شمرون ، شمیران و معرفی محله های شمیران،مذهبی ، علمی ، پزشکی ، آموزشی ، کامپیوتر

پیاده روی اربعین حسینی

نویسنده :ع.ا نصر
تاریخ:جمعه چهاردهم آذر 1393-08:34 ب.ظ


پیاده‌روی نجف تا کربلا در اربعین

دلیل بزرگداشت اربعین

در باره راه پیمایی اربعین آقا

بر طبق رسم و عادت دیرینه شیعیان جهان که برگرفته از روایات و سفارشات اهل بیت علیهم السلام در خصوص زیارت ابا عبد الله الحسین علیه السلام خصوصا در روز اربعین که از علامات شیعه بودن شمرده شده است ، جمعیت بسیار زیاد از سراسر عراق و همچنین از سراسر جهان به سوی کربلای معلی با پای پیاده و جهت درک و انجام زیارت اربعین از نقاط مختلف عراق به سوی کربلا حرکت می کنند تا خودشان در روز اربعین حسینی در کربلا باشند و زیارت سید الشهدا بجا آورند .
در مراسم پیاده روی اربعین حسینی سال گذشته، به اعتبار خبر وزارت گردشگری عراق، 20 میلیون و 700 هزار نفر از شیعیان و اهل تسنن و مسیحیان شرکت داشته‌اند. این آمار که به صورت رسمی است و غیر رسمی منتشر شده، علی رغم تهدیدات تروریستی است که تکفیری‌ها برای کاهش جمعیت در این مراسم داشته‌اند منتشر شده است

پیاده روی به طرف کربلا در واقع نمایش عظمت و اتحاد شیعیان جهان را نشان می دهد . در این راه پیمایی و تظاهر بزرگ فداکاری ایثار محبت تلاش برای خدمت صادقانه همدلی و همدوستی واقعی قدرت و همبستگی شیعیان و هر عبارت و صفتی که در ذهن هر کس خطور کند در آن صحنه ها مشاهده می شود . حضور پر شور زنان و مردان پیر و جوان کودک و نوجوان سالم و مریض کارگز و مهندس روحانی و پزشک کشاورز و تاجر خلاصه تمام اصناف و از تمام جهان در این راه پیمایی و تظاهرات عبادی سیاسی با عشق و علاقه و احساس افتخار و غرور شرکت می کنند .

و مهمتر از هر چیز در این حرکت با شکوه نشاندهنده پیروزی امام حسین علیه السلام و حسینیان زمان  بر یزید ملعون و یزیدیان زمان می باشد . کجاست قبر یزید و کجاست کاخ و حکومت طاغوتی او و لعنت و نفرین بر آل او !! ا و کجاست مرقد مطهر و با شکوه و با عظمت امام حسین علیه السلام و یاران و عاشقان او و جهاد و فداکاری او !!!!


اربعین حسینی

اعتبار اربعین امام حسین (ع‌) از قدیم الایام میان شیعیان و در تقویم تاریخی‌ وفاداران به امام حسین (ع‌) شناخته شده بوده است‌. کتاب مصباح المتهجد شیخ طوسی که حاصل گزینش دقیق و انتخاب معقول شیخ طوسی از روایات‌ فراوان در باره تقویم مورد نظر شیعه در باره ایام سوگ و شادی و دعا و روزه وعبادت است‌، ذیل ماه «صفر» به مشروح در باره فضیلت زیارت اربعین در کربلای معلی مطالبی بسیار مهمی ذکر نموده است .

کربلا همان یکی دو منطقه از تهران هم نیست؛ به جهت مساحت! شهری کوچک با یک مرکز اصلی، همه چیز در کربلا دور حرمین شکل گرفته است و در طواف به دور آن... و شاید این بارز‌ترین شباهت میان کربلا و مکه باشد! همه چیز رو به سوی حرمین دارند.
 
تا چندی قبل که صدام حکومت می‌کرد، خبری نبود! یعنی نمی‌شد. چهل سالی بود که نمی‌شد. آن قدر که جوان‌‌های آن سال‌ها پیری خود را هم پشت سرگذاشته بودند و بر دل‌شان مانده بود داغ این نشدن! جوان‌های این سال‌ها هم هیچ خاطره‌ای نداشتند از آن‌چه در داستان‌ها برای‌شان می‌گفتند. آخر خفقان بود این چهل سال...
 
صدام که با خفت برداشته شد، گرچه به دست بدتر از خودش، اما کنار همه‌ی مناقشات سیاسی و دعواهای جنگ، چیزی آرام آرام میان مردم عراق پیچید. سینه به سینه...اربعین!
 
داغ پیرترها زنده شد و جوان‌ترها با دو چشم منتظر، تا ببینند آن چه را که در داستان‌های مادربزرگ‌هاشان شنیده بودند. محرم آمد. عراق بعد از چهل سالی دوباره سیاه پوش شد. کربلا غوغا بود اما، همه‌ی چشم‌ها انگار چشم انتظار اربعین بودند. زیارت اربعین؛ یکی از پنج علامت شیعه...
اینجا مدیر حسین(ع) است

مسیرهای راه پیمایی

راهپیمایی زائرین حرم حسینی که به مقصد

کربلا حرکت می کنند از نقاط مختلف عراق شروع می شود مانند شهر بصره که در ۴۵۰ کیلومتری کربلا قرار گرفته است یا از شهرهای عماره و بغداد و کاظمین و غیره اما مهمترین نقظه شروع این راه پیمایی که نمایش از عظمت و شکوه عاشقان حسینی می باشد شهر مقدس نجف اشرف است که ۸۰ کیلومتری شهر کربلا قرار گرفته است و با احتساب مقدار مسافت حرم حضرت علی علیه السلام تا حرم امام حسین علیه السلام تقریبا بیش از ۱۰۰ کیلومتر می شود . البته خیلی از راه پیمایان سایر کشورها با وسایل مختلف خصوصا پروازی به نجف اشرف می رسانند و از شهر مقدس نجف اشرف راه پیمایی خودشان را شروع می کنند . لازم به ذکر است بعضی از راه پیمایان کشور اسلامی ایران سعی می کنند از شهر مهران راه پیمایی خود را به طرف کربلا شروع کنند .

ملیتهای کسانی که در این راه پیمایی شرکت کردند

وقتی که در این راه بر برکت قرار گرفتم با انواع ادمها و نژادهای مختلف از ملیتهای گوناگون مواحه شدم ، علاوه مردم عراق که از سایر شهرها حضور داشنمد ، جمعیت بسیار زیاد از سایر کشورهای جهان در این راه پیمایی و عزاداری حسینی شرکت کردند ، ایرانی ، هندی ، پاکستانی ، بحرینی ، لبنانی ، یمنی ، ترکیه و خیلی از جاهای دیگر خصوصا مناطق و شهرهای شیعه نشین جهان مانند شهرهای شیعه نشین عربستان یعنی احساء و قطیف و مدینه . و می توان گفت بعد از مراسم عبادی حج شرکت کنندگان در این مراسم مذهبی بزرکترین اجتماع مسلمین می باشد با این تفاوت ، تمام شرکت کنندگان در این مراسم همه و همه یکدل و با عقیده واقعی و با یک صدا فقط یک صدا آن هم صدای لییک یا حسین (ع) ندا می دهند و حرکت می کنند و با عشق و ثواب زیارت امام حسین علیه السلام در روز اربعین به سوی کربلا راه افتادند .  و برعکس مراسم حج که دست اندکاران آن با ایجاد اختلاف و تکفیر خیلی از مسلمانان سعی در تبلیغ یک ایده منحرف متعلق و وابسته به خود دارند .

 خدمت رسانی به پیاده روها حسینی

مشاهدات مستقیم من در باره نحوه خدمت رسانی به راه پیمایان حسینی در راهپیمایی صورت گرفته از نجف تا کربلا می باشد که خود نمونه بسیار خوبی از نحوه خدمت رسانی مردمی و بعضا در حد خیلی کم دولی به زائران حسینی که به صورت پیاده جهت زیارت امام حسین علیه السلام عازم کربلا می باشند

.این مشاهدات به صورت چند مطلب بیان می کنم

- در مسیری که تقریبا صد کیلومتری ( از حضرت علی علیهالسلام تا حرم امام حسین علیه السلام) با قاطعیت می توان گفت که هیئتها و حسینیه ها و سایر ارگانهای در هر چند متر !! دقیقا عرض می کنم در هر چند متر با انواع خدمت ها به زائرین ارائه می شود . هیئتهای خدمت زسانی بعضا با نصب چادر و بعضا با ساحتن مکان مناسب و حسینیه با شکوه حکایت از خدمت رسانی دائمی و هر ساله و هر مناسبت به عاشقان امام حسین علیه السلام می نماید . نکته خیلی مهم در اینجا باید به آن تاکید نمایم ، آن است که نحوه پذیراییی تمام کسانی که در حال پذیرایی از پیاده روهای حسینی هستند ، حالت خشوع و خواهش و حتی التماس دارند و از زائرین می خواهند به خواهش و التماس آنها توجه کنند و دعوت آنها را اجابت کنند .

 – در طول راه خدمت رسانان با قرار دادن انواع صندلی و مبل جهت استراحت راه پیمایان به طوری که هر پیاره روی که در هر لحظه احساس خستگی نماید می تواند با نشستن و اسنراحت چند دقیقه ای دوباره به حرکت خود ادامه دهد .

 – پذیرایی و توزیع آب چه به صورت بسته بندی و بطری و آب معدنی و چه به صورت باز اما تصفیه شده در هر چند متر به فروان مشهود است به طوری که  در هر لحظه که میل به نوشیدن آب برای راهپیمانان امکان دارد ، و نه اینکه دنبال آن بروند بلکه سقایان خودشان به طرف زائر حسینی می دوند و با احترام و فروتنی خاصی به آنها آب تقدیم می کنند .

-  پذیرایی چایی داغ در هر چند متر در طول راه و به طور شبانه روزی اماده است و تقریبا به همان فراوانی بودن آب در طول را می باشد . البته بعضی چایی ترش که همراه با آب لیمو ترش تهیه شده هم در طول راه مشاهده می شود .

- پذیرایی انواه میوه های به طور فراوان در مسیر مشاهده می شود که انواع میوه ها مانند موز ، سیب ، پرتقال و غیره

- انواع و اقسام خرما به طور فراوان که اکثرا  همراه با شیره  و بعضا با گنجت و گرد های گردو و غیره همراه است . این خرماها در وسط راه بر سینیهای بزرگ قرار گرفته اند به طوریکه زائرین در حین پیاده روی می توانند از آن استفاده نمایند

- در موقع نهار یا شام در هر جایی که پیاده رو رسیده باشد می تواند از انواع غذاها چه برنج و خورشت یا انواع خوراکیها و سوپ بهره ببرد و نهار یا شام میل کند .

 

لازم به ذکر است خیلی از کسانی که خانه هایشان در مسیر راه قرار دارد سعی می کنند بعضی از راه پیمانان را به خانه شان دعوت کنند و در همان جا از آنها پذیرایی نمایند و حتی شیها در همان خانه بخوابند و یا استحمام کنند.

- موضوع بسیار جالب دیگر در نحوه خدمت رسانی به پیاده روها در طول راه ، ماساژ راه پیمایان خسته می باشد . و این موضوع کمک می کند تا راه پیمانان با نشاط و شادابی بهتر بتوانند به راه خودشان ادامه دهند .

- از جمله خدمت رسانی بسیار مهم که مورد نیاز پیاده روهای خسته می باشد موضوع خواب می باشد . زیرا اکثر پیاده روها حد اقل دوشب می بایستی در راه بخوابند و استراحت کنند  . و این موضوع با در نظر گرفتن هوای سرد زمستان یا هوای گرم تابستان از اهمیت چندانی برخودار می باشد . لذا هیئتها با آمادگی کامل توانستند در تمام شبها و از تمام زائرین به بهترین وجه پذیرایی نمایند و مکان خواب آنها را اماده کنند . در این باره مشاهده شده است مکانها خواب زنان بیشتر از مکانهای خواب مردان می باشد زیرا مردان می توانند با پوشش و استفاده پتو های اضافه در مکان باز بخوابند .

در این زمینه مشاهده شد تعداد بسیار زیاد پتو و تشک در طول مسیر راهپیمایان جهت استفاده زائرین تهیه شده بود به طوریکه دیده نشد کسی در راه با مشکل روبرو شود .

برای اطلاعات بیشتر بر روی عناوین زیر کلیک کنید:

پیاده‌روی نجف تا کربلا در اربعین

دلیل بزرگداشت اربعین

در باره راه پیمایی اربعین آقا
تخفیف reyhoon
سه شنبه دوازدهم بهمن 1395 08:15 ب.ظ
عالی بود دوست عزیز
حرف ما ( جامعه مجازی وبلاگ نویسان اصفهان)
یکشنبه شانزدهم آذر 1393 09:39 ق.ظ
دوست عزیز ؛ سلام
مطلب وبلاگ شما با عنوان " پیاده روی اربعین حسینی " در سایت حرف ما با آدرس harfema.ir/10074 انتشار یافت.
هدیه حرف ما به شما:
حضرت عیسی علیه السلام:
بدانید که ریشه هر خطایی، دنیا دوستی است.
تنبیه الخواطر ج1 ص 129
صــــــــــــراط
جمعه چهاردهم آذر 1393 10:12 ب.ظ
السلام علیک یا ابا عبدالله


سلام

به روزمالتماس دعا
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو