شمرون ، شمیران و معرفی محله های شمیران،مذهبی ، علمی ، پزشکی ، آموزشی ، کامپیوتر

تکفیری ها چه کسانی هستند ؟

نویسنده :ع.ا نصر
تاریخ:یکشنبه بیست و یکم دی 1393-10:02 ق.ظ

vahabi

تکفیری یعنی مسلمانی که دیگر مسلمانان را متهم به ارتداد می‌کند. این اتهام تکفیر نامیده می‌شود.

این واژه در ادبیات سیاسی روز در توصیف گروه‌هایی در حال رشد از مسلمانان تندرو و طلاب انشعابی سنی و متمایل به وهابیت است که از آنان با نام «سلفی - تکفیری» یاد می‌شود. سلفی - تکفیری‌ها ورای نگاه سنتی به فقه، حق تکفیر و صدور حکم ارتداد دیگر مسلمانان را برای خود محفوظ می‌دانند و بر اجرای مجازات‌های مربوط به آن مانند اعدام راساً اقدام می‌کنند.

واژهٔ تکفیر از کلمهٔ عربی کفر مشتق شده‌است. در اتهام تکفیر، شخصِ تکفیری، دیگر مسلمانان را متهم به ناخالص بودن و از راه اسلام منحرف شدن می‌کند. در اسلام مجوز متهم کردن دیگر مسلمانان به دست علما و به شرط رعایت تمام جوانب احتیاطی آن است.

در حال حاضر یکی از عوامل مهم فتنه گری در منطقه جریان سلفی تکفیری است که در لباس دفاع از سنت، عملا در مسیر منافع غربیان گام برمی دارد.
در حضور این افراد در محافل و جوامع و انتشار آثار و فرآورده های فرهنگی آن در برخی از مراکز، باعث جلب توجه برخی از جوانان پرشور که از اقدامات سرکوبگرانه اشغالگران به ستوه آمده اند، شده است.

سیر تحول
سلفی‎ها روایات خود را مستقیما از احمد بن حنبل (متولد 241)، احمد بن تیمیه (متولد 728)، ابن القیم الجوزیه(متولد 751) و محمد بن عبدالوهاب تمیمی نجدی (متولد 1115-1206) می‎گیرند. سلفیه بعد از محمد بن عبدالوهاب به صورت یک شکل و ساختار سیاسی درآمد و هم پیمانی وی با محمد بن سعود پایه گذار حاکمیت آل سعود در عربستان به این روند تسریع بخشید. پیوند میان علما و حاکمان سعودی گرچه دچار تغییر و تحول شده است و شیوخ وهابی از برخی اختیارات خود از جمله بازداشت و امر قضا بازماندند اما در عین حال هنوز هم از وضعیت و جایگاه خوبی در نظام سیاسی سعودی برخوردار هستند. علاوه بر سرزمین حجاز، مصر نیز از تغییر و تحولات عقیدتی برکنار نماند و سلفی های این کشور با اقدامات و فعالیت‎های حسن البناء و جنبش اخوان المسلمین، سیر جدید ی در آموزه های عقیدتی اهل سنت تجربه کردند و باب های جدیدی برای این گروه جهت گشودن روزنه‎های محدود اجتهاد باز شد. اما با مرگ زودهنگام حسن البناء جنبش اخوان المسلمین تحت تأثیر اندیشه‎های دو شخصیت، به نام‎های ابوالاعلی مودودی و سید قطب قرار گرفت و آنها ضمن تثبیت روش پای بندی به متون دینی بر اساس دیدگاه های خاص فقهی خود، دیدگاه تکفیر را پی ریزی کردند.

سید قطب که تحت تأثیر اندیشه های ابن قیم جوزی در خصوص رفتار با اهل کتاب بود این اعتقاد را داشت که اهل کتاب تا زمانی که جزیه پرداخت می کنند می توانند در سرزمین های اسلامی با آرامش زندگی کنند در غیر این صورت مسلمانان باید با آنان به جهاد بپردازند. حمایت عربستان و کشورهای حاشیه ای خلیج فارس هماهنگی فراوانی میان سلفیون سنتی و جنبش اخوان‎المسلمین ایجاد کرد. از سویی دیگر دیدگاه ضد سوسیالیسم سلفیون جدید به خصوص در جریان جنگ‎های نیروهای جهاد افغانستان با شوروی مورد توجه شیوخ وهابی عربستان قرار گرفت.

vahabi is anti Islam

رشد جریان تکفیری
در نهایت سلفیه با اعلام تشکیل جبهه جهانی اسلام برای جهاد با یهودیان و صلیبی‎ها به رهبری بن‎لادن عربستانی و ظواهری مصری بیش از پیش توجه به گرایش‎های مبارزاتی را مورد توجه خود قرار داد. بی تردید حادثه 11 سپتامبر نقطه عطف در تاریخ تحولات معاصر است. جریان اسلام سلفی که بعد از عربستان سعودی در قالب جنگجویان طالبانی ظاهر شده بود منافع بسیاری از کشورهای منطقه را به خطر انداخت.

قرائت خشن و متحجرانه از سنت نبوی و برداشت های ظاهری از آیات قرآن، طالبان را بر آن داشت که حتی برای مخالفان فکری و سیاسی خود نیز تعیین تکلیف کنند و رسالتی فراتر از قد و اندازه خود در نظر بگیرند. این جریان فکری خود را در محدوده جغرافیایی افغانستان محدود نکرد بلکه برای خود مسئولیت اشاعه تعالیم اسلام مبتنی بر قرائت سلفی به سایر کشورهای منطقه را در نظر گرفته بود. این گروه ضمن اختلاف نظر با سایر گروه های سنی، سرسختانه نسبت به شیعیان کینه می ورزید و به همین خاطر به مراتب سیاستی خشن در قبال آنان به کار برد. حوادث 11 سپتامبر باعث ارتقای جایگاه راهبردی گروه های نظامی و شبه نظامی و محوریت قرار گرفتن تفکر القاعده شد. چنین پدیده ای از زمان پیدایش، عمدتا از سوی تفکر استراتژیک کاخ سفید مورد حمایت قرار گرفت اما بعدها با توجه به اصطکاک منافع آنان در منطقه، نزاعی عمیق میان آنان درگرفت و در نهایت باعث تهاجم نظامی آمریکا به افغانستان شد.

علاوه‎بر افغانستان، یکی دیگر از مراکز رشد سلفی گری، لبنان است. جریان سلفی شام در دمشق توسط ناصرالدین الالبانی ظهور کرد. تفکر سلفی در اواخر دهه 50 توسط تعدادی از طلاب مراکز دینی عربستان به لبنان راه یافت. مهم‎ترین این افراد شیخ سالم الشهال و شیخ عبدالرزاق الزغبی بودند. این دو نفر طرابلس را به مرکز گسترش و ترویج تفکر سلفی در تمام مناطق لبنان تبدیل کردند. فعالیت سلفی‎ها در لبنان از طرابلس شروع شد. از سال 1977 سلفیه به نحو چشمگیری توسط افرادی که محورشان شیخ سالم الشهال بود، فعال شد. در سال 1981 به صورت تشکیلات منظم و سازمان یافته، فعالیت خود را شروع و جمعیت نواه الجیش اسلامی را بنیان گذاری کردند. این تشکیلات در کنار سایر تشکیلات و نیروهای اسلامی سنی که عرصه را تحت سیطره خود داشتند از جمله جنبش توحید اسلامی یا جماعت اسلامی حضور کم رنگی داشتند. با فروپاشی جنبش توحید اسلامی بعد از حوادث طرابلس در سال 1985 سلفی ها امکان توسعه و گسترش بیشتری یافتند و توانستند ویژگی‎های عقیدتی خود را به عنوان یک جماعت مستقل ابراز کنند. حضور آنان به طور متمرکز و قوی در طرابلس و برخی مناطق شمال از جمله عکار و الضنیه به چشم می‎خورد. در کل، مناطق شمال به علت استقرار اکثر شخصیت‎ها و موسسات سلفی لبنانی برای سلفی‎ها اهمیت خاص دارد. همچنین حوادث سال‎های اخیر که در این مناطق بین دولت و سلفی‎ها روی داده است مانند حوادث ظنیه، انفجار کلیساها و حمله به منافع غربی‎ها و غیره و به تبع آن تحولات و اقدامات امنیتی دستگاه‎های دولتی، شمال را به پایگاه و مرکز تجمع سلفی‎ها تبدیل کرده است.

در اواسط دهه 90 جنبش سلفیه دستخوش بحران‎ها و حوادث تعیین کننده ای شد که به تضعیف فعالیت آن انجامید. زیرا دستگاه امنیتی لبنان به علت بمب گذاری‎ها و جنایات و ترورهایی که پیروان این جنبش مرتکب می‎شدند آنها را تحت فشار قرار داد. پس از وقوع حوادث 11 سپتامبر در سال 2001 فشارهای امنیتی بر گروه‎های سلفی تشدید شد. با بررسی پراکندکی جمعیت ها، مدارس و مراکز آموزشی و دینی سلفیه و نیز ساخت مساجدی در روستاهای فقیر و استفاده از این مساجد برای تبلیغ مذهب سلفیه می‎توان به روند گسترش چشمگیر سلفی‎ها در شمال لبنان پی برد. حجم رشد و گسترش سلفیه را در این مناطق می‎توان با انجام مقایسه‎های ساده دریافت. برای مثال از مجموع هفتاد مسجد در شهر طرابلس، 16 مسجد متعلق به سلفی‎ها است در حالی که دارالافتاء با وجود انبوه امامان تابع خود فقط 13 مسجد و جنبش توحید و جماعت هر یک فقط 7 مسجد را در اختیار دارند. در عکار حدود 210 مسجد وجود دارد که در روستاها و شهرهای کوچک پراکنده اند. از این تعداد 27 مسجد متعلق به وهابی‎ها است که در آن به انجام وظایف نماز جماعت و تدریس می‎پردازند.

جریان مشکوک فتح الاسلام در لبنان و تحریکات نظامی این گروه در اردوگاه نهر البارد نیز ناشی از تلاش‎های جریان های افراطی اهل سنت برای تاثیرگذاری در تحولات منطقه به خصوص لبنان بود. گزارش ها حاکی از آن بود رهبری این جریان به عهده فردی بنام "ابوخالد العلمه " بود که سابقه عملیا ت تروریستی در عراق و همکاری با "ایمن الظواهری و زرقاوی " را داشت. وی بواسطه برخی اقدامات خرابکارانه علیه شیعیان تحت تعقیب قرار گرفت و مدتی نیز در سوریه زندانی شد.

وی بعد از آزادی از زندان با همکاری یک اردنی فلسطینی تبار بنام شاکر العبیسی اقدام به تاسیس گروه فتح اسلام کرد. العبیسی که در سال 1970وارد سازمان فلسطینی فتح شده بود اما بعدها جزو گروه های شورشی علیه عرفات درآمد و در سال 1990به القاعده پیوست. وی در سوریه تحت تعقیب بود و در مدت سه سال در زندان به سر برد. العبیسی بعد از آزادی از زندان با زرقاوی ملاقات داشت و در نهایت بعد از توافق با العلمه گروهی با نام فتح الاسلام شکل گرفت. این گروه وارد خاک لبنان شد و اقدامات تروریستی متعددی را در این کشور مانند انفجار مینی بوس حامل مسافران، برهم زدن اعتصابات ضد سینوره و اختلاف بین شیعه و سنی انجام داد. پرونده گروه فتح الاسلام در نهایت با دخالت دولت سینیوره و خویشتن داری حزب الله لبنان بسته شد اما کارشناسان و صاحنظران سیاسی این تلاش ها را در راستای کاهش اقتدار حزب الله ارزیابی کردند. براساس نظر تحلیل گران، آنچه در لبنان روی داد بخشی از سناریوی ناتمام آمریکایی- اسرائیلی بود که در سیاست آزمون و خطا از زمان جنگ سی و سه روزه در سال گذشته با قوت بیشتر در حال تجربه شدن بود.

مسئله عراق
از دیگر نقاطی که، جریان تکفیری ها به صورت فعال در حوادث سیاسی نقش آفرینی می کنند سرزمین اشغال شده عراق است. در حال حاضر یک دولت شیعی در این کشور در راس امور اجرایی عراق قرار دارد اما حضور عناصر شیعی منافع برخی از سران منطقه، بعثی ها و گروه های تندروی سنی مذهب این کشور را به مخاطره انداخته است. با توجه به وجود خاطره هشت سال دفاع ایران از مرزهای خود و حمایت همه جانبه سران عرب منطقه از صدام حسین در جنگ تحمیلی، تصویری از دیکتاتور بعثی به عنوان سرداری مدافع عربیت و مذهب اهل سنت در برابر خطر عجم های شیعی مسلک در باور سنیان عراق و سایرکشورهای منطقه چنان نفوذ کرده بود که تصور می کردند حضور ایرانیان در عراق و برقراری پیوند مستحکم میان شیعیان منطقه، حیات سیاسی عرب و نفوذ مذهب اهل سنت را به خطر خواهد افکند. گذشته از این، چون حوادث پیش آمده باعث تضعیف حزب بعث شده بود برای رهایی از این تنگنا، اتحادی استراتژیک میان سنیان ناراضی و عناصر حزب بعث شکل گرفت. از بعد مذهبی نیز القاعده امکان بیشتری را برای جولان دادن در مناطق سنی نشین یافت. از این پس، روند خشونت در عراق شتاب بیشتری به خود گرفت و تکفیری ها در این کشور عرصه را برای اقدامات خود مناسب دیدند. گرچه وقوع جنگ مذهبی در خاورمیانه تازگی ندارد اما افزایش چنین نزاع هایی در پاکستان و عراق به یک نگرانی عمده تبدیل شده است و متاسفانه نشست های مشترک شیعه و سنی که آخرین آن کنفرانس مکه در مهره ماه 85 بود نتیجه ای قابل ملاحظه دربر نداشته است.

یکی از عوامل مهم درگیری های خونین منطقه، بحث تکفیر شیعیان و مطرح کردن آن از سوی علما و روحانیون افراطی وهابی و سلفی است که باعث قربانی شدن بسیاری از شیعیان بی گناه در منطقه شده است. جالب اینجاست که به جای برخورد مناسب و معقولانه با این پدیده و اعلام برائت از اقدامات خشن و سرکوبگرایانه، در آذر ماه 1385 سی و هشت نفر از علمای سلفی عربستان سعودی در بیانیه ای ضمن ابراز تاسف از سقوط بغداد آن را توطئه مشکوک صلیبیون، روافض و صفویان دانستند و هدف از آن را حفاظت و حمایت از اشغالگران و تحدید نفوذ اهل سنت در منطقه و ایجاد هلال شیعه و تجزیه عراق به سه منطقه کردی، شیعی و سنی خواندند. کاملا مشخص بود که در این نوع تقسیم بندی روافض یعنی شیعیان، صفویان همان ایرانیان و اشغال گران نیز سربازان صلیبی هستند.

یکی از بهانه های مهم علمای اهل سنت برای بکارگیری حربه تکفیر علیه شیعیان بحث غلو در مورد ائمه اطهار است. توهین به صحابه و همسران پیامبر، عدم دخالت اهل سنت در مناصب سیاسی، ممانعت از احداث و تاسیس مسجد در برخی از مراکز شهری مدعیات سنیان در مورد حکومت شیعی ایران است. غربی ها نیز این اختلافات را از نظر دور نگه نداشته و ضمن ایجاد شرایط برای اختلاف انگیزی میان شیعه و سنی ترس موهم از اسلام را نیز مطرح کردند.

سازمان ها و جنبش های متعددی که حول محور القاعده در عراق فعالیت می کنند، عبارتند از:
1- سازمان قاعده الجهاد فی بلاد الرافدین
این سازمان خطرناک ترین گروه تروریستی عراق است که اساس فعالیت های آن شامل بمب گذاری خودروها، ترور و آدم ربایی، کشتن بی گناهان، سربریدن و مثله کردن اجساد است. این سازمان ارتباط مستحکمی با سازمان های نظامی بعثی مثل "ارتش اسلامی عراق - گردان های ثوره العشرین " دارد و با سازمان های تروریستی جهانی هم ارتباطات مستحکمی دارد.
حوزه فعالیت این سازمان مناطقی چون انبار، موصل، تکریت، دیالی و حومه های جنوبی و شمالی و غربی بغداد است. ساختار نظامی آن را غیرنظامییان افراطی داخلی و خارجی تشکیل می دهد و از بدو تاسیس رهبری آن به عهده ابومصعب زرقاوی بود.

2- ارتش انصار السنه
این جمع از سنی های افراطی تشکیل شده و اعضای آن را سنی های افراطی عراقی و غیرعراقی و برخی از عناصر رژیم سابق تشکیل می دهند. حوزه فعالیت این گروه مرکز و شمال عراق است و از هم پیمانان سازمان "قاعده الجهاد فی البلاد الرافدین "است. محمد الجحیشی از رهبران برجسته این گروه به حساب می آید.

3- ارتش اسلامی عراق
این گروه از اسلام گرایان افراطی و عناصری از رژیم سابق تشکیل شده است. حوزه فعالیت این گروه مرکز عراق است ضمن اینکه در موصل و بصره هم هسته هایی دارد.

4- حزب التحریر
هدف اعضای این گروه ایجاد حکومتی خلافتی در عراق و بیرون راندن کفار از عراق است. این گروه با سازمان "قاعده الجهاد فی بلاد الرافدین " در ارتباط است و حوزه فعالیت آن دیالی و برخی از بخش های بغداد است.

5- جیش الطائفه المنصوره
این گروه در اواخر ژوئیه 2005 ظهور کرد. پرتاب خمپاره به سمت زائران امام موسی کاظم در تاریخ 13آگوست 2005 از سوی این گروه بر عهده گرفته شد و اولین بیانیه آن در تاریخ 26ژولای2005 از طریق اینترنت منتشر شد و در آن ادعا شد که این گروه پس از سقوط رژیم صدام تاسیس شده است. فرمانده آن گروه "ابوعمر انصاری " است و ابوسامه نیز سخنگوی این گروه است. حوزه فعالیت این گروه در مناطق الطارمیه المشاهده، التاجی، الطیفیه، و عویریج است.

6- گروه یاران اهل سنت (مناصروا و اهل السنه)
این گروه در ژوئن 2005ظهور کرد و بیانیه تاسیس آن در تاریخ 13ژوئن 2005 صادر شد و حوزه فعالیت آن گروه مرکز و جنوب عراق (بصره) است و در منطقه الدوره، بغداد و ابورشید هم فعالیت هایی دارد. این گروه انفجار کمربند انفجاری در مسجد شیعیان در جاده بغداد به بصره را که به کشته شدن 46 غیرنظامی منجر شد و همچنین ربودن و قتل رییس اتحاد الکراتیه در بابل را که یک شیعه بود، بر عهده گرفت. علاوه بر این تعدادی از اعضای کادر سازمان بدر (سپاه پدر) در منطقه الطلیعه در مسیر بغداد به حله را به قتل رساند. گروه یاران اهل سنت قتل بیست نفر را که از منطقه الدوره در بغداد ربوده شده بودند و جسد آنان در تاریخ 2 آگوست 2005 در منطقه المعالف در جنوب بغداد پیدا شد بر عهده گرفت.

7- سپاه عمر
سازمان "قاعده الجهاد فی بلاد الرافدین " در تاریخ 5ژولای 2005 تشکیل این گروه را اعلام کرد و مدعی شد قتل اعضای کادر سازمان بدر توسط آن انجام شده است. رهبر این سازمان جمال التکریتی است که "ابواسلام " نامیده می شود. او از عشیره البوناصر در تکریت و یکی از همکاران زرقاوی است این گروه تا تاریخ 29 آگوست 2005 انجام 200 عملیات ترور و ترور تعداد زیادی از اعضای جنبش های اسلامی و ملی از جمله منشی دفتر عادل عبدالمهدی و مدیر دفتر احمد چلبی را بر عهده گرفته است. انفجار ساختمان موسسه شهید محراب در تلعفر در تاریخ 23 ژولای2005 نیز از سوی این گروه بر عهده گرفته شد.

8- گروه الانصار وابسته به گردان انتحاری براء بن مالک
گروه گردان براء بن مالک مسئولیت 11 عملیات در فاصله زمانی 9ژوئن2006 تا 29ژوئن2006 و ?? عملیات در فاصله زمانی 20 تا 17ژولای2006 از جمله یک خودروی بمب‎گذاری شده وانفجار یک کمربند انفجاری را بر عهده گرفت.

9- جیش محمد (الحق)
شامل مجموعه ای از تکفیری ها و بعثی ها و طرفدار تبعیض نژادی بر اساس انتساب‎های عشیره ای است. این گروه برای بازگرداندن حزب بعث اقدام می کند و شعار آن "حکومت برای اعراب سنی عراق است " بوده است.

10- گروه ابوایمن
حوزه فعالیت این گروه در موصل و فلوجه است. این گروه در فعالیت های خود به تجربه تکفیری هایی متکی است که در گذشته عضو ارتش عراق بودند و دوره هایی را در مدائن واقع در بغداد برگزار می کنند.

11- گردان زبیر بن عوام
حوزه فعالیت این گروه مناطق ابوغریب، الرضوائیه، خان ضاری و الزیدان است و رهبر آن ابوزبیده البابلی است. این گروه در تاریخ 26 سپتامبر2005 بیعت خود را با سازمان قاعده الجاد فی بلاد الرافدین اعلام کرد ولی در گذشته به گردان های ثوره العشرین وابسته بود. شیوه کاری آن به‎کارگیری خودروهای بمب‎گذاری شده، بمب‎گذاری و پرتاب موشک است.

12- گردان حسن بصری
این گروه در تاریخ 31سپتامبر2005 بیعت خود را با القاعده در عراق اعلام کرد و حوزه فعالیت آن در ابوالخطیب، الامتحیه و الزبیر است. گروه یاد شده در بصره عملیات های تروریستی را بر ضد نیروهای نظامی انگلیسی و عراقی و غیرنظامیان شیعه انجام داده است و شیوه کاری آن بمب گذاری، خودروهای بمب گذاری شده، عملیات انتحاری و ترور است. گردان حسن بصری برای اولین مرتبه بین آگوست و سپتامبر 2004ظهور کرد و اعضای آن از عشیره غائم بصره هستند که رویکردی تروریستی دارد. رهبر این گروه ابوحذیفه عراقی است و بین سپتامبر 2004 تا مارس 2005 این گروه مسئولیت 24 حمله از جمله 16 مورد بمب‎گذاری و عملیات های ترور متعددی را در بصره بر عهده گرفت.

نتیجه
در حال حاضر یکی از عوامل مهم فتنه گری در منطقه جریان سلفی تکفیری است که در لباس دفاع از سنت، عملا در مسیر منافع غربیان گام برمی دارد. حضور این افراد در محافل و جوامع و انتشار آثار و فرآورده های فرهنگی آن در برخی از مراکز، باعث جلب توجه برخی از جوانان پرشور که از اقدامات سرکوبگرانه اشغالگران به ستوه آمده اند، شده است و برای رهایی از این فشار، زمینه را برای گرویدن به این جریان های افراطی مناسب دیده اند. باید توجه داشت یکی از مهمترین اقدامات فرهنگی که می تواند در مواجهه با چنین برداشت های نادرستی از اسلام و سنت به کار آید استفاده از همه امکانات و ظرفیت هایی سازمان های تقریبی است.
به نقل از:http://altohid.com/
cialis canada on line
یکشنبه دوم تیر 1398 07:37 ب.ظ

Fine posts. Appreciate it!
cialis pills price each cialis name brand cheap order a sample of cialis cialis canada cialis generika in deutschland kaufen cialis daily cialis daily cialis pills we choice free trial of cialis fast cialis online
http://boysigda.strikingly.com/
یکشنبه دوم تیر 1398 04:41 ق.ظ

Helpful postings. With thanks.
cialis generique generic cialis review uk cialis manufacturer coupon venta cialis en espaa canadian drugs generic cialis cialis generika in deutschland kaufen cialis generisches kanada are there generic cialis cialis super acti cost of cialis per pill
Cialis canada
شنبه یکم تیر 1398 11:50 ق.ظ

Thanks. Lots of tips!

cialis 10mg prix pharmaci low cost cialis 20mg the best site cialis tablets generic cialis soft gels we choice cialis uk generic cialis at the pharmacy tarif cialis france where to buy cialis in ontario cialis ahumada bulk cialis
Online cialis
جمعه سی و یکم خرداد 1398 07:56 ب.ظ

You've made your stand quite nicely.!
cialis 20mg preis cf cialis 5mg tadalafil 10 mg costo in farmacia cialis cilas cialis canadian drugs look here cialis cheap canada brand cialis generic safe site to buy cialis online trusted tabled cialis softabs
http://hradohol.strikingly.com/
جمعه سی و یکم خرداد 1398 04:10 ق.ظ

Incredible plenty of wonderful information.
buy cialis uk no prescription bulk cialis cialis 200 dollar savings card tadalafil generic miglior cialis generico buy cialis sample pack cialis 5 mg schweiz click here cialis daily uk cialis 100mg suppliers cialis australian price
http://menliebron.strikingly.com/
پنجشنبه سی ام خرداد 1398 07:52 ق.ظ

Nicely put. Thank you.
cialis para que sirve we recommend cialis info cialis canadian drugs buying cialis on internet cialis sale online cialis dosage amounts cialis bula acheter du cialis a geneve cialis kamagra levitra wow look it cialis mexico
http://slathcontwed.strikingly.com/
چهارشنبه بیست و نهم خرداد 1398 12:51 ق.ظ

Thank you. Wonderful stuff.
cialis usa cost sialis cialis 5 mg scheda tecnica cialis daily reviews comprar cialis navarr cialis generico online 5 mg cialis coupon printable cialis coupon tadalafil tadalafil tablets
is there generic cialis
سه شنبه بیست و هشتم خرداد 1398 02:05 ق.ظ

You actually mentioned it well.
warnings for cialis walgreens price for cialis cialis tablets australia female cialis no prescription wow cialis tadalafil 100mg cialis name brand cheap cialis canada on line cialis taglich click now buy cialis brand bulk cialis
http://travolac.strikingly.com/
دوشنبه بیست و هفتم خرداد 1398 11:24 ق.ظ

Superb postings. Kudos!
5 mg cialis coupon printable buy cialis uk no prescription cialis sale online cialis 100mg suppliers cialis en 24 hora cialis rckenschmerzen cialis 20 mg cost 40 mg cialis what if i take opinioni cialis generico cialis dose 30mg
http://scaralvie.strikingly.com/
یکشنبه بیست و ششم خرداد 1398 09:30 ب.ظ

Kudos. Helpful information!
price cialis wal mart pharmacy cialis en 24 hora comprar cialis navarr cialis for sale south africa cialis therapie sialis how do cialis pills work cialis 5mg if a woman takes a mans cialis we use it 50 mg cialis dose
http://risdile.strikingly.com/
یکشنبه بیست و ششم خرداد 1398 06:57 ق.ظ

You actually reported this well!
trusted tabled cialis softabs generic for cialis online cialis discount cialis we like it cialis soft gel try it no rx cialis cialis online buy cialis cheap 10 mg cialis australian price cialis 100 mg 30 tablet
http://folktutough.strikingly.com/
شنبه بیست و پنجم خرداد 1398 02:55 ق.ظ

Regards. An abundance of stuff!

generic cialis soft gels ou acheter du cialis pas cher cialis pas cher paris 5 mg cialis coupon printable discount cialis we like it cialis price effetti del cialis cialis uk cialis for daily use price cialis wal mart pharmacy
Generic cialis
جمعه بیست و چهارم خرداد 1398 12:47 ب.ظ

Nicely put. Cheers.
cialis online deutschland cialis per paypa viagra vs cialis vs levitra cialis rezeptfrei sterreich generic for cialis cialis 100mg suppliers how to purchase cialis on line only best offers cialis use cialis side effects cialis prices in england
Cialis canada
پنجشنبه بیست و سوم خرداد 1398 10:29 ب.ظ

Amazing loads of wonderful facts.
tadalafil generic generic cialis 20mg uk cialis billig cialis for bph the best site cialis tablets only now cialis for sale in us tadalafil order generic cialis online cialis price in bangalore cialis kaufen bankberweisung
http://bowfkurte.strikingly.com/
چهارشنبه بیست و دوم خرداد 1398 07:01 ب.ظ

You expressed that superbly!
cialis rezeptfrei sterreich precios cialis peru buy cialis get cheap cialis cialis online napol cialis reviews il cialis quanto costa 200 cialis coupon cialis 30 day sample rx cialis para comprar
http://cialisvie.com/
شنبه هجدهم خرداد 1398 05:11 ق.ظ

You actually explained that really well!
cialis patent expiration calis cialis prices in england order cialis from india buy cialis uk no prescription preis cialis 20mg schweiz cialis online holland cialis 5 effetti collaterali cialis billig cialis pills
http://canadianpharmacyes.com/
جمعه بیست و سوم فروردین 1398 08:20 ب.ظ

You reported this very well!
pharmacy times pharmacy canada 24 canada online pharmacy canadian online pharmacies reviews canada vagra north west pharmacies canada canadian pharcharmy online24 canada medications information drugs for sale online canadian pharmacies
http://canadianpharmacyonl.com/
پنجشنبه بیست و دوم فروردین 1398 06:45 ق.ظ

Amazing advice. Kudos!
cialis canadian pharmacy canadian online pharmacies legal canadian pharmacy world drugstore online reviews pharmacy canada best canadian pharmacycanadian pharmacy buy vistagra usa drugstore online canadian cialis drugstore online reviews
buy cialis usa
جمعه شانزدهم آذر 1397 06:44 ق.ظ

Great knowledge. With thanks.
cialis y deporte cialis ahumada prezzo cialis a buon mercato cialis dosage recommendations india cialis 100mg cost buying brand cialis online price cialis wal mart pharmacy cialis 100mg suppliers click here take cialis deutschland cialis online
buy generic cialis
پنجشنبه پانزدهم آذر 1397 11:34 ق.ظ

Nicely put, Many thanks!
cialis 5 mg para diabeticos viagra or cialis cialis rezeptfrei cialis cost tadalafil 20 mg generic cialis 20mg tablets buying cialis in colombia cheap cialis buy generic cialis cialis rezeptfrei sterreich
buy cialis usa
چهارشنبه چهاردهم آذر 1397 03:27 ب.ظ

You actually said this exceptionally well!
prices on cialis 10 mg cialis kaufen cialis baratos compran uk how to buy cialis online usa canada discount drugs cialis cialis usa cost cialis 30 day sample cialis 5 mg schweiz cialis sale online cialis generisches kanada
Buy cialis online
چهارشنبه چهاردهم آذر 1397 03:30 ق.ظ

Thanks, Plenty of forum posts.

low dose cialis blood pressure cialis prices only best offers cialis use cialis online napol we use it 50 mg cialis dose how does cialis work cialis tablets wow look it cialis mexico cialis arginine interactio cialis australian price
Buy cialis online
سه شنبه سیزدهم آذر 1397 04:25 ب.ظ

Terrific write ups. With thanks!
cialis flussig buy cialis generic cialis in vietnam cialis cuantos mg hay cialis price thailand sublingual cialis online trusted tabled cialis softabs cialis efficacit how does cialis work click here take cialis
buy generic cialis
سه شنبه سیزدهم آذر 1397 05:04 ق.ظ

Thanks a lot! Wonderful stuff!
cilas buy original cialis cialis et insomni cialis per paypa cialis reviews cialis generique cialis patentablauf in deutschland viagra or cialis cialis coupon cialis uk next day
buy cialis cheap
دوشنبه دوازدهم آذر 1397 04:57 ب.ظ

Nicely put. Many thanks!
cialis 5 mg buy cialis generico cialis professional yohimbe online prescriptions cialis cialis coupons cialis prezzo al pubblico cialis en 24 hora cialis pas cher paris cialis daily reviews cialis 30 day sample
buy generic cialis
دوشنبه دوازدهم آذر 1397 04:46 ق.ظ

Cheers. Ample information.

interactions for cialis online prescriptions cialis only now cialis for sale in us purchase once a day cialis cialis 20 mg effectiveness safe dosage for cialis cialis canada cialis italia gratis cialis daily reviews generic low dose cialis
Online cialis
یکشنبه یازدهم آذر 1397 04:21 ب.ظ

You reported this really well!
cialis tadalafil online cialis for sale in europa comprar cialis 10 espa241a 40 mg cialis what if i take cialis taglich opinioni cialis generico cialis sans ordonnance brand cialis nl dose size of cialis cialis name brand cheap
buy cialis uk
یکشنبه یازدهم آذر 1397 04:24 ق.ظ

Kudos! I enjoy this.
viagra vs cialis cialis for bph cialis 50 mg soft tab cialis generique 5 mg overnight cialis tadalafil cialis pills price each cialis 20 mg cialis sale online tarif cialis france online prescriptions cialis
buy generic cialis pills
شنبه دهم آذر 1397 04:57 ب.ظ

You actually reported this really well.
get cheap cialis buying cialis overnight cialis patent expiration precios cialis peru tadalafil tablets cialis daily cialis 50 mg soft tab tadalafil generic cialis great britain cuanto cuesta cialis yaho
buy cialis with no prescription
شنبه دهم آذر 1397 04:00 ق.ظ

Amazing facts. Thanks a lot!
cialis 200 dollar savings card cialis online cialis ahumada order cialis from india cialis generico lilly cialis generico in farmacia tadalafil tablets cialis pills boards buy cialis uk no prescription low cost cialis 20mg
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic