شمرون ، شمیران و معرفی محله های شمیران،مذهبی ، علمی ، پزشکی ، آموزشی ، کامپیوتر

وفات حضرت عبدالعظیم حسنی

نویسنده :ع.ا نصر
تاریخ:پنجشنبه سی و یکم مرداد 1392-02:44 ب.ظ


http://www.niazerooz.com/Im/P/90/0331/Safe6344426395701.jpg

حضرت عبدالعظیم علیه السّلام فرزند عبدالله بن علی

حضرت عبدالعظیم علیه السّلام فرزند عبدالله بن علی ، از نوادگان حضرت امام حسن مجتبی علیه السّلام است و نسبش با چهار واسطه به آن حضرت می رسد ..

پدرش عبدالله نام داشت و مادرش فاطمه دختر عقبة بن قیس .

ولادت با سعادت حضرت عبدالعظیم علیه السّلام در سال 173 هجری قمری در شهر مقدّس مدینه واقع شده است و مدّت 79 سال عمر با بركت او با دوران امامت چهار امام معصوم یعنی امام موسی كاظم علیه السّلام ، امام رضا علیه السّلام، امام محمّدتقی علیه السّلام و امام علیّ النّقی علیه السّلام مقارن بوده ، محضر مبارك امام رضا علیه السّلام  ، امام محمّد تقی علیه السّلام  و امام هادی  علیه السّلام را درك كرده و احادیث فراوانی از آنان روایت كرده است .

این فرزند حضرت پیامبر صلّی الله علیه و آله وسلّم، از آنجا كه از نوادگان حضرت امام حسن مجتبی علیه السّلام است به حسنی شهرت یافته است .

حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السّلام از دانشمندان شیعه و از راویان حدیث ائمّه معصومین علیهم السّلام و از چهره های بارز و محبوب و مورد اعتماد ، نزد اهل بیت عصمت علیهم السّلام و پیروان آنان بود و در مسایل دین ، آگاه و به معارف مذهبی و احكام قرآن ، شناخت و معرفتی وافر داشت .

ستایشهایی كه ائمّه معصومین علیهم السّلام از وی به عمل آورده اند، نشان دهنده شخصیّت علمی و مورد اعتماد اوست؛ حضرت امام هادی علیه السّلام گاهی اشخاصی را که سؤال و مشكلی داشتند، راهنمایی می فرمودند كه از حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السّلام  بپرسند و او را از دوستان حقیقی خویش می شمردند و معرّفی می فرمودند .

در آثار علمای شیعه نیز، تعریفها و ستایشهای عظیمی درباره او به چشم می خورد، آنان از او به عنوان عابد، زاهد، پرهیزكار، ثقه، دارای اعتقاد نیك و صفای باطن و به عنوان محدّثی عالیمقام و بزرگ یاد كرده اند؛ در روایات متعدّدی نیز برای زیارت حضرت عبدالعظیم علیه السّلام  ، ثوابی همچون ثواب زیارت حضرت سیّد الشّهداء، امام حسین علیه السّلام بیان شده است.

ایشان محضر مبارك امام رضا ، امام محمّد تقی و امام هادی علیهم السّلام را درك كرده و احادیث فراوانی از آنان روایت كرده است.

حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السّلام از دانشمندان شیعه و از راویان حدیث ائمّه معصومین علیهم السّلام و از چهره های بارز و محبوب و مورد اعتماد ، نزد اهل بیت عصمت علیهم السّلام و پیروان آنان بود و ابراز رحمت و عنایتی كه ائمّه معصومین علیهم السّلام در مورد ایشان به عمل آورده اند، نشان دهنده شخصیّت علمی و مورد اعتماد اوست؛ در روایات متعدّدی نیز برای زیارت حضرت عبدالعظیم علیه السّلام  ، ثوابی همچون ثواب زیارت حضرت سیّد الشّهداء امام حسین علیه السّلام بیان شده است.

زمینه هجرت حضرت عبدالعظیم علیه السّلام  از مدینه به ری و سكونت در غربت را باید در اوضاع سیاسی و اجتماعی آن عصر جستجو كرد.

امّا پس از مهاجرت ایشان به ری ، حضرتش که در بین شیعیان شهرری بسیار ارجمند بود ، پاسخگویی به مسایل شرعی و حلّ مشكلات مذهبی آنان را برعهده داشت ؛ روزهای پایانی عمر پربركت حضرت عبدالعظیم علیه السّلام با بیماری او همراه بود ، آن قامت بلند ایمان و تلاش ، به بستر افتاده بود و پیروان اهل بیت علیهم السّلام در آستانه محرومیّت از وجود پربركت این سیّد كریم قرارگرفته بودند ، مصیبتهای پیاپی مردم و روزگار تلخ شیعیان در عصر حاكمیّت عبّاسیان موجب اندوه بود . در همان روزها ، یك رؤیای صادقانه حوادث آینده را ترسیم كرد : یكی از شیعیان بااخلاص ، شبی حضرت رسول صلّی الله علیه وآله و سلّم را در عالم رویا زیارت نمود که حضرت پیامبر اكرم صلّی الله علیه و آله و سلّم به او فرمود : فردا یكی از فرزندانم در محلّه سکّه الموالی چشم از جهان فرو می بندد ، شیعیان او را بردوش گرفته به باغ عبدالجبّار می برند و نزدیك درخت سیب به خاك می سپارند.

سحرگاه به باغ رفت تا آن باغ را از صاحبش بخرد و افتخار دفن شدن یكی از فرزندان پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم را نصیب خویش سازد ، عبدالجبّار كه خود نیز خوابی همانند خوابِ او را دیده بود ، به رمز و راز غیبی این دو خواب پی برد و برای اینكه در این افتخار ، بهره ای داشته باشد ، محلّ آن درخت سیب و مجموعه باغ را وقف كرد تا بزرگان و شیعیان در آنجا دفن شوند.

همان روز یعنی حدود 15 شوّال 254 هجری قمری ، حضرت چشم از جهان فرو بست.

خبر رحلت جانسوز این نواده رسول اكرم صلّی الله علیه و آله و سلّم ، دهان به دهان گشت و مردم با خبر شدند و جامه سیاه پوشیدند و بر در خانه حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السّلام گریان و مویه كنان گرد آمدند ؛ پیكر مطهّر او را غسل دادند ، بر پیكر او نماز خواندند ، و با جمعیّت انبوه عزادار به سوی باغ عبدالجبّار تشییع كردند و در كنار همان درخت سیب كه رسول خدا صلّی الله علیه وآله و سلّم به آن شخص اشاره كرده بود ، دفن كردند تا پاره ای از عترت مصطفی صلّی الله علیه و آله و سلّم در این دیار به امانت بماند و نورافشانی كند و دلباختگان خاندان پیامبر صلّی الله علیه وآله و سلّم از مزار این ولیّ خدا فیض ببرند.

حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السّلام علاوه بر قریب نقل 80 حدیث كه فعلاً در دست است ، دو كتاب نیز تألیف نموده است، یكی از آنها كتابی است به نام خطب كه مجموعه ای از فرمایشات حضرت امام علی علیه السّلام است و در نهج البلاغه نیز موجود است و دیگری كتابی به نام یوم و لیله كه صاحب بن عباد محتوای آن را فرایض روز و شب ذكر نموده است.

فضائل حضرت عبدالعظیم علیه السّلام

1- صاحب بن عباد در رساله خود گفته : ابوحماد رازی گوید : خدمت حضرت هادی علیه السّلام رسیدم و از آن جناب مسائلی پرسیدم ، هنگامیکه اراده کردم از محضر مقدّسش بیرون شوم فرمود : هرگاه مشکلاتی برایت پیش آمد کرد، آنها را از عبدالعظیم حسنی بپرس ، و سلام مرا هم به او برسان .

2- در امالی « صدوق» در ضمن حدیث « عرض دین» آمده وقتیکه حضرت عبدالعظیم خدمت امام هادی علیه السّلام مشرّف شد و عقائد خود را اظهار نمود ، امام فرمود : تو از دوستان حقیقی ما هستی .

3- ابونصر بخاری ضمن حالات فرزندان امام مجتبی علیه السّلام از ابوعلی محمّد بن همام از حضرت امام حسن عسکری علیه السّلام روایت کرده که در نزد آن جناب از عبدالعظیم حسنی صحبت بمیان آمد ، فرمود : اگر عبدالعظیم نبود میگفتیم علی بن حسن بن زیدبن حسن فرزندی از خود باقی نگذاشته .

4- ابن قولویه در کامل الزّیارات (باب 107 صفحه 324 )از علیّ ابن حسین ابن موسی بن بابویه و او از محمّد ابن یحیی اشعری عطار قمی روایت کرده یکی از اهالی ری گفت بر حضرت ابوالحسن العسکری امام هادی علیه السّلام وارد شدم آن جناب از من پرسید کجا بودی؟ عرض کردم به زیارت سیّد الشهدا علیه السّلام رفته بودم آن حضرت فرمود بدان و آگاه باش اگر قبر عبدالعظیم حسنی علیه السّلام را که در نزد شماست زیارت کرده بودی مثل آنست که حضرت حسین ابن علی را در کربلا زیارت کرده باشی.

آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع)

بنای اصلی و نخستین بقعه در نیمه دوم قرن سوم هجری قمری، توسط محمد پسر زید داعی علوی‌ تعمیر اساسی شد. درگاه اصلی ورودی بنا که در سمت شمال قرار دارد، برای نخستین بار در زمان پادشاهان آل بویه و سپس در دوره قاجار به یاری مجد الملک قمی کامل شد.

با گذشت زمان‌، متعلقات دیگری هم بنای فوق افزوده شد تا به صورت مجموعه بزرگ کنونی درآمد. در حال حاضر، بنا مشتمل بر حرم‌های متعدد، رواق‌ها، مسجدها، ایوان‌ها و صحن‌ها است‌. در دوره صفویه‌، بناهای اطراف به آن افزوده شد و در دوره قاجار، به دلیل نزدیک بودن به پایتخت‌، توجه بیش‌تری به آن شد و بیش‌تر بناهای وابسته به حرم عبدالعظیم و امام‌زاده زید در این دوره تکمیل و تزیین شد.

از آثار تاریخی این مجموعه به سردر آجری دوران سلجوقی و صندوقی از چوب عود، فوفل و گردو و با کتیبه‌هایی به خط نسخ و ثلث برجسته می توان اشاره کرد که به سال ۷۲۵ ه.ق، تعلق دارد .

بنای اصلی حرم‌، اتاقی چهار ضلعی به ابعاد ۷/۵ متری است که در بالا با چهار گوشواره به هشت ضلعی و سپس به کمک طاق‌بندهایی کوچک به شانزده ضلعی تبدیل و زمینه برای برپایی گنبد فراهم می‌شود. پوشش زیرین گنبد با طاق ضربی مدور در زمان شاه تهماسب تغییر یافت و پوشش خارجی آن درسال ۱۲۷۰ ، به دستور ناصرالدین شاه با خشت‌های مسی و زرین تزیین‌شد.

حرم در هر ضلع به وسیله دری به رواق‌های مجاور گشوده می‌شود. اطراف ضریح حرم از سنگ مرمر سیاه و سفید به ارتفاع ۱/۶۵ متر پوشیده شده و نیز درسال ۱۲۷۳، به فرمان ناصرالدین شاه بالای آن تا سقف به طرز چشم نوازی آینه کاری شده است‌.

در قسمت شرقی حرم‌، مسجد زنانه و در قسمت غربی مسجد مردانه و مقبره ناصرالدین شاه قرار داشت‌. در آن دوران‌، درِ کوچکی در سمت جنوبی مقبره ناصرالدین شاه وجود داشت که به حرم امام‌زاده حمزه باز می‌شد. در حال حاضر، اثری از قبر ناصرالدین شاه نیست‌.

در سال۱۲۷۰ ، بالای حرم و در کنار گنبد، دو گل دسته به ارتفاع ۲۴ متر از سطح بام و به قطر دو متر ساخته شد. بر فراز ضریح نیز حدود ۶۴ گلدان زرین قرار دارد.

مهم‌ترین صحن و ایوان حرم متعلق به ایوان وسیع آستانه است که در شمال حرم واقع شده است‌. این ایوان به دستور ناصرالدین شاه ساخته شد. ایوان جنوبی حرم نیز درسال ۹۴۴ ، به فرمان شاه تهماسب صفوی ساخته و در دوره قاجار آینه کاری و تزیین شد.

صحن‌های دیگر حرم شامل صحن توتی یا مدرسه امین السلطان در شمال غربی‌، حرم و صحن ناصرالدین شاه یا صحن ولی‌عهدی که اکنون ، به صحن کاشانی معروف است در غرب‌ حرم و صحن باغ علی جان در شرق و حرم و صحن جنوبی است که به صحن امام زاده حمزه معروف است‌.

در غرب حرم مسجد و رواق بالاسر قرار دارد که از ساخته‌های دوران صفوی است‌. این مسجد دارای محراب بسیار زیبایی است که با کاشی‌های معرق رنگارنگ تزیین شده است‌.

گورستان حضرت عبدالعظیم حسنی با مقابر، صحن‌ها و مجموعه‌های خصوصی اطراف حرم‌، اعتبار ویژه‌ای دارد. احترام و تقدس ویژه‌ای که مردم برای حضرت قایل بوده‌اند موجب خاک سپاری بسیاری از شخصیت‌های سیاسی‌، اجتماعی و فرهنگی در این گورستان شده است‌. ناصرالدین شاه‌، قاآنی شیرزای‌، خاندان قائم مقام فراهانی‌، بدیع‌الزمان فروزانفر، آیت‌الله کاشانی‌، علامه محمد قزوینی‌، حسین علی میرزا، نصرت السلطنه‌، ستارخان‌، گروهی از دراویش نعمت‌اللهی و فرزندان آیت‌الله بهبهانی در این گورستان آرمیده‌اند.

درسال ۱۳۶۹، طرح توسعه حرم عبدالعظیم‌، در قالب بیش از ۱۶ پروژه بزرگ مذهبی‌، فرهنگی و رفاهی انجام و ازسال ۱۳۷۱ ، عملیات اجرایی طرح به شعاع ۲۰۰ مترمربع از حرم مطهر در زمینی به وسعت ۲۰۰۰۰ مترمربع آغاز گردید. به همین منظور، تمام قبرهای قدیمی اطراف حرم که به مرور زمان خراب شده بود و شکل ناخوشایندی به مجموعه بخشیده بود تخریب و تعداد زیادی از منازل و مغازه‌های اطراف خریداری گردید. زیربنای تقریبی مجموعه ۱۰۰ هزار مترمربع بوده و بودجه مورد نیاز آن نیز بالغ بر ۱۲۰ میلیارد ریال برآورد گردیده است‌، که از محل درآمدهای آستان‌، همیاری مردم و مساعدت‌های دولت تأمین می‌شود. احداث این پروژه‌ها زیر نظر تیمی از کارشناسان متعهد معاونت عمران آستان مقدس و با بهره‌گیری از معماران چیره دست‌، هم‌زمان انجام گرفته است که در نوع خود از نظر سرعت و کیفیت عملیات ساختمانی کم نظیر است‌.

این حرم پس از اجرای طرح توسعه‌، دارای زیربنای ۳۷۰۰ مترمربع‌، رواق‌های جدید با ۸۰۰۰ متر مربع‌، مصلای بزرگ ری ۵۰۰۰ مترمربع‌، مرکز فرهنگی جوانان ۵۰۰۰ مترمربع‌، دارالتولیه ۲۷۰۰ مترمربع‌، صحن مصلی (صحن سابق باغچه علی‌جان‌) ۱۶۵۰ مترمربع؛ صحن امام‌زاده حمزه ۲۰۰۰۰ متر مربع‌؛ دانشکده علوم حدیث ۵۸۰۰ مترمربع‌؛ سالن اجتماعات ۳۰۰۰ مترمربع‌؛ موزه جدید ۱۸۰۰ مترمربع‌؛ تختگاه‌های شمالی و جنوبی ۷۰۰ مترمربع‌؛ صحن امام‌زاده طاهر ۶۵۰۰ مترمربع‌؛ بیمارستان ۵۰۰۰ مترمربع‌؛ مهمان‌سرا ۵۰۰۰ مترمربع‌؛ حوزه علمیه برهان ۵۰۰۰ مترمربع‌؛ کتابخانه‌ ری با ۱۸۰۰ مترمربع و بستان‌های جنوبی و شمالی است‌.

حضرت عبدالعظیم‌، ملقب به سید الکریم‌، با کنیه ابوالقاسم‌، فرزند علی ابن حسن‌ ، فرزند حسن ابن زید، فرزند زید ابن حسن‌، فرزند علی ابن ابی‌طالب‌، علیهم السلام‌ است‌.

بنا به نوشته شیخ جواد بن مهدی لاریجانی در کتاب الخصائص العظیمه ، ولادت آن حضرت به تاریخ ۱۷۳ ه.ق، در مدینه بوده است‌.

ایام زندگانی آن حضرت مقارن با امامت امام موسی کاظم و امام رضا و امام محمد تقی و امام علی النقی‌(ع‌)، بوده است‌. آن حضرت از معارف مذهبی آگاه بوده و در احکام قرآن شناخت و معرفت وافری داشته است‌. حضرت عبدالعظیم اخبار و احادیث فراوانی از امام جواد و امام هادی (ع‌) روایت کرده است‌. شیخ صدوق در کتاب امالی در ضمن حدیثی گفته است که هنگامی که حضرت عبدالعظیم خدمت امام هادی (ع‌) مشرف شد و عقاید خود را اظهار کرد امام هادی فرمود تو از دوستان ما هستی‌.

او دارای کتب و تألیفاتی نیز بوده که از مهم‌ترین آن‌ها، کتاب روز و شب و خطب امیرالمومنین (ع‌) را می‌توان نام برد. آن حضرت در پانزدهم شوال ۲۵۲ ه.ق‌، در شهرری وفات یافت‌. حضرت عبدالعظیم حسنی به این علت که متوکل عباسی شرایط نامساعد و وحشتناکی برای زندگی و فعالیت نوادگان پیامبر (ص‌) و علی (ع‌) فراهم آورده بود به شهرری هجرت کرد زیرا در این شهر زمینه‌های مساعد شیعی و انقلابی وجود داشت‌. به روایتی که از ملاباقر مازندرانی ذکر شده است‌ هجرت حضرت عبدالعظیم به شهرری به دستور امام هادی بوده است‌.


قبور سلاطین

۱ ـ از آثار قبور سلاطین كه در جوار حضرت عبدالعظیم واقع است، قدیمى تر از همه مقبره سلطان طغرل سلجوقى است كه درشهر رى در قرن پنجم هجرى مدفون گردیده است، مقبره قدیم او كه در زمان ناصرالدین شاه مرمت یافته هم اكنون موجود و به نام «برج طغرل» معروف است. 
۲ ـ قبر ناصرالدین شاه چهارمین پادشاه از سلاله قاجار مقتول در ذى القعدة الحرام سال ۱۳۱۳ ه.ق كه چون خود منشأ تعمیرات و ساختن صحن و ایوان حرم مطهر حضرت عبدالعظیم بود، در همان جا در زاویه غربى در محلى كه معروف به «مسجد هلاكو» بود، مدفون گردید و آثار قبر او باقى است، در حاشیه سنگ قبر او اشعارى مرقوم و مسطور است از آن جمله این ابیات ذكر مى شود: 

{۰ ناصرالدین شاه ذوالقرنین كاو را آفرید 
بیهمال از جمله شاهان كردگار بیهمال ۰} 
{۰ هفدهم روز از مه ذى القعده با آدینه جفت 
یافت هنگام زوال شمس، شمس شه زوال ۰} 
{۰ بود سال عمرشاه اندر شمار شصت و هفت 
برده در شاهى بپایان زین شمر پنجاه سال ۰} 
{۰ الغرض كلك بقا تاریخ شه را زد رقم 
آفتابى چهره پنهان كرد در گاه زوال ۰} 
مقبره علیرضاخان قاجار (عضدالملك) كه در ۱۳۲۷ نایب السلطنه ایران شد و در ۱۳۲۸ وفات یافت در جوار قبر ناصرالدین شاه واقع است.

 علامه محمد بن عبدالوهاب قزوینى صاحب آثار ادبى مشهور است كه در (۱۳۶۸ ه.ق / ۱۳۲۸ ش) در تهران بدرود زندگى نمود و در این حجره مدفون گردید. و نیز قبر مرحوم عباس اقبال آشتیانى استاد دانشگاه متوفى در ۱۳۳۴ شمسى در اینجا است.

برای مطالعه بیشتر بر روی این جمله کلیک نمائید

http://siwiga.strikingly.com/
یکشنبه دوم تیر 1398 09:08 ب.ظ

Fantastic postings. Kudos.
enter site natural cialis get cheap cialis cialis without a doctor's prescription cialis herbs rezeptfrei cialis apotheke acheter cialis meilleur pri cialis lowest price buy cialis uk no prescription cialis canadian drugs precios cialis peru
best generic cialis
یکشنبه دوم تیر 1398 05:55 ق.ظ

Good stuff. Thanks a lot!
prescription doctor cialis opinioni cialis generico generic cialis levitra deutschland cialis online generic cialis cialis generic tadalafil buy walgreens price for cialis cialis lowest price cialis daily rezeptfrei cialis apotheke
Cialis prices
شنبه یکم تیر 1398 01:17 ب.ظ

Regards, I enjoy this.
cialis price thailand cialis professional from usa generic cialis tadalafil ou acheter du cialis pas cher viagra vs cialis legalidad de comprar cialis achat cialis en europe female cialis no prescription we like it cialis soft gel we use it cialis online store
http://keytmatra.strikingly.com/
جمعه سی و یکم خرداد 1398 09:25 ب.ظ

You explained this really well.
cialis baratos compran uk cialis for sale south africa cheap cialis walgreens price for cialis generic cialis levitra ou trouver cialis sur le net interactions for cialis cialis cipla best buy cialis super kamagra effetti del cialis
Buy generic cialis
جمعه سی و یکم خرداد 1398 05:42 ق.ظ

Beneficial forum posts. Appreciate it.
cialis efficacit tarif cialis france cialis tablets cipla cialis online overnight cialis tadalafil safe dosage for cialis cialis without a doctor's prescription generic low dose cialis cialis generic tadalafil buy we like it cialis price
Generic cialis
پنجشنبه سی ام خرداد 1398 12:22 ب.ظ

Very good stuff, Many thanks!
price cialis per pill order cialis from india recommended site cialis kanada cialis generique cialis tadalafil online cialis soft tabs for sale non 5 mg cialis generici cialis coupons buying cialis in colombia acheter du cialis a geneve
Generic cialis
چهارشنبه بیست و نهم خرداد 1398 06:27 ب.ظ

Amazing write ups. Thanks!
pastillas cialis y alcoho cialis 100 mg 30 tablet cialis per paypa cialis name brand cheap we like it cialis soft gel cialis 20 mg cost can i take cialis and ecstasy achat cialis en europe cialis generisches kanada cialis per paypa
Buy cialis online
چهارشنبه بیست و نهم خرداد 1398 02:15 ق.ظ

Point very well considered!.
cialis 5mg prix only now cialis for sale in us cialis 20 mg effectiveness cialis dosage recommendations look here cialis cheap canada cialis online deutschland cialis soft tabs for sale cialis generika interactions for cialis we like it cialis soft gel
http://cosmainec.strikingly.com/
سه شنبه بیست و هشتم خرداد 1398 03:35 ق.ظ

Thanks, I enjoy this.
generic cialis in vietnam cialis 20 mg cut in half cialis 5mg rezeptfrei cialis apotheke cialis tablets for sale effetti del cialis free generic cialis cialis prezzo di mercato order a sample of cialis does cialis cause gout
click here to buy cialis
دوشنبه بیست و هفتم خرداد 1398 12:46 ب.ظ

Fine write ups. Regards!
cialis authentique suisse we choice cialis pfizer india cialis generico lilly female cialis no prescription bulk cialis cialis online tarif cialis france cialis generic canadian discount cialis cialis 5 mg effetti collateral
Buy cialis
یکشنبه بیست و ششم خرداد 1398 08:12 ق.ظ

You've made your point extremely well!!
cialis coupons printable cialis in sconto no prescription cialis cheap generic cialis pro cialis en 24 hora cialis generico postepay cialis generico milano prezzo di cialis in bulgaria tadalafilo buy brand cialis cheap
Cialis pills
شنبه بیست و پنجم خرداد 1398 06:43 ب.ظ

Many thanks! Helpful information.
low cost cialis 20mg buying brand cialis online comprar cialis 10 espa241a cialis manufacturer coupon how much does a cialis cost buy brand cialis cheap buy cialis online cheapest cialis e hiv brand cialis nl cialis farmacias guadalajara
http://tuabyde.strikingly.com/
شنبه بیست و پنجم خرداد 1398 04:18 ق.ظ

Regards, I like it.
achat cialis en suisse cialis dosage amounts cialis cipla best buy cialis generico online free generic cialis prix de cialis buying cialis overnight click here cialis daily uk deutschland cialis online cialis kaufen wo
http://soanamu.strikingly.com/
جمعه بیست و چهارم خرداد 1398 02:16 ب.ظ

Good tips. Thanks a lot!
cialis generisches kanada generic cialis at the pharmacy cialis for sale 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis for sale cialis 20mg preis cf price cialis wal mart pharmacy cialis canada generic cialis at the pharmacy walgreens price for cialis
Cialis prices
پنجشنبه بیست و سوم خرداد 1398 10:22 ق.ظ

Wow a lot of fantastic material.
cialis 5mg prix cialis professional from usa acquistare cialis internet enter site natural cialis cialis daily new zealand cialis for sale south africa tadalafilo cialis generico en mexico female cialis no prescription cialis alternative
Online cialis
چهارشنبه بیست و دوم خرداد 1398 08:16 ب.ظ

Info effectively utilized!!
generic cialis pro buying brand cialis online click now buy cialis brand cialis 05 canadian drugs generic cialis cialis 5 mg funziona cialis purchasing cialis kaufen cuanto cuesta cialis yaho generic cialis at walmart
cialisvie.com
یکشنبه نوزدهم خرداد 1398 01:14 ب.ظ

Thanks, An abundance of facts!

cialis rckenschmerzen viagra or cialis il cialis quanto costa viagra or cialis prezzo di cialis in bulgaria ou trouver cialis sur le net generic cialis pill online order cialis from india cialis generico postepay we recommend cialis info
cialisvie.com
شنبه هجدهم خرداد 1398 07:47 ق.ظ

You made your position pretty effectively!.
cialis great britain can i take cialis and ecstasy cialis daily new zealand cialis generika in deutschland kaufen i recommend cialis generico buy generic cialis tadalafil 20 mg buy cialis uk no prescription generic cialis 20mg tablets get cheap cialis
where to buy cialis online
جمعه شانزدهم آذر 1397 08:36 ق.ظ

Thanks, Loads of advice!

cialis qualitat cialis arginine interactio we use it 50 mg cialis dose warnings for cialis cipla cialis online cialis authentique suisse only best offers cialis use cialis coupons printable we choice free trial of cialis the best choice cialis woman
Cialis pills
پنجشنبه پانزدهم آذر 1397 01:29 ب.ظ

Thank you! Lots of advice!

cialis 5 mg cost of cialis cvs cialis pills in singapore trusted tabled cialis softabs cialis 5mg prix cialis 5 mg rx cialis para comprar cialis australian price cialis italia gratis costo in farmacia cialis
Buy cialis online
چهارشنبه چهاردهم آذر 1397 05:23 ب.ظ

You reported it adequately.
cialis professional from usa cialis 20 mg cost import cialis cialis prezzo in linea basso cialis from canada cialis ahumada buy cialis online tadalafil 20 mg warnings for cialis cialis purchasing
buy cialis online us pharmacy
چهارشنبه چهاردهم آذر 1397 04:33 ق.ظ

Helpful advice. Thanks.
generic for cialis cialis price in bangalore cialis prices in england buy cialis online cheapest enter site natural cialis when can i take another cialis cialis professional from usa tarif cialis france how to buy cialis online usa bulk cialis
buy tadalafil online
سه شنبه سیزدهم آذر 1397 05:24 ب.ظ

Incredible lots of very good information.
cialis rezeptfrei cialis daily reviews generic cialis tadalafil fast cialis online side effects of cialis cialis baratos compran uk generic for cialis cost of cialis per pill only now cialis for sale in us purchase once a day cialis
Buy cialis
سه شنبه سیزدهم آذر 1397 06:07 ق.ظ

Regards, Very good information!
5 mg cialis coupon printable viagra vs cialis cialis canada prices on cialis 10 mg cialis without a doctor's prescription tadalafil 10 mg achat cialis en itali cialis generico milano when will generic cialis be available cialis canada
buy cialis us pharmacy
دوشنبه دوازدهم آذر 1397 05:48 ق.ظ

Amazing posts. Kudos.
cialis 30 day trial coupon click here to buy cialis generic cialis review uk cialis lowest price acquisto online cialis cialis 20 mg best price cialis generico fast cialis online cialis kaufen get cheap cialis
Generic cialis
یکشنبه یازدهم آذر 1397 05:34 ب.ظ

With thanks! Ample facts.

cialis kaufen wo link for you cialis price pastillas cialis y alcoho cost of cialis per pill buying cialis overnight cialis authentique suisse cialis 5 mg effetti collateral cialis generico milano canadian discount cialis generic low dose cialis
buy cialis with no prescription
یکشنبه یازدهم آذر 1397 05:22 ق.ظ

Nicely put, Thanks!
5 mg cialis pharmacie en ligne cialis generika 5 mg cialis coupon printable cialis herbs cialis 5 mg where to buy cialis in ontario cialis 5 mg effetti collateral cost of cialis cvs best generic drugs cialis buy brand cialis cheap
buy cialis pills online
شنبه دهم آذر 1397 06:02 ب.ظ

Kudos! Quite a lot of info.

cialis 5 mg funziona purchase once a day cialis cialis pas cher paris prix cialis once a da free cialis cialis 5 mg buy when can i take another cialis cialis italia gratis cialis baratos compran uk cialis free trial
Buy cialis online
شنبه دهم آذر 1397 04:59 ق.ظ

Thank you! A lot of postings.

no prescription cialis cheap cialis 100 mg 30 tablet cialis daily cialis 5 mg cialis generisches kanada cialis reviews cialis price in bangalore import cialis cialis patent expiration we like it cialis price
buy cheap cialis in canada
جمعه نهم آذر 1397 05:43 ب.ظ

Truly loads of beneficial material!
enter site very cheap cialis cipla cialis online cialis prices wow cialis tadalafil 100mg best generic drugs cialis tadalafilo cialis uk next day prescription doctor cialis link for you cialis price enter site very cheap cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic