شمرون ، شمیران و معرفی محله های شمیران،مذهبی ، علمی ، پزشکی ، آموزشی ، کامپیوتر

نگاهی به تاریخچه حرم امام هشتم -2

نویسنده :ع.ا نصر
تاریخ:دوشنبه بیست و پنجم شهریور 1392-12:43 ب.ظ

کمی درباره امام رضا علیه السلام 

امام علی بن موسی بن جعفر بن محمد بن علی بن حسین بن علی بن ابی طالب هشتمین پیشوای شیعیان می باشد.
تولد آن حضرت به روز پنجشنبه یا جمعه 11 ذیقعده سال 148 ه.ق مشهور است.
شیخ مفید ره براین است، که امام هشتم علیه السلام فرزندی جز امام محمد جواد علیه السلام نبوده است و ابن شهر آشوب و طبرسی در اعلام الوری، نیز بر همین اعتقاد می باشند.
مشهورترین و قویترین نقل تاریخ شهادت آن جناب ، روز جمعه آخرین روز ماه صفر سال 203 ه.ق می باشد ، ایشان در هنگام شهادت، پنجاه و پنج سال از عمر پر برکتش می گذشته است. در مورد نحوه ی شهادت ایشان اقوال گوناگونی است ولی آنچه مسلم است با توجه به نصوص تاریخی و اوضاع خاص سیاسی ایشان به دستور مأمون عباسی در طوس مسموم وشهید شدند.

امام على بن موسى الرضا (ع) در سال 148 ه ق در شهر مدینه دیده به جهان گشودند. به سال 183 ه ق با شهادت پدر بزرگوارشان به منصب امامت نایل آمدند. مامون علیه اللعنه براى رسیدن به اهداف و نیات شوم خود، در سال 200 ه ق، امام (ع) و تعدادى از علویون را مجبور به ترک مدینه و هجرت به سوى خراسان کرد. کمتر از سه سال بعد از ورود حضرت به خراسان، مامون به گمان خام دسترسى به پیروزى نهایى وجود مقدس آن امام را با سم به شهادت رسانید.

با شهادت حضرت علیه السلام در سال 203 ق، پیکر مطهر، طبق پیش بینى آن امام، در باغ حمید بن قحطبه (واقع در روستاى سناباد) حاکم و والى خراسان به خاک سپرده شد وازآن پس این روستا به)) مشهد الرضا ( (معروف گردید. از این تاریخ به بعد تا دوره دیلمیان نشانه اى از تجدید بناى حرم در دست نمى باشد، تا اینکه سبکتکین (366 387 ق) پادشاه متعصب غزنوى حرم مطهر را ویران و زیارت آن حضرت را ممنوع کرد. در سال 400 ق ابوبکر شَهمَرد به دستور سلطان محمود غزنوى بناى بقعه را بار دیگر بازسازى کرد. در روزگار سلطان سنجر سلجوقى پس از مرمت بنا، گنبدى با آجرهاى زرد رنگ بر روى بقعه حرم مطهر بنا گردید. پس از مدتى گنبد رابا کاشى هاى نفیس مزین کرد و مناره اى کنار آن ساخت. در زمان غازان خان و سپس سلطان محمد خدابنده الجایتو (703 716 ق) در تعمیر و تزئین حرم مطهر کوشش هایى به عمل آمد.

منبع

حرم در بستر تاریخ ص 5

 

پیشینه حرم امام رضا (ع)

 

 دوره سلجوقی

نخستین گنبد حرم امام رضا، به فرمان سلطان سنجر سلجوقی و به کوشش وزیر وی، شرف الدین قمی ساخته شد. جنس آن گنبد از کاشی بود. گنبد آغازین همان است که امروزه از داخل حرم دیده می‌شود و سطح مقعّر و ((مقرنس)) های آینه کاری شدهٔ آن پیداست.

حمله مغول

به گزارش ابن ابی الحدید در شرح نهج‌البلاغه٬ در سال ۶۱۸ ه‍. ق مغول‌ها به طوس حمله کردند و این شهر را غارت کرده و مردم را به قتل رساندند. سپس وارد مشهدالرضا شدند و آنجا را هم خراب کردند. مؤلف تاریخ آستان قدس رضوی از قول ابن ابی الحدید می‌نویسد با وجودی که مغول‌ها مردم مشهد را به قتل رسانیدند، بارگاه رضوی را حداقل تخریب نکردند و احتمالاً به غارت اموال و اثاثیه آن اکتفا کردند. هرچند بعضی منابع از خرابی بارگاه رضوی به دست مغول‌ها سخن گفته‌اند.
همچنین عطاملک جوینی مؤلف جهانگشا از خرابی حرم به دست مغول‌ها چیزی نگفته است. منظومه فضل بن روزبهان خنجی در مهمان نامه بخارا که حمله مغول‌ها را به طوس و مشهد نگاشته، بیان می‌کند که این حرم را خراب نکرده‌اند، زیرا کتیبه‌های سال ۶۱۲ ه‍. ق که قبل از این حمله بوده هنوز برجاست.
در دوره حکومت ایلخانیان فرسودگی‌ها و احیانا خرابی‌ها و خسارات وارد شده به حرم بازسازی شد.


دوره تیموریان

در دوران تیموری به دنبال کوشش‌های شاهرخ تیموری در آبادانی مشهد در سده نهم هجری، به همت همسر وی گوهرشادآغا نخستین مسجد جامع شهر مشهد با نام وی در سمت قبلهٔ حرم که صحن جنوبی را تشکیل می‌دهد به اتمام رسید. بعدها صحن تیموری (عتیق) و اساس ایوانی که امروزه طلایی است توسط امیر علیشیر نوایی وزیر سلطان حسین بایقرا به وجود آمد.

دوره صفوی

در دوره صفوی بر عظمت و شکوه حرم افزودند و مناره نزدیک گنبد که در دوره غزنویان به دستور ابن معتز حاکم نیشابور برپا شده بود به امر شاه تهماسب بازسازی و طلاکاری شد و در سال ۹۳۲ ه‍. ق خشت‌های نفیس کاشی روی گنبد را به خشت‌های طلا تبدیل کردند.
در سال ۹۹۷ ه‍. ق یعنی دومین سال سلطنت شاه عباس اول شهر مشهد در محاصره عبدالله خان ازبک قرار گرفت، چون به سوی او تیری شلیک شد غضب کرد و دستور به قتل عام مردم مشهد داد به طوری که در صحن حرم خون جاری شد.
سال بعد عبدالمؤمن خان ازبک با لشکرش به مشهد حمله کرد. جمعی از مردم مشهد و به ویژه سادات، علما، خدام و مدرسان آستان قدس رضوی به حرم امام‌رضا پناهنده شدند. در حالی که ایشان به دعا مشغول بودند، عبدالمؤمن خان و دین محمد سلطان به اتفاق عده‌ای از جنجگویان خود وارد صحن شده و پناهندگان را قتل عام کردند. چنان خشمگین بودند که شعله خشم و غضب آن‌ها جز به ریختن خون سادات، صلحا و علما خاموش نمی‌شد. آنان زایران را از داخل حرم بیرون می‌کشیدند و با کمال قساوت می‌کشتند. چنان که میر محمد حسین مشهور به «میربالای سر» که از سادات متقی مشهد بود و پیوسته در بالای سر امام رضا به تلاوت قرآن مشغول بود را دو نفر از ازبکان در کنار ضریح با شمشیر پاره پاره کردند. زنان و کودکان در مسجد گوهرشاد جمع شده بودند و در آنجا ناظر قتل‌عام وحشیانه نزدیکان و خویشان خود بودند. سرانجام عبدالمؤمن دستور داد، قندیل‌های مرصع طلا و نقره و شمعدان‌ها و همچنین میل طلای بالای گنبد و بسیاری از ظرف‌ها و فرش‌ها و کتاب‌های کتابخانه را به غارت برده و زنان و کودکان را به اسیری به ماوراءالنهر بفرستند. بعدها عبدالمؤمن خان به سخت‌ترین شکل به دست افراد خود کشته شد.
در دوران شاه تهماسب صفوی، پس از جمع آوری خشت‌های کاشی، گنبدی با روکش طلا بر فراز گنبد پیشین بنا شد. این همان گنبدی است که امروزه در نمای بیرونی وجود دارد.
در سال ۱۰۰۹ ه‍.ق که شاه عباس صفوی از پایتخت آن روز، اصفهان، پیاده به مشهد رفت، مدتی در مشهد ماند و دستور داد که گنبد حرم امام رضا، بار دیگر با خشت‌هایی از مس و روکش طلایی پوشیده شود و این کار به دست کمال‌الدین محمود یزدی انجام شد. بر پایه آن چه در کتیبه گنبد دیده می‌شود، این کار در سال ۱۰۱۰ ه‍.ق آغاز شده و در سال ۱۱۱۶ ه‍.ق به پایان رسیده‌است. متن کتیبه گنبد که اثر خوشنویس ایرانی علیرضا عباسی است، و با حروف طلایی بر زمینه فیروزه‌ای به خط ثلث نوشته شده، چنین است:
    بسم الله الرحمن الرحیم من عظائم توفیقات الله سبحانه ان وفق السلطان الاعظم مولی ملوک العرب و العجم صاحب النسب الطاهر النبوی و الحسب الباهر العلوی تراب اقدام خدام هذه الروضة المنورة الملکوتیة مروّج آثار اجداده المعصومین السلطان ابن السلطان ابوالمظفر شاه عباس الموسوی الصفوی بهادرخان. فاستسعد بالمجیء ماشیاّ علی قدمیه من دارالسلطنة اصفهان الی زیارة هذا الحرم الاشرف و قد تشرّف بزینة هذه القبة من خلّص ماله فی سنة الف و عشر و تمّ فی سنة الف و ستةعشر.
همچنین به فرمان شاه عباس اقدامات و تحولات دیگری نیز در قلمرو حرم صورت گرفت ازجمله توسعه صحن عتیق، احداث ایوان شمالی و اطاق‌ها، غرفه‌ها، سردرها، و ایوانهای شرقی و غربی آن ایجاد رواق توحیدخانه و نیز گنبد الله وردیخان. از آنجایی که شاه عباس به آستانه امام رضا توجه ویژه داشت، دستور داد تا هر کس به زیارت آن جا رفته باشد می‌تواند عنوان «مشهدی» را مانند حاجی و کربلایی بر نام خود بیفزاید و این لقب از آن زمان رواج یافت.
در سال ۱۰۸۴ ه‍.ق و در زمان شاه سلیمان صفوی، در پی زمین لرزه‌ای، گنبد حرم امام رضا هم آسیب دید و شماری از خشت‌های طلایی آن از جا کنده شد. وی دستور داد تا گنبد بازسازی شود و کتیبه‌ای بر آن افزوده گردد که این رخداد را حکایت نماید. این کتیبه اکنون به صورت چهار ترنج در اطراف گنبد دیده می‌شود.
    من میامن منن الله سبحانه الذی زین السماء بزینة الکواکب و رصع هذه القباب العلی بدرر الدراری الثواقب ان استسعد السلطان الاعدل الاعظم و الخاقان الاکرم الافخم اشرف ملوک الارض حسبا و نسبا و اکرمهم خلقا و ادبا مروج مذهب اجداده الائمة المعصومین و محیی مراسم آبائه الطیبین الطاهرین السلطان بن السلطان شاه سلیمان الصفوی الموسوی بهادرخان بتذهیب هذه القبة العرشیة الملکوتیة و تزیینها و تشرّف بتجدیدها و تحسینها اذا تطرق الیه الانکسار و سقطت لبناتها الذهبیة التی کانت تشرق کالشمس فی رابعة النهار بسبب حدوث الزلزلة العظیمة فی هذه البلدة الکریمة فی سنة اربع و ثمانین و الف و کان هذه التجدید الجدید فی سنة ثمانین و الف. کتبه محمدرضا امامی.

دوره نادری

ایوان صحن تیموری که در دوره سلطان حسین بایقرا ساخته و توسط شاه عباس اول توسعه یافته بود به‌فرمان نادرشاه مطلا گردید.

دوره پهلوی


در زمان محمدرضا پهلوی طرح توسعه حرم امام‌رضا با نظارت عبدالعظیم ولیان استاندار استان خراسان (بزرگ) و نایب‌التولیه آستان قدس رضوی به انجام رسید. در سال ۱۳۵۳ خورشیدی خشت‌های طلایی گنبد که شفافیّت خود را از دست داده بود، برداشتند و آن را پس از رنگ‌آمیزی مجدّد با آب طلا، در جای خود قرار دادند.

دوره جمهوری اسلامی

در دوره پس از انقلاب اسلامی در ایران طرح توسعه حرم امام رضا با جدیت دنبال شد و این مجموعه شاهد گسترش فوق‌العاده‌ای بود.
صحن جمهوری اسلامی ، جامع رضوی ، غدیر ، هدایت ، کوثر و رواق امام خمینی ره در این دوره ساخته شده است .گوی فیروزه

در بالای یکی از رواقهای حرم که در صحن کهنه . که سقاخانه اسماعیل طلایی در آن قرار دارد گویی فیروزه ای قرار دارد که از سطح زمین ارتفاع بسیاری دارد و باید برای دیدن آن آدرس آن را از خادمین حرم بپرسید که از زمان نصب آن اطلاعتی در دسترس نیست.طبق آخرین تحقیق در این باره 92/4/16 هم اکنون این گوی در موزه نگه داری می شود و بدل آن در محل صحن آزادی می باشد.


 حرم مطهر امام رضا علیه السلام


طول 734670 عرض 4018826

مرقد مطهر در بخش مرکزی مشهد واقع شده و شکلی دایره وار دارد و از آن خیابان های متعدد منشعب می گردد که نقاط مختلف مشهد منتهی می شود.

از شمال شرق به خیابان طبرسی ، شمال غرب خیابان شیرازی (بست بالا)، جنوب شرق مصلی (بست پایین) و از جنوب غرب به خیابان امام رضا علیه السلام منتهی می گردد .

 

بدون تردید حرم مطهر رضوی به عنوان یکی از شش مجموعه معماری ایران ( ضمن ارزش جهانی خود ) مانند یک دائره المعارف هنر های اسلامی تجربیات و هنر نمایی اساتید سبکهای مختلف معماری را در بر دارد.

پس از دفن پیکر مطهر امام علی بن موسی الرضا علیه السلام در کاخ حمید بن قحطبه طائی در اراضی روستای سناباد این مکان مورد اقبال روز افزون شیفتگان اهل بیت (ع) قرار گرفت و هر روز بر وسعت و جمعیت این منطقه افزوده شد.


                                

 نقشه حرم مطهر

 

 

نقشه حرم امام رضا(ع)

 

 مسیر های تشرف به حرم مطهر حضرت

مسیر های تشرف به حرم مطهر حضرت

  شمالی:(پشت سر ) خیابان طبرسی

 

  حد فاصل حرم مطهر و میدان شهد گمنام(چهارراه مقدم)،عرض 20متر ، از میدان گمنام عرض 30 متر و مسیر ورودی از سمت گمنام فقط برای اتوبوس و تاکسی مجاز است (مسیر اتوبوس های BRT).

بزودی خط 2 متروی مشهد در میدان گمنام راه اندازی خواهد شد.

 ترافیک معمولا سنگین است.

 دسترسی های این خیابان شامل میدان شهید گمنام ، راه آهن ، منطقه طلاب ،بستنی طلاب (داخل خیابان علیمردانی) ، بازار مانتو ایثار (بین علیمردانی و مفتح)، شرکت نفت (هاشیه میدان گمنام) و در انتها به کمر بندی مشهد(پل فجر)می باشد.

 چشم انداز عمومی این خیابان از حرم تا میدان طبرسی اماکن تجاری با بافت قدیمی و کوچه های قدیمی هنوز بصورت تقریبی بافت خود را در بعضی نقاط حفظ کرده است.

 از میدان طبرسی تا گمنام بافت در حال تغییر است و کم و بیش در حال بازسازی .

 اماکن قابل ذکر شامل گنبد خشتی امام زاده سید محمد ، بیارستان جواد الائمه ، مقبره شیخ طبرسی ، محله نوغان حمام چهارباغ ،پاساژ شرق زیست و خیابان شارستان می باشد.

غربی :(بالا سر حضرت) خیابان شیرازی (بالا خیابان)

 این خیابان حد فاصل میدان شهدا و حرم مطهر است .عرض 20 متر و در هنگام ازدحام و ترافیک از میدان شهدا و گاهی از میدان توحید(قبل از میدان شهدا)بسته است.

دوربرگردان ندارد.

 خیابان شرق به غرب شیرازی از خیابان های قدیمی مشهد محصوب می شود که امروز چهره آن بکلی دگرگون شده و کمتر اثری از آثار تاریخی آن می توان یافت.

 (92/4/11)در این خیابان چشم انداز اصلی ساخت و ساز و ساختمانهای تجاری و اقامتی در حال ساخت می باشد که تماما دید افقی حرم مطهر را از فواصل دور غیر ممکن ساخته  است.با این حال تنها اماکن قدیمی و جالب این خیابان مسجد ملا هاشم ،بازار مرکزی مشهد(قدیم و جدید)،آرامگاه نادر  دفتر چند تن از مراجع، و پاساژ فیروزه(محل توزیع اجناس مذهبی و ...) است.

 دسترسی های این خیابان به میدان شهدا ، پایانه اتوبوسرانی میدان شهدا، میدان راه آهن (غیر مستقیم از طریق خیابان بهجت یا همان آزادی) ، بازارچه سراب (محل توزیع کالاهای جشن و کاعذ دیواری و ...)، بیمارستان شاهین فر ، مدرسه آیت الله خویی و ...

 مسیر اصلی اتوبوس خط 25 و 12 و 12.1 (وکیل آباد و پارک ملت)است.

شرقی :(پایین پای حضرت) نواب صفوی (پایین خیابان)

این خیابان حد فاصل میدان پنج راه و حرم مطهر است.عرض 20 متر و در کل مسیر دور برگردان ندارد.

 در هنگام ازدحام جمعیت و ترافیک این خیابان از میدان پنج راه به سمت حرم مسدود است.

 خیابان نواب صفوی خیابان شرقی منتهی به حرم است که بوسیله آن میتوانید به محل های اسکان ارزان قیمت و مغازه هایی با اجناس ارزان دست پیدا کنید البته کیفیت بعضی  از این اماکن و اجناس خوب نیست اما مطمئنا با قیمت تناسب دارد بلکه حتی بهتر به نظر می رسد.

 این خیابان محل عبور برای طواف دادن اموات نیز می باشد. در مشهد رسم بر این است که پس از غسل میت در بهشت رضا میت را برای طواف و تبرک به پایین پای حضرت رضا ع می برند و در صحن  آزادی نماز برگزار می کنند.

 

از این خیابان می توان به سرای مرتضی (بازار لوازم خانگی و خرازی) ، میدان اعدام سابق (میدان عدالت)، بازار لوازم آرایشی، میدان 17 شهریور (بورس البسه و درب شرقی بازار رضا) ، پارک وحدت ، مرکز بهداشت شماره 2مشهد ، کلانتری انتظامی و میدان بار رضوی دسترسی پیدا کرد.

 خط اتوبوس اصلی عبوری از این خیابان خط 25

جنوبی :(روبروی حضرت) میدان بیت المقدس (فلکه آب)

حد فاصل حرم مطهر و  ترمینال مسافربری مشهد(خیابان امام رضا )  .عرض 30متر معمولا ترافیک به سمت حرم مطهر از بعد میدان بسیج (فلکه برق) سنگین می شود.(مسیر اتوبوس های BRT) و خط 1 مترو  از میدان بسیج (فلکه برق) از نخریسی تا انتهای بلوار وکیل آباد.

این خیابان محل برگزاری اکثر مراسم است که در وقت برگزاری هر دو سمت خیابان مسدود می شود.

اماکن قابل ذکر در این محدوده شامل بازار رضا ، هتل های لوکس ، ترمینال مسافری و مهدیه مشهد است

اماکن داخلی حرم مطهر امام رضا علیه السلام

 مضجع مطهر امام رضا علیه السلام (ضریح حضرت)

طبق گزارش ابن بطوطه  در حدود سال 730 قمری از اولین ضریح چوبی -فلزی بر روی مضجع امام رضا علیه السلام دومین ضریح متعلق به سال 957ق در عصر صفوی و در سالهای 1160 و 1238 ق و 1338 شمسی جایگزین آن گردید.

ساخت ضریح فعلی در سال 1372 ش به دستور تولیت آستان قدس و با طرح هنر مندانه استاد فرشچیان آغاز شد که ساختار این اثر  با ترکیب فولاد ، چوب گردو ، پوشش طلا و نقره و آراستگی های منحصر به فرد در نهاست استحکام به وزن 12 تن و ابعاد 73/3 و 78/4 به ارتفاع 4 متر در مدت 7 سال پایان یافت.

  .

روی سنگ مزار امام رضا چه نوشته‌اند؟

شاید برای شما جالب باشد که بدانید روی سنگ مزار امام هشتم شیعیان چه چیزی نوشته شده است.

« باشگاه خبرنگاران» نوشت: «تاکنون سه سنگ مرقد بر مزار حضرت رضا ( علیه السلام ) نصب شده که هر کدام ارزش تاریخی خود را دارند. در اینجا به اجمال تاریخچه این سنگ و مفصل از نوشته های سنگ کنونی را برای شما بازگو می کنیم.

قدیمی‌ ترین سنگ مرقد امام رضا(ع) ، سنگ مرمری با ابعاد ۴۰ * ۳۰ و قطر ۶ سانتی‌متر است که در اوایل قرن ششم بر مزار امام ( علیه السلام ) نصب شد . این سنگ از نفایس بسیار ارزشمند موزه آستان قدس رضوی، از نظر تاریخی است و اهمیت فوق العاده‌ ای دارد . سه کتیبه در حاشیه سنگ و یک کتیبه در سطح محرابی شکل آن به خط کوفی شکسته نقش بسته است .

دومین سنگ مرقد امام ( علیه السلام ) ، به‌ظاهر سنگی از جنس مونسار ( مرمر سفید آهکی ) است که به‌جای سنگ قبلی بر مزار امام ( علیه السلام ) جای داشته و آگاهی چندانی از چگونگی آن به دست نیامده است .

سومین سنگ مزار حضرت ، سنگی مرمر بسیار ممتاز از معدن توران‌پشت یزد است . این سنگ به رنگ سبز چمنی با ابعاد ۲۰ / ۲ در ۱۰ / ۱ و قطر یک متر و وزن ۳۶۰۰ کیلوگرم است که هم‌ زمان با تعویض و نصب ضریح پنجم در سال ۱۳۷۹ ه .ق در حرم مطهر ، درون ضریح بر مرقد امام ( علیه السلام ) نصب شد .

reza روی سنگ مزار امام رضا چه نوشته‌اند؟

سنگ پیشین مضجع شریف امام ( علیه السلام ) به لحاظ قدمت و آسیب دیدگی ، همزمان با تعویض و نصب ضریح جدید با حضور مقام معظم رهبری ، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ( مدّظله‌العالی ) تعویض و به‌جای آن سنگ جدید با محتوای الهام بخش هنری و آیات الهی بر مضجع نورانی امام ( علیه السلام ) نصب شد .

بر سطح این سنگ جدید ، علاوه بر کلمات مقدس و الهام بخش ، تاریخ ولادت و شهادت امام هشتم ( علیه السلام ) نقش بسته است .
متن کتیبه سطح سنگ جدید مرقد امام رضا ( علیه السلام )
متن زیر بر سطح سنگ جدید مرقد امام رضا ( علیه السلام ) حک شده است :

«هذا هو المرقد الشریف للامام التقی النقی الصدیق الشهید ، وارث الانبیاء والمرسلین ، ثامن الائمه المعصومین من اهل بیت رسول رب العالمین ، حجه الله علی الخلق اجمعین ، سیدنا و مولانا ابی الحسن الرضا علی بن موسی بن جعفر بن محمد بن علی بن الحسین بن علی بن ابی طالب صلوات الله و سلامه علیهم اجمعین .

ولد بالمدینه فی الحادی عشر من ذی القعده عام ۱۴۸ و استشهد بطوس فی آخر صفر سنه ۲۰۳ من الهجره النبویه و قد جدّد هذا المضجع المطهر عام ۱۴۱۸ ه .ق »

ترجمه متن کتیبه :
«این مرقد شریف امام پرهیزگار ، پاک ، راستگو ، شهید و وارث پیامبران و فرستادگان پروردگار ، هشتمین فرد از امامان معصوم اهل بیت پیامبر خدای جهانیان ، حجت خدا بر تمام موجودات عالم ، آقا و مولای ما ابوالحسن رضا ، علی بن موسی بن جعفر بن محمد بن علی بن الحسین بن علی بن ابی طالب ( علیه السلام ) ، که سلام و درود خداوند بر تمام آنان باد .

در روز ۱۱ ذی العقده سال ۱۴۸ ه .ق در مدینه متولد و در آخر ماه صفر سال ۲۰۳ از هجرت پیامبر ، در شهر توس شهید شد و این مرقد مطهر در سال ۱۴۱۸ ه .ق بازسازی شد . »
و نیز دو بیت زیر از اشعاری که حضرت به قصیده دعبل ملحق فرموده‌ اند ، بر آن حک شده :
و قبر بطوس یا لها من مصیبه * الحت علی الاحشاء بالزّفرات الی الحشر حتی یبعث الله قائماً * یفرّجُ عنا الغمّ و الکربات

( قبری در طوس است ، چه عجب مصیبتی است ، مصیبت آن با ناله ‌های دردناک ، آتش حسرت را تا روز قیامت در درون می ‌افروزد تا اینکه خداوند قائمی را برانگیزد و اندوه و سختی‌ ها را از ما برطرف سازد ).
علاوه بر این ، آیاتی از کلام الله مجید نیز زینت ‌بخش سنگ شده است :
بالای سر مبارک : یا ایتها النفس المطمئنه ارجعی الی ربک راضیه مرضیه فادخلی فی عبادی و ادخلی جنتی
پیش روی مبارک : انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل بیت و یطهرکم تطهیراً
پشت سر مبارک : سلام علی آل یاسین انا کذالک نجزی المحسنین انه من عبادنا المؤمنین
پایین پای مبارک : یا ایها الذین آمنوا اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منکم

زیر خط ‌های کتیبه نوشته شده است :
سلام علی آل طه و یس * سلام علی آل خیر النبیین
سلام علی روضه حل فیها * امام یباهی به الملک و الدین

نقاره خانه


از جمله اماکن مهم و تاریخی حرم مطهر نقاره خانه است که اکنون بر روی ایوان شرقی صحن انقلاب قرار دارد و بنا بر شواهد تاریخی نقاره زنی در حرم از دوره غزنویان مرسوم و در قرون پس از آن ادامه یافته است .

بنا به رسم قدیم در طول سال به استثنای محرم و صفر و ایام شهادت ائمه اطهار علیهم السلام 2 نوبت دقایقی قبل از طلوع و غروب آفتاب و ولادت ائمه علیهم السلام نقاره با طنین خاصی نواخته می شود.

سقاخانه ها

 سقاخانه اسماعیل طلایی

اسماعیل طلایی نام سقاخانه‌ای در صحن انقلاب حرم علی بن موسی‌الرضا است. بانی ساخت آن سردار اسماعیل خان سنگسری از اهالی مهدیشهر بوده‌است. وی هزینه ساخت این سقاخانه را از طلاهایی تامین کرد که فتحعلی شاه به پاس نجات جانش به او اهدا کرده بود.
سقف این سقاخانه از طلاست و بدنه آن از سنگ مرمر ساخته شده‌است. ساختمان سقاخانه هشت ضلعی است و در مرکز صحن انقلاب قرار گرفته‌است.در گذشته آب سقاخانه اسماعیل طلایی از طریق چشمه‌ای به نام چشمه گیلاس در فاصله ۴۸ کیلومتری مشهد امروزی تامین می‌شده‌است. در سال 1390 آستان قدس رضوی اقدام به نصب شیرهای اتومات آب (دارای چشم الکترونیکی) در این سقاخانه نمود و با قرار دادن لیوانهای آب یکبار مصرف , ظروف قدیمی را که مردم قبلا با آنها آب مینوشیدند را جمع آوری نمود. بسیاری از زائران با آوردن قمقمه های خالی از این آب برای تبرک و تیمم و بردن آن به شهر خود برمیدارند.اسماعیل طلایی نام سقاخانه‌ای در صحن انقلاب حرم علی بن موسی‌الرضا است. بانی ساخت آن سردار اسماعیل خان سنگسری از اهالی مهدیشهر بوده‌است. وی هزینه ساخت این سقاخانه را از طلاهایی تامین کرد که فتحعلی شاه به پاس نجات جانش به او اهدا کرده بود.
سقف این سقاخانه از طلاست و بدنه آن از سنگ مرمر ساخته شده‌است. ساختمان سقاخانه هشت ضلعی است و در مرکز صحن انقلاب قرار گرفته‌است.در گذشته آب سقاخانه اسماعیل طلایی از طریق چشمه‌ای به نام چشمه گیلاس در فاصله ۴۸ کیلومتری مشهد امروزی تامین می‌شده‌است. در سال 1390 آستان قدس رضوی اقدام به نصب شیرهای اتومات آب (دارای چشم الکترونیکی) در این سقاخانه نمود و با قرار دادن لیوانهای آب یکبار مصرف , ظروف قدیمی را که مردم قبلا با آنها آب مینوشیدند را جمع آوری نمود. بسیاری از زائران با آوردن قمقمه های خالی از این آب برای تبرک و تیمم و بردن آن به شهر خود برمیدارند.

.

برای اطلاعات بیشتر بر روی عناوین زیر کلیک نمائید

چهل نکته خواندنی درباره حرم امام رضا(ع)
http://viagrawwithoutdoctor.com/
پنجشنبه دهم مرداد 1398 03:14 ب.ظ

You explained this perfectly!
north west pharmacy canada canadian pharmacycanadian pharmacy canadian pharmacies without an rx canadian pharmacy online 24 canadian online pharmacy canadian prescriptions online canadian pharcharmy online drugs for sale in canada buy viagra online usa canadian medications online
buy real cialis online
یکشنبه دوم تیر 1398 07:14 ب.ظ

Very well spoken truly! .
cialis for sale in europa tadalafil tadalafil 20 mg cialis online cialis 10 doctissimo free cialis click here cialis daily uk cialis for sale south africa wow cialis 20 cialis generico en mexico
http://reyliper.strikingly.com/
یکشنبه دوم تیر 1398 04:23 ق.ظ

Thank you. Ample tips!

cialis 20 mg cost we like it safe cheap cialis generic cialis at the pharmacy the best choice cialis woman cialis usa cost cialis pills in singapore cialis vs viagra cialis canada buying cialis in colombia 5 mg cialis pharmacie en ligne
http://proteram.strikingly.com/
جمعه سی و یکم خرداد 1398 07:36 ب.ظ

Regards, A lot of posts.

il cialis quanto costa cialis preise schweiz viagra or cialis wow cialis tadalafil 100mg cialis with 2 days delivery cialis australia org viagra vs cialis vs levitra prices on cialis 10 mg cialis 5 mg schweiz cialis mit grapefruitsaft
Cialis pills
جمعه سی و یکم خرداد 1398 03:51 ق.ظ

Perfectly spoken genuinely! .
trusted tabled cialis softabs cuanto cuesta cialis yaho acheter cialis kamagra cialis pills price each sialis cialis 200 dollar savings card cialis alternative cost of cialis cvs tadalafil 20mg price cialis per pill
cialis 20mg preis cf
پنجشنبه سی ام خرداد 1398 07:33 ق.ظ

Appreciate it, Plenty of information!

buy cialis online cheapest we use it 50 mg cialis dose click here take cialis cialis generika cialis cost are there generic cialis tadalafil cialis preise schweiz cialis sicuro in linea cialis italia gratis
http://diesimpwed.strikingly.com/
چهارشنبه بیست و نهم خرداد 1398 04:49 ب.ظ

Awesome data, Kudos!
buy cheap cialis in uk cost of cialis per pill cialis 5 mg scheda tecnica when can i take another cialis cialis canada on line cialis super kamagra cialis diario compra if a woman takes a mans cialis cialis 5 mg para diabeticos canadian cialis
http://susstospect.strikingly.com/
سه شنبه بیست و هشتم خرداد 1398 01:43 ق.ظ

Amazing loads of valuable information.
fast cialis online cialis pills cialis prezzo al pubblico cialis 5mg cialis baratos compran uk online prescriptions cialis warnings for cialis side effects of cialis comprar cialis 10 espa241a cialis generika in deutschland kaufen
Generic cialis
دوشنبه بیست و هفتم خرداد 1398 11:00 ق.ظ

You actually expressed it fantastically.
opinioni cialis generico if a woman takes a mans cialis cialis coupons cialis 20mg generic cialis 20mg tablets cialis efficacit cialis e hiv cialis generico lilly cialis en mexico precio india cialis 100mg cost
http://tuleci.strikingly.com/
یکشنبه بیست و ششم خرداد 1398 09:17 ب.ظ

Thanks a lot! A lot of data!

cialis prices cialis 5mg billiger cialis reviews cialis patent expiration cialis online deutschland where cheapest cialis cialis farmacias guadalajara warnings for cialis cialis kaufen cialis canadian drugs
http://arlatva.strikingly.com/
شنبه بیست و پنجم خرداد 1398 05:11 ب.ظ

You said it very well.!
cialis 20 mg best price fast cialis online cialis price in bangalore canadian drugs generic cialis acheter du cialis a geneve cialis side effects cialis para que sirve cialis daily reviews get cheap cialis cialis for bph
generic cialis levitra
شنبه بیست و پنجم خرداد 1398 02:37 ق.ظ

Superb posts. Thanks a lot!
tadalafil cialis dose 30mg cialis en mexico precio the best choice cialis woman miglior cialis generico generic for cialis cialis prezzo al pubblico generic cialis 20mg tablets when can i take another cialis how does cialis work
http://linrandga.strikingly.com/
جمعه بیست و چهارم خرداد 1398 12:28 ب.ظ

Amazing material, Thanks.
cialis online tarif cialis france cialis great britain sublingual cialis online rezeptfrei cialis apotheke how does cialis work cialis online deutschland cialis usa cost click here cialis daily uk cialis canada on line
http://beauritse.strikingly.com/
چهارشنبه بیست و دوم خرداد 1398 06:46 ب.ظ

Point nicely applied!!
prix de cialis cialis kaufen wo acheter cialis kamagra enter site very cheap cialis cialis cuantos mg hay cialis prezzo di mercato cialis patentablauf in deutschland cialis soft tabs for sale cialis rezeptfrei sterreich cialis purchasing
cialisvie.com
دوشنبه بیستم خرداد 1398 03:43 ب.ظ

Nicely put, Kudos!
cialis preise schweiz cialis coupons printable canadian discount cialis overnight cialis tadalafil are there generic cialis can i take cialis and ecstasy enter site natural cialis generic cialis pill online get cheap cialis canadian cialis
http://cialisvie.com/
یکشنبه نوزدهم خرداد 1398 09:46 ق.ظ

Good data. Kudos!
enter site 20 mg cialis cost precios de cialis generico generic cialis levitra cialis ahumada legalidad de comprar cialis buy cialis uk no prescription ou acheter du cialis pas cher costo in farmacia cialis cialis efficacit usa cialis online
cialisvie.com
شنبه هجدهم خرداد 1398 04:37 ق.ظ

Fine knowledge. Cheers!
cialis prezzo in linea basso cialis tadalafil online il cialis quanto costa cialis alternative cialis authentique suisse sialis cialis side effects dangers cialis 5mg billiger cialis prezzo di mercato tadalafil
http://canadiantousapharmacy.com/
جمعه بیست و سوم فروردین 1398 07:23 ب.ظ

Reliable advice. Many thanks.
canadian rxlist canadian rx canada medications buy best canadian pharmacy canadian pharmacy no prescription canada medication pharmacy pharmacy onesource good canadian online pharmacies canadian pharmacy canadian pharmaceuticals for usa sales
http://canadiantousapharmacy.com/
پنجشنبه بیست و دوم فروردین 1398 05:47 ق.ظ

Very good info. Thank you!
aarp recommended canadian online pharmacies most reliable canadian pharmacies no 1 canadian pharcharmy online canadian pharmacies most reliable canadian online pharmacies pharmacy canada best pharmacy canadian pharmacycanadian pharmacy canadian pharmaceuticals for usa sales canadian pharmacies
buy cialis online without a prescription
جمعه شانزدهم آذر 1397 06:20 ق.ظ

Great posts. Many thanks!
cialis therapie cialis dosage amounts buying brand cialis online cialis efficacit when will generic cialis be available cialis daily reviews buy generic cialis cialis generico postepay dosagem ideal cialis tadalafil tablets
Buy generic cialis
چهارشنبه چهاردهم آذر 1397 03:00 ب.ظ

Tips very well considered!!
cialis for bph brand cialis generic click now buy cialis brand buying brand cialis online cialis online nederland cialis 5 mg scheda tecnica look here cialis order on line are there generic cialis tadalafil cialis kamagra levitra
Cialis pills
چهارشنبه چهاردهم آذر 1397 03:14 ق.ظ

Thanks. I appreciate it!
venta de cialis canada cialis 5 mg schweiz cialis online napol cialis online deutschland when can i take another cialis cilas cialis pills in singapore click here to buy cialis tadalafil 5mg cialis professional yohimbe
buy tadalafil
سه شنبه سیزدهم آذر 1397 04:10 ب.ظ

Useful advice. Appreciate it.
fast cialis online buying brand cialis online venta de cialis canada how does cialis work cialis bula generic cialis cialis lilly tadalafi canadian cialis cialis online nederland usa cialis online
Cialis online
سه شنبه سیزدهم آذر 1397 04:48 ق.ظ

Nicely put. Kudos!
cialis for sale cialis from canada cialis 50 mg soft tab cialis rezeptfrei sterreich tadalafil 20mg cialis vs viagra cialis 20 mg effectiveness buy cialis cheap 10 mg online prescriptions cialis cialis tablets
buy cheap cialis in canada
دوشنبه دوازدهم آذر 1397 04:41 ب.ظ

Very good content. Thank you!
cialis without a doctor's prescription cialis coupons printable cialis super acti low cost cialis 20mg cialis venta a domicilio pastillas cialis y alcoho achat cialis en itali cialis 20 mg cost cialis 05 cialis generika in deutschland kaufen
buy tadalafil online
دوشنبه دوازدهم آذر 1397 04:31 ق.ظ

Lovely material, Appreciate it!
cialis rckenschmerzen cialis 5 mg schweiz cialis professional yohimbe generic cialis at walmart cialis with 2 days delivery acquistare cialis internet rezeptfrei cialis apotheke cialis generico in farmacia cialis lilly tadalafi cialis name brand cheap
buy cialis no rx
یکشنبه یازدهم آذر 1397 04:04 ب.ظ

Appreciate it! A good amount of postings.

does cialis cause gout acheter cialis kamagra tadalafil where to buy cialis in ontario cialis 20mg preis cf generic cialis 20mg uk we use it 50 mg cialis dose cialis for sale in europa ou acheter du cialis pas cher cialis therapie
Cialis pills
یکشنبه یازدهم آذر 1397 04:10 ق.ظ

Good posts. Regards!
we recommend cialis best buy look here cialis order on line viagra or cialis acquistare cialis internet cialis sans ordonnance cialis from canada cheap cialis cialis generic cialis super kamagra cialis tablets for sale
buy cialis us pharmacy
شنبه دهم آذر 1397 04:42 ب.ظ

Many thanks, A good amount of info.

cialis for bph acheter cialis meilleur pri cialis rckenschmerzen cialis prezzo al pubblico cialis australia org prix de cialis cialis italia gratis cialis generico online precios de cialis generico purchase once a day cialis
Cialis canada
شنبه دهم آذر 1397 03:47 ق.ظ

Regards. Fantastic stuff!
cialis with 2 days delivery cialis para que sirve cialis generic availability cialis 5 effetti collaterali cialis tablets purchasing cialis on the internet look here cialis cheap canada venta cialis en espaa generico cialis mexico cialis pills in singapore
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic