شمرون ، شمیران و معرفی محله های شمیران،مذهبی ، علمی ، پزشکی ، آموزشی ، کامپیوتر

آیا وهابیت را می توان شاخه ای از اسلام دانست ؟

نویسنده :ع.ا نصر
تاریخ:پنجشنبه سی و یکم مرداد 1392-03:53 ب.ظ

 

50 952 آیا وهابیت را می توان شاخه ای از اسلام دانست ؟ گناه کبیره کاوش پرس وهابیت جبهه سایبری انقلاب اسلامی اعتقادات فاسد

پیروان فرقه ضاله وهابیت همواره خود را مسلمان واقعی و پیرو سنت پیامبر اکرم (ص) می دانند و پیروان دیگر مذاهب اسلامی اعم از شیعه و سنی را مشرک قلمداد می نمایند در این مقاله به دنبال پاسخ به دو سوال مهم هستیم و آن اینکه اولا آیا وهابیت را می توان به عنوان شاخه ای از اسلام تلقی کرد تا چه رسد آن ها را مسلمان واقعی دانست ؟

پیروان فرقه ضاله وهابیت همواره خود را مسلمان واقعی و پیرو سنت پیامبر اکرم (ص) می دانند و پیروان دیگر مذاهب اسلامی اعم از شیعه و سنی را تکفیر کرده و مشرک قلمداد می نمایند در این مقاله به دنبال پاسخ به دو سوال مهم هستیم و آن اینکه:

الف : آیا وهابیت را می توان به عنوان شاخه ای از اسلام تلقی کرد تا چه رسد آن ها را مسلمان واقعی دانست ؟
ب : آیا واقعا پیروان سایر مذاهب اسلامی کافر و مشرکند ؟

برای پاسخ به این سوالات لازم است تا سیری در تاریخ و افکار و اعتقادات این فرقه بیاندازیم و عقائد و افکار ایشان را با افکار و اعتقادات مسلمانان صدر اسلام و آنهایی که در عصر رسول خدا و بعد از رحلت ایشان زندگی می کردند مقایسه نماییم تا ببینیم که واقعا حق با کیست ؟! بنابر آن چه که مرحوم علامه سید محسن امین در کتاب کشف الارتیاب خود ذکر کرده اند ف وهابیان شباهت های بسیاری با خوارج صدر اسلام دارند و اگر این مطلب ثابت شود ، بر همگان روشن می شود که وهابیان نه تنها مسلمان نیستند بلکه چون خوارج از دین خارج شده اند و تنها دم ار اسلام می زنند . در این مقاله به بیان برخی از شباهتهای وهابیت با خوارج می پردازیم .

شباهت در شعار :
۱- شعار خوارج: لا حکم الا لله؛ برگرفته از آیه‌‌شریفه‌( ان الحکم الا لله ) (۱)بود . حضرت امیر المؤمنین (علیه السلام) وقتی این سخن را شنیدند فرمودند : این سخن ،سخن درستی است لکن هدف و مقصود از آن امری باطل و نادرست است. از آن جهت فرمودند درست است ،چون برگرفته از آیه‌قرآن است. حکم و فرمان مخصوص خداست.و از آن جهت فرمودند باطل است؛ چون از این سخن بهره نادرست گرفتند و گفتند: کسی که حق حکومت و فرمانروایی ندارد نباید در امر دین کسی را حاکم قرار دهد و از این سخن نتیجه گرفتند که حکمیت حضرت در صفین گناه و کفر بود. با اینکه حکمیت در شرع مقدس اسلام ثابت است .

شعار وهابیت:

وهابیت نیز شعارهایی سر می‌دهند مانند

 اینکه: فقط خدا را باید خواند؛ شفاعت منحصر برای خداست، توسل به جز خدا شایسته نیست؛ استغاثه تنها باید به سمت خدا باشد. اینها هم سخنان حق و درستی است اما هدف و مقصود از آنها باطل است.حق بودن این سخنان از این جهت است که خواندن و توسل و پناهنده شدن متعلق به خداست و شفاعت مخصوص اوست و تنها اوست که می‌تواند بلا را از انسان دفع کند. باطل بودن این کلمات از این جهت است که وهابیان قصد دارند به وسیله‌این سخنان از بزرگداشت اشخاصی که خداوند آنها را گرامی داشته است، جلوگیری نمایند. اگر کسی بگوید: یا محمد و یا علی، لازمه اش این نیست که اعتقاد به استقلال ائمه داشته باشد. بدین معنا که معتقد باشد ائمه جدای از خداوند متعال بتوانند کاری انجام دهدند و تنها او را موثر بدانند، بلکه مقصود از گفتن یا محمد و یا علی (سلام الله علیهما) آن است که ائمه را واسطه قرار دهند. خداوند نیز این مقام را به اهلبیت (علیهم السلام) داده است.

شباهت در مقدس مآبی :
خوارج مردمانی متعصب و سخت پایبند به ظواهر دین بودند. آن قدر به عبادات جدیت به خرج می‌دادند که جبین‌هایشان سیاه شده بود. حتی حضرت امیر المؤمنین (علیه السلام) فرمود: بعد از من خوارج را نکشید، زیرا کسی که می‌خواسته‌حق را به دست آورد ولی به خطا رفته و گمراه شده، مانند کسی نیست که در راه باطل قدم نهاده و آن را پذیرفته . خوارج فوق العاده از گناه دوری می‌کردند به عنوان مثال روزی یک نفر از آن ها در بیان خوکی را کشته بود، دیگران او را مذمت قرار داده به او گفتند: این کار فساد در زمین است. و یا یکی از آنها دانه‌خرمایی پیدا کرد و در دهان گذارد، دیگری به سرعت خرما را از دهان او بیرون انداخت و به او گفت: نباید در چیزی که از آن تو نیست تصرف نمایی.
وهابی‌ها نیز مانند خوارج متعصب و سخت پایبند به دین هستند. کاملا ظواهر را رعایت می‌کنند. پارسایی آنها به قدری است که از بسیاری از ابزار و امکانات جدید روز نیز اجتناب می نمایند مثلا اجتناب ایشان از تلگراف زدن و احتیاط در استفاده از آن در گذشته ، بسیار شهرت داشت .

شباهت در اعتقادات فاسد :
خوارج غیر از خود همه مسلمانان را کافر می‌دانستند، معتقد بودند که هر کس گناه کبیره انجام دهد کافر است و خالد در جهنم. و با این اعتقاد فاسد بود که در ماه مبارک رمضان، عبد الله بن خباب، یکی از اصحاب رسول خدا (صلی الله علیه وآله) را با زبان روزه و در حالی که قرآن به گردن آویخته بود و با همسر آبستنش همراه بود، کشتند و شکم همسرش را دریدند و او را نیز شهید کردند، تنها به جرم اینکه از بیزاری جستن از علی بن ابیطالب (علیه السلام) امتناع ورزید.
وهابی‌ها نیز مسلمانی را که عقیده‌آنها را نداشته باشد، مشرک دانسته، خون و مالش را حلال می‌دانند. برخی از وهابیها اسیر کردن اولاد دیگران را به جرم نداشتن عقیده‌وهابیت حلال می‌دانند.آنها با مسلمانان جز با خطاب (یا مشرک) سخن نمی‌گویند. شهرهای مسلمین را شهرهای کفر و شهرهای خودشان را شهرهای ایمان می‌دانند. واجب می‌دانند که وهابیها از شهرهای دیگر به این شهرها مهاجرت کنند و هر کس عمل واجبی را ترک کند گرچه ترک آن واجب را حلال نداند وعقیده به وجوب آن داشته باشد‌، حکم جنگ و قتال با او را صادر می‌کنند.(۲) سلیمان بن عبدالوهاب، در رساله‌خود در رد وهابیت و در رد برادرش محمد بن عبد الوهاب از ابن قیم نقل کرده است که: برای خوارج دو صفت مشهور است که بوسیله‌این دو صفت از سایر مسلمانان جدا شدند؛ اول اینکه از سنت پیامبر (صلی الله علیه وآله) خارج شده و چیزهایی را که سنت نیست، سنت می‌دانند. دیگر آنکه گناه را موجب کفر دانسته، و هر کس که گناهی انجام دهد او را کافر و خون و مالش را حلال می‌دانند و شهرهای مسلمانان را شهرهای کفر و شهرهای خودشان را شهر‌های ایمان می‌پندارند. سپس ابن قیم می‌گوید سزاوار است که مسلمانان از این دو صفت که سبب مذمت و لعن و کینه و دشمنی بین مسلمانان و حلیت خون و مال آنان و بدعتهای در دین است پرهیز کنند.

شباهت در استدلال به ظواهر :
خوارج برای اثبات عقاید فاسد خود به ظواهر آیات و روایات استدلال کردند و چنین پنداشتند که اینها دلالت می‌کند بر اینکه هر گناه کبیره ای موجب کفر است. وهابیها نیز برای اثبات ادعاهای فاسد خود به ظواهر استدلال می‌کنند، و با وهم و خیال خویش پنداشته‌اند که یاری خواستن و استغاثه بغیر خدا شرک است.

شباهت در جنگ با سلاطین اسلامی :
خوارج جنگ با سلاطین اسلامی را جایز می‌دانستند، زیرا معتقد بودند این پادشاهان پیشوایان ضلالت و گمراهی‌اند. وهابیها هم مانند خوارج جنگ با سلاطین اسلامی را جایز می‌دانند، زیرا معتقدند این پادشاهان پیشوایان ضلالت و گمراهی و یاوران شرک و بدعت می‌باشند.

شباهت در روحیه شهادت طلبی :
خوارج از مرگ هراسی نداشتند و همیشه در جنگها پیش‌قدم بودند، چراکه گمان می‌کردند به سوی بهشت می‌روند. یکی از خوارج در جنگی نیزه‌ای خورد و در همان حال به جنگیدن ادامه داد و این آیه را می‌خواند: ( وَ عَجِلْتُ إِلَیْکَ رَبِّ لِتَرْضی ) (۳) . وهابیها نیز اظهار شجاعت می‌نمایند، اقدام به جنگ‌هایی بسیاری کرده و باکی از مرگ ندارند. چون به خیال خود به بهشت می‌روند. آنها در جنگهایشان با مسلمانان این شعار را می‌خواندند: هبت هبوب الجنه – وین انت یا باعیها : بوی بهشت می‌وزد، کجا هستی تو ای طلب کننده‌ی آن. (بنابراین تنها نهراسیدن از مرگ برای عده ای فضیلت شمرده نمی شود.)

شباهت در جمود فکری :
خوارج در نهایت جمود فکری و خشک مقدسی بودند. از خرمای در راه افتاده پرهیز می‌کردند و کشتن خوک در بیابان را مصداق فساد در زمین می‌دانستند، اما صحابه رسول خدا (صلی الله علیه وآله) را با زبان روزه و در حالی که قرآن به گردن آؤیخته بود، سر می‌بریدند و و اطاعت فرمان خدا می‌پنداشتند. شکم زنان مسلمان باردار را دریده و فرزندشان را می کشتند ، دست و پا و سر کودکان و مردان بی گناه را زنده زنده می بریدند و اطاعت خدا می پنداشتند . وارد شده که روزی چند نفر از مسلمانان به گروه خوارج برخورد کردند. خوارج از آنها پرسیدند چه کسانی هستید؟ و آن ها جرأت نکردند بگویند ما مسلمانیم، مرد زیرکی گفت اهل کتابیم، پناهنده به شما شدیم تا آیاتی را بشنویم و سپس ما را به جایگاهمان برسانید. همین گون هم شد. (وهابیان با اهل کتاب، یهود و نصری و حتی کافران و بت پرستان کاری نداشتند، اما مسلمانان را می‌کشتند). آنها عبدالله بن خباب را به جرم طرفداری از علی بن ابیطالب (علیه السلام) کشتند و با همسر آبستنش چنان کردند.
وهابیها نیز در نهایت جمود و رکود فکری هستند، از سویی درود بر پیامبر (صلی الله علیه وآله) و خاندان پاک و مطهرش را در اذان بدعت و حرام می‌دانند و از زدن تلگراف احتیاط می‌کنند، اما از سوی دیگر مسلمانان را کافر و مشرک می‌دانند و خون و مال آنان را حلال دانسته و هر گاه مسلمانی شفاعتی بخواهد و توسلی بجوید به کسی که خدا چنین مقامی را برای او قرار داده است، به او حمله کرده و او را می‌کشند.

شباهت در سود جویی از عقائد :
چون ایستادگی در مقابل ظلم و جلوگیری از ظلم امری رایج و پسندیده است، خوارج (بعدها) از این گفتار پسندیده سود جستند و عده‌ای از منسوبین به علم نیز گفتار آنها را تأیید کردند و گفتند: لا حکم الا لله اما همان گونه که امیر المؤمنین (علیه السلام) فرمود: کلمه‌حقی است که مقصد باطلی از آن اراده شده است. عملکرد وهابیت نیز چنین است، آنها به جهت برطرف کردن بدعتها که تا اندازه‌ای وجود داشت، با بسیاری از حقایق به مخالفت پرداختند. عده‌ای هم از منسوبین به علم از گفتار آنها تبعیت کردند و گفتند: کوچکی و فروتنی فقط در مقابل خداست، و یاری و استغاثه جز به خداوند نباید جست، اینها کلمات حقی است که اراده‌باطل از آن می‌شود.

شباهت در خروج از دین :
پیغمبر اکرم (صلی الله علیه وآله) در باره خوارج فرموده اند: اینان از دین بیرون می‌روند، همانگونه که تیر از کمان بیرون می‌رود . و در روایت دیگر آمده که : آن ها در دین اندیشه و تعمق بسیار نموده تا آنکه از آن بیرون می‌روند. نظیر همین مطالب را پیغمبر اکرم (صلی الله علیه وآله) درباره وهابیها فرموده است؛ احمد حنبل ، از ابن عمر نقل نموده (۴) که پیامبر (صلی الله علیه وآله) فرمود: بارالها شام ما را برای ما با برکت گردان، بعد فرمود یمن را، اصحاب گفتند: نجد ما را، حضرت فرمود: در نجد لغزشها و سختیها و فتنه‌ها بر پا شود و در آنجا تابعان شیطان پدید آیند. شبیه این روایات در بخاری در کتاب فتن از ابن عمر، ترمذی در کتاب مناقب و مسلم در صحیح نقل نموده‌اند.

شباهت در استفاده ابزاری از قرآن :
همانطور که خوارج آیاتی که درباره مشرکین در قرآن بود به مسلمانان نسبت می دادند وهابیون نیز چنین می‌کنند. خلاصة الاقوال نقل می‌کند (۵) : بخاری در صحیح خود از عبدالله بن عمر در توصیف خوارج روایت نموده که اینان آیات وارده درباره کفار را به مؤمنین نسبت می‌دادند. از عبدالله بن عمر نیز نقل شده که پیامبر (صلی الله علیه وآله) فرمود : اخوف ما اخاف علی امتی رجل متأول للقرآن یضعه فی غیر موضعه؛ می ترسم بر امتم از مردانی که قرآن را تأویل نموده و بر غیر مورد خود تطبیق می‌دهند. همچنین از ابن عباس نقل شده است: لا تکونوا کالخوارج تأولوا آیات القرآن فی اهل القبلة، و انما نزلت فی اهل الکتاب والمشرکین، فجهلوا علمها فسفکوا الدماء وانتهبوا الاموال.
آیاتی مانند:
( قُلْ أَ غَیْرَ اللَّهِ أَتَّخِذُ وَلِیًّا )(۶)
( فَأَرُونی‏ ما ذا خَلَقَ الَّذینَ مِنْ دُونِه…) : امّا به من نشان دهید معبودانى غیر او چه چیز را آفریده ‏اند (۷)و آیات بسیار دیگر…

شباهت در شمایل ظاهری :
وهابی‌ها در ظاهر نیز مانند خوارج هستند. خوارج موهای خود را می‌تراشیدند. در کتاب نهایة در لغت «تسبید»‌، حدیثی نقل کرده که در خوارج آشکار است. سپس به تراشیدن سر و مو را از بیخ و بن کندن معنا می‌کند. روایات بسیاری نقل شده در مذمت گروهی که علامت و نشانه‌آنها سرهای تراشیده است. قراینی در این روایات است که راجح یا به قطع و یقین تطبیق بر وهابیها و یا خوارج و یا هر دو می‌شود. مانند کلام پیامبر (صلی الله علیه وآله): مردانی از امت من که نشانه و علامت آنها سرهای تراشیده است قرآن می‌خوانند ولی از حلقوم آنها تجاوز نمی‌کند، از دین بیرون می‌روند مانند تیر از کمان.صاحب کتاب خلاصة الکلام گفته است: محمدبن عبدالوهاب به زنهایی که تابع او می‌شدند دستور می‌داد که سرهای خود را بتراشند، تا اینکه زنی تابع او شد. محمد بن عبدالوهاب به او گفت سرش را بتراشد زن گفت: موی سر زن مانند موی صورت مرد است، شما اگر امر کرده بودید مردان صورت بتراشند، جا داشت بفرمایی زنها نیز سر بتراشند. محمدبن عبد الوهاب نتوانست پاسخی بدهد

شباهت در کشتار مسلمانان و دعوت کفار به اسلام :
خوارج مسلمانان را می‌کشتند و بت پرستان را به اسلام دعوت می‌کردند، چنانچه پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) از این موضوع خبر داده است. در کتاب سیره حلبیة از پیامبر (صلی الله علیه وآله) نقل شده است: اینان قرآن می‌خوانند ولی از گلو و حنجره‌آنان تجاوز نمی‌کند، دلهای ایشان از فهم قرآن بی خبر و بهره‌ای از قرآن جز خواندن با دهان نمی برند، مسلمانان را می‌کشند، و بت پرستان را به اسلام دعوت می‌کنند (یقتلون اهل الاسلام و یدعون اهل الاوثان).
وهابیها نیز چنین هستند ، آنها تاکنون با غیر مسلمانان نجنگیده و حتی یک نفر بت‌پرست را نکشته‌اند و بزرگترین شاهد در خون‌ریزی و بی‌باکی نیست به مسلمانان، کشتار بی‌رحمانه‌آنان بود نسبت به اهل طائب در ابتدای پیدایش و حمله به کربلا و نیز کشتار مسمانان نجف در سال ۱۲۱۶ ق. جنگ با شهر ها و کشورهای اطراف خود مانند: عراق، حجاز، یمن و اردن شرقی و غیر اینها و قتل عام مردم بی‌گناه اعم از سنی و شیعه.و امروزه نیز کشتار شیعیان بحرین و عراق و یمن و پاکستان و افغانستان را می توان از جمله جنایات آن ها نام برد .

شباهت در شاخه های بریده شده :
امیر المؤمنین (علیه السلام) در توصیف خوارج در نهج البلاغه (۸)، فرموده است: هرگاه از خوارج شاخه‌ای بریده شود، شاخه‌ای دیگر پدید می‌آید. وهابیت نیز چنین هستند. محمد علی پاشا تا مرکز شهرهای آنان رفت و به درعیه که پایتخت ایشان بود تاخت و آنها را ویران کرد، و اصل و بیخ آنها را از بین برد. سپس شاخه‌دیگری از وهابیت پدید آمد و آن شاخه نیز بریده شد و شاخه‌دیگری به دست استعمار گران پیوند زده شد و روییده شد.(۹)

منابع :
۱- انعام/۵۷
۲- این مطلب در رسائل الهدیه السنیه ص۶۵ به نقل از ابن تیمیه آمده است
۳- طه/۸۴
۴- مسند احمد ۲ /۱۱۸
۵- خلاصه الاقوال /۲۳۰
۶- انعام /۱۴
۷- لقمان /۱۱
۸- نهج البلاغه خطبه ۵۹
۹- تمامی شباهت ها برگرفته از کتاب کشف الارتیاب علامه سید محسن امین است
Cialis prices
یکشنبه دوم تیر 1398 09:18 ب.ظ

This is nicely put. .
try it no rx cialis i recommend cialis generico miglior cialis generico cialis online nederland online prescriptions cialis cialis prices in england we choice free trial of cialis generic cialis review uk wow look it cialis mexico canadian cialis
http://hosatin.strikingly.com/
یکشنبه دوم تیر 1398 06:04 ق.ظ

You have made your position very effectively..
we choice free trial of cialis only now cialis for sale in us cialis generico milano cialis purchasing cilas cialis kaufen cialis 5 mg funziona chinese cialis 50 mg generic cialis at walmart brand cialis generic
http://spetciefreef.strikingly.com/
شنبه یکم تیر 1398 01:27 ب.ظ

Nicely put, Cheers!
buy brand cialis cheap generic cialis at the pharmacy opinioni cialis generico purchase once a day cialis cialis 5 mg schweiz viagra vs cialis vs levitra cialis price in bangalore how does cialis work online prescriptions cialis cialis side effects dangers
http://reseathe.strikingly.com/
جمعه سی و یکم خرداد 1398 09:36 ب.ظ

Excellent write ups. Kudos!
cialis generic tadalafil buy costo in farmacia cialis cialis daily dose generic generic cialis in vietnam canadian drugs generic cialis cialis coupons printable cialis online cialis pas cher paris cialis 30 day sample brand cialis generic
Buy generic cialis
جمعه سی و یکم خرداد 1398 05:54 ق.ظ

Very good knowledge. Thanks a lot.
cialis 20 mg callus buy original cialis cialis prezzo di mercato india cialis 100mg cost comprar cialis navarr order generic cialis online achat cialis en europe cialis en mexico precio american pharmacy cialis
cialis 5 mg
پنجشنبه سی ام خرداد 1398 12:36 ب.ظ

Incredible a good deal of good tips.
cialis tablets we choice free trial of cialis cialis rezeptfrei sterreich calis generic cialis at walmart cialis farmacias guadalajara does cialis cause gout achat cialis en suisse safe site to buy cialis online cialis arginine interactio
cialis 5 mg cost walmart
چهارشنبه بیست و نهم خرداد 1398 06:36 ب.ظ

Truly tons of helpful data!
get cheap cialis 200 cialis coupon low dose cialis blood pressure cialis tablets cialis for sale venta de cialis canada dosagem ideal cialis pastillas cialis y alcoho we use it 50 mg cialis dose cialis italia gratis
http://schatexco.strikingly.com/
چهارشنبه بیست و نهم خرداد 1398 02:25 ق.ظ

Seriously all kinds of useful info.
the best choice cialis woman cialis 20 mg cut in half cialis pills boards cialis prices in england online cialis cialis reviews price cialis per pill when can i take another cialis generic cialis viagra vs cialis vs levitra
http://giabrowun.strikingly.com/
دوشنبه بیست و هفتم خرداد 1398 12:55 ب.ظ

Nicely put, Regards!
cialis online nederland cialis kamagra levitra cialis 20mg preis cf we recommend cialis info cialis wir preise precios cialis peru viagra vs cialis cialis online cialis rezeptfrei cialis cost
http://weiwolta.strikingly.com/
یکشنبه بیست و ششم خرداد 1398 10:50 ب.ظ

Helpful tips. Thank you!
click here to buy cialis cialis cuantos mg hay no prescription cialis cheap cialis coupons brand cialis nl price cialis per pill buy cialis online legal cialis prezzo in linea basso free cialis cialis professional yohimbe
http://cifoundand.strikingly.com/
یکشنبه بیست و ششم خرداد 1398 08:21 ق.ظ

Regards. Valuable information.
cialis therapie acheter cialis kamagra cialis dose 30mg cialis efficacit prix cialis once a da how much does a cialis cost cialis without a doctor's prescription cialis generic tadalafil buy cialis pills cialis generika
http://graphatmon.strikingly.com/
شنبه بیست و پنجم خرداد 1398 06:53 ب.ظ

Very good content. Cheers.
preis cialis 20mg schweiz cialis daily reviews cialis patent expiration tarif cialis france cialis pills price each cialis online napol cialis generique achat cialis en suisse safe dosage for cialis buying cialis on internet
http://propinra.strikingly.com/
شنبه بیست و پنجم خرداد 1398 04:29 ق.ظ

Regards, Lots of write ups!

cialis with 2 days delivery prices for cialis 50mg cialis tablets for sale cialis in sconto what is cialis buy cialis enter site very cheap cialis price cialis best buy cialis uk no prescription cialis with 2 days delivery
Cialis generic
جمعه بیست و چهارم خرداد 1398 02:24 ب.ظ

Kudos. I enjoy this.
cialis daily cialis en mexico precio cialis 5 effetti collaterali interactions for cialis cialis lilly tadalafi cialis 20mg preis cf cialis prezzo in linea basso canadian discount cialis chinese cialis 50 mg cialis 5 mg
Cialis 20 mg
جمعه بیست و چهارم خرداد 1398 12:01 ق.ظ

You've made the point!
cialis tablets australia opinioni cialis generico cialis coupon tadalafilo cialis baratos compran uk no prescription cialis cheap cialis 5 mg effetti collateral brand cialis generic cialis 5 mg scheda tecnica cialis tablets australia
http://raperwett.strikingly.com/
پنجشنبه بیست و سوم خرداد 1398 10:29 ق.ظ

Information certainly considered!!
cialis dosage buy name brand cialis on line click now cialis from canada cialis efficacit cialis 200 dollar savings card cialis side effects dangers tadalafil generic generic cialis buy cialis online nz order generic cialis online
can you get cialis over the counter
چهارشنبه بیست و دوم خرداد 1398 08:25 ب.ظ

You've made the point!
buy cialis tadalafil 20mg sialis cialis 5 mg para diabeticos cialis 20mg preis cf buying cialis overnight cialis side effects dangers cialis generico online cialis 20mg prix en pharmacie enter site natural cialis
cialisvie.com
دوشنبه بیستم خرداد 1398 07:24 ب.ظ

Good tips. Regards.
where cheapest cialis i recommend cialis generico cialis generico postepay cialis 20 mg cut in half cialis 200 dollar savings card opinioni cialis generico cialis for sale in europa acquistare cialis internet when can i take another cialis cialis tablets
cialisvie.com
یکشنبه نوزدهم خرداد 1398 01:37 ب.ظ

You stated it well.
cialis kaufen wo cialis para que sirve cialis 20 mg effectiveness tadalafil cialis alternative tarif cialis france cialis 10 doctissimo warnings for cialis prescription doctor cialis 40 mg cialis what if i take
cialisvie.com
شنبه هجدهم خرداد 1398 08:05 ق.ظ

You actually mentioned this perfectly.
no prescription cialis cheap generic cialis in vietnam cialis uk next day preis cialis 20mg schweiz buy cheap cialis in uk acheter cialis meilleur pri cialis 5 mg effetti collateral order a sample of cialis cialis dose 30mg click now cialis from canada
http://canadianorderpharmacy.com/
شنبه بیست و چهارم فروردین 1398 01:57 ق.ظ

You said it perfectly..
canada pharmacies drugs for sale deep web canadian online pharmacies rated canada drug pharmacy northwest pharmacies in canada trust pharmacy canadian north west pharmacies canada canadian pharmaceuticals for usa sales drugstore online shopping drugs for sale deep web
Cialis canada
جمعه شانزدهم آذر 1397 08:49 ق.ظ

You actually reported this really well!
wow cialis 20 cialis 5 mg are there generic cialis acheter cialis meilleur pri cialis dosage amounts cialis with 2 days delivery cialis canada prix de cialis cialis online deutschland compare prices cialis uk
buy generic cialis
پنجشنبه پانزدهم آذر 1397 01:42 ب.ظ

You expressed that well.
acquistare cialis internet cialis for sale south africa cialis sans ordonnance cialis cost buying cialis on internet buy cialis online legal cialis uk cialis sicuro in linea achat cialis en europe side effects for cialis
buy cialis online no prescription
چهارشنبه چهاردهم آذر 1397 05:37 ب.ظ

Thanks a lot, I enjoy it.
buy cialis sample pack cialis 5 mg effetti collateral prices for cialis 50mg cialis in sconto compare prices cialis uk 40 mg cialis what if i take cialis cost cialis canada on line cialis 20 mg cut in half sublingual cialis online
buy tadalafil
چهارشنبه چهاردهم آذر 1397 04:41 ق.ظ

Cheers, I value this.
sialis we use it 50 mg cialis dose prezzo di cialis in bulgaria legalidad de comprar cialis cialis 05 cialis great britain cost of cialis cvs cialis italia gratis cialis daily dose generic non 5 mg cialis generici
Generic cialis
سه شنبه سیزدهم آذر 1397 05:31 ب.ظ

Kudos. A good amount of facts.

overnight cialis tadalafil cialis coupons cialis et insomni cialis en mexico precio tarif cialis france cuanto cuesta cialis yaho generic cialis tadalafil link for you cialis price cialis generico milano cialis generico in farmacia
buy cialis online
سه شنبه سیزدهم آذر 1397 06:14 ق.ظ

Perfectly voiced without a doubt! !
tadalafil 5mg tadalafil generic cialis prezzo al pubblico generic cialis 20mg tablets prix cialis once a da tadalafil 20 mg cialis soft tabs for sale cialis from canada buy cheap cialis in uk cialis uk
buy cialis online cheap
دوشنبه دوازدهم آذر 1397 06:12 ب.ظ

Seriously lots of terrific material.
cialis billig prices on cialis 10 mg costo in farmacia cialis cialis 10 doctissimo we choice cialis pfizer india cialis generique 5 mg cialis cost 5 mg cialis coupon printable cost of cialis cvs we choice cialis uk
buy generic cialis
دوشنبه دوازدهم آذر 1397 05:55 ق.ظ

This is nicely said. .
cialis 50 mg soft tab 5 mg cialis coupon printable calis trusted tabled cialis softabs canada discount drugs cialis precios de cialis generico buy cialis online legal female cialis no prescription cialis generique link for you cialis price
Cialis pills
یکشنبه یازدهم آذر 1397 05:42 ب.ظ

Whoa tons of good knowledge!
cialis diario compra trusted tabled cialis softabs female cialis no prescription tadalafil 10 mg calis cialis billig cialis e hiv cialis soft tabs for sale comprar cialis 10 espa241a buy brand cialis cheap
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو