تبلیغات
بچه شمرون - روز شهدا

شمرون ، شمیران و معرفی محله های شمیران،مذهبی ، علمی ، پزشکی ، آموزشی ، کامپیوتر

روز شهدا

نویسنده :ع.ا نصر
تاریخ:پنجشنبه بیست و یکم اسفند 1393-07:52 ق.ظ


  روز بزرگداشت شهدا
 شهادت فنا شدن انسان برای نیل به سرچشمه نور و نزدیك شدن به هستی مطلق است. شهادت عشق به وصال محبوب و معشوق در زیباترین شكل است.
شهید، باران رحمت الهی است كه به زمین خشك جانها، حیات دوباره می دهد، عشق شهید، عشق حقیقی است كه با هیچ چیز عوض نخواهد شد. شهید چشمه فیض الهی است كه در دنیا پدیدار شده. شهید نگرشی است والا، خونی است جوشان، با نوری منور، و دلی لبریز از عشق به خدا، شهید آیینه تاریخ است.
شهدا، تفسیر مجسم باران، بر شوره زار غفلت زمین اند و راز جاری ماندن شهدا، چیزی جز جوشیدن از چشمه ای به نام عشق نیست.
شهدا، حیثیت خون را فریاد زدند، تا ما گوشت و پوستمان را از جرعه عطش و شور بپرورانیم. شهدا، همه تعلقات را از خود بریدند و خود را مسافر آسمان كردند، تا گذرگاه بودن دنیا را اثبات كرده باشند و راز آزادی را بربریدن از خویش ثبت نموده باشند.
ای شقایق ها! ایثارازآن شماست كه دنیا را گوشه ای افكندید و با پرواز عاشقانه خود، بر روزهای ما نسیم بهشت پاشیدید.
مرگ سرخ
در اسلام و لسان قرآن و اهل بیت(ع)، شهادت، گزینش مرگ سرخ متكی بر شناخت و آگاهی بر مبنای آزادی و اختیار در مبارزه علیه موانع تكامل و انحرافات فكری است كه مجاهد با منطق و شعور و بیداری انتخاب می كند و روحیات یك ملت و تاریخ را تضمین می نماید. شهادت مكتب سازنده ای است كه شگرف ترین اثرات و خلل ناپذیرترین واكنش های نسل های بهم پیچیده تاریخ را داراست.
در احادیث شریف از رسول اكرم(ص) نقل شده:
بالاتر ازهر نیكی، نیكی دیگری است تا آنكه انسان در راه خدا كشته شود. هر كس در راه خدا كشته شود بالاتر ازآن نیكی وجود ندارد.
در تفسیر المیزان در باب شهادت آورده شده: «شهادت یكی از حقایق قرآنی است كه در موارد متعدد یادشده، دارای معنای وسیعی است. حواس عادی ما و نیروهای وجودی ما تنها صورت افعال را تحمل می كند. حقایق اعمال و معانی نفسانیه، كفر و ایمان، شقاوت و سعادت، خیر و شر، حسن و قبح و آنچه از دسترس حس مخفی است، تنها با قلوب كسب می شود. اینها از دید انسان خارج است كه نه بر آن احاطه و نه از آن احصاء است برای حاضرین چه رسد برای غایبین. اما شهیدان به ادراكی می رسند كه بر اینها اشراف واز اینها مطلع در كنارشان حضور دارند.»
شهادت پربارترین و عمیق ترین و بالقوه ترین واژه ای است كه از قداست و جذبه خاصی برخوردار است و بار غنی و محتوایی عمیقی دارد؛ نموداری است از تكامل ایمان و عمل صالح و مقاومت، كه به تنهایی، فرهنگی گسترده دارد كه هر سطر و جمله ا ش گویای بعد والایی است در حیات بشر.
امام راحل - قدس سره - كه خود عارفی وارسته بودند و در محراب عشق در طلب وصال یار، زندگی می كردند در باب شهادت و شهید فرموده اند: «ما را چه رسد كه با این قلم های شكسته و بیان های نارسا در وصف شهیدان، جانبازان و مفقودان و اسیرانی كه در جهاد فی سبیل الله جان خود را فدا كرده اند و یا سلامت خویش را از دست داده اند، مطلبی نوشته یا سخنی بگوییم. زبان و بیان ما عاجز از ترسیم مقام بلند پایه عزیزانی است كه برای اعلای كلمه حق و دفاع از اسلام و كشور اسلامی جانبازی نموده اند.»
بنا به گفته استاد بزرگوار شهید مرتضی مطهری: «منطق شهید را با منطق افراد معمولی نمی شود سنجید، شهید را نمی شود در منطق افراد معمولی گنجاند. منطق او بالاتر است. منطقی است آمیخته با منطق عشق.»
هر كه را اسرار حق آموختند
مهر كردند و دهانش دوختند
شهادتی كه از روی ایمان و آگاهی و در رابطه با خدا و در حال نیایش پدید آید توأم با عشق است. زیرا كه پرستش وی در خون تبلور یافته و میدان رزم محرابش گشته و با خون سرخش وضو ساخته و در زیر رگبار گلوله خصم به ستایش معشوق خود مشغول شده و در زیر آسمان نیلگون شفق گونه به جهاد در راه حق به قیام برخاسته، كه چنین عبادتی به منتهای خلوص رسیده و از بندگی به عشق عمیق دست یافته كه نه تنها عابد است بلكه عاشق و نه تنها خدا را معبود بلكه معشوق می داند.
باید گفت كه مقام شهادت از ملزومات مقام خلیفه الهی است كه قرآن كریم وعده تجلی نور حق را بدان نوید می دهد واین ارث از موالیان و اولیاءالله به ما رسیده است.
این كلام با سخنان نغزی از امام(ره) مزین خواهد شد: «شهادت ارثی است كه از موالیان ما كه حیات را عقیده و جهاد می دانستند و در راه مكتب پرافتخار اسلام با خون خود و جوانان عزیز خود از آن پاسداری می كردند به ملت شهیدپرور ما رسیده است.»
خط سرخ شهادت، خط آل محمد و علی است و افتخار شهادت از خاندان نبوت و ولایت به شهیدان (پیروان خط آنان) به ارث رسیده است. اینان پیروان سید شهیدانند كه در راه اسلام و قرآن كریم از طفل شش ماهه تا پیرمرد 08 ساله را قربانی كرد و اسلام عزیز را با خون پاك خود آبیاری و زنده نمود.
اگر خون شهیدان نبود كه شجره طیبه رسالت را سیراب نماید نه از اسلام خبری بود و نه از مكتب توحیدبخش الهی اثری. اگر شهادت در كربلا و نهضت خونین عاشورا كه یارانی چون «حجربن عدی»، «كمیل بن زیاد» و دیگر دوستان اهل بیت را با آغوش باز استقبال نمود نمی بود، این اخلاص و دوستی كه میلیونها انسان از صمیم قلب نسبت به اهل بیت پیغمبر پیدا كرده اند به وجود نمی آمد. شهیدان جان های خود را فدا كردند، جان بر كف نهادند اما دینشان را از دست ندادند. تنها هدف آنها اطاعت از ندای حق و احیای دین الهی بود.
 خوشا آنان كه با عزت ز گیتی /  بساط خویش برچیدند و رفتند

ز كالاهای این آشفته بازار /  شهادت را پسندیدند و رفتند ...


 
سالروزتأسیس بنیاد شهیدانقلاب اسلامی:
22 اسفند روز بزرگداشت شهدا و روزی است كه بنیاد شهید به فرمان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران تاسیس شد.دراینجا مروركوتاهی خواهیم داشت برناریخ  تأسیس بنیاد شهید و محورهای فعالیتهای این نهاد:
بنیاد شهید در 22 اسفند سال 1358، به فرمان امام خمینی(ره) تاسیس شد و دارای شخصیت حقوقی و استقلال  مالی و اداری است و امور آن طبق مقررات و قوانین مربوط به نهادهای عمومی غیردولتی و در چهار چوب اساسنامه مصوبه و آیین نامه های مربوط زیر نظر رئیس جمهور و نظارت عالیه مقام معظم رهبری اداره می شود.
احیا، حفظ و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت طلبی، زنده نگه داشتن یاد شهیدان و حفظ آثار آنان، تجلیل و تكریم از خانواده های معظم شهیدان، جدیت در امور فرهنگی خانواده های شاهد، خوداتكایی و قانونمند كردن ارایه خدمات به آنان و بسیج امكانات نظام به منظور پراكندن عطر ملكوتی شهادت در جامعه، محور فعالیت های این نهاد مقدس است.
البته سابقه اولیه این نهاد به دوران آغاز قیام امام(ره) به سال 1342، باز می گردد. بعد از قیام خونین پانزده خرداد 1342 گروهی از روحانیون انقلابی و مبارز و افراد نیكوكار به دستور امام(ره) ماموریت یافتند تا به خانواده های شهدا رسیدگی كنند، كه این كار در طول سال های مقاومت و مبارزه ادامه یافت و در سال های57 - 1356، دامنه وسیع تری پیدا كرد. بعد از پیروزی انقلاب، برای سامان دادن بیشتر به امور شهدا و خانواده های آنان، با فرمان امام(ره) بنیاد آغاز به كار كرد كه با آغاز جنگ تحمیلی و بیشتر شدن تعداد شهیدان، وظیفه و تكلیف بنیاد شهید سنگین تر شد.
پس از خاتمه جنگ تحمیلی در سال 1367 بمنظور رسیدگی شایسته به امور جانبازان مسئولیت اداره امور جانبازان كه تا آن زمان تحت پوشش بنیاد شهید بودند با فرمان حضرت امام خمینی (ره) بر عهده بنیاد مستضعفان قرار گرفت و نام این نهاد به بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی تغییر یافت.
در سال 1369 همزمان با بازگشت آزادگان عزیز به آغوش میهن اسلامی، ستاد رسیدگی به امور آزادگان زیر نظر نهاد ریاست جمهوری تاسیس و امور مربوط به رسیدگی به خانواده های این عزیزان كه تا آن زمان تحت پوشش بنیاد شهید بودند به این ستاد واگذار شد.
پس از درخواست مسؤولان نهادهای ایثارگری و براساس فرمان مقام معظم رهبری و طبق مصوبه شورای عالی اداری در تاریخ 19/2/83 تجمیع نهادهای ایثارگران در ساختاری یكپارچه در بدنه دولت به تصویب رسید و به این ترتیب بنیاد شهید و امورایثارگران شكل گرفت.

قربون لطف و صفاتون شهدا         دل ما تنگه براتون شهدا

قربون عهد وفاتون شهدا                 سر و جون ما فداتون شهدا

 چقدر شلمچتون صفا داره                 بوی عطر خاک کربلا داره

 هر دلی که عشق کربلا داره                     آرزوی دیدن شما داره

 ای شلمچه ای بهشت شهدا                     ا ی زمین لاله گون و با صفا

 خاک تو بوی خوش وفا می ده                 بوی مظلومی لاله ها می ده

 ای بهشت لاله های فاطمه(س)                     سرنوشت لاله های فاطمه(س)

 عشقتون سرشته بند با گل ما                     نمی ره یاد شما از دل ما

 عاشقان با وفا جاتون خالی                     شهدا آی شهدا جاتون خالی

منابع: سایت حوزه –مركزاسناد انقلاب اسلامی- روزنامه كیهان و سایت شهید آوینی


BHW
جمعه بیست و پنجم فروردین 1396 02:58 ب.ظ
Wonderful post but I was wanting to know if you could write a litte more
on this subject? I'd be very grateful if you could elaborate a little bit further.
Thanks!
رضا
یکشنبه شانزدهم فروردین 1394 08:10 ق.ظ
خوشا آنان که با عزت ز گیتی
بساط خویش برچیدند و رفتند
ز کالاهای این آشفته بازار
شهادت را پسندیدند و رفتند
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.