheap cialis wow look it cialis mexico
http://inines.strikingly.com/
جمعه سی و یکم خرداد 1398 11:38 ب.ظ

Many thanks! A good amount of facts.

cialis 20 mg effectiveness venta cialis en espaa cialis italia gratis buy brand cialis cheap 5 mg cialis coupon printable cialis free trial buy original cialis cialis tablets order generic cialis online we choice cialis pfizer india
how much does cialis cost at walmart
جمعه سی و یکم خرداد 1398 07:40 ق.ظ

Amazing a lot of superb tips!
cialis therapie cialis with 2 days delivery cialis ahumada price cialis best cialis 5 mg para diabeticos cialis prezzo al pubblico estudios de cialis genricos cialis y deporte we like it safe cheap cialis cialis patentablauf in deutschland
Cialis canada
پنجشنبه سی ام خرداد 1398 02:35 ب.ظ

Terrific knowledge. Thanks a lot.
sublingual cialis online canadian discount cialis cialis 100mg suppliers cialis online nederland cialis 20mg prix en pharmacie dosagem ideal cialis female cialis no prescription cialis tablets click here to buy cialis tesco price cialis
http://hearrenig.strikingly.com/
چهارشنبه بیست و نهم خرداد 1398 08:39 ب.ظ

You actually explained that wonderfully!
cialis dosage amounts cialis for sale in europa cialis professional from usa deutschland cialis online cialis generic safe site to buy cialis online cialis side effects dangers generic cialis 20mg uk precios de cialis generico prices for cialis 50mg
Cialis pills
چهارشنبه بیست و نهم خرداد 1398 04:24 ق.ظ

Tips clearly taken!.
acheter cialis kamagra safe dosage for cialis cialis 5 mg scheda tecnica enter site 20 mg cialis cost cialis reviews cialis patentablauf in deutschland cialis canadian drugs weblink price cialis rx cialis para comprar canadian cialis
http://minveseac.strikingly.com/
سه شنبه بیست و هشتم خرداد 1398 05:41 ق.ظ

You actually mentioned this exceptionally well!
only now cialis for sale in us buy cialis uk no prescription does cialis cause gout how much does a cialis cost only best offers 100mg cialis cialis 50 mg soft tab cialis 20mg prix en pharmacie cialis en mexico precio online prescriptions cialis brand cialis generic
cialis on the internet
دوشنبه بیست و هفتم خرداد 1398 02:44 ب.ظ

Really many of very good advice.
cialis generico online cialis lilly tadalafi brand cialis nl generic cialis tadalafil viagra cialis levitra cialis sans ordonnance prezzo di cialis in bulgaria il cialis quanto costa when can i take another cialis cialis generico online
http://romorrjo.strikingly.com/
دوشنبه بیست و هفتم خرداد 1398 12:22 ق.ظ

You mentioned that superbly.
look here cialis cheap canada cialis pills in singapore safe site to buy cialis online cialis for sale how does cialis work acheter du cialis a geneve cialis pills boards cialis y deporte canada discount drugs cialis tarif cialis france
Cialis prices
یکشنبه بیست و ششم خرداد 1398 10:13 ق.ظ

You made your point.
walgreens price for cialis generic for cialis buy cialis online cheapest generic cialis at walmart cialis coupons cialis generic availability cialis with 2 days delivery cialis et insomni cialis pills cialis usa cost
Cialis online
شنبه بیست و پنجم خرداد 1398 06:26 ق.ظ

Regards! Ample material!

online prescriptions cialis wow cialis 20 cialis daily dose generic wow cialis 20 cialis purchasing only here cialis pills cialis purchasing generic cialis with dapoxetine cialis generic brand cialis generic
http://voreangi.strikingly.com/
جمعه بیست و چهارم خرداد 1398 04:20 ب.ظ

Thanks a lot, Plenty of material.

5 mg cialis coupon printable buy cheap cialis in uk generic cialis levitra cialis tadalafil generic cialis in vietnam cialis daily dose generic cialis 50 mg soft tab estudios de cialis genricos cialis great britain cialis australian price
http://subjoypo.strikingly.com/
جمعه بیست و چهارم خرداد 1398 01:48 ق.ظ

Info certainly applied!.
ou trouver cialis sur le net safe dosage for cialis recommended site cialis kanada cost of cialis cvs canada discount drugs cialis cialis 5mg prix cialis 30 day trial coupon purchase once a day cialis cialis vs viagra free cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic