تبلیغات
بچه شمرون - چای.انواع چایی و خواص چایی

شمرون ، شمیران و معرفی محله های شمیران،مذهبی ، علمی ، پزشکی ، آموزشی ، کامپیوتر

چای.انواع چایی و خواص چایی

نویسنده :ع.ا نصر
تاریخ:سه شنبه هفدهم شهریور 1394-12:15 ب.ظ


                                                                     

چای     خواص چای     مضرات چای       انواع چای

چای نام یک گیاه و نوشیدنی ساخته شده از این گیاه است. چای واژه‌ای است چینی که در چین و شمال هندوستان به کار می‌رود و تقریباً با همان تلفظ وارد زبان فارسی شده‌است.

گیاه چای به ‌صورت بوته، درختچه یا درختی است با نام عملی THEA SINENSIS یا CAMELIA که از خانواده‌ی چای (THEACEAE) می باشد. این گیاه در نقاطی از جهان از جمله هندوستان، چین، سریلانکا، ژاپن، ایران و نواحی دیگر پرورش می ‌یابد. چون در سه فصل از سال (بهار، تابستان و پاییز) برگ‌ های آن برداشت می ‌شود، لذا در اکثر نقاط ، چای به صورت بوته وجود دارد؛ ولی در صورتی که هیچ ‌گونه برداشتی از آن صورت نگیرد، کم کم مرتفع شده و به ‌صورت درختچه یا درخت در می ‌آید.

نام این گیاه در گویش چینی جنوبی چای و در گویش چینی شمالی به صورت تِی تلفظ می‌شد و هردو تلفظی از یک واژه یگانه در چینی قدیم هستند. مردم اروپای غربی نام این گیاه را از چینیان شمالی و مردم خاورمیانه و شمال آفریقا نام آن را از چینیان جنوبی آموختند.

نوشیدنی چای با دم کردن برگها، جوانه‌ها یا شاخه‌های فرآوری شده بوته چای گونه Camellia sinensis به مدت چند دقیقه درآب داغ درست می‌شود. فرآوری آن می‌تواند شامل اکسیداسیون، حرارت دهی، خشکسازی و افزودن گیاهان، گلها، چاشنیها و میوه‌های دیگر به آن باشد.

چای یک منبع طبیعی از کافئین، تئوفیلین، تیانین و آنتی اکسیدان‌ها است، اما تقریباً بدون چربی، کربوهیدرات‌ها، یا پروتئین. آن دارای طعمی مطلوب است که کمی تلخ و گس می‌باشد.

 

قسمت اصلی مورد استفاده‌ی بوته ‌ی چای، برگ آن است که به ‌صورت‌های مختلف تبدیل به انواع چای می ‌شود.

در بسیاری از مناطق کشاورزی، برای آن که احشام و سایر حیوانات به مزارع و کشتزارهای مختلف نزدیک نشوند و زراعت را خراب نکنند، اطراف آنها را بوته چای می‌کارند. حیوانات با استشمام عطر چای فرار را برقرار ترجیح می‌دهند.

اولین وارد‌کننده تخم این گیاه به ایران در اوایل دوره قاجار، انگلیسی‌ها بودند که با همکاری عناصر خودفروخته‌ای در دربار قاجار، کشت این گیاه و نوشیدن دم کرده آن را در ایران رواج دادند. «چای، مولد سودا در بدن و سودا مقدمه سرطان است!» واقعیت آن است که حکمای ایران‌زمین از چند هزار سال قبل با این گیاه آشنایی داشته و به خوبی می‌دانستند که این گیاه ارزش غذایی ندارد و مصرف غیردارویی آن مضر است.

موادی که در اصطلاح علم شیمی ساختار مولکولی حلقوی دارند (مواد آروماتیک) سرطان‌زا هستند. «پلی‌فنول» یکی از مواد آروماتیک است که چای هم این ماده را دارد. فنول یک ماده دارای ترکیبات حلقوی است که برروی پوست، کبد و سیستم گوارش اثرات نامطلوبی می‌گذارد. جالب اینجاست که قریب به اتفاق مواد معطر شیمیایی که در کارخانجات به چای اضافه می‌کنند هم جزء مواد آروماتیک و سرطان‌زا هستند!

عادت بد بعد از غذا

مصرف چای (به‌خصوص پس از غذا که سال‌هاست عادت بسیاری از ایرانیان شده است) جلوی جذب آهن معدنی موجود در غذاها را می‌گیرد که در نتیجه منجر به بروز بیماری کم‌خونی مزمن در مصرف‌کنندگان می‌شود. چای دارای ترکیباتی به نام تانن هم هست که مزه آن را تلخ می‌کند. تانن‌ها با آهن، ایجاد رسوب می‌کنند که این رسوب به دلیل درشتی مولکول و سنگینی آن، غیرقابل جذب در بدن است. به همین دلیل اگر غذای مصرفی دارای آهن باشد و بلافاصله بعد از آن چای مصرف شود، از جذب آهن آن جلوگیری می‌کند. فراموش نکنید که عارضه کم‌خونی خود باعث ده‌ها بیماری دیگر در بدن می‌شود.

همان‌گونه که گفته شد چای دارای ماده‌ای است به نام تانن. این ماده بسیار مدر است و به همین خاطر مایعات بدن را دفع کرده و پلاسمای خون را غلیظ می‌کند. آنزیم‌ها در پلاسمای غلیظ نمی‌توانند فعالیت کنند و به همین دلیل مواد زائد در بدن انبار شده و موجب بیماری‌های گوناگون می‌شود. همچنین تانن موجب فعالیت بیش از حد سلول‌های اپیتلیال کلیه شده و کلیه را به مرور از کار می‌اندازد!

گیاه چای دارای ماده‌ای است به نام اگزالیک اسید، که مسموم کننده بوده و اختلالات متابولیسمی ایجاد می‌کند. این ماده در کلیه رسوب کرده و سنگ‌های کلیوی اگزالیک را موجب می‌شود. علاوه بر آن مصرف چای دندان‌ها را لک‌دار و سیاه می‌کند. همچنین چای ترشح اسید معده را تحریک می‌کند که به دلیل ماهیت اسیدی خود، در بروز زخم معده موثر است.

چای سبز(GREEN TEA) 

در صورتی که برگ تازه‌ی چای را به سرعت خشک کنند، چای سبز به ‌دست می ‌آید. در این شرایط اجازه‌ی تخمیر به چای داده نمی ‌شود.

مهم ‌ترین خواص چای سبز شامل موارد زیر است:

ضد پوسیدگی دندان  به ‌علت فلوراید بالا،

ضد سرطان معده و پوست ،

ضد خارش و التهاب حاصل از گزش حشرات،

تحریک سیستم ایمنی بدن.

چای سبز در کشور چین، ژاپن، ترکمن صحرای ایران و بعضی نقاط دیگر مصرف دارد. چای سبز را می ‌توان مانند چای سیاه، دم کرده و مصرف نمود.

اعتیادی به نام چای

در هر فنجان چای بین 60 تا 75 میلی‌گرم «کافئین» وجود دارد که کلسترول بد خون را افزایش می‌دهد و عاملی می‌شود برای انفارکتوس‌های قلبی و مغزی، ولی البته آرام‌بخش است و در درازمدت اعتیاد هم ایجاد می‌کند!

به دلیل وجود مقدار زیاد کافئین در چای، برای عده‌ای باعث تحریک اعصاب یا تپش قلب می‌شود. همچنین نوشیدن چای پر رنگ برای خانم‌ها احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد.

ماده آرام بخش دیگری در چای وجود دارد به نام «تئین» که محرک سیستم اعصاب سمپاتیک است و موجب افزایش ترشح آدرنالین می‌شود. تئین موجب کاهش مقدار منیزیم داخل سلول‌ها می‌شود. منیزیم ماده‌ای است که در سلول قرار دارد تا با انواع سرطان‌ها مبارزه کند و با نوشیدن چای این ماده مفید از بدن خارج می‌شود.

به نظر شما چرا اغلب افراد چای‌خور، هنگامی که تصمیم به ترک چای می‌گیرند با علایمی مشابه علایم معتادان موادمخدر در هنگام ترک مواد (همچون سر درد، بی‌خوابی، بی‌حوصلگی، آشفتگی روحی و...) مواجه می‌شوند؟! آیا این موضوع که ادعا شده تولیدکنندگان چای در کشورهای خارجی برای حفظ مشتریان خود به چای مواد افزودنی مضر و اعتیادآوری اضافه می‌کنند، قابل اعتنا نیست؟

چای به دلیل مواد افیونی طبیعی که در خود دارد و مواد شیمیایی که در فرآیند تولید به آن اضافه می‌شود، مقدمه‌ای است برای پذیرش انواع اعتیادها.

اگر دقت کنید قریب به اتفاق مواد سمی در طبیعت طعم تلخ دارند و چای یکی از تلخ‌ترین گیاهان موجود در طبیعت است که البته با روش‌های مختلف سعی در کاهش این تلخی و صد البته عادت دادن ذائقه مردم به آن دارند                                                                          .

چای سیاه یا معمولی(BLACK TEA)

در صورتـــی کـــه بـــرگ تــازه‌ی چـــــــای، مــورد عمـلیــات تـخمـیــر(FERMENTATION) قرار گیرد، تغییراتی در رنگ، بو، مزه و مواد و اثرات آن نسبت به چای سبز ایجاد می ‌شود. پس از مراحل تخمیر، آن را خشک کرده و بسته ‌بندی می‌ کنند.

با وجود این که امروزه چای معمولی به‌ عنوان یک نوشیدنی گرم با مصرف بسیار گسترده رو به ‌روست، ولی باید در نظر داشت که چای علاوه بر خوراکی بودن به‌ عنوان یک گیاه دارویی با اهمیت، دارای خواص متعددی است. با توجه به ‌قدمت شناخت چای توسط بشر و مصرف بسیار زیاد آن، هزاران تحقیق وسیع بر روی آن صورت گرفته که نشان دهنده‌ی اهمیت این گیاه با ارزش است.

تا کنون 51 اثر مختلف از چای گزارش شده که مهم ترین این خواص عبارت‌اند از: ضد‌ درد، ضد آمیب، ضد آلزایمر (ضد فراموشی)، ضد آرتریت ، ضد تصلب شرابین، ضد باکتری، ضد سرطان ، ضد افسردگی، ضد قند خون ، ضد التهاب، ضد جهش ژنی، ضد نیتروزآمین، ضد اکسیدان ، ضد اسپاسم، ضد ویروس، قابض، مقوی قلب، محرک سیستم عصبی مرکزی، ادرار آور، محافظ کبد ، کاهنده‌ی پرفشاری خون ، محرک قدرت ایمنی بدن، کاهش دهنده‌‌ی چربی خون، کاهش دهنده‌ی تری گلیسریدها و محرک مجاری تنفسی.

خواص مذکور بین چای سبز و معمولی مشترک بوده و بسته به درصد مواد موجود در آن ها ممکن است در قدرت اثر آن‌ها تفاوت وجود داشته باشد.

بدتر از چای سیاه!

همه این‌ها که گفته شد برای چای سبز که خشک شده سریع برگ سبز چای است هم صادق است. چای سیاه که دم کرده مضرتری از چای سبز است با انبار کردن برگ سبز چای در مکان‌های گرم، پوشیده شدن و تخمیر این برگ‌ها، تغییر رنگ آنها به قهوه‌ای و سیاه و سپس خشک کردن این برگ‌های پوسیده به دست می‌آید!

بدتر از چای سبز و چای سیاه، چای‌های جدید طعم‌داری هستند که دارای اسانس‌های شیمیایی مختلف بوده و تمامی مضرات دو نوع چای قبلی را دارند بعلاوه مضرات مواد شیمیایی عطری و طعم‌دهنده‌های مصنوعی!

یکی دیگر از موارد مرسوم در جشن‌ها و گردهمایی‌ها، مصرف بسیاری از نوشیدنی‌ها در لیوان‌های یک‌بار مصرف پلاستیکی است. این ظروف به‌خصوص در مجاورت با نوشیدنی‌های داغ به سرعت مواد فوق‌العاده سمی و خطرناک نفتی را آزاد می‌کنند. برای امتحان می‌توانید در یکی از این لیوان‌ها چای داغ بریزید و چند دقیقه‌ای کنار بگذارید تا سرد شود. خواهید دید که پرده‌ای از مواد نفتی روی آن می‌بندد!

در انواع چای‌های بسته‌ای (معروف به..Teabag Teafix  یا Lipton)، ضایعات ته‌مانده‌های چای که قابل ارائه به شکل عادی نیستند در بسته‌های کاغذی که برای جلوگیری از وارفتن آنها در آب‌جوش، پروسه‌های شیمیایی مختلفی روی آنها انجام شده و آغشته به انواع مواد مضر هستند قرار می‌گیرند. پاره‌ای از مواد شیمیایی موجود در کاغذ مذکور در آب جوش حل شده و وارد بدن می‌شوند!

می‌دانیم که انصافاً دین اسلام کامل‌ترین دین است و حتی درمورد جزئی‌ترین موارد زندگی شخصی و اجتماعی ده‌ها و صدها حدیث و روایت در کتب دینی ما نقل شده است. حال عجیب نیست با وجود آن که گیاه چای از پنج هزار سال قبل شناخته شده بوده است حتی یک مورد هم از معصومین و بزرگان دینی درباره خواص چای و توصیه به مصرف آن مطلبی در هیچ کتاب معتبری به ما نرسیده است؟!

ابوعلی‌سینا (نابغه طب اسلامی) در طب سنتی از چای به عنوان ماده پست غذایی نام می‌برد و از آن فقط برای مصارف درمانی در شرایط خاص استفاده می‌کرده است

.                                                 

بوته چای، کارخانه اکسیژن‌سازی

بعضی می‌پرسند اگر مصرف چای این قدر مضر است چرا خداوند آن را آفریده است؟! پاسخ ساده است: خداوند حکیم هیچ موجودی را در عالم بدون دلیل و حکمت خلق نکرده است!! بوته چای یکی از بهترین گیاهانی است که می‌تواند هوا را از انواع آلودگی‌ها پاک کرده و حجم زیادی اکسیژن تولید کند. دلیل آن که هوای مزارع چای بسیار مطبوع است نیز همین واقعیت است. در حقیقت بشر امروز اگر عاقلانه فکر کند باید به جای خوردن برگ‌های چای، بوته آن را به عنوان یک تصفیه‌کننده عالی هوا در سرتاسر معابر شهرها بکارد. شاید یک دلیل دیگر برای آن که مصرف خوراکی چای مضر است همین باشد که این گیاه سموم موجود در هوا را به خود جذب می‌کند! همچنین به دلیل این که گیاه چای اسیدی است، ماده ضدعفونی‌کننده خوبی هم هست. لذا برای شستشوی چشم‌های عفونی و لثه‌های عفونی مفید است. در طب سنتی برای درمان چشم عفونی شده نوزادان در عوض انواع و اقسام داروهای شیمیایی و آنتی‌بیوتیک‌ها با استفاده از آب جوشانده چای چشم‌ نوزاد را طی چند نوبت شستشو می‌دهند.

راه‌حل بهتر

رواج ده‌ها دم کرده طبیعی خوش‌طعم، مفید و با صرفه جانشینان بسیار مطلوبی برای چای مضر هستند. به عنوان مثال می‌توانید به تناوب از جوشانده بادرنجبویه (گیاه مورد علاقه زنبور عسل)، دم کرده برگ گیاه به‌لیمو (گیاهی با برگ‌های شبیه نعنا)، دم‌کرده میوه نسترن، دم کرده گل گاوزبان، دم کرده بابونه، جوشانده تخم گشنیز (به صورت آسیاب شده)، دم کرده پونه، دم کرده زنجبیل، دم‌کرده زیرفون، دم کرده برگ تیول و ده‌ها جوشانده و دم کرده طبیعی و مفید دیگر مصرف کنید. در پایان برای آنها که دوست دارند بیشتر در مورد چای و خواص و مضراتش بدانن خواندن مقاله زیر را توصیه می کنم برای این کار بر روی جمله :آنچه در مورد  چای می خواهید بدانید در زیر کلیک کنید

آنچه در مورد  چای می خواهید بدانید

منبع:اینترنت و مقاله دکتر سیدعبدالله جعفرپور
ترنم
سه شنبه هفدهم شهریور 1394 12:30 ب.ظ
اشتباه می‌کنند بعضی‌ها
که اشتباه نمی‌کنند
باید راه افتاد،
مثل رودها که بعضی به دریا می‌رسند
بعضی هم به دریا نمی‌رسند.
رفتن، هیچ ربطی به رسیدن ندارد!

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.