تبلیغات
بچه شمرون - تشنه توافق هسته ای لوزان

شمرون ، شمیران و معرفی محله های شمیران،مذهبی ، علمی ، پزشکی ، آموزشی ، کامپیوتر

تشنه توافق هسته ای لوزان

نویسنده :ع.ا نصر
تاریخ:پنجشنبه هفدهم اردیبهشت 1394-07:36 ق.ظنماینده مردم تهران دکتر محمد سلیمانی ، در یادداشتی با اشاره به برخی مواضع طرف‎های مقابل، به تشنگی امریکا برای امضاء توافق با ایران اشاره کرده و علت آنرا نابودی صنعت هسته‎ای در مقابل تعهداتی مبهم و البته نه چندان پر هزینه برای امریکا عنوان کرده است.

در مورد مذاکرات هسته ای و قدمهای برداشته شده تاکنون فراوان سخن گفته شده، تحلیل ارائه شده و اظهارنظر گردیده است. ولی در مورد علت عطش آمریکا برای امضای یک توافق با ایران کمتر بحث شده است. اجازه می خواهم در این مورد نکاتی را مطرح کنم شاید مورد توجه تحلیل گران و دولت و مذاکره کنندگان قرار گیرد:

۱-    تمام اسناد، مدارک و اظهارات آمریکائیها و غربیها و بیانیه های آنها حکایت از دو فعل کلی دارد: یکی ایران تعهدات سنگین ارائه دهد و آنها تعهدات طولانی و شاید ابدی باشند و امکان نظارت و بازرسی نسبتاً مستقیم را برای آمریکا و غرب فراهم نماید. دیگری آن است که تحریمهای اصلی برداشته نشود، تحریمی هم اگر برداشته شد تعلیقی باشد و قابل بازگشت سریع.

۲-    مرور موضع گیری ها و بیانیه های شرکای اصلی آمریکا و خود آمریکا نشان می دهد که اولاً آمریکا و غرب بدنبال نابودی زیرساخت ها، تأسیسات و تجهیزات هسته ای ایران، بلافاصله پس از توافق و اعمال راستی آزمائی به معنای بررسی عمل انجام شده ایران هستند تا بعداً تصمیمی گرفته شود. ثانیاً آمریکا حربه تحریم را چه بالفعل و چه بالقوه در دست داشته باشد و هر زمانی بدون درنگ بتواند اقدام کند.

۳-    اگر مطالب مندرج در فکت شیت آمریکا صحیح باشد یا اگر این مطالب مورد توافق قرار گیرد، این به منظور رفتن ایران زیر چنگال خونین آمریکاست و این فکت شیت را باید "نکبت شیت" نامید. عدم ارائه فکت شیت مکتوب ایرانی دغدغه ها را چند برابر کرده است. خصوصاً که به نظر می رسد عامداً نوعی پنهانکاری و مخفی کاری در جریان است.

۴-    رسانه های استعماری به نوعی دولت ایران را شیفته امضای توافق معرفی می کنند، در حالیکه طرف آمریکا و غرب را بی تمایل به امضاء ترویج می نمایند. این نوع القای غلط و معکوس را حتی در لبخندها و اخم ها می توان به وضوح دید.

با کمی تأمل و تحلیل شرایط و دسترسی به اخبار موثق به سادگی می توان نتیجه گرفت و نشان داد که آمریکا عاشق امضای توافق است. با هم نکات زیر را مرور می کنیم:

۱-    با امضای توافق طبق فکت شیت آمریکا، ظرف مدت حدود یک ماه تمام ذخایر، تأسیسات هسته ای ایران نابود می شود و تجهیزات جمع آوری می گردد. از آن زمان به بعد دیگر ایران صاحب امکانات و زیر ساخت لازم نیست. ایران اگر بخواهد بازگشت کند با دو چالش اساسی روبرو است: یکی زمان و هزینه و دیگری بازرسی. رساندن نطنز و فردو و اراک به حالت اول نیازمند چندین سال تلاش و هزینه شگفت انگیز است و تولید ذخایر به همین اندازه فعلی سالها زمان می خواهد، که برای ایران اصولاً غیر ممکن است. در عین حال ایران با قدرت هسته ای ضعیف شده تعهداتی را داده است که خودش امضاء کرده و امکان فعالیت بدون مجوز و بازگشت بدون مجوز را ندارد و عملاً بازرسی های پیشرفته پذیرفته شده توسط ایران اجازه چنین کاری را به ایران نمی دهد.

۲-    با امضاء این توافق آمریکا هیچ تعهدی الزام آور نداده است و اگر هم تعهدی آبکی بدهد، در این دنیای متکی بر زور آن را اجرا نمی کند. برداشتن و گذاشتن یک تحریم در دنیای امروز برای آمریکا حداکثر چند روز زمان می برد.

لذا چه اتفاقی می افتد:

ایران ذخایر، زیرساخت ها، تأسیسات و تجهیزات را نابود یا جمع آوری می کند و آمریکا هم از نابودی و جمع آوری آنها مطمئن می شود. در این شرایط آمریکا صحبتی یا حرفی و بیانی از برداشتن تحریم می کند و ممکن است چند تحریم دست چندم را هم بردارد و حتی چندر غازی از پول بلوکه شده ایران را آزاد کند. ولی بلافاصله پس از نابودی ذخایر، زیرساخت ها، تأسیسات و تجهیزات ایران مجدداً همه تحریم ها و تحریمهای جدید را به بهانه های مختلف مصوب و برقرار می کند. توافق به هم می خورد، و آمریکا درخواست توافق جدیدتری می کند، و بازنده اصلی ایران می شود. ایران سرمایه لازم برای بازسازی و بازگشت هسته ای را ندارد و اگر هم داشته باشد چندین سال طول می کشد تا به نقطه قبل از اجرای توافق برسد. در این مدت فشارهای دیگر و اقدامات جدیدتر اعمال می گردد. ملت ایران فقط می تواند آنگاه توافق را "بدتر از ترکمانچای" بنامند و بس. در این صورت جیثیت ایران در دنیا از بین رفته، عزت و آبروی ایران لکه دار شده و در عوض استکبار در موقعیت برتر قرار می گیرد. انگشتان همه به دهان می ماند. دولت یازدهم هم شروع به حاشیه سازی های جدید می کند و احتمالاً برای انحراف اذهان عمومی:

۱.      فرمان عدم اجرای اسلام به دستگاههای دیگری صادر می شود،

۲.      وزرای فخیمه در بوق "پولهای کثیف" می دمند،

۳.      مشاوران شاذ رئیس جمهور از ضرورت حک شیر و خورشید روی پرچم ایران صحبت می کنند،

۴.      ابومشاغلهای دولت با تحقیر صنعت بومی فریاد می زنند که صنعت ایران "آبگوشت بز باشی" بیش نیست،

۵.       سیاستمداران دولتی سخن از "سیاست خارجی حافظ شیرازی" می گویند،

۶.       علی آقا در سریالهای استانی از "شکستن حصر" می گوید،

۷.      اون یکی علی آقا سریال جدید "جلسات غیر علنی" می سازد،

۸.      از به سقف خوردن " اعتدال" و "تدبیر" حکایتها روایت می شود،

۹.      به ادبیات مسئولین عبارات شاذ جدیدی به عبارات «کمسواد» ، «بز دل»، «به جهنم»، «تازه به دوران رسیده»، «بیقانون»، «بیدین»، «حسود»، «افراطی»، «کاسب تحریم»، «بیشناسنامه»، «جیببر»، «دنیا ندیده»، «مستضعف فکری»، «بیکارند، متوهم اند، دین را نمی‌شناسند»، «خطای دید دارند»، «منتقدان فاسد»، «عقب‌مانده»، «مخلوقات ترسو و لرزان»، و ... اضافه می شود،

۱۰.  و در نهایت همه دولتیان مشابه دو سال اخیر کل مشکلات را گردن دولت قبلی انداخته و پدر و مادر آنها را از قبر در آورده و فحش ها نثارشان می کنند و بازخواست می کنند که چرا "مسکن مهر مزخرف" را ایجاد کردید و چرا «خود کفائی مزخرف» را فرهنگ نمودید؟

۱۱.  ، ولی ملت اذعان می کند که حق با دلواپسان بود.

پس ملاحظه می شود که: چون آمریکا نمی خواهد توافق را اجرا کند، امضای توافق هرچه باشد به نفع آمریکا است. آمریکا برای اجرا نکردن توافق مذاکره می کند. صدها دلیل می توان آورد که امریکا قصدی برای اجرای مفاد توافق نامه (هرچه باشد) ندارد. ولی امضای آن صدها نفع و سود برای آمریکا دارد. تجربیات الجزایر، سعد آباد، کمپ دیوید، لیبی و غیره همه حاکی از این ترفند ماهرانه آمریکاست.
BHW
جمعه بیست و پنجم فروردین 1396 07:04 ق.ظ
What's up, for all time i used to check weblog posts here early in the morning, for the reason that i
love to learn more and more.
BHW
یکشنبه سیزدهم فروردین 1396 02:23 ب.ظ
Hey there! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would
be okay. I'm undoubtedly enjoying your blog and look forward to
new posts.
شنبه ششم تیر 1394 08:29 ق.ظ
سلام کمک های بشر دوستانه دست ساخته خشونتهاست. پس اجازه دهید ایران یک کار به تمام معنی‌ انقلابی را انجام داده و پرچمی‌ را بالا ببرد که بیان کننده این است "همه در خانه خود بمانید و در کار بقیه دخالت نکنید".
پاسخ ع.ا نصر : یعنی اگر در اثر بلایی طبیعی برای شما و خانه تان اتفاقی افتاد ...به شما کمک نشود چون کمک های بشر دوستانه دست ساخته خشونتهاست....و شما را بحال خودتان رها سازند......منظورتان از ایران کیست و چیست و این کار انقلابی اش تا کنون چه دست اوردی داشته ..اگر منظورتان توافق ژنو و لوزانه که ما جز نسیه چیزی نگرفته ایم در مقابل نقد ها فراوان که با سادگی دادیم......قرار بود بعد از التماس اوباما توسط سلطان قابوس ما 6 ماهه همه امور به سر انجام برسد پس چی شد؟الان 2 سال گذشته و هسته ای متوقف .پولها هنوز بدست ما نرسیده و فقط جابجا شده وتحریم هایی هم که در ژنو و لوزان قولش را دادند برداشته نشده بلکه اضافه هم شده........و می فرمائید ملتی که خود دولت را انتخاب کردند دست روی دست بگذارند تا با امضای توافق مابقی استقلال و... بر باد رود. و تحقیر هم بشویم....؟
شنبه ششم تیر 1394 08:23 ق.ظ
سلام کمک های بشر دوستانه دست ساخته خشونتهاست. پس اجازه دهید ایران یک کار به تمام معنی‌ انقلابی را انجام داده و پرچمی‌ را بالا ببرد که بیان کننده این است "همه در خانه خود بمانید و در کار بقیه دخالت نکنید".
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.