شمرون ، شمیران و معرفی محله های شمیران،مذهبی ، علمی ، پزشکی ، آموزشی ، کامپیوتر

روغن پالم چیست ؟

نویسنده :ع.ا نصر
تاریخ:جمعه هفدهم مرداد 1393-05:44 ب.ظ


بازار داغ افزودنی‌های «غیرمجاز» به لبنیات. انگار داستان لبنیات پرخطر در ایران تمامی ندارد. هنوز ماجرای وجود «وایتکس» در شیرها تمام نشده که دیروز، وزیر بهداشت به‌صورت رسمی از وجود روغن مضر «پالم» در لبنیات پرچرب موجود در بازار خبر داد و از مردم خواست لبنیات «پرچرب» نخورند. 
           
دو سال پیش رسانه‌ها خبر وجود «وایتکس» در شیرهای پاستوریزه را منتشر کردند. خبری که نه‌تنها هیچ‌گاه تکذیب نشد، بلکه دکتر «بهروز جنت»، معاون غذای سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، نیز در گفت‌وگویی به این موضوع اشاره کرد و گفت که بعضی‌ها در شیر وایتکس می ریزند اما همه کارخانه های لبنی این کار را انجام نمی دهند! بحران شیر و لبنیات دو سال پیش اتفاق افتاد و منجر به بالا رفتن لحظه به لحظه قیمت لبنیات شد. بازار افشاگری هم داغ شد و بعضی «منابع آگاه» ضمن گفت‌وگو با رسانه‌ها اعلام کردند که کارخانه ها برای بقا و جلوگیری از زیان‌دهی بیشتر، در شیرهایشان وایتکس می‌ریزند. عده‌ای هم اشاره کردند که این موضوع چیز تازه‌ای نیست و واسطه‌ها برای پایین نگه‌داشتن بار میکروبی شیر و جلوگیری از فاسد شدن سریع آن، مواد شیمیایی مانند وایتکس و حتی آهک و جوش شیرین اضافه می کنند. حالا دوباره چشم مصرف کنندگان به وجود ماده عجیب و غریب دیگری به نام «روغن پالم» در شیرهای پرچرب روشن شده‌ است. 
میوه پردردسر
گیاه «پالم» یا «نخل روغنی» از گیاهان بومی آفریقا است. این گیاه در کشورهای جنوب شرقی آسیا نیز شده است. روغن پالم دومین روغن نباتی جهان از لحاظ تولید است. کشور مالزی بزرگترین تولید کننده و صادر کننده این روغن در جهان است که ایران هم در سال‌های اخیر به یکی از بازارهای پرمصرف این روغن تبدیل شده‌است. آن‌هم به یک دلیل جالب: «ارزانی». 
کارخانجات لبنی از جمله مشتریان پروپاقرص روغن پالم هستند. آن‌ها برای محصولات پرچرب خود از این روغن استفاده می کنند. اما بیشتر مردم فکر می کنند چربی این محصولات، چربی طبیعی و خالص خود شیر است. استفاده زیاد از این روغن موجب بالا رفتن کلسترول خون و در نهایت بروز سکته های قلبی شود. میزان اسیدهای چرب اشباع در این روغن حدود ۵۰ درصد است که بسیار بالاست.
نکته قابل تامل دیگر این‌که در طی سال‌های اخیر، واردات روغن پالم ۵۰ درصد از سهم کل روغن‌های وارداتی را به خود اختصاص داده است.
حتی بدتر از شیرخشک
وزیر بهداشت روز یکشنبه در حاشیه همایش تغذیه با شیر مادر از پایین آوردن واردات روغن پالم از ۵۰ درصد به ۳۰ درصد و در ادامه به ۱۵ درصد خبر داد. به گفته دکتر قاضی زاده هاشمی گزارش وجود این روغن در لبنیات به رئیس جمهور داده شده و حالا قرار است اقدامات لازم در این خصوص انجام شود. قاضی زاده درباره موضع وزارت بهداشت درباره وجود روغن پالم در لبنیات گفت: «از لبنیات موجود در بازار نمونه‌گیری می‌شود تا شرکت‌های متخلف شناسایی شوند، به‌عنوان مثال در ماست با چربی ۱۲ درصد روغن پالم وجود دارد به همین دلیل نظارت‌ها را افزایش می‌دهیم؛ چراکه حق سایر شرکت‌ها است که اسامی متخلفان را اعلام کنیم تا هم آنها متهم نشوند و هم مردم بتوانند از محصول سالم خریداری کنند؛ با شرکت‌های متخلف طبق قانون برخورد خواهد شد.»
قاضی‌زاده در ادامه، با یک مقایسه از زیان‌های روغن پالم هم این‌طور گفت: «نمی گویم شیرخشک خوب است اما روغن پالم به مراتب بدتر از آن است.» 
پالم مثل سیگار می‌شود؟
در دنیا استفاده از روغن پالم در محصولات غذایی ممنوع است. تولیدکنندگانی هم که از این روغن در محصولاتشان استفاده می کنند، موظفند این موضوع را با تیتر خوانا و درشت در برچسب محصول ذکر کنند. حالا کارشناسان غذایی کشور از سازمان استاندارد خواسته‌اند تولیدکنندگان داخلی نیز برچسبی به همین‌منظور روی محصولاتشان قرار دهند تا مصرف‌کنندگان از این موضوع باخبر شوند. مانند تولیدکنندگان سیگار و مواد دخانی که مشابه این عمل را انجام داده‌اند.

پالم و افزایش بیماری قلبی

روغن پالم از اسیدهای چرب و گلیسرول مثل همه چربی ها تشکیل شده است. بر خلاف تمام چربی ها اسیدهای چرب اشباع فراوانی دارند که در دمای اتاق جامد هستند. روغن پالم اسم خود را از اسید چرب اشباع c16 یالمتیک اسید گرفته است.

اسید اوئیک اشباع شده نیز تشکیل دهنده روغن نخل است. به گفته ی سازمان بهداشت جهانی شواهد قانع کننده ای است که نشان می دهد مصرف پالمتیک اسید احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را افزایش می دهد. بنابراین آن را به عنوان اسیدهای چرب ترانس در طبقه بندی قرار می دهند. چربی های ترانس نیز در دمای اتاق جامداند

آنتی اکسیدان های روغن پالم قرمز مثل توکوتری نولز و کاروتنوئیدها به دلیل خواص درمانی که ادعا می شد به مواد غذایی و لوازم آرایش اضافه می شد و هم اکنون هم در مواد آرایشی خانمها استفاده می شود و قسمت اعظم تولیدات آرایشی به روغن پالم وابسته است. مطالعاتی در سال 2009 میزان انتشار اکرول را آزمایش کرد. نشان داد که یک محصول سمی و بد بود حاصل از تجزیه گلیسرول از قسمت عمیق سرخ کردن سیب زمینی در روغن پالم قرمز و زیتون و روغن آفتابگردان اشباع نشده حاصل می شود.

در حال حاضر روغن پالم به عنوان «روغن گیاهی» یا «چربی گیاهی» بر روی برچسب های مواد غذایی در اتحادیه اروپا (EU) ذکر شده است. از سال 2015 زیر نظر اتحادیه اروپا در بسته بندی مواد غذایی دیگر اجازه استفاده از اصطلاح کلی «چربی گیاهی» یا «روغن گیاهی» در فهرست مواد تشکیل دهنده داده نخواهد شد. تولید کننده ی مواد غذایی باید نوع خاص چربی گیاهی را استفاده می کند شامل روغن پالم را ذکر کند.

سایر کاربردها

سوخت زیستی

روغن نخل را می توان به عنوان بیودیزل (سوخت زیستی) که آن هم معمولا به عنوان روغن پالم متیل استر شناخته شده است استفاده کرد.

روغن پالم متیل استر از طریق یک فرایند به نام تبادل استری ایجاد شده است. سوخت زیستی روغن پالم معمولا برای ساخت بیودیزل روغن پالم مخلوط با سایر سوخت ها مخلوط می شود. بیو دیزل روغن پالم استاندارد N14212 اروپا را برای سوخت زیستی دریافت کرد. بزرگ ترین واحد تولید بیو دیزل روغن پالم در جهان در سال 2011 فنلاند بود که روغن بیو دیزل گیاهی را در سنگاپور افتتاح کرد.

بمب ناپالم
نمک های آلومینیوم اسید پالمتیک و اسید نفتنیک در طول جنگ جهانی دوم برای تولید بمب ناپالم با هم ترکیب شده بودند و نام یکی از معروفترین بمبهای آتش زا تا چند دهه قبل بود

پنجشنبه نهم اردیبهشت 1395 09:06 ق.ظ
ما باید دیگه خودمان ماست ترین کنیم اما ای کاش مسولیت یک فکر درست بکنند وبجای بر چسب مثل کشورهای دیگه قدوغن میشد چون بستنیهایی که بچه ها میخورند را چه کار کنیم
پاسخ ع.ا نصر : وای به وقتی که بگندد نمک
انیا
یکشنبه بیست و هفتم دی 1394 11:18 ب.ظ
خدا ازشون نگذره،دختره دوساله من چه گناهی کرده که روزی سه لیوان شیر پرچرب بهش میدادم بخوره ومیگفتم مامان بخور تا همیشه سالم باشی،خدا لعنتشون کنه که اینطور با زندگی مردم بخصوص کودکان بازی میکنند
پاسخ ع.ا نصر : حق داری دخترم....الهی .هنوز هم وارد میکنند....خدا لعنت کنه دروغگویان را...
جمعه بیست و پنجم دی 1394 08:56 ب.ظ
خدا باعث وبانی واردکننده ی روغن پالم را نبخشه ونابودش کنه
پاسخ ع.ا نصر : الهی
یکشنبه نوزدهم مهر 1394 06:12 ب.ظ
یکشنبه نوزدهم مهر 1394 06:11 ب.ظ
شنبه دوازدهم مهر 1393 11:33 ق.ظ
از ماست که بر ماست
پنجشنبه ششم شهریور 1393 09:11 ب.ظ
فقط بایدبگم متاسفم که بعدچندسال این قضیه لورفته چرا مامردم اینقد ساده ومظلوم واقع شدیم تواین مملکت
پاسخ ع.ا نصر : بنام خدا و با عرض ادب .چه بگویم ولی اینقدر میدانم گاهی بهم نون قرض میدهند و گاهی وقتی ساز مخالف از رقیب ببینند همدیگر را افشا می کنند.
من که هرکس در حق این ملت مظلوم بهر نحوی ظلم میکنه را بخدای قادر می سپارم.
پنجشنبه ششم شهریور 1393 09:11 ب.ظ
فقط بایدبگم متاسفم که بعدچندسال این قضیه لورفته چرا مامردم اینقد ساده ومظلوم واقع شدیم تواین مملکت
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو