شمرون ، شمیران و معرفی محله های شمیران،مذهبی ، علمی ، پزشکی ، آموزشی ، کامپیوتر

کوفه و مسجد کوفه - حرم مسلم ابن عقیل و خانه حضرت علی

نویسنده :ع.ا نصر
تاریخ:یکشنبه ششم مرداد 1392-09:02 ق.ظ

 نقشه مسجد کوفه

شهر کوفه نخستین شهر اسلامی است که در سال ۱۷ هـ . ق. به دستور خلیفه دوم و به دست سعد ابن ابی وقاص سردار فاتح عراق و ایران در بخش میانی عراق ساخته شد. این شهر در آن روزگار از موقعیت سوق الجیشی مهمی برخوردار بود و از سویی با صحرا و حجاز اتصال داشت و نیز شاخه ای از رودخانه فرات مرز شمالی شهر را تشکیل داده و همجواری آن با شهر باستانی حیره وکشتزارها و نخلستانهای گسترده که منابع غذایی ارزشمندی برای مردمان داشت بر موقعیت شهر می افزود.

کوفه برای نخستین بار در سال ۳۶ هـ . قـ . پایتخت دولت اسلامی گردید و این هنگامی بود که امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) برای جنگ جمل، مدینه منوره را به قصد عراق ترک کرد. بعدها بتدریج بر اهمیت شهر افزوده شد و یکی از مراکز مهم علمی و سیاسی جهان اسلام گردید و جمعیت قابل توجهی از ایرانیان در آن اسکان یافته بودند.

کوفه شهری هزار رنگ و هزار شکل، شهری که به بی وفایی شهره شده، شهری که امامان معصوم آن را نفرین کرده اند. شهری که به طمع غنایم ایرانی ساخته شد و وسوسه ثروت و حکومت ایران، هیچ گاه از سر ساکنانش بیرون نرفت چنان که هوس گندم ری در کربلا فاجعه آفرین شد.

کوفه در زمانی حدود صد سال ساخته شد، قدرت گرفت، پایتخت شد، مرکز اپوزوسیون سیاسی شد و بعد از فاجعه عاشورا به یک باره افول کرد و در تاریخ گم شد.کوفه نقش اساسی در شهادت سه امام اول شیعه داشت و در قرن اول هجری، کانون تمام حوادث جهان اسلام بود 

تاریخچه ایجاد کوفه

کوفه دومین شهری است که توسط مسلمانان بنا نهاده شد. این شهر را سعد بن ابی وقاص در سال هفدهم هجری برای جای دادن لشكریان ساخت و گفته اند در سال هفدهم یا هجدهم ساخته شده است. به هر حال در آغاز كار غرض از ساختن آن آماده كردن جایی برای سكونت سربازان بود. اما دیری نگذشت كه بسیاری از یازان پیامبر و مردم به آنجا روی آوردند.

هر چه دامنه ی فتح در شرق گسترش می یافت، دسته  های بیشتری از مردم بلاد فتح شده به كوفه می آمدند. هنگامی كه علی(ع) به دنبال طلحه و زبیر به عراق آمد و به كوفه رسید، حاكم شهر ابوموسی اشعری با اینكه در طاعت از امام وقت بود ،مردم را به بهانه ی دوری از فتنه بازداشت. ولی سرانجام او را مجبور به كناره گیری كردند و علی(ع) به شهر در آمد و مردم كوفه علی(ع) را یاری دادند تا بر لشكر بصره پیروز شد. پس از جنگ بصره علی(ع) كوفه را مركز فرماندهی خود قرار داد.  از این تاریخ كوفه در بین شهر های اسلامی اهمیت فراوانی یافت. در این زمان این شهر در اوج ترقى و رونق قرار داشت چون از هر طرف به كوفه مى آمدند و بناها و ساختمانها و باغهاى زیبائى ساخته مى شد، خیابانها و كوچه هایش وسیع و باغات زیادى در اطراف شهر بوجود آمد.

 

وجه تسمیه کوفیه

در وجه تسمیه كوفه چند قول وجود دارد: یكی آن كه «كوفه به معنای جایی است كه در آن ریگ و شن باشد». مقدسی می گوید: «هر شن كه با ریگ آمیخته بود كوفه است نمی بینی كه زمین آن چنین است».

دیگر آن كه «نام سرزمین بابل از سواد عراق است و از آن رو كوفه نامیده اند كه به صورت دایره است یا تپه شنی دایره».

و نیز چون سعد بن ابی وقاص، پس از فتح قادسیه و استقرار در انبار، سپاه مسلمانان را برای رهایی از بدی آب و هوا و موجودات آزار دهنده آن به سوی این سرزمین هدایت كرد و به آنان گفت: «تكوفوا فی هذا الموضع»؛ یعنی در این مكان جمع شوید، از ریشه كاف و تكوف است». برخی نیز گفته اند: «به سبب وجود كوه كوچكی در آن جا، كه به كوفان معروف است، این منطقه را كوفه نامیده اند».

امروزه شهر کوفه موقعیّت پیشین خود را از دست داده و به عنوان یک بخش از توابع شهر نجف شمرده می شود و فاصله دو شهر هشت کیلومتر است که تقریباً به یکدیگر متصل می باشند. این شهر به علت موقعیت

جغرافیایی اش، از آب و هوای ملایم و خنک تر از نجف بر خوردار است.

و اما مسجد مقدس کوفه


در این تصویر دیوار های خراب دارالاماره کوفه در پشت خانه امام علی(ع) در کنار و سمت راست .. مرقد مسلم ابن عقیل(ع) مطلا و دیوارهای بیرونی مسجد کوفه دیده می شود .تاریخ عکس پائیز1386

مسجد کوفه

یكی از چهار مسجد مهم و مقدس جهان اسلام (پس از مساجد مكه، مدینه ومسجد الاقصی) است. اولین ساختمانى كه در شهر كوفه بنا شد مسجد شهر بود و طریقه ساختن آن بدینگونه بود كه مردان جنگى در وسط شهر قرار گرفتند و تیرهاى به هر سو رها كردند به طورى كه تا محل فرود تیرها حریم مسجد قرار گیرد و ساختمانهاى دیگر بعد از آن قرار گیرد. براى مسجد صحنى قرار دادند و براى آن سایبانى درست كردند كه از سنگهاى مرمر خرابه ((حیره )) بود، علاوه بر آن در اطراف مسجد خندقى حفر كردند تا مسجد از تجاوز بیگانگان در امان باشد، در كنار مسجد قصر زیبائى براى سعدبن وقاص بنا كردند كه به كاخ سعد نامگذارى شد.

مسجد در یک ونیم کیلو متری رود فرات ودر غرب کوفه واقع شده است. مسجد امروزه از چهار دیوار تشکیل شده است که این دیوارها بواسطه 28 ستون  نیم دایره محکم شده است.در محوطه مسجد مقام هایی از قبیل پیامبرانی چون ابراهیم (ع)،خضر(ع)،پیامبر اسلام (ص)، ادم (ع)ومقام امامانی چون امام صادق و امام زین العابدین (علیهم السلام)وجود دارد. در مسجد مقام جبرئیل (ع)، مقام بیت الطشت ودکة القضاء نیز دیده می شود. در ابتدای دیوار قبلی مسجد، محراب امام علی (ع) که اکنون با کاشی کاشانی که درمیان ان مشبک کاری شده است وجود دارد (امام علی در این محراب به ضربت رسیدند).در وسط مسجد راهرویی متصل به زیر زمینی وجود دارد که معروف به کشتی نوح یا تنور است

این مسجد نخستین ساختمان شهر جدید التاسیس کوفه در سال ۱۷ ه.بود.

مسجدی است مربع به طول ۱۱۰ متر و عرض ۱۱۶ متر، صحنی وسیع و بدون سقف و دیواری عظیم و مرتفع دارد، همانند برج و باروهای شهرهای کهن،که در دوران عضد الدوله دیلمی ساخته شده است.این مسجد گنجایش چهل هزار نفر را دارد.

آرامگاه حضرت مسلم، این شخصیت والا مقام، در بیرون باروی مسجدکوفه ودرسمت جنوب شرقی آن قرار داردکه به وسیله راهرو کوتاهی از مسجد می توان به درون صحن آن قدم نهاد. حرم حضرت مسلم(علیه السلام)فضای وسیعی در شرق مسجد کوفه را در بر گرفته و از گنبد طلایی بزرگ و چندین رواق و 

شبستان و ایوان تشکیل شده است.

محراب امروزی مسجد کوفه محل شهادت مولی علی(ع)

عکس قدیمی از مسجد و محراب مسجد کوفه

مرقد مطهر هانیة بن عروه (تنها ضریح مدور)  در مسجد کوفه


در فضیلت مسجد کوفه نیز احادیث زیادی بیان شده مثل اینکه :

نماز واجب در مسجد کوفه برابر با یک حج مقبول و نماز مستحبی برابر با یک عمره مقبول است (.

تمام بندگان صالح خدا و پیامبران در این مسجد نماز خوانده اند .

اقامه یک نماز واجب در مسجد کوفه معادل هزار نماز در مساجد دیگر است . 

عکسی ازبیرون خانه آمام علی(ع)

عکس امروزی مرقد میثم تمار





حمید
سه شنبه شانزدهم آبان 1396 06:08 ب.ظ
ممنون از مطلب خوبتان

از وب سایت ما هم بازدید نمائید
http://linkp.ir

تشکر
تقوی
یکشنبه نهم مهر 1396 11:33 ب.ظ
مسجد کوفه بهترین مسجد بعداز مساجد حرام، نبی ،واقصی میباشد نه مسجد بصره
پاسخ ع.ا نصر : سلام.ضمن تشکر از حسن نیت و توجه شما .اصلاح گردید.
BHW
جمعه بیست و پنجم فروردین 1396 04:41 ب.ظ
I'm now not certain where you're getting your info, however great topic.
I must spend a while studying more or figuring out more. Thank you for
magnificent information I was searching for this info for my mission.
BHW
جمعه یازدهم فروردین 1396 03:25 ب.ظ
Hurrah! At last I got a weblog from where I know how to
actually take useful information concerning my study
and knowledge.
جمعه یکم آبان 1394 05:08 ب.ظ
عالی بود ممنون از زحمات شما
ممم
شنبه بیست و نهم آذر 1393 03:41 ب.ظ
خوب بود
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic