شمرون ، شمیران و معرفی محله های شمیران،مذهبی ، علمی ، پزشکی ، آموزشی ، کامپیوتر

کشتار حاجیان در مکه - راه پیمایی برائت از مشرکین

نویسنده :ع.ا نصر
تاریخ:سه شنبه هشتم مرداد 1392-08:29 ق.ظ

نهم مرداد سال روز واقعه کشتار حاجیان ایرانی در مکه می باشد برای اینکه فراموش نشود یاد آوری می شود
(بچه شمرون)
اگرچه این جنایت در ظاهر برای سركوب مراسم برائت از مشركین اتفاق افتاد، اما در حقیقت بر اساس دستور آمریكا و در جهت مقابله با «صدور انقلاب اسلامی» رقم خورد. با این حال، این رویداد موجب بسط انقلاب اسلامی گردید و خود زمینه‌ای گشت تا مظلومیت انقلاب اسلامی و سخن حقش بیش از پیش در برابر چشم مسلمین جهان قرار گیرد و در حقیقت نقطه عطفی در صدور انقلاب اسلامی بود. مگر نه آنكه در چهلم شهدای جمعه خونین بود كه انتفاضه فلسطین آغاز گردید؟
از این رو بازكاوی این واقعه تاریخی كه به دلایل مختلف سیاسی، كمتر بدان پرداخته شده است، یكی از الزامات تاریخی در شناخت مرزهای درنودیده شده توسط دریای انقلاب اسلامی است. آنچه در پی می آید تلاشی اندك برای مقابله با فراموشی "جمعه خونین مكه" است كه یادبودش حتی از برگ های سررسید ها نیز رنگ باخته است.
شرح ماجرا
برگزاری مراسم برائت از مشركین در جریان اجتماع بزرگ و پرشكوه حجّ، تاثیر آن را دوچندان می كند. با توجه به این اهمیت، رهبر كبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری، حضرت آیت اللَّه خامنه ای، همه ساله بر انجام هرچه باشكوه تر مراسم برائت از مشركین تاكید داشته و دارند.
روز ششم ذیحجه سال 1366 (ه . ش)، حاجیان ایرانی به همراه برخی از حجاج سایر كشورها كه به صف ایرانیان پیوسته بودند، راهپیمایی عظیم برائت از مشركین را در مكه معظمه آغاز كردند. حجاج بیت الله الحرام در این راهپیمایی باشكوه ضمن اظهار تنفر از آمریكا و اسرائیل، از همه كافران و مشركان اعلام برائت نموده، مسلمانان سراسر جهان اسلام را به اتحاد ویكپارچگی جهت مبارزه بی امان با سلطه قدرتهای شیطانی، در راس آنان شیطان بزرگ آمریكای جنایتكار، دعوت نمودند. گویی در و دیوار شهر مكه و ملائكه آسمان، همصدا با حجاج شعار می دادند. عرب و عجم، مبهوت و مسحور این طنین الهی شده بودند .
راهپیمایان ، پس از استماع پیام تاریخی رهبرانقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره)، با شعار الله اكبر، لا اله الا الله و مرگ بر آمریكا برای ادای نمازمغرب روانه حرم شدند. پس از طی مسافتی، در حالی كه پیشاپیش جمعیت عظیم راهپیمایان، زنان و گروهی جانبازان در حركت بودند، ناگهان ستونهایی از نظامیان آل سعود هویدا شد . آنان لحظه ای بعد، به طرف صفوف حمله كردند و با باطوم بر سر و روی زائران بی گناه كوبیدند.
این گروه از یك سو و گروه دیگری نیز از بالای پله ها و ساختمانها، سنگ و آجر، آهن، شیشه و بلوك سیمانی بر سر و روی مردم می ریختند. پس از آن، شلیك گازهای سمی و خفه كننده آغاز شد و به دنبال آن رگبار گلوله‌ها به قصد كشتن راهپیمایان برائت ازمشركین به سوی آنان سرازیر گردید و پیكرهای پاك آسمانی كه جرمشان اعلام برائت و بیزاری از آمریكا، اسرائیل و ایادی ناپاك آنها بود، درخاك و خون غلتیدند.
چادرها از سر زنان افتاد، افراد زیادی به زیر دست و پا له شدند و عده‌ای به وسیله گازهای خفه كننده و رگبار گلوله‌ها، به شهادت رسیدند. این جنایتكاران حتی به آمبولانسهای حامل مجروحان نیز یورش می بردند و مانع از جمع آوری آنان می شدند.
این جنایت در جمعه خونین مكه، به قدری فجیع بود كه برای مرتكبان و بانیان آن، جز لكه های ننگ ابدی در صفحات تاریخ و فضاحت و رسوایی نزد ملتها، اثری باقی نگذاشت. این حادثه جانسوز، كه وصف و شرح آن در كلام نمی گنجد ، نه تنها قلب مسلمانان جهان، كه دل آزادگان دنیا را نیز به درد آورد و همه را در عزا و ماتمی بزرگ فرو برد. لیكن به قول امام خمینی(ره)، "ما در عین حال كه شدیداً متأثر و عزادار از این قتل عام بی سابقه امت محمد صلی الله علیه و آله و پیروان ابراهیم حنیف و عاملین به قرآن كریم گردیده‌ایم ، ولی خداوند بزرگ را سپاس می گزاریم كه دشمنان ما و مخالفین سیاست اسلامی ما را از كم عقلان و بی خردان قرار داده است. چرا كه خودشان هم درك نمی كنند كه حركتهای كورشان ، سبب قوت و تبلیغ انقلاب و معرفی مظلومیت ملت ما گردیده است و درهر مرحله ای سبب ارتقای مكتب و كشورمان را فراهم كرده اند... ."
توطئه از پیش تعیین شده سعودی
همان زمان روشن شد كه ماجرای جمعه خونین موضوعی تصادفی نبوده است و از مدتها پیش مسئولان سعودی برای اجرای آن اتخاذ تصمیم نموده بودند. برای اثبات این ادعا شواهدی زیادی وجود داشت از جمله:
1ـ در روز پنجم ذیحجه (1 روز پیش از واقعه)، بیمارستان‌ها و سازمان‌های بهداری اعلام كردند كه هیچ مراجعه كننده ایرانی را برای درمان در روز ششم ماه نخواهند پذیرفت.
2ـ یكساعت قبل از شروع راهپیمایی، درهای ورودی به بنای بزرگ مخصوص حجاج اردنی و فلسطینی بسته شد و به هیچ كس اجازه داخل یا خارج شدن از آن داده نمی‌شد.
3ـ سطح بام بناهای واقع در جانب چپ راهپیمایی از كپسول‌های خالی و سنگ‌ها و آجرها و ابزار آلات از كار افتاده كه در طول برخورد به سوی حجاج پرتاب گردید انباشته شده بود. برخی از صاحبان این خانه‌ها ابراز داشته بودند كه این وسایل چند روز قبل از جانب حكومت سعودی به بام آنها منتقل گردیده بود.
4ـ تغییر آرایش پلیس كه برخلاف سال‌های قبل در دو سوی مسیر نایستاده و صف آرایی آنها در انتهای مسیر حركت حجاج و یا قرار گرفتن فرماندهان پلیس در پشت سر نیروها برخلاف گذشته كه فرماندهان 100 متر در جلوی گردان خود می‌ایستاده‌اند.
5ـ در سال‌های گذشته با توقف اتومبیل‌های سواری در مسیر راهپیمایی سعی در ایجاد موانع فیزیكی برای گسستن صفوف راهپیمایان داشتند اما در آن سال از توقف خودرو‌ها در طول خیابان محل برخورد نهایی منع كردند و اتومبیل‌ها را از نزدیك شدن به مسیر مسجد ملك تا تقاطع خیابان عبدالله بن زبیر باز داشتند.
6ـ در سالهای گذشته مأموران پلیس در میان راهپیمایان حاضر می‌گردیدند تا از انتشار جزوه‌های پیشگیری نمایند اما در آن سال هیچیك از آنان داخل راهپیمایی نگردیدند و باتون به دست صف آرایی نموده بودند.
جدای این قبیل نمونه‌های میدانی باید به سخنان متفاوت در ملاقات وزیرخارجه سعودی در ریاض با كاردار جمهوری اسلامی و ملاقات وزیر حج و امور اوقاف سعودی با نماینده ایران در روز چهارم ذیحجه و تفاوت لحن مذاكرات آنها اشاره نمود.
همچنین عملكرد رسانه‌ها كه در این گونه موارد بیش از هر چیز به جذابیت‌های خبر و پرداختن به ابعاد كشته‌ها و زخمی‌ها و... علاقه نشان می‌دهند، در این موضوع كاملاً متفاوت بود و از همان ابتدا بیش از هر چیز به تطهیر مسئولان سعودی پرداخته بودند.
بازتابهای فاجعه
به دنبال جنایت بی سابقه عمال آمریكایی عربستان سعودی در به شهادت رساندن زائران بیت الله الحرام جمعیت میلیونی مردم تهران در 11 مرداد 1366پس از راهپیمائی با شكوه در برابر مجلس شورای اسلامی اجتماع كردند و هاشمی رفسنجانی، ریاست مجلس وقت در این اجتماع گفت: انتقام خون شهدا آنست كه ریشه حكام سعودی در منطقه خشكانده شود. این بازتابها از مرزهای ایران و عربستان فراتر رفت و در این راه اطلاعات حجاج و علمای كشورهای مختلف كه در مراسم حج شركت داشتند، در افشای جزئیات ماجرا مؤثر شد.
عده ای از علمای برجسته لبنان در بازگشت از حج، و با ذكر مشروعیت مراسم برائت در حج، حمله نیروهای مسلح به تظاهرات آرام مردم و تیراندازی به سوی حجاج و كشتار مردم بی دفاع، و شكستن حرمتِ حرم امن الهی را محكوم كردند .
همچنین جزئیات بیشتری از برگزاری آرام تظاهرات و مراسم حجاج ایرانی و تعداد دقیق شهدای ایرانی، توافقهای قبلی مقامات ایرانی و سعودی برای انجام مراسم و توافق بر سر مبدأ و مقصد آن، آمادگی كامل پلیس و ارتش سعودی برای سركوب مردم از قبل، به رگبار بسته شدن حجاج و تعرّض به حقوق انسانی و مشروع آنها، علل و زمینه های سیاسی این ماجرا و ارتباط آن با منافع امریكا و اسرائیل در منطقه و واداشتن ایران به صلح با عراق در جنگ هشت ساله عراق با ایران طی مقالات، مصاحبه ها، سخنرانیها، راهپیماییها و برپایی مراسم بزرگداشت شهدای فاجعه در كشورهای مسلمان و حتی غربی و همراه با ابراز همدردی علمای جهان اسلام مطرح و منعكس شد. چندی بعد رئیس جمهور محترم وقت ایران، در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به حادثه مكه اشاره و آن را از مصادیق جنایات بین المللی معرفی كرد.
كمی پس از كشتار مكه، دو كنفرانس بین المللی و چندین كنفرانس كوچك در اقصی نقاط جهان برای بررسی حادثه ششم ذیحجه 1407 و وضعیت حرمین شریفین تشكیل شد. اولین كنگره در آذر 1366 (23 تا 27 نوامبر 1987) با عنوان «قداست و امنیت حرم » با حضور علمای اهل سنت و تشیع از 43 كشور در تهران تشكیل شد كه پس از بحث و بررسی مسائل مختلف حج و واقعه ششم ذیحجه 1407 در كمیسیونهای چهارگانه آن، قطعنامه ای در 12 ماده تصویب، و طی آن اعلام شد: "با بررسی اسناد منتشره، حجاج شركت كننده در مراسم برائت از مشركین ، اعم از ایرانی و غیرایرانی ابتدا محاصره شده و سپس با گلوله و گاز سمّی به شهادت رسیده اند. كنگره، روز ششم ذیحجه هر سال را روز برائت از مشركین اعلام داشت و تأكید كرد كه باید علمای صالح جهان، حرمین شریفین را اداره كنند."
كنفرانس بین المللی دیگری در لندن، از ششم تا نهم ژانویه 1988 تشكیل یافت و در آن با حضور پانصد تن از علما و صاحبنظران جهان اسلام از چهل كشور دنیا، مسئله آینده حرمین و فاجعه مكه بررسی شد. در قطعنامه پایانی قتل عام حجاج در ششم ذیحجه محكوم ، و با تأكید بر وقوع آن به خواست آمریكا، بر این نظر تأكید شد كه حرمین، میراث مشترك تمامی مسلمانان بوده است و اداره حرمین باید زیرنظر شورای عالی علمای صالح جهان اسلام باشد. این سمینار (ششم ذیحجه) را روز اعلام برائت از مشركین نامید.
فیلم كمتر دیده شده شهید آوینی از حج خونین سال 66
آثار مثبت واقعه جمعه خونین
قتل عام حجاج اما در كنار تمام دردناكیش، ماهیت كشورهای مرتجع عرب و ارتباط و همكاری آنها را با استكبار جهانی به اثبات رساند. حضرت امام(ره ) در بـیان واقعی اثرات این واقعه در پاسخ تلگرام نماینده خود در حج نوشت:

حجت الاسلام و المسلمین رحیمیان نیز در خاطرات خود می گوید:‌ "پس از بازگشت (از حج)، جهت ارائه گزارش حج خونین قبل از تشرف، جناب آقای رسولی گفت: - حضرت امام ، چند بار سراغ شما را گرفته اند. هنگام تشرف از پله ها كه بالا می رفتم، حضرت امام در اتاق و از پشت شیشه متوجه حقیر شدند و تبسم كردند. وارد شدیم و سلام كردم.
با خوشرویی و تبسم جواب فرمودند و ادامه دادند: قبول باشد. كی آمدید؟
عرض كردم : - دیروز. سئوال كردند: ان شاء الله سالم هستید؟ آسیبی ندیدید؟
مختصرا جواب عرض كردم و مشغول كارمان شدیم .

بعد از انجام كارها و انجام ملاقاتهای دستبوسی، دوباره به خدمت مشرف شدم و به عرض ‍ رساندم : - آقای كروبی سلام رساندند. بسیاری از مسلمانان كشورهای دیگر، از من به عنوان ایرانی مصرانه خواسته اند دست شما را از طرف آنان ببوسم. و بوسیدم. صحنه كشتار حجاج و سلاحهایی كه به كار گرفتند را به عرض رساندم.

سئوال كردند: تیر اندازی زیادی بود؟
همه آنچه را كه دیده بودم ، به عرض رساندم . سپس از ملاقات با گروهی از فلسطینی های ساكن در فلسطین اشغالی كه بعد از حادثه جمعه خونین در بعثه برای اظهار همدردی نزد ما آمدند گفتم : كه ما ضمن احساس دلگرمی از محبت و همدردی ایشان و خوشحالی از فرصتی كه پیش آمده آماده می شدیم تا با تشریح مواضع انقلابی اسلامی در مورد مسائل جهانی اسلام به ویژه مساله فلسطین، آنها را هر چه بیشتر به مشاركت در انقلاب و جهاد اسلامی علیه صهیونیسم ترغیب نمائیم ولی با كمال تعجب و ناباوری، واقعیت را فوق تصور خود یافتیم!

آنها بعد از احوالپرسی در حالی كه به شدت متاثر و گریان بودند، مشاهدات غمبار خود را از صحنه كربلای خونین مكه باز گو كردند. از قساوتهای سعودیهای آل یهود، گفتند: كه چگونه بر پیكر پاك زنان شهید چكمه می كوبیدند و كیفهای پول و دستبند و گردن بند آنها را با خشونت و ایجاد جراحت بیشتر بر جسد خونین آنها، می ربودند! از مظلومیت ملت ایران گفتند: كه ما تا كنون فكر می كردیم كسی مظلومتر از ما فلسطینیها نیست ولی در اینجا فهمیدیم كه شما از همه مظلوم ترید و دشمنان شما از همه بیرحم تر و پست تر! تا اینجا برای ما چندان غیر عادی نبود، زیرا هر انسان و مسلمان فهمیده ای كه شاهد این فاجعه بود، جز این قضاوتی نداشت، آنچه ما را به شگفتی بیشتر واداشت، تحلیل آنها از اصل قضیه بود و پیوند بنیاد ارتجاع با صهیونیستها و دیدگاه عمیق آنها از جنگ تحمیلی بود. آنها بدون این كه به ما مجالی بدهند بهتر و كامل تر از آنچه ما می خواستیم بگوئیم،

گفتند: از رهبر الهی انقلاب اسلامی كه تنها امید است برای همه مستضعفین و رهائی قدس و فلسطین. از جنگ كه سر نوشت تمام منطقه و كل مستضعفین به سر نوشت آن گره خورده است و از این كه راه قدس از كربلا می گذرد و از مكه و مدینه !و استدلال كردند كه تا صدام كافر و آل سعود منافق بر كشورهای منطقه حكومت می رانند، فلسطین آزاد سعود منافق بر كشورهای منطقه حكومت می رانند، فلسطین آزاد نخواهد شد زیرا كه آنها عامل بقای اسرائیل هستند، همانگونه كه اسلافشان عامل ایجاد اسرائیل بودند.

آنها می گفتند كه جنگ شما در برابر صدام تنها علیه صدام نیست بلكه علیه اسرائیل و تمام استكبار جهانی است و ما پیروزی خود را بر غاصبان فلسطین در پیروزی شما در این جنگ می بینیم و... صحبت با برادران فلسطینی به درازای شب كشید و افق سخنان دلپذیرشان سپیده سحر و فجر صادق را نوید می داد و ما خود را در رویایی شیرین می دیدیم و در غروب جمعه خونین ، طلوع انقلاب جهانی را اسلام را... و بالاخره در پایان به محضر امام معروض داشتم كه همه تا قبل از جمعه خونین مكه از اینكه حضرت عالی آیه « و من یخرج من بیته مهاجرا الی الله و رسوله ثم یدركه الموت فقد وقع اجره علی الله» را در آغاز پیام حج امسال انتخاب كرده بودید، متعجب و شگفت زده بودند.

آن گاه كه حادثه اتفاق افتاد، به نكته قضیه پی بردیم و در عین حال ، تعجب و شگفت زدگی همه در چندان شد. تا قبل از این فراز از عرایضم ، حضرت امام با سئوالها و با نگاه و استماعشان، زبانم را در بیان ما وقع گویا می كردند و استقبالشان، گویای این بود كه در جستجوی اخبار جدید و اطلاع از مشاهده ها بودند. اما وقتی از آیه و پیام گفتم و خواستم در لفافه و كنایه از كرامت و چهره شان در هم كشیده شد!

انگار كه این مقوله نه تازه است و نه گفتنی. گویی كه نخواستند حتی با نگاه و در نگاهشان، چیزی را در این زمینه افشا كنند، كه : هر كه را اسرار حق آموختند مهر كردند و دهانش دوختند؛ در پایان عرض كردم به لطف خدا و نفس شما اعمال را بدون وسواس انجام دادم و امام فرمودند: سعی كنید بعد از این هم همین طور باشید. روز بعد كه جناب حاج احمد آقا جهت دیدار اینجانب به منزل تشریف آوردند نقل كرد كه امام به ایشان فرموده بودند كه فلانی - رحیمیان - حرفها و خبرهای خوبی داشت و این نشان می داد كه در شرائطی كه عمده اخبار از حج خونین غم انگیز بود ظاهرا برای اولین بار از پیآمدهای مثبت و سازنده آن بخصوص در مورد فلسطینیها مطالبی را شنیده و خوشحال شده بودند.
در روز ششم ذی الحجه سال 66 چه گذشت؟
این حادثه جانسوز ، که وصف و شرح آن در کلام نمی گنجد ، نه تنها قلب مسلمانان جهان ، که دل آزادگان دنیا را نیز به درد آورد و همه را در عزا و ماتمی بزرگ فرو برد .
لیکن به قول امام عزیزمان ، خمینی کبیر :
ما در عین حال که شدیداً متأثر و عزادار از این قتل عام بی سابقه امت محمد صلی الله علیه و آله و پیروان ابراهیم حنیف و عاملین به قرآن کریم گردیده ایم ، ولی خداوند بزرگ را سپاس می گزاریم که دشمنان ما و مخالفین سیاست اسلامی ما را از کم عقلان و بی خردان قرار داده است . چرا که خودشان هم درک نمی کنند که حرکتهای کورشان ، سبب قوت و تبلیغ انقلاب و معرفی مظلومیت ملت ما گردیده است و درهر مرحله ای سبب ارتقای مکتب و کشورمان را فراهم کرده اند... »http://palytop.strikingly.com/
یکشنبه دوم تیر 1398 09:21 ب.ظ

Incredible loads of excellent material!
cialis sale online bulk cialis interactions for cialis interactions for cialis cialis tadalafil online cialis professional yohimbe cialis name brand cheap bulk cialis cialis coupons printable cialis 20mg preis cf
http://muljamo.strikingly.com/
یکشنبه دوم تیر 1398 06:07 ق.ظ

Great postings. Regards.
cialis generic availability cialis pills in singapore cialis online nederland prices on cialis 10 mg how does cialis work overnight cialis tadalafil cialis for sale rx cialis para comprar acquistare cialis internet cialis savings card
http://rysahor.strikingly.com/
شنبه یکم تیر 1398 01:31 ب.ظ

Amazing a lot of excellent data!
low cost cialis 20mg cialis in sconto tesco price cialis cialis mit grapefruitsaft cialis generika cialis pills order generic cialis online cialis arginine interactio cialis ahumada price cialis wal mart pharmacy
http://ceolori.strikingly.com/
جمعه سی و یکم خرداد 1398 09:39 ب.ظ

Great stuff. Thanks a lot.
buy cialis online cialis canada on line prix de cialis cialis 20mg cialis flussig buy original cialis cuanto cuesta cialis yaho sublingual cialis online cialis coupons printable recommended site cialis kanada
http://casymby.strikingly.com/
جمعه سی و یکم خرداد 1398 05:57 ق.ظ

Very good content. Thanks a lot!
cialis reviews cialis generico in farmacia when can i take another cialis generic cialis brand cialis generic deutschland cialis online cilas cilas look here cialis cheap canada cialis kamagra levitra
Online cialis
پنجشنبه سی ام خرداد 1398 12:40 ب.ظ

With thanks! I appreciate it.
cialis online side effects for cialis acheter cialis meilleur pri does cialis cause gout costo in farmacia cialis cialis cost cialis flussig ou trouver cialis sur le net cialis pills in singapore cialis taglich
Buy cialis online
چهارشنبه بیست و نهم خرداد 1398 06:39 ب.ظ

Whoa plenty of terrific knowledge.
cialis wir preise generic cialis tadalafil low cost cialis 20mg prezzo di cialis in bulgaria online prescriptions cialis cialis per paypa acheter cialis kamagra wow look it cialis mexico cialis efficacit warnings for cialis
http://enouter.strikingly.com/
چهارشنبه بیست و نهم خرداد 1398 02:27 ق.ظ

Incredible a lot of good advice.
cialis 5 mg effetti collateral cialis alternative cialis pas cher paris cialis coupons printable import cialis deutschland cialis online achat cialis en europe cialis tadalafil online side effects for cialis cialis online holland
Buy cialis
سه شنبه بیست و هشتم خرداد 1398 03:49 ق.ظ

Many thanks, I like it!
only here cialis pills tadalafil 20 mg cialis kaufen cialis generique cialis online nederland cialis billig cialis daily dose generic acheter cialis meilleur pri cialis cost viagra cialis levitra
viagra cialis buy uk
شنبه بیست و پنجم خرداد 1398 06:56 ب.ظ

Wonderful facts. Many thanks!
cialis online deutschland how to purchase cialis on line dose size of cialis callus cialis y deporte cialis en 24 hora compare prices cialis uk cialis kaufen achat cialis en suisse safe dosage for cialis
female cialis
شنبه بیست و پنجم خرداد 1398 04:32 ق.ظ

You said that superbly!
cialis bula cialis 100mg suppliers il cialis quanto costa tadalafil brand cialis generic fast cialis online how to buy cialis online usa 5 mg cialis coupon printable prices on cialis 10 mg cialis in sconto
Cialis generic
جمعه بیست و چهارم خرداد 1398 02:26 ب.ظ

With thanks. A good amount of information.

precios de cialis generico cialis uk next day cialis prezzo in linea basso il cialis quanto costa free cialis wow cialis 20 cialis free trial warnings for cialis cialis uk only best offers cialis use
cialis pills pictures
جمعه بیست و چهارم خرداد 1398 12:04 ق.ظ

Nicely put, With thanks!
achat cialis en suisse how do cialis pills work brand cialis nl buy online cialis 5mg cialis 5mg billiger look here cialis cheap canada cialis uk cialis professional from usa buying cialis overnight generic cialis tadalafil
Buy cialis
پنجشنبه بیست و سوم خرداد 1398 10:32 ق.ظ

Thanks a lot. Valuable stuff.
we like it safe cheap cialis we choice cialis uk only best offers 100mg cialis fast cialis online cialis rezeptfrei online cialis cialis 100 mg 30 tablet generic cialis pill online cialis australia org cialis for bph
http://dilancia.strikingly.com/
چهارشنبه بیست و دوم خرداد 1398 08:27 ب.ظ

Position effectively applied.!
cialis tablets australia generico cialis mexico cialis 5 mg import cialis if a woman takes a mans cialis cialis 5 mg buy cialis usa cost sublingual cialis online cialis kaufen generic for cialis
http://cialisvie.com/
دوشنبه بیستم خرداد 1398 07:32 ب.ظ

Thank you. Ample stuff!

tesco price cialis interactions for cialis cialis herbs price cialis best cialis 50 mg soft tab how much does a cialis cost cialis dosage recommendations cialis 20mg viagra or cialis calis
cialisvie.com
یکشنبه نوزدهم خرداد 1398 01:43 ب.ظ

Excellent forum posts. Appreciate it.
cialis name brand cheap order generic cialis online cialis prices prices for cialis 50mg cialis generic does cialis cause gout buy generic cialis cialis super kamagra 40 mg cialis what if i take cialis 5 mg effetti collateral
cialisvie.com
شنبه هجدهم خرداد 1398 08:10 ق.ظ

With thanks, Numerous forum posts.

usa cialis online tadalafil 10 mg prices for cialis 50mg venta cialis en espaa achat cialis en suisse cialis e hiv generic cialis soft gels cialis prezzo in linea basso cialis generico online generic cialis in vietnam
http://canadianorderpharmacy.com/
شنبه بیست و چهارم فروردین 1398 02:05 ق.ظ

Nicely put, Kudos!
north west pharmacy canada canada drug canada pharmaceuticals online legitimate canadian mail order pharmacies canadian pharcharmy online24 buy viagrow pro best canadian pharmacy canada medications information buy viagrow pro pharmacy canada reviews
buy cialis usa
جمعه شانزدهم آذر 1397 08:53 ق.ظ

You explained this adequately.
cialis professional yohimbe enter site 20 mg cialis cost can i take cialis and ecstasy cialis generico postepay 5 mg cialis pharmacie en ligne side effects for cialis canada discount drugs cialis cialis online cialis 5 mg scheda tecnica cialis patent expiration
buy cialis
پنجشنبه پانزدهم آذر 1397 01:46 ب.ظ

Nicely put, Many thanks.
cialis online deutschland cialis vs viagra online prescriptions cialis where to buy cialis in ontario price cialis wal mart pharmacy cialis pills in singapore cialis 200 dollar savings card sialis only now cialis for sale in us when will generic cialis be available
Buy generic cialis
چهارشنبه چهاردهم آذر 1397 04:43 ق.ظ

Nicely put. With thanks.
cialis kamagra levitra viagra cialis levitra click now buy cialis brand cialis online napol calis cialis generika in deutschland kaufen how much does a cialis cost callus 200 cialis coupon usa cialis online
Generic cialis
سه شنبه سیزدهم آذر 1397 05:33 ب.ظ

Great data. Thank you.
acquistare cialis internet dose size of cialis cialis 5mg billiger cialis 20 mg cost brand cialis nl cialis for sale buy cialis online nz cialis generic availability cialis patentablauf in deutschland canadian drugs generic cialis
buy cialis germany
سه شنبه سیزدهم آذر 1397 06:17 ق.ظ

You actually suggested that really well!
we like it cialis soft gel order generic cialis online cialis italia gratis cialis canada on line generic cialis in vietnam brand cialis nl comprar cialis 10 espa241a generic low dose cialis cialis italia gratis cialis 10 doctissimo
Cialis pills
دوشنبه دوازدهم آذر 1397 06:14 ب.ظ

With thanks, I enjoy it!
cialis vs viagra comprar cialis navarr cialis generika in deutschland kaufen cialis 20mg rx cialis para comprar cialis herbs cialis in sconto calis india cialis 100mg cost cialis coupons
buy generic cialis pills
دوشنبه دوازدهم آذر 1397 05:57 ق.ظ

You actually explained this fantastically!
the best site cialis tablets canada discount drugs cialis achat cialis en europe cialis 20 mg can i take cialis and ecstasy enter site very cheap cialis callus cialis baratos compran uk generic cialis review uk cialis diario compra
Buy cialis
یکشنبه یازدهم آذر 1397 05:44 ب.ظ

Appreciate it. A lot of forum posts!

venta de cialis canada low dose cialis blood pressure cialis prices in england when can i take another cialis what is cialis prices for cialis 50mg cialis generico postepay cialis price thailand cialis daily new zealand safe dosage for cialis
Buy generic cialis
یکشنبه یازدهم آذر 1397 05:31 ق.ظ

You made your position very well.!
acheter cialis kamagra female cialis no prescription we like it cialis soft gel cialis dosage safe site to buy cialis online viagra cialis levitra cialis online deutschland we like it cialis price cialis daily reviews achat cialis en suisse
buy cheap cialis in canada
شنبه دهم آذر 1397 06:11 ب.ظ

Nicely put, Kudos.
generic cialis cialis from canada cialis in sconto generic cialis soft gels best generic drugs cialis prix cialis once a da click now cialis from canada price cialis per pill cialis prices in england cialis professional yohimbe
Buy generic cialis
شنبه دهم آذر 1397 05:08 ق.ظ

Nicely put, Regards.
cheap cialis tadalafilo cialis generic tadalafil buy cialis 20 mg cost ou acheter du cialis pas cher cialis generic tadalafil buy cialis lowest price cialis australian price viagra vs cialis vs levitra cialis 200 dollar savings card
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic