شمرون ، شمیران و معرفی محله های شمیران،مذهبی ، علمی ، پزشکی ، آموزشی ، کامپیوتر

شیخ كلینی - روز بزرگداشت شیخ كلینی

نویسنده :ع.ا نصر
تاریخ:پنجشنبه هجدهم اردیبهشت 1393-12:23 ب.ظ

 بچه شمرون
برجسته‌ترین دانشمند فقیه و محـدث نامدار شیعه در نیمه دوم سده سـوم و نیمه اول سـده چهارم هجـرى، ثقه‌الاسلام شیخ محمـد كلینـى است. او در عهد امامت امام یازدهـم، در دهى به نام كلیـن در ۳۸ كیـلومترى شهررى و در خانه‌ای مملو از عشق و محبت به اهل بیت علیه‌السلام چشـم به جهان گشود.

پدرش یعقوب بـن اسحاق كه مردى با فضیلت و پاك‌سرشت بـود از همان اوان كـودكـى تربیت فرزندش را برعهده گـرفت و بـا زبـان عمل، اخلاق، رفتـار و آداب اسلامـى را به او آموخت. كلینـى بعد از كسب ادب از محضر پدر بزرگوار خود نزد دایی خـود كه از محدثان بزرگ و از شیفتگان مكتب اهل بیت به شمار می‌رفت، به ادامه تعلیم و تعلم پرداخت و با منابع علـم حدیث و رجال آشنا شد. بعد از طـى تحصیلات ابتدایى براى پیمـودن مدارج كمال انسانـى به شهررى كه در آن عصر از مرتبه علمـى خاصـى برخـوردار بـود مسافرت كرد. ابو جعفر محمد بن یعقوب بن اسحق رازی معروف به «ثقه الاسلام»، «شیخ مشایخ شیعه» و «رئیس محدثان علمای امامیه»، از مروجان مذهب شیعه در دوران غیبت امام زمان«عج» بود. وی صاحب كتاب «كافی» - یكی از كتب اربعه شیعه - است كه در عقاید اسلامی مرجع مهمی برای محققان و علما به شمار می‌آید. به تصدیق شیخ مفید، كتاب «كافی» ارزشمندترین كتاب اسلامی و نفیس‌ترین كتاب شیعه است. كتاب «كافی» شامل ۱۶ هزار و ۱۹۹ حدیث است كه طی سه قسمت «اصول»، «فروع» و «روضه» تدوین شده است. كلینی اولین محدثی بود كه به جمع، نظم و ترتیب اخبار دینی پرداخت. از كتب دیگر او می‌توان «تعبیر الریا»، «رد قرامطه»، «وسائل الائمه»، «كتاب الرجال» و «ما قیل فی الائمه من الشعر» را نام برد. وی از علمای زمان غیبت صغری بود و در ماه شعبان سال ۳۲۹ هجری یعنی ۶۹ سال پس از وفات امام حسن عسکری(ع) فوت كرد. مزار او در باب الكوفه بغداد قرار دارد. شیخ كلینـى از محضر اساتید برجسته‌ای كه هـر یك در عصـر خـود از نـوابغ روزگار به شمار می‌رفتنـد كسب فیض كرده است كه بـرخـى از آنها عبـارتند از: ۱‌- احمد بن محمد بن عاصم كوفى، ۲‌- حسن بن فضل بن زید یمانى، ۳‌- محمد بن حسن صفار، ۴‌- سهل بن زیاد آدمى رازى، ۵‌- محمد بن حسن طایى، ۶‌- محمد بن اسماعیل نیشابورى، ۷‌- احمد بن مهران، ۸‌- احمد بن ادریس قمی و ۹‌- عبدالله بن جعفر حمیری.

در صورتی که مایلید در باره این بزرگوار بیشتر بدانید و یا کتاب اصول کافی را دانلود کرده و یا به صورت آن لاین بخوانید بر روی کلمه ادامه مطلب کلیک کنید


ثقةالاسلام «محمدبن یعقوب کلینی رازی» نقش بزرگ و سرنوشت سازی در حفظ و انتقال میراث علمی ارزشمند اهل بیت علیهم السلام به جهانیان داشته است.

کلینی را همه علمای رجالی توثیق کرده اند و نجاشی و علامه حلی و ابن داوود و پدر شیخ بهایی درباره وی نوشته اند: «اوثق الناس فی الحدیث و اثبتهم»؛ او موثق ترین و مطمئن ترین و ثابت ترین مردم در حدیث است. از این رو به «ثقةالاسلام» مفتخر و معروف شده است. نگارش دوره کافی خدمت بی نظیری در حفظ و نشر و گسترش معارف اهل بیت(ع) و تبیین و تدوین حقایق مذهب شیعه بوده است. شیخ مفید در شرح عقاید شیخ صدوق درباره «کافی» نوشته است: «هو اجلّ کتاب الشیعه و اکثرها فائدة» (تصحیح الاعتقاد، ص۲۷)؛ کافی بزرگ ترین و جلیل ترین کتاب شیعه و پرفایده ترین آن هاست.

شهیدمحمدبن مکی در اجازه خویش به علی بن خازن می گوید: «کتاب الکافی فی الحدیث الّذی هم یعمل فی الامامیّه مثله»؛ مانند کتاب کافی در بین امامیه در حدیث نوشته نشده است. فیض کاشانی در توصیف کتب اربعه شیعه می نویسد: «الکافی اشرقها و اوثقها و اتمّها و اجمعها» (الوافی، ج۱، ص۵)؛ از میان کتب اربعه «کافی» شریف ترین و مطمئن ترین و تمام ترین و جامع ترین آن هاست. کتاب فاخر کافی با بیست سال رنج و جهاد علمی در عصر حیات نواب اربعه ولی عصر عجل ا... تعالی فرجه الشریف در مقطع زمانی غیبت صغری نوشته شد. از این رو کافی در قدمت زمانی و نزدیکی و ارتباط با عصر صدور، منحصر به فرد است. این عالم بزرگ ایرانی، در عصر امامت امام حسن عسگری علیه السلام در روستای کلین در جنوب شهر ری چشم به جهان گشود و اثر سترگ و مهم وی کافی از سرفصل های خدمات بزرگ ایرانیان به اسلام راستین و تشیع و معارف اهل بیت(ع) است. وجود این شخصیت فرهیخته و خردمند عالی مقام ایرانی در قرن سوم و چهارم هجری قمری و آثار و خدمات فرهنگی وی نشان دهنده استعداد بالای علمی مردم ایران و فداکاری دانشمندان ایرانی در راه اسلام است و آگاهی و هوشیاری و بیداری و شعور بالای ایرانیان در انتخاب اسلام راستین و دفاع از معارف اهل بیت(ع) را ثابت می کند. «کلینی شناسی» و «کافی شناسی» میزان دلبستگی و تلاش علمی مردم ایران در خدمت به اسلام را روشن می کند. کلینی مظهر خدمات متقابل اسلام و ایران است. باید کلینی و کتاب کافی را شناخت و بر نقش و آثار جاویدان این شخصیت برجسته و نابغه بزرگ ایرانی آگاهی یافت و خدماتش را ارج نهاد و راه او را ادامه داد. آری «کلینی شناسی» باید در دانشگاه های ایران و جهان رواج یابد. شناخت کلینی شناخت سیمای زیبای مسلمانان ایرانی در قرن های اول تا سوم هجری قمری است.


ثقة الاسلام محمد بن یعقوب بن اسحاق کلینی رازی معروف به شیخ کلینی ، مشهورترین دانشمند فقیه شیعه در نیمه اول قرن چهارم (ه ق)است. او از اهالی روستای کلین واقع در 38 کیلومتری شهر ری و ناحیه جنوب غربی جاده قم به تهران نزدیک حسن آباد بوده است. به همین دلیل ایشان را رازی یعنی از اهالی ری لقب دادند .در آن زمان ری و به خصوص روستاهای آن یکی از مراکز شیعه نشین بوده است .

شیخ کلینی(ره) در زمان امامت، امام حسن عسکری ( علیه السلام) متولد شد، و زمان غیبت کوتاه حضرت ولی عصر(ارواحنا له الفدا) را درک نموده است.

با توجه به این که ایشان با چهار تن از فقها و محدثین بزرگ شیعه (سفیران ونمایندگان خاص حضرت ولی عصر"ارواحنا له الفدا") هم عصربودند،وشیعیان به آنان ارادت خاصی داشتند. شیخ کلینی(ره) مشهورترین عالم زمان خودبود در میان شیعه و سنی با احترام می زیست ، و به طور آشکارا به ترویج مذهب تشیع و بیان فضائل اهل بیت عصمت (علیه السلام ) می پرداخت.

او در بین مردم به راستی گفتار و کردار و شناخت احادیث و اخبار مشهور بود. تا آنجا که شیعه و سنی ایشان را مرجع پژوهش های دینی خود دانسته و مورد اعتماد هر دو فرقه بودند. به همین دلیل لقب " ثقة الاسلام " یعنی کسی که مورد اعتماد اسلام است را به خود اختصاص داد. او نخستین دانشمند اسلامی است که دارای این لقب می باشد .

شیخ کلینی(ره) نخستین دانشمند اسلامی است که دارای لقب "ثقة الاسلام" می باشد.

شیخ کلینی(ره) در امانت و عدالت ، تقوی و فضیلت ، حفظ و ضبط احادیث مانند نداشت. که همگی از شرایط یک فرد محدث می باشد.

صلوات بر روان پاک دانشمند و محدثی که در یازده قرن پیش مدت از عمر خود را با کمال اخلاص صرف کرد تا معتبرترین احادیث و اخبار ائمه معصومین (علیه السلام ) را از لا به لای کتب و رساله ها انتخاب کرده و مجموعه نفیس و بی نظیری را که در تمام این یازده قرن در میان صدها هزار کتاب اسلامی بی مانند می باشد به جامعه اسلام و تشیع تحویل داد ، تا جایی که بیش از پنجاه کتاب در شرح و ترجمه آن به زبانهای مختلف منتشر شده است .این مجموعه در میان دانشمندان و مولفین به عنوان سند مذهبی تلقی شده و در جامعه تشیع در ردیف معتبرترین کتب بعد از قرآن معرفی گشت.

دانشمندان و فقهای دینی در مورد شیخ کلینی(ره) چنین می گویند:

نجاشی : او در زمان خود شیخ و پیشوای شیعه در ری بود. و حدیث را از همه بیشتر ضبط کرده و بیشتر از همه مورد اعتماد است.

ابن طاووس : شیخ کلینی امانتدار و مورد اطمینان همگان است.

ابن اثیر : او بفرقه امامیه زندگی تازه ای بخشید و پیشوا و عالم بزرگ و فاضل و مشهور در آن مذهب است.

ابن حجر عسقلانی از علمای فرقه شافعی : کلینی از روساء فضلاء شیعه است در عصر خود.

محمد تقی مجلسی : حق این است که در میان علماء شیعه مانند کلینی نیامده است و هرکه در اخبار و ترتیب کتاب او دقت کند در می یابید که او از جانب خداوند تبارک و تعالی موید بوده است.

وهمچنین درباره کتاب"اصول کافی" نظر می دهند.

شیخ مفید : کافی در ردیف جلیل ترین کتب شیعه و سودمندترین آنهاست.

محمد بن مکی شهید در اجازه خود به ابن خازن می گوید : کتاب کافی در علم حدیث است و امامیه مانندش را ننوشته اند.

محقق کرکی در اجازه خود بقاضی صفی الدین عیسی می گوید : کتابی بزرگ در موضوع حدیث بنام کافی است که مانندش نوشته نشده است.این کتاب از احادیث شرعی و اسرار دینی مقداری جمع آوری نموده که در کتاب دیگری یافت نمی شود.

فیض کاشانی: کافی شریفترین و کاملترین و جامعترین کتب است زیرا که در میان آنها شامل اصول و خالی از عیب و فضول است.

شهید ثانی : کتاب کافی آبشخور صافی است که به جان خودم هیچ نویسنده ای مانندش را به رشته تالیف در نیاورده است و قدر و منزلت کلینی و جلالت او از این کتاب هویدا گردد.

مولی محمد امین استرآبادی در کتاب" فوائد المدینه"می گوید : ما از اساتید و علماء خود شنیده ایم که در اسلام کتابی تالیف نشده که برابر یا نزدیک به کتاب کافی باشد.

نجاشی در کتاب نامدارش" رجال" او را نامی ترین دانشمند شیعه دانسته است.

شیخ طوسی: او را دانشمند بلند آوازه می داند .....

آرامگاه پدر شیخ کلینی(ره) یعنی یعقوب بن اسحاق که از بزرگان شیعیان آن روزگار بوده هم اکنون در قریه " کلین" زیارتگاه می باشد.


محمدبن یعقوب کلینی معروف به «ثقةالاسلام کلینی» از محدثان برجسته و دانشمندان صاحب سبک در عرصه حدیث و روایت است. این محدث نخستین عالمی است که به لقب «ثقةالاسلامی» خوانده شد و یا دست کم معروف ترین شخصیتی است که در تاریخ حدیث شیعه به این عنوان شناخته شد. وی با تألیف کتاب کم نظیر «الکافی» نقطه عطفی در روند تاریخ حدیث شیعه پدید آورد و موجب حفظ و حراست بسیاری از اخبار ائمه(ع) از تحریف و نابودی شد.

اهمیت حدیث در اسلام

اهمیت و جایگاه برجسته حدیث که از آن گاه به روایت و گاه به خبر نیز تعبیر می شود و بیانگر سنت قولی و حتی فعلی معصومان(ع) است، بر آشنایان به سنت فکری اسلامی پوشیده نیست. از همان صدر اسلام که مسلمانان به گردآوری و جمع قرآن اهتمام ورزیدند، هم پای آن، گفتار و رفتار پیامبر اکرم(ص) را نیز در کانون توجه خود قرار دادند و احادیث آن حضرت(ص) را نیز ثبت و ضبط کردند. اگر چه در دوران خلفا کتابت و انتشار احادیث برای مدتی متوقف شد اما در میان پیروان مکتب اهل بیت(ع) هیچ گاه این روند متوقف نشد. البته گاه تحت فشار دستگاه خلافت برخی از احادیث از میان رفت. با فرصتی که در عصر امام باقر(ع) و سپس امام صادق(ع) فراهم آمد، این دو بزرگوار دانشگاه و مکتب درسی گسترده ای تأسیس کردند که از اقصی نقاط جهان اسلام به آن مراجعه می کردند و از محضر این دو امام(ع) نیازهای علمی خود را فرامی گرفتند. همین فرصت موجب رونق گرفتن فراوان حدیث شد و در این دوران اصحاب حدیث و شخصیت های برجسته حدیثی همچون محمدبن مسلم، ابان بن تغلب، زرارة بن اعین، ابا بصیر و... ظهور کردند. در این زمان، حدیث و روایت به رسانه ای تأثیرگذار و دانشی ممتاز تبدیل شد که دیدگاه‌ها و سخنان ائمه معصومین(ع) را به مناطق مختلف جهان اسلام می رساند و مکتب امامت را ترویج می کرد. همچنین راویان جایگاه اجتماعی پیدا کردند و به صورت شبکه ای درآمدند که علاوه بر تأمین نیازهای مذهبی جامعه، دیدگاه ها و اخبار سیاسی ائمه(ع) را نیز پوشش می دادند و به جبهه نیرومندی در مقابله با دستگاه خلافت عباسی تبدیل شدند که این امر حساسیت خلافت را برانگیخت. در این زمینه می توان از محمدبن ابی عمیر راوی برجسته و مورد اعتماد یاد کرد که حتی دستگیر و زندانی شد؛ وی از ترس خلافت مکتوبات حدیثی خود را که در اصطلاح تاریخ حدیث به آن «اصل» گفته می شود، مدفون کرده بود که این مکتوبات از بین رفت.

پیدایش اصول چهارصد گانه

در پی رونق گرفتن روایت گری و نقل و کتابت حدیث که به توصیه ائمه(ع) انجام می شد، محدثان و راویان برجسته، آن چه را به طور مستقیم از امام معصوم(ع) و یا راویان دیگر شنیده بودند، می نوشتند. به این نوشته ها که جز سخن معصوم در آن چیز دیگری نبود، «اصل» می گفتند. این اصول آن چنان زیاد شد که تعداد آن را تا ۴۰۰ اصل و رساله عنوان کرده اند.

مدرسه حدیثی کلینی

ثقةالاسلام کلینی هر چند سال تولدش به درستی معلوم نیست اما بدون شک تمام دوران غیبت صغری و نیابت نواب خاص امام زمان(عج) را درک کرده است. این شخصیت که در روستای «کلین» در نزدیکی شهر ری به دنیا آمد، پس از فراگیری تحصیلات مقدماتی نزد پدر بزرگوارش از مکتب حدیثی قم نیز بهره مند شد و سپس رحل اقامت در بغداد افکند و تا آخر عمر در آن شهر به تحصیل و تدریس و تألیف اشتغال داشت. مهم ترین خدمتی که شیخ کلینی به مکتب شیعه کرد، تدوین و گردآوری «اصول» حدیثی و تألیف کتاب گرانسنگ «الکافی» بود. این اثر که معتبرترین کتاب حدیثی شیعه و اولین کتاب از ۴ کتاب حدیثی معتبر و معروف آن است، در دورانی تألیف شد که آثار و اخبار ائمه(ع) در «اصول» ۴۰۰ گانه پراکنده بود و بیم تحریف و نابودی آن می رفت. آن هم در زمانی که عصر حضور ائمه(ع) پایان یافته و غیبت صغری آغاز شده بود. در چنین شرایطی محمد بن یعقوب کلینی به خواسته یکی از شیعیان که از جهالت و بی اطلاعی مردم گلایه کرده و خواستار تدوین کتابی درباره مسائل دینی شده بود پاسخ داد و طی بیست سال زحمت و تلاش مجاهدانه، کتابی پدید آورد و باقیات الصالحاتی از خود به جای گذارد که قرن هاست مورد استفاده و مرجع معتبر دینی شیعیان است. او خود درباره انگیزه تالیف این کتاب در مقدمه اصول کافی با اشاره به این درخواست می نویسد: «ای برادر! آگاه شدم از آن شکایت که نسبت به مردم زمان ما کردی که ایشان بر نادانی با هم سازش کرده و در آبادانی راه جهالت همدست و کوشایند تا آن جا که نزدیک است دانش به کلی از ایشان رخت بربندد و ریشه کن شود، چون آنان بر اعتماد به جهل و تباه ساختن دانش و دانشمند خرسند شده اند...» آن گاه در پایان مقدمه می گوید: «خدا را شکر که تالیف کتابی را که خواستی میسر کرد. امیدوارم چنان که خواستی باشد. اگر در آن کوتاهی رفته باشد، در نیت ما که خیرخواهی است، کوتاهی نبوده، زیرا خیرخواهی برادران و هم مذهبان بر ما واجب است به علاوه ما امیدواریم که با مردم این زمان و آن ها که تا پایان دنیا از این کتاب استفاده و به آن عمل می کنند در ثواب شریک باشیم.» همین تلاش های خالصانه و عالمانه مرحوم کلینی بود که کتابش مورد تحسین دانشمندان قرار گرفت و در ردیف معتبرترین کتاب های اسلامی شمرده شد. استاد علی دوانی صاحب نظر برجسته تاریخ مفاخر و عالمان شیعه، درباره جایگاه علمی و حدیثی شیخ کلینی می گوید: کلینی مشهورترین شخصیت عالی مقامی بود که در آن زمان، میان شیعه و سنی با احترام می زیست و به صورت آشکار به ترویج مذهب حق و نشر معارف و فضایل اهل بیت(ع) همت می گماشت. عموم طبقات او را به راستی گفتار و درستی کردار و احاطه کامل بر احادیث و اخبار می ستودند، به طوری که نوشته اند شیعه و سنی در اخذ فتوا به وی مراجعه می کردند و در این باره مورد وثوق و اعتماد هر دو بود. به همین دلیل ملقب به ثقة الاسلام شد و او نخستین دانشمند اسلامی است که به این لقب خوانده شد و حقا شایسته این لقب بزرگ بود. (مفاخر اسلام ج ۳)

مروری بر کتاب «الکافی»

کتاب «الکافی» که یکی از ۴ کتاب برجسته حدیثی شیعه است و هم چون کتاب صحاح اهل سنت مانند صحیح بخاری و صحیح مسلم و... ازجمله معتبرترین کتاب های حدیثی است، مشتمل بر سه بخش اصول، فروع و روضه است. اصول کافی که در ۴ جلد به فارسی نیز ترجمه شده است، خود چند کتاب را دربر دارد. کتاب العقل و الجهل، کتاب فضل العلم، کتاب التوحید، کتاب الحجم، کتاب الدعا، کتاب المعاشرة و مانند این هاست. در حقیقت اصول کافی از مباحث زیربنایی چون عقل و جهل و فضیلت دانش آغاز می شود و آن گاه به مسائل اعتقادی می پردازد و در آخر نیز روایاتی را که درباره آداب معاشرت و مسائل اخلاقی از امامان(ع) نقل شده است، بیان می کند. دسته بندی فروع کافی نیز طبق کتاب های فقهی است و روایات فقهی را نقل کرده است. در روضه هم بعضی از خطبه ها و نامه های مهم ائمه(ع) و مانند آن ذکر شده است. مجموع احادیثی که در این اثر ارزشمند نقل شده، حدود ۱۶ هزار و ۱۹۹ حدیث است که این تعداد به تنهایی افزون بر تمام روایاتی است که در کتاب های شش گانه صحاح اهل سنت گرد آوری شده است. به گفته یکی از محققان، روش کلینی در ترتیب احادیث هر باب این است که حدیث درست تر و روشن تر را در اول باب قرار داده و سپس به همین ترتیب احادیث مبهم و مجمل را ذکر کرده است. اهمیت این کتاب موجب شد تا طی قرن ها حدود ۵۰ کتاب درباره کافی اعم از شرح و تعلیق تالیف شود که شرح ملاصدرا و شرح علامه مجلسی با عنوان «مرآة العقول» ازجمله آن هاست. در دوران ما نیز این کتاب توسط حجت الاسلام دکتر سیدجواد مصطفوی و سیدهاشم رسولی محلاتی ترجمه و منتشر شده است. سرانجام این محدث و فقیه برجسته در سال ۳۲۹ هـ.ق یعنی سالی که غیبت صغری پایان یافت، رحلت کرد.

کتاب اصول کافی بصورت آنلاین

با سلام. یکی از کتبی که هر شیعه ای باید بخواند کتاب اصول کافی است. این کتاب به تشریح اصول دین میپردازد. بر روی لینک زیر کلیک کنید تا بتوانید کتاب را بخوانید البته هنگام تعویض صفحات باید آنلاین باشید:

اصول کافی جلد اول

http://www.islamicecenter.com/ketaabkhaaneh/osool_kaafi/osool_kaafi_jeld_1_fehrest.html

اصول کافی جلد دوم

http://www.islamicecenter.com/ketaabkhaaneh/osool_kaafi/osool_kaafi_jeld_2_fehrest.html

اصول کافی جلد سوم

http://www.islamicecenter.com/ketaabkhaaneh/osool_kaafi/osool_kaafi_jeld_3_fehrest.html

اصول کافی جلد چهارم

http://www.islamicecenter.com/ketaabkhaaneh/osool_kaafi/osool_kaafi_jeld_4_fehrest.html

اصول کافی


دانلود کتاب ارزشمند اصول کافی برای موبایل java

کتاب ارزشمند اصول کافی


اثر ثقه الاسلام ابی جعفر محمد بن یعقوب بن اسحاق کلینی رازی (ره )
با ترجمه و شرح سید جواد مصطفوی
برای دانلود روی لینک های زیر کلیک کنید .

1- اصول کافی جلد 1
2- اصول کافی جلد 2
3- اصول کافی جلد 3
4- اصول کافی جلد 4

دانلود با فورمت اندروید

'.$title.'
دانلود کنید

حجم : 2701 کیلوبایت

manicure
شنبه دوازدهم فروردین 1396 08:21 ب.ظ
It's awesome to pay a visit this website and reading the views of all friends concerning this article, while I am also keen of getting experience.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو