شمرون ، شمیران و معرفی محله های شمیران،مذهبی ، علمی ، پزشکی ، آموزشی ، کامپیوتر

خطیب مشهور حجت الاسلام و المسلمین احمد كافی

نویسنده :ع.ا نصر
تاریخ:دوشنبه سی ام دی 1392-07:24 ق.ظ

بچه شمرون" title="بچه شمرون
خطیب و واعظ شهیر، حجة الاسلام و المسلمین حاج احمد كافی در سال 1315 هجری شمسی در شهر مقدّس مشهد، در خانواده‌ای مذهبی دیده به جهان گشود. پدر وی مرحوم میرزا محمد كافی، فرزند حاج میرزا احمد كافی یزدی، از علما‌ و روحانیون پرهیزگار و وارسته بود.

كافی در سال 1321، در سنّ شش سالگی، وارد دبستان شد. از ده سالگی در محضر حاج میرزا احمد كافی یزدی به تحصیل علوم دینی پرداخت و در كسب رتبه‌های عملی و علمی بسیار كوشا و موفّق بود. وی پس از دو سال وارد مدرسة علوم دینی مشهد شد و در هجده سالگی به همراه جدّش برای ادامة تحصیلات علوم دینی، رهسپار نجف اشرف شده، در مدرسة «سیّد» زیر نظر استادانی چون آیةالله خویی، آیةالله ‌سید اسدالله مدنی تبریزی، آیةالله حسین راستی كاشانی به تحصیل علوم دینی مشغول شد.

شیخ احمد كافی كه از آغاز با محبّت اهل بیت پرورش یافته بود، علاقة زیادی به حضور در مجالس امام حسین(ع) از خود نشان می‌داد همین علاقه و حضور او در این مجالس، در پی‌ریزی شخصیّت او به عنوان واعظ و خطیبی مشهور بسیار مؤثّر بود.

وی پس از مدّتی، از طرف آیةالله مدنی، مأمور خواندن دعای كمیل در صحن امام حسین(ع) و دعای ندبه در مدرسة سیّد شد.

بازگشت به قم
مرحوم كافی پس از مدّتی اقامت در نجف اشرف و تحصیل علوم دینی، به خاطر وضعیّت بد مالی پدر و برای كمك به خانواده، مجبور شد به قم بازگردد. او بر خلاف میل خود -كه خواهان بازگشت به نجف اشرف بود- سه سال، در قم به ادامة تحصیل و در كنار آن، به منبر و موعظة مردم پرداخت.

او بارها به خاطر سخنرانیهای محرّم، صفر و رمضان خود در قم، زندانی و یا تبعید شد.

اقامت در تهران
شیخ احمد كافی در سال 1343 هجری شمسی، به خاطر درخواستهای مكرّر مردم تهران و نیاز شدید آن شهر به تبلیغ دین و روشنگری در برابر ترفندهای فاسدانة رژیم شاه به آنجا رفت و همزمان با سخنرانیهای مذهبی در مساجد، در منزل خود نیز جلسات آموزش قرآن و تعلیم و تربیت كودكان و نوجوانان و نیز مراسم دعای كمیل و ندبه را تشكیل داد.

ازدواج
حجة الاسلام كافی در سن 23 سالگی با فرزند مرحوم آیةالله سید حسین شاهرودی كه از زاهدان و عالمان معروف مشهد بود، ازدواج كرد، ثمرة این ازدواج، هفت فرزند بود به نامهای:

رضا، محسن، مهدی، هادی، مجتبی، ملیحه و حمیده.

خدمات اجتماعی
تأسیس مهدیّه: استقبال گسترده مردم تهران از جلسات سخنرانی و مراسم دعای كمیل و ندبه، به طور گسترده و عدم گنجایش منزل ایشان، باعث شد كه وی ساخت مهدیّه را پیشنهاد كند؛ كه با استقبال بازاریان و مردم روبرو شد. او با فروش منزل خود و كمك چهارتن از بازاریان خوشنام تهران و نیز عدّة زیادی از مردم، توانست زمینی، چهارهزارمتری، در خیابان ولیّ‌عصر، در تاریخ19 بهمن 1348 هجری شمسی با نام مهدیّه خریداری كند، كه ساختمان اوّلیة آن بیش از پانزده‌هزار نفر گنجایش داشت.

كمك به نیازمندان: این كمكها به گونه‌های مختلفی صورت می‌گرفت؛ مثلاً پرداخت كمكهای نقدی و غیر نقدی ماهانه به صدها خانوادة بی‌سرپرست و یا لوله‌كشی آب برای ده‌ها خانه در جنوب تهران و یا تأمین سوخت بعضی خانواده‌ها و فرستادن هدایایی چون كفش، لباس و…كه به مناسبتهای مختلف انجام می‌گرفت؛ اگر چه پس از مدّتی، مرحوم كافی به همین دلیل و با عنوان كمك به خانوادة چریكها و خرابكاران، دستگیر و زندانی شد.

پس از آزادی مرحوم كافی از زندان- كه سه ماه طول كشید- ساواك، علاوه بر تعطیل همة برنامه‌های نیكوكارانة مهدّیه، وی را برای یك سال، به ایلام تبعید كرد.

ساخت درمانگاه: از دیگر خدمات مرحوم كافی، ایجاد یك واحد درمانی با كمك پزشك و چند پرستار بود كه در برآوردن نیازهای پزشكی مردم محروم، بسیار نقش داشت.

این واحد درمانی كه در داخل ساختمان مهدّیه بنا شده بود، داروهایی را كه خود مردم به آنجا می‌آوردند -كه گاه داروهای بسیار كم‌یاب نیز بود- به رایگان، ‌در اختیار نیازمندان قرار می‌داد.

ایجاد صندوق قرض الحسنه: بنای نخستین این صندوق در واپسین روزهای عمر مرحوم كافی گذارده شد؛ امّا فعّالیّت اصلی آن چندی پس از رحلت وی آغاز شد.

تأسیس حوزة علمیّه؛ كه با استقبال خوب 
مردم روبرو شده و زیر نظر هیأت مدیره اداره می‌شد.

خدمات در تبعید: مرحوم كافی در زمان تبعید، خدمات ارزنده‌ای را با كمك و هم‌یاری اهالی نیكوكار محل، به انجام رساند، تأسیس حوزة علمیّه و ساخت مسجد، مدرسه و حمّام در شهر ایلام و ساخت و بازسازی چندین حمّام و مسجد در شهرهای دیگر استان ایلام، چون: مهران‌غرب، دهلران، اسلام آباد غرب و روستاهای اطراف، از آن جمله است.

وی همچنین در طول مسافرتهایش به شهرهای گوناگون ایران بنای 72 مهدیّه را با كمك اهالی محل پی‌ریزی كرد. او حتّی در عربستان سعودی نیز - كه هر سال برای حجّ به آن جا می رفت - فعّالیّت داشت؛ كه كمك به سادات "نُخاوله" با هزینة نیكوكاران ایرانی و احداث چاه آب در روستای "اوریز" و ساخت چندین مسجد و مهدیّه، بخشی از آن است.

ارادت مرحوم كافی به امام خمینی(ره)
مرحوم كافی از یاوران انقلاب اسلامی ایران و مبارزه بر علیه حكومت شاهنشاهی بود و در این راه بارها، در سخنرانیهای خود، از امام خمینی حمایت و او را به بزرگی یاد می‌كرد. برای نمونه، در یكی از سخنرانیهای خود، خطاب به حضرت امام، چنین می‌گوید:

«آیةالله العظمی خمینی! بزرگ مرجع شیعه، افتخار قرآن، افتخار اسلام، افتخار اهل بیت، افتخار دین،‌ افتخار روحانیت،‌ مدافع اسلام و شیعه! با توام آقا؛ قربانت بشم آقا! كنار قبر جدّت علی(ع) بگو: خدا! آقام كی می‌یاد؟».

وی به خاطر همین‌گونه سخنرانیها، كه گاه با حمله به اسرائیل و مزدوران آمریكا نیز همراه بود، بارها دستگیر و روانة زندان شدند. امام(ره) نیز- به گفتة كسانی كه در نجف خدمت ایشان می‌رسیدند و اخبار ایران را گزارش می‌كردند- نسبت به جلسات مهدّیه اظهار علاقه كرده و حتّی برای كافی پیام فرستاده و ایشان را به ادامة جلسات تشویق می‌نموده است.

مرحوم كافی همچنین، یكی از كسانی بود كه با ترفند دشمن برای كم‌رنگ كردن مرجعیّت حضرت امام(ره) مبارزه می‌كرد. برای نمونه، در پای دو تلگراف كه از جانب "جامعة روحانیون تهران" و "جامعة اهل منبر خراسان" برای حضرت امام فرستاده شده بود، امضای ایشان را می‌توان دید. متن تلگرافها چنین است:

«جامعة روحانیون تهران به امام خمینی

بسم الله الرحمن الرحیم

محضر مقدّس حضرت آیةالله العظمی، آقای خمینی، مرجع عالیقدر تقلید- متّع ‌الله المسلمین بطول بقائه.

رحلت حضرت آیةالله العظمی حكیم را به حضور پیشوای عظیم الشّأن و جامعة روحانیت، تسلیت عرض نموده، عظمت و پیشرفت اسلام و مسلمین را در سایة اقدامات و رهبریهای آن مرجع عالی‌قدر و با همكاری روحانیّت، از درگاه خداوند متعال خواستاریم.»

«جامعه اهل منبر خراسان به امام خمینی.

محضر مبارك حضرت آیةالله العظمی، جناب آقای خمینی - دام ظلّه العالی.

بار دیگر جامعة اهل منبر خراسان، پشتیبانی كامل خود را از رهبران عالی مقام و آیات عظام و مراجع تقلید گرامی، در راه حمایت از احكام مقدّس قرآن و حفظ حوزه‌های علمیّة نجف، قم،‌ مشهد و سایر بلاد،‌ اعلام می‌دارند. مجاهدات خالصانة و نصایح مشفقانة زعمای عالی‌قدر روحانی، مخصوصاً حضرت آیةاللهی، همواره مورد توجّه و تأیید عامّة مسلمین، خاصّه ملّت جعفری ایران است.

از خداوند متعال توفیق خدمت به دین و اجرای اوامر رهبران دینی را مسئلت داریم.»

مرحوم كافی پس از ترور منصور (نخست وزیر وقت) به جرم همدستی با گروه شهید بخارایی، دستگیر شده و شش ماه در زندان به‌سر بردند. ایشان همچنین در زمان وقوع حادثه پانزده خرداد، توسّط مأموران رژیم، دستگیر و برای چند ماه، راهی زندان شدند؛ نیز در جریان شهادت آیةالله محمّدرضا سعیدی، در زندان رژیم شاه (سال 1349) نقش مؤثّری، در علنی‌تر شدن مخالفتها و مبارزات داشتند؛ چنانكه ساواك مشهد در گزارش به تهران نوشت:

«طرفداران خمینی، در شهر مشهد، تا تاریخ 22/3/1349 كه شیخ احمد كافی از تهران به مشهد آمده و خبر مرگ سعیدی را انتشار می‌دهد،‌ جرأت این‌كه به نفع خمینی آشكارا و علناً تبلیغ و فعّالیّت نمایند را نداشتند، ولی پس از آن فعّالیّت خود را علنی كرده و…»

ایشان در طول فعّالیّتهایش، به نوشتن چند كتاب مشغول شد كه همه ناتمام ماند.

سفر اجباری
حضرت امام خمینی، در نیمة شعبان سال 1357 با صدور بیانیّه‌ای خاطرنشان كردند كه شادمانی و سرور بر روی اجساد به خون خفتة فرزندان اسلام و در حالی كه بسیاری از عزیزان ملّت، در تبعید و زندان و شكنجه بسر می‌برند،‌جایز نیست؛ و از همة مردم خواستند برای ادامة نهضت و اعلان مبارزه با جنایات رژیم از بر‌پایی جشن و چراغانی خودداری كرده و برپایی مراسم عید را به روزی واگذارند كه بنیاد ظلم و ظالم را از بین ببرند.

این بیانیّه باعث شد كه مرحوم كافی نیز مانند بسیاری دیگر از مردم و روحانیون، از برپایی جشن و چراغانی،‌كه هر سال به گونه‌ای باشكوه در مهدّیه برپا می‌شد، خودداری كنند، اما سازمان اطلاعات و امنیت كه از این اقدام به ستوه آمده بود،‌مرحوم كافی را احضار كرده و ضمن مشاجرة لفظی و حتّی ضرب و شتم او را مجبور كرد كه یا جشن و چراغانی هرساله را ادامه دهد و یا تهران را ترك كند و به مشهد برود. مرحوم كافی نیز اگر چه قرار بود در روز نیمة شعبان، ساختمان بانك اسلامی و كتابخانة مهدیّه را افتتاح كند، ‌ولی به خاطر پیروی از امام و همراهی با نهضت اسلامی، تهران را ترك كرد و ظهر روز پنجشنبه 30/4/1357 راهی سفر اجباری به مشهدّ مقدّس شد.

مرگ غیر عادی
وی بعد از توقّف در شیروان و اقامة نماز صبح روز شانزدهم شعبان، به سفر ادامه داد، امّا در چند كیلومتری مشهد (آلاجوق) تصادف دلخراشی روی داد كه منجر به كشته شدن او و زخمی شدن خانواده‌اش شد. در این تصادف كه در اثر برخورد چهار خودرو سواری با یك «ریُو ارتشی رخ داد، ‌شش نفر كشته و تعدادی نیز زخمی شدند كه توسّط مردم به بیمارستانهای قوچان و مشهد منتقل شدند.

برادر مرحوم كافی (حاج حسن كافی) تصادف خودرو برادرش را ساختگی و نقشة رژیم می‌خواند و این نكات را نیز شاهد ادّعای خویش می‌آورد:

راننده مردی بود به نام جعفر عنابستانی (كارگر سابق چاپخانه) كه بر خلاف میل مرحوم كافی و با اصرار خودش برای ایشان كار می‌كرد.

در آن حادثه همة سرنشینان خودرو به گونه‌ای صدمه دیده بودند، مگر شخص راننده كه كاملاً سالم مانده بود.

خودرو او با یك «ریُو» ارتشی برخورد كرده بود.

بعد از تصادف، خودرو ارتشی بسرعت از محل دور شده و صحنة تصادف به هم زده شده بود.

پلیس راه از دادن كروكی صحنة تصادف خودداری كرده و پلیس مشهد را مسؤول این كار دانسته بود.

براساس نقشه‌ای كه پلیس محل از صحنة تصادف كشیده بود (كروكی محل) رانندة مرحوم كافی مجرم شناخته شده بود.

مأمورین ساواك از ملاقات خانوادة مرحوم كافی با راننده - كه در زندان به سر می‌برد - جلوگیری كرده بودند.

مراسم تشییع و تدفین
جنازة مرحوم كافی، همان روز، با نظارت ساواك به قوچان منتقل شد، ‌اما مردم جنازة ایشان را از بیمارستان خارج كرده و پس از غسل دادن و كفن كردن، با تشریفات خاصّی، ‌به مشهد بردند. مردم، تشییع جنازة گسترده‌ای را از میدان فردوسی مشهد به سمت خانة شیخ زین‌العابدین كافی (عموی مرحوم كافی) و از آن‌جا به طرف حرف مطهّر ترتیب دادند. این مراسم با شكوه كه با شعار " درود بر خمینی" همراه بود مورد حملة مأموران رژیم قرار گرفت؛ آنان با چماق و گاز اشك‌آور به مردم حمله‌ور شدند كه منجر به‌شهادت شش نفر و زخمی شدن تعدادی از تشییع كنندگان شد.

مردم جنازه را پس از تشییع، برای انجام نماز به حرم مطهّر آوردند، امّا نماز ایشان با دخالت مأموران امنیّتی ناتمام ماند؛ مأموران جنازه را از حرم بیرون برده و به دستور استاندار خراسان همراه برادران و عموی مرحوم كافی، به تهران بردند و در فرودگاه تهران نیز مخفیانه و در محافظت گارد پلیس و كماندوها به پزشكی قانونی انتقال دادند. نیروهای پلیس به جمعیّت چند هزار نفری كه در فرودگاه منتظر جنازه بودند، ‌اعلام كردند كه جنازه تحویل پزشكی قانونی شده و در فرودگاه نیست.

خانوادة مرحوم كافی خواستند جنازه را تا صبح جمعه در سردخانه نگهدارند تا به وصیّت آن مرحوم عمل كرده باشند، امّا نیروهای امنیّتی چنین اجازه‌ای به ایشان ندادند - كه مبادا موجب گردهم آمدن مشتاقان ایشان و در نهایت، آشوب یا تظاهرات شود - و از خانوادة ایشان خواستند نوشته‌ای را - برای درج در روزنامه - به مقامات بدهند؛ به این مضمون: "به این علّت كه ممكن است بازهم به خاطر تشییع جنازه كسی كشته شود، ‌ما بر خلاف وصیّت برادرمان جنازه را در بهشت زهرا دفن و هزینة مجالس ختم را صرف امور خیریّه خواهیم كرد."

این پیشنهاد با مخالفت سرسختانة خانوادة مرحوم كافی روبرو شده و پذیرفته نشد. رژیم بناچار قبول كرد كه جنازه به مشهد برده شود، امّا اجازة دفن در حرم را نداد و جنازه را از فرودگاه مستقیماً به خواجه ربیع برده و همان شب به خاك سپرد.

مراسم ختم
پس از رحلت مرحوم كافی پیامهای تسلیت از دور و نزدیك به خانوادة ایشان فرستاده می‌شد. پیامهای تسلیت حضرات آیات: سیّد شهاب‌الدّین مرعشی نجفی، ‌سیّد محمّدرضا گلپایگانی، ‌سیّد محمّد وحیدی، ‌سیّد احمد خوانساری، شیخ عبدالرّحیم كنی، سیّد جواد خوانساری، ‌سیّد محمّدرضا بروجردی، محمّدتقی فلسفی، سیّد صادق شریعتمداری، سیّد محمّد سرور واعظی رهبر شیعیان افغانستان از آن جمله بود.

در اوّلین مجلس ختم ایشان كه در مسجد "سیّد عزیزالله" تهران و به دعوت آیةالله سیّد احمد خوانساری تشكیل شد، ‌بیش از پنجاه هزار نفر شركت كردند، و مجلس بعدی در مسجد" ارگ" به دعوت آیةالله فلسفی برگزار شد و پس از آن نیز مجالس ختم در بسیاری شهرها ادامه یافت كه معمولاً در پایان، با تظاهرات خیابانی و شعارهایی علیه رژیم همراه بود.

عاشق مهدی (عج)
مرحوم كافی كه مویه‌های جانگدازش در فراق حضرت مهدی(عج) تا هنوز در گوش عاشقان آن حضرت طنین‌انداز است وعدة دیدار او را به آن جهان برد. او بارها وصیّت كرده بود: «وقتی من مردم، اگر در بین هفته بود، جنازة مرا بگذارید تو سردخانه باشد، تا صبح جمعه، رفقا دور جنازه‌ام دعای ندبه بخوانند و چند تا یا صاحب الزمان بگویند كه مرده‌ام هم این ناله‌تان را بشنود.»

سلام بر آن ناله‌های عاشقانه كه قوام گردون‌اند و شفای دل عشاق. روح مرحوم كافی شاد و جان او میهمان معشوقش، مهدی(عج) بادhttp://compberfa.strikingly.com/
یکشنبه دوم تیر 1398 09:58 ب.ظ

Great postings. Thanks a lot!
recommended site cialis kanada are there generic cialis achat cialis en itali order generic cialis online cialis with 2 days delivery estudios de cialis genricos cialis 5 mg scheda tecnica cialis australia org acquistare cialis internet non 5 mg cialis generici
http://gharcamo.strikingly.com/
یکشنبه دوم تیر 1398 06:41 ق.ظ

Cheers, Good stuff.
cialis 20 mg effectiveness cialis generico milano how to purchase cialis on line cialis 5 mg para diabeticos cialis 05 cialis therapie tadalafil 20 mg cialis 5 mg comprar cialis navarr online prescriptions cialis
by cialis without prescription
شنبه یکم تیر 1398 02:20 ب.ظ

Nicely put, Thanks a lot!
cialis 5mg billiger tadalafil 5mg side effects for cialis cialis et insomni cialis official site cialis 5 mg where do you buy cialis generic cialis cialis y deporte deutschland cialis online
http://heathctertou.strikingly.com/
جمعه سی و یکم خرداد 1398 10:13 ب.ظ

Cheers! I appreciate it.
cialis generic availability free cialis cialis pills price each look here cialis cheap canada generic cialis review uk cialis generico in farmacia cialis daily dose generic online prescriptions cialis can i take cialis and ecstasy cialis 5 mg scheda tecnica
http://cocysmo.strikingly.com/
جمعه سی و یکم خرداد 1398 06:32 ق.ظ

You've made your point.
cialis qualitat preis cialis 20mg schweiz cialis 5 mg funziona generic cialis at the pharmacy cialis generic availability cialis super acti cialis generico postepay generic cialis levitra cialis efficacit look here cialis order on line
http://butpomeck.strikingly.com/
پنجشنبه سی ام خرداد 1398 01:20 ب.ظ

You actually mentioned this adequately.
cipla cialis online cialis 5 effetti collaterali generic cialis tadalafil if a woman takes a mans cialis how to buy cialis online usa free cialis cialis 5 mg para diabeticos cialis daily new zealand how much does a cialis cost precios de cialis generico
http://subtprofsear.strikingly.com/
چهارشنبه بیست و نهم خرداد 1398 07:18 ب.ظ

Lovely information, Thank you!
comprar cialis 10 espa241a cialis prices cialis generisches kanada acheter du cialis a geneve cialis y deporte cialis generique 5 mg 200 cialis coupon cialis patentablauf in deutschland cialis 5 mg scheda tecnica free cialis
http://burrmerta.strikingly.com/
چهارشنبه بیست و نهم خرداد 1398 03:08 ق.ظ

Nicely put, Regards!
200 cialis coupon cialis 20 mg best price weblink price cialis cialis preise schweiz buy cialis cheap 10 mg usa cialis online acquisto online cialis cialis generico cialis online napol dosagem ideal cialis
http://lorssumpsub.strikingly.com/
سه شنبه بیست و هشتم خرداد 1398 04:26 ق.ظ

You actually mentioned that superbly!
wow cialis tadalafil 100mg cialis savings card cialis italia gratis click here cialis daily uk cialis pills in singapore comprar cialis navarr cost of cialis per pill cialis pills price each when will generic cialis be available prix de cialis
prices for cialis 50mg
یکشنبه بیست و ششم خرداد 1398 11:22 ب.ظ

Wow quite a lot of excellent information!
cialis 100 mg 30 tablet brand cialis generic brand cialis generic cialis daily dose generic tadalafil 5mg cialis generic price cialis per pill side effects of cialis cialis 20 mg cost generic cialis at the pharmacy
http://hagase.strikingly.com/
یکشنبه بیست و ششم خرداد 1398 09:02 ق.ظ

You said it nicely.!
cialis purchasing cialis baratos compran uk when will generic cialis be available canada discount drugs cialis how does cialis work low dose cialis blood pressure acquistare cialis internet opinioni cialis generico cialis usa cost what is cialis
http://chakhackho.strikingly.com/
شنبه بیست و پنجم خرداد 1398 05:08 ق.ظ

Good info, Many thanks!
prescription doctor cialis miglior cialis generico cialis tadalafil how to purchase cialis on line cialis 20mg prix en pharmacie cialis coupons viagra cialis levitra cialis for sale in europa cialis canada 40 mg cialis what if i take
cialis canada mail order
جمعه بیست و چهارم خرداد 1398 02:59 ب.ظ

Awesome stuff. Thank you!
cialis 10mg prix pharmaci we choice cialis pfizer india cost of cialis cvs comprar cialis 10 espa241a where do you buy cialis cialis prices cialis canada cilas generic for cialis where to buy cialis in ontario
http://hradohol.strikingly.com/
پنجشنبه بیست و سوم خرداد 1398 11:04 ق.ظ

Nicely put. Kudos.
dosagem ideal cialis cialis vs viagra canada discount drugs cialis buying brand cialis online acheter cialis meilleur pri acheter cialis meilleur pri price cialis per pill cialis kaufen wo side effects of cialis order generic cialis online
http://cialisvie.com/
دوشنبه بیستم خرداد 1398 08:46 ب.ظ

Useful info. Thanks a lot!
viagra cialis levitra cialis side effects 200 cialis coupon cialis 50 mg soft tab cialis patentablauf in deutschland cialis prezzo al pubblico cialis australia org when will generic cialis be available 40 mg cialis what if i take cialis 30 day sample
http://cialisvie.com/
یکشنبه نوزدهم خرداد 1398 02:59 ب.ظ

Wonderful material, Many thanks.
tadalafil 20 mg only now cialis for sale in us buy cialis online nz cialis with 2 days delivery cialis online nederland cialis price thailand are there generic cialis price cialis wal mart pharmacy only best offers 100mg cialis cialis dosage recommendations
cialisvie.com
شنبه هجدهم خرداد 1398 09:24 ق.ظ

Incredible quite a lot of great material!
we like it safe cheap cialis side effects for cialis cialis for sale in europa no prescription cialis cheap cialis 5 mg para diabeticos opinioni cialis generico when will generic cialis be available price cialis best female cialis no prescription comprar cialis navarr
http://canadianpharmacyes.com/
شنبه بیست و چهارم فروردین 1398 03:25 ق.ظ

Amazing loads of valuable tips.
canada medication list canadian medications pharmacy best canadian mail order pharmacies buy viagra usa canadian pharmaceuticals reviews canada online pharmacies medication canada medications cheap canadian pharmacy viagra canadian online pharmacies reviews
Cialis 20 mg
جمعه شانزدهم آذر 1397 09:38 ق.ظ

You suggested that superbly.
cialis daily click here to buy cialis acquistare cialis internet canadian cialis does cialis cause gout cialis per paypa cialis price thailand generic cialis at the pharmacy acheter cialis kamagra estudios de cialis genricos
Online cialis
پنجشنبه پانزدهم آذر 1397 02:30 ب.ظ

Lovely forum posts, With thanks!
cialis cost cialis 5 mg buy generic cialis review uk cialis dosage chinese cialis 50 mg legalidad de comprar cialis cialis 20 mg cost if a woman takes a mans cialis wow look it cialis mexico canada discount drugs cialis
buy cheap cialis in canada
چهارشنبه چهاردهم آذر 1397 06:29 ب.ظ

Wonderful stuff. Cheers!
cuanto cuesta cialis yaho cialis vs viagra only now cialis 20 mg purchasing cialis on the internet cialis 5 mg funziona dose size of cialis generic cialis order cialis from india cialis generic side effects for cialis
buy cialis without a doctor's prescription
چهارشنبه چهاردهم آذر 1397 05:10 ق.ظ

Thank you. Fantastic information!
when can i take another cialis cialis free trial cialis generico lilly achat cialis en suisse cialis 20 mg cut in half click here take cialis cialis super acti safe site to buy cialis online estudios de cialis genricos safe site to buy cialis online
buy cialis with no prescription
سه شنبه سیزدهم آذر 1397 05:57 ب.ظ

Awesome write ups. With thanks!
legalidad de comprar cialis cialis cuantos mg hay tadalafil 20 mg we recommend cialis info ou trouver cialis sur le net low cost cialis 20mg bulk cialis calis cialis 20mg prix en pharmacie we choice cialis pfizer india
buy cialis online us pharmacy
سه شنبه سیزدهم آذر 1397 06:43 ق.ظ

Amazing tons of amazing material.
buy brand cialis cheap recommended site cialis kanada cialis generico postepay we choice cialis pfizer india look here cialis cheap canada cialis qualitat cialis pills price each where to buy cialis in ontario prices for cialis 50mg cialis pills
buy cialis online without a prescription
دوشنبه دوازدهم آذر 1397 06:44 ب.ظ

Fantastic data, Thanks.
cialis online deutschland acheter du cialis a geneve prix cialis once a da only now cialis 20 mg cialis patent expiration comprar cialis 10 espa241a cialis en 24 hora enter site very cheap cialis cialis 5mg cialis generico in farmacia
Cialis prices
دوشنبه دوازدهم آذر 1397 06:24 ق.ظ

You explained it exceptionally well!
buying cialis overnight cialis side effects dangers only best offers cialis use cialis for sale buy cialis only best offers 100mg cialis buy cialis online prices on cialis 10 mg generic cialis tadalafil overnight cialis tadalafil
Cialis online
یکشنبه یازدهم آذر 1397 06:14 ب.ظ

You reported this fantastically.
tadalafil 5mg cialis canadian drugs acquistare cialis internet cialis coupons opinioni cialis generico tarif cialis france cialis australian price we like it safe cheap cialis trusted tabled cialis softabs cialis professional yohimbe
Cialis online
یکشنبه یازدهم آذر 1397 05:56 ق.ظ

Nicely put, Appreciate it!
fast cialis online cialis lilly tadalafi cialis 30 day sample click now buy cialis brand cialis tablets for sale american pharmacy cialis prix cialis once a da cialis generico online cialis generico online cialis flussig
Cialis canada
شنبه دهم آذر 1397 06:38 ب.ظ

Kudos, Numerous material.

cialis savings card cialis official site cialis pills boards the best site cialis tablets generic cialis tadalafil cialis 20mg preis cf fast cialis online get cheap cialis deutschland cialis online cialis for sale south africa
buy cialis pills
شنبه دهم آذر 1397 05:33 ق.ظ

Nicely put, Regards.
miglior cialis generico cialis cipla best buy cialis authentique suisse cialis 20mg prix en pharmacie cialis pas cher paris prescription doctor cialis cialis generico lilly generico cialis mexico cialis vs viagra precios de cialis generico
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو